Pro Wrestling Since 1997

Menu

Daniel Bryan



Daniel Bryan

Real name: Bryan Danielson
Height: 5’10”
Weight: 210 lbs.
Date of birth: May 22, 1981
Hometown: Aberdeen, WA
Pro debut: October 4, 1999
Trained by: Shawn Michaels
Finishing move: LeBell Lock

Biography

– In 1999, Danielson graduated from Shawn Michaels’ Texas Wrestling Academy, having originally wanted to train under Dean Malenko
– In December 1999, Danielson began a tour of Japan for FMW, working as ‘American Dragon’
– On January 12, 2000, Dragon & Spanky defeated The Triad (Seven & Thrash) to win the MCW Southern Tag Team Titles
– On March 21, 2000, Dragon & Spanky defeated Ruben Cruz & Jeromy Sage to win the TWA Tag Team Titles
– On August 12, 2000, Dragon defeated Spanky to win the vacant MCW Light Heavyweight Title
– On September 1, 2000, Dragon defeated Pokerface to win the NWA Southern Junior Heavyweight Title
– On April 7, 2001, Dragon & Low Ki defeated The Haas Brothers (Charlie & Russ) to win the ECWA Tag Team Titles
– On October 12, 2001, Danielson defeated Chance Beckett to win the NWA Canadian Junior Heavyweight Title
– On October 27, 2001, Danielson defeated Low Ki to win the APW King of the Indies Tournament
– At ROH’s first show, The Era of Honor Begins, Low Ki defeated Christopher Daniels and The American Dragon in the main event
– On June 16, 2002, American Dragon defeated Super Dragon to win the APW Worldwide Internet Title
– On July 7, 2002, Dragon defeated Christopher Daniels to retain the APW Worldwide Internet Title
– On August 3, 2002, Dragon defeated James Choi to retain the APW Worldwide Internet Title
– In May 2003, Danielson began a tour of Europe, working under both personas
– On May 6, 2003, Dragon defeated James Mason in the final of a tournament to win the ASW World Heavy-Middleweight Title
– On July 8, 2003, Dragon defeated Doug Williams & Jonny Storm in a 3-Way Ladder Match to retain the ASW World Heavy-Middleweight Title
– On March 12, 2004, Dragon & Curry Man defeated Gedo & Jado to win the IWGP Junior Heavyweight Tag Team Titles
– On March 21, 2004, Dragon & Curry Man defeated Hirooki Goto & Ryusuke Taguchi to retain the IWGP Junior Heavyweight Tag Team Titles
– On April 16, 2004, Dragon defeated Rocky Romero to win the Best of the American Super Juniors Tournament
– On June 24, 2004, Danielson defeated Austin Aries, Colt Cabana, Homicide, Mark Briscoe & Samoa Joe in an Elimination Match to win the ROH Survival of the Fittest Tournament
– At ROH Glory By Honor IV, Danielson defeated James Gibson to win the ROH World Title
– On October 14, 2005, Danielson defeated Austin Aries to retain the ROH World Title
– On October 15, 2005, Danielson defeated Steve Corino to again retain the ROH World Title
– On October 29, 2005, Danielson defeated Roderick Strong to retain the ROH World Title
– On November 4, 2005, Danielson defeated Chris Sabin to retain the ROH World Title
– At ROH’s Eddie Guerrero Tribute Show, Danielson defeated Christopher Daniels to retain the ROH World Title
– On December 3, 2005, Danielson defeated Rocky Romero to retain the ROH World Title
– On December 17, 2005, Danielson defeated Naomichi Marufuji to retain the ROH World Title
– On January 14, 2006, Danielson defeated Homicide & Roderick Strong in a 3-Way Dance to win the FIP Heavyweight Title
– On January 28, 2006, Danielson defeated AJ Styles to retain the ROH World Title
– On February 17, 2006, Danielson defeated Matt Sydal to retain the FIP Heavyweight Title
– On February 25, 2006, Danielson defeated Jimmy Rave to retain the ROH World Title
– On March 11, 2006, Danielson defeated Alex Shelley to retain the ROH World Title
– On March 18, 2006, Danielson defeated Tony Mamaluke to retain the FIP Heavyweight Title
– At ROH’s 100th Show, Danielson defeated Colt Cabana & Delirious in separate singles matches to retain the ROH World Title
– On May 27, 2006, Danielson defeated Jay Lethal to retain the FIP Heavyweight Title
– On June 23, 2006, Danielson defeated BJ Whitmer & Jimmy Jacobs in a 3-Way Elimination Match to retain the ROH World Title
– On July 15, 2006, Danielson defeated Sonjay Dutt by referee stoppage to retain the ROH World Title
– On August 12, 2006, Danielson defeated Nigel McGuinness to unify the ROH World and Pure Titles
– On August 13, 2006, Danielson defeated SUWA & Roderick Strong in separate singles matches to retain the ROH World Title
– On August 18, 2006, Danielson defeated Martin Stone & Robbie Brookside in a 3-Way Battle of the Champions Match
– On September 16, 2006, Danielson defeated KENTA to retain the ROH World Title
– On October 7, 2006, Danielson defeated Austin Aries to retain the ROH World Title
– On October 14, 2006, Danielson defeated Davey Richards to retain the FIP Heavyweight Title
– On November 3, 2006, Danielson defeated Delirious to retain the ROH World Title
– On December 8, 2006, Danielson defeated Samoa Joe in a Cage Match to retain the ROH World Title
– On June 1, 2007, Danielson defeated Nigel McGuinness to win the vacant WSW (AWF) Heavyweight Title
– On July 29, 2007, Danielson defeated El Generico to win the PWG Heavyweight Title
– On October 14, 2007, Danielson defeated Roderick Strong to retain the PWG Heavyweight Title
– On October 27, 2007, Danielson defeated Martin Stone to retain the PWG Heavyweight Title
– On November 11, 2007, Danielson defeated Jack Evans to retain the (now-renamed) PWG World Title
– On December 19, 2007, Danielson defeated Greg Symonds to win the vacant TWE Heavyweight Title
– Danielson was voted the 2007 GERWECK.NET Independent Wrestler of the Year
– On July 6, 2008, Danielson defeated Metal Master to win the ICWA Expo 2008
– On September 14, 2008, Danielson defeated Yoshinobu Kanemaru to win the GHC Junior Heavyweight Title
– On September 20, 2008, Danielson defeated Katsuhiko Nakajima to retain the GHC Junior Heavyweight Title
– On March 7, 2009, Danielson defeated Bad Bones to win the wXw World Title
– On March 8, 2009, Danielson defeated Absolute Andy, Adam Polak & Tyler Black in a Four-Way Elimination Match to retain the wXw World Title
– On May 1, 2009, Danielson defeated Claudio Castagnoli to retain the wXw World Title
– On August 23, 2009, it was reported that Danielson had signed with WWE
– On September 4, 2009, Danielson defeated Chris Hero to win his second PWG World Title
– On September 12, 2009, Danielson defeated Chris Battle to win the CTWE Heavyweight Title
– On January 4, 2010, Danielson made his in-ring debut for WWE, defeating Chavo Guerrero in a pre-Raw dark match. Later that week, Danielson requested to go to FCW to re-adjust to the WWE style
– On January 14, 2010, Danielson made his FCW debut, losing to Kaval
– On February 11, 2010, Danielson adopted the ‘Daniel Bryan’ persona
– On February 16, 2010, Bryan was announced as one of the rookies for the first season of WWE NXT, with The Miz as his mentor
– On February 23, 2010, Bryan made his NXT debut, losing to Chris Jericho
– On May 11, 2010, Bryan was eliminated from NXT
– On June 7, 2010, the NXT rookies invaded Raw, interfering in the main event and decimating the ringside area
– On June 11, 2010, Bryan was fired from WWE, reportedly for choking ring announcer Justin Roberts with his tie during the NXT invasion segment, which went against WWE’s PG guidelines
– On July 17, 2010, Danielson defeated QT Marshall to win the IWA Puerto Rican Heavyweight Title
– At SummerSlam 2010, Bryan returned to WWE, competing as part of Team WWE in a win over The Nexus
– At Night Of Champions 2010, Bryan defeated The Miz to win the WWE United States Title
– At Hell In A Cell 2010, Bryan defeated John Morrison & The Miz in a Triple Threat Submissions Count Anywhere Match to retain the WWE United States Title
– At Bragging Rights 2010, Bryan (for Raw) defeated Dolph Ziggler (for Smackdown)
– On November 3, 2010, Bryan defeated William Regal to retain the WWE United States Title
– At Survivor Series 2010, Bryan defeated Ted DiBiase to retain the WWE United States Title
– On November 30, 2010, Bryan was announced as the mentor of Derrick Bateman for NXT Season 4
– On January 8, 2011, Bryan defeated Ted DiBiase & Primo in a Triple Threat Match to retain the WWE United States Title
– On February 13, 2011, Bryan defeated Tyson Kidd to retain the WWE United States Title
– On April 26, 2011, Bryan was drafted to Smackdown
– At Money In The Bank 2011, Bryan defeated Cody Rhodes, Heath Slater, Justin Gabriel, Kane, Sheamus, Sin Cara & Wade Barrett to win the Smackdown Money In The Bank Ladder Match
– At TLC 2011, immediately following the Mark Henry-Big Show match, Bryan cashed in his Money In The Bank on Show to win the World Heavyweight Title
– On January 3, 2012, Bryan defeated The Big Show by DQ to retain the World Heavyweight Title
– At Royal Rumble 2012, Bryan defeated Mark Henry & The Big Show in a Triple Threat Cage Match to retain the World Heavyweight Title
– At Elimination Chamber 2012, Bryan defeated Cody Rhodes, Santino Marella, The Big Show, The Great Khali & Wade Barrett in an Elimination Chamber Match to retain the World Heavyweight Title
– At Summerslam ’12, Bryan defeated Kane.
– At Night of Champions ’12 in Boston, Bryan and Kane defeated Kofi Kingston and R-Truth to win the WWE Tag Team Championship.
– At Wrestlemania 29, Team Hell No (Kane and Daniel Bryan) defeated Dolph Ziggler and Big E Langston to retain the WWE tag team titles.
– At Summerslam ’13, Bryan defeated John Cena to win the WWE title, but Randy Orton cashed in his Money in the Bank opportunity, and with Triple H’s assistance, Orton pinned Bryan for the strap.
– At Night of Champions ’13, Bryan defeated Randy Orton in Detroit, MI, to win back the WWE title. The next day, he was stripped of the championship.
– Bryan defeated Triple H at Wrestlemania 30 in New Orleans, LA to earn a spot in the WWE championship match in the main event. Bryan defeated Randy Orton and Batista to capture the WWE title.
– The next night, Bryan fought Triple H to a no-contest to retain the WWE World Title
– At Extreme Rules ’14, Bryan defeated Kane in an Extreme Rules Match to retain the WWE World Title
– On May 12, 2014, Bryan revealed that he had suffered a neck injury and would need to take time off
– On June 9, 2014, Bryan was stripped of the WWE World Title due to being unable to compete
– On November 24, 2014, Bryan returned to Raw as the guest general manager. He repeated this role on Smackdown later in the week.


Post Category: Raw, WWE Talent Roster

Tags: , , , , , ,

Comments are closed.

Sponsors

Polls

2014 GERWECK.NET Year End Awards: Worst PPV of the year?

Vote View Results

Loading ... Loading ...

Would you like to see Undertaker vs. Bray Wyatt at Wrestlemania 31?

Loading ... Loading ...

Should "Mean" Gene Okerlund be inducted into the GERWECK.NET Hall of Fame?

Loading ... Loading ...