Pro Wrestling Since 1997

Menu

The Lucha Report for 7/12‏



RESULTADOS

EMLL 7/11 – Arena Mexico
1. Electrico & Ultimo Dragoncito beat Demus 3:16 & Pierrothito
2. Escandalo/Kamaitachi/Shigeo Okumura defeated Hombre Bala Jr./Starman/Stigma
3. Amapola/Princesa Blanca/Zeuxis beat Dark Angel/Estrelita/Marcela when Blanca threw powder in Marcela’s eyes and pinned her.
4. Angel de Oro/Brazo de Plata/Stuka Jr. defeated Ephesto/Polvora/Rey Hechicero
5. La Tercia Sensacion (Marco Corleone/Maximo/Rush) beat El Barbaro Cavernario/Negro Casas/Ultimo Guerrero with Rush using the ropes to pin Casas.
6. La Sombra defeated Shocker who was distracted by Rush & Negro Casas going at it on the floor. There was a challenge thrown out afterwards by Mascara & Rush wanting a rematch for the CMLL Tag Titles.

CARTELERAS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

7/27 – Centro Civico de Ecatepec (TV taping)
1. Dinastia/Mini Drago/Octagoncito vs. Mini Abismo Negro/Mini Charly Manson/Mini Psycho Clown
2. Jennifer Blake/Fabi Apache/Pimpinela Escarlata vs. Sexy Star/Taya Valkyrie/Black Mamba
3. Triangular de Parejas: Los Gueros del Cielo (Angelico y Jack Evans) vs. Eterno & Steve Pain vs. Tommy Diablo & Sensacional Carlitos (representing WWC)
4. Australian Suicide/Drago/Fenix vs. Cuervo/Daga/Pentagon Jr.
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Hijo del Fantasma/Hijo del Texano/Zorro
6. Electroshock/Myzteziz/La Parka Jr. vs. Averno/Black Warrior/Chessman

8/6 – Plaza de Toros el Pinal de Teziutlan (TV taping)
1. Ludxor/Nino Hamburguesa/Venum vs. Carta Brava Jr./Fresero Jr./Gran Apache
2. Elegido/Fabi Apache/Dinastia/Pimpinela Escarlata vs. Demon Rocker/Taya Valkyrie/Mini Charly Manson/Black Mamba
3. Aero Star/Bengala/Drago vs. Hijo del Fantasma/Pentagon Jr./Super Fly
4. Australian Suicide/Los Gueros del Cielo (Angelico y Jack Evans) vs. La Anarquia (Daga/Eterno/Steve Pain
5. Fenix/Myzteziz/Psycho Clown vs. Averno/Black Warrior/Hijo del Texano

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

7/13 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. El Tapatio vs. El Pirana
2. Dr. Freezer & Marvel vs. Satara & El Yaqui
3. Explosivo & William Rock vs. Evola & Jocker
4. Omar Brunetti/Leo/Virgo vs. Sadico/Mr. Trueno/Rey Trueno
5. Black Panther vs. Rey Hechicero
6. La Mascara & Rush vs. Mr. Aguila & Kraneo

7/13 – Arena Mexico
1. Magnus & Metatron vs. Canelo Casas & Guerrero Negro Jr.
2. Sagrado/Soberano/Triton vs. Misterioso II/Puma King/Sangre Azteca
3. Angel de Oro/Brazo de Plata/Titan vs. La Fuerza TRV (Damian el Terrible/Rey Bucanero/Vangelis)
4. Arena Coliseo Tag Titles: Delta & Guerrero Maya Jr. (c) vs. Kamaitachi & Shigeo Okumura
5. Marco Corleone/Maximo/Valiente vs. La Peste Negra (El Barbaro Cavernario/Felino/Mr. Niebla)
6. Volador Jr. vs. Dragon Rojo

7/14 – Arena Puebla
1. Meyer/Millenium/Tigre Rojo vs. Akron/Espiritu Maligno/King Jaguar
2. Lluvia/Marcela/Princesa Sugei vs. Princesa Blanca/La Seductora/Tiffany
3. Delta/Guerrero Maya Jr./Tigre Rojo Jr. vs. El Barbaro Cavernario/Blue Center/Bobby Zavala
4. CMLL Lightweight Title: Virus (c) vs. Stigma
5. Atlantis/Valiente/Volador Jr. vs. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Niebla Roja/Ultimo Guerrero)

7/15 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. El Brillante & El Divino vs. Acertijo & Magnum
2. Soberano/Star Jr./Stigma vs. Demonio Maya/Demonio Rojo/Rafaga
3. Omar Brunetti/Sky Kid/Smaker vs. Olimpico/Sangre Azteca/Bobby Zavala
4. Brazo de Plata/Marco Corleone/Mascara Dorada vs. Damian el Terrible/Ephesto/Rey Bucanero
5. La Mascara vs. Shocker

7/15 – Arena Mexico
1. Metatron & Robin vs. Inquisidor & Zayco
2. Hombre Bala Jr./Oro Jr./Super Halcon Jr. vs. Hooligan/Metalico/El Rebelde
3. Dragon Lee II/Sagrado/Starman vs. Escandalo/Shigeo Okumura/Virus
4. Lightning Match: Guerrero Maya Jr. vs. Kamaitachi
5. La Dinastia Panther (Blue Panther/Black Panther/Cachorro) vs. Puma King/Tiger/Vangelis
6. Maximo/Titan/Valiente vs. El Barbaro Cavernario/Euforia/Mr. Niebla

7/18 – Arena Mexico
1. Leono & Sensei vs. Akuma & Guerrero Negro Jr.
2. Fuego/Pegasso/Triton vs. Misterioso II/Puma King/Sangre Azteca
3. Lluvia/Marcela/Princesa Sugei vs. Dalys la Caribena/Princesa Blanca/La Seductora
4. Mascara Dorada/Valiente/Volador Jr. vs. Ephesto/Felino/Rey Hechicero
5. Atlantis/Dragon Rojo/Stuka Jr. vs. Polvora/Rey Escorpion/Ultimo Guerrero
6. CMLL Tag Titles: Negro Casas & Shocker (c) vs. Rush & La Sombra

INDEPENDENT

7/13 – Arena Coliseo de Reynosa
1. King Monkey vs. Diamante Blanco
2. Los Mascaras Rojas I y II vs. Kossmos & Rocker Boy
3. Imagen de Oro/Luminoso Jr./Viento Negro vs. Arkangel de la Muerte/Signo de Oro/Signo de Plata
4. Laredo Kid/Sairus/Unico Jr. vs. Asterisco Jr./Magnifico/Temblor
5. Asterisco & Atlantis vs. Blue Panther & Halcon de Oro

7/15 – Arena Aficion de Pachuca
1. Ojo de Tigre & Viento Negro vs. Los Mohicianos I y II
2. Lady Apache & Esther Moreno vs. Miss Janeth & Tania la Guerrillera
3. Gallego/Romano Garcia/Rocky Santana vs. Black Terry/Rambo/Shu el Guerrero
4. Aguila Solitaria/Justiciero/Kendo vs. Fuerza Guerrera/Negro Navarro/Scorpio Jr.
5. Canek/El Fantasma/Rayo de Jalisco Jr. vs. Mascara Ano Dos Mil/Los Villanos III y IV

7/17 – Gimnasio Municipal de Coatepec
1. Flyer/Guerrero Lee/Jaguar vs. Espalachin Chino/Hijo del Rey Pantera/Rey Pantera Jr.
2. Caballero Negro/Pitufo/Xtremo vs. Rey Pantera/Las Totems I y II
3. Dinastia & Mascarita Sagrada vs. Mini Murder Clown & Mini Psycho Clown
4. Cinthia Moreno & Pasion Kristal vs. Taya Valkyrie & Black Mamba
5. Sin Cara Original vs. Averno

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

7/13 – Arena Naucalpan
1. Ciclon Black & Sky Angel vs. Atomic Star & Electro Boy
2. Latigo & Metaleon vs. Anubis Black & Hijo de la Bestia
3. AK-47/911/Veneno vs. Relampago/Las Traumas I y II
4. Super Nova/Toscano/Diva Salvaje vs. Eterno/Fuerza Guerrera/X-Fly
5. Hijo del Dos Caras & Mascara Sagrada vs. Demon Clown & Hijo del Mascara Ano Dos Mil

7/16 – Arena Naucalpan
1. Sky Angel vs. Atomic Star
2. Payaso de Plata & Payaso Extremo vs. Anubis Black & Matrix Jr.
3. Imposible & Metaleon vs. Rayan & Spartan
4. Golden Magic/Relampago/Diva Salvaje vs. Canis Lupus/Danny Casas/Eterno
5. 4 Way Dance: Dr. Cerebro vs. Veneno vs. Apolo Estrada Jr. vs. Fuerza Guerrera

PROMOCIONES CANTU

7/14 – Estadio de Futbol Rapido de Nuevo Laredo
1. ?
2. La Hiedra & Hija del Karonte vs. Lady Puma & Paty Rey
3. Ave del Norte/Black Baby/Hijo del Ultraman vs. Rio Bravo Jr./Tempestad/Tormento Negro
4. Blue Panther/Laredo Kid/Maximo vs. Los Poderosos (Hombre sin Miedo/Kendor Jr./Sobredosis)
5. Steel Cage Match where the loser gets shaved: Dr. Wagner III & Rossy Moreno (son & mother) vs. Pirata Morgan & Hijo del Pirata Morgan

PROMOCIONES JUNIORS

7/16 – Auditorio Miguel Barragan de San Luis Potosi
1. Bello Willy/Bogar/Vagabundo vs. Break Demon/Mr. Marca/Mensajero
2. Aero Star/Argenis/Venum vs. Gran Apache/Maniaco/Super Fly
3. Mexican Powers (Crazy Boy/Joe Lider/Nino Hamburguesa) vs. La Secta Bizarra (Cuervo/Espiritu/Ozz)
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. El Consejo (Argos/Hijo del Fantasma/Hijo del Texano)
5. Electroshock/La Parka Jr./Sin Cara Original vs. Perro Aguayo Jr./Averno/Black Warrior

XTREME WARRIORS WRESTLING

7/18 – Arena Xalapa
1. Kraken & Slayer vs. As del Espacio & Lobo Solitario
2. Armagedeon/Rey Pantera/Rey Pantera Jr. vs. Caballero Ninja Jr./Cosmos/Xtremo
3. Bucanero Infernal/Fantasma del Espacio/Keira vs. Flayer Boy/Ojo de Halcon/Paloma Rouse
4. Cuadrangular de la Muerte: Stigma vs. Vengador Radioactivo vs. Peligro vs. Vampiro Dos Mil
5. Relevos Increibles: Eslabon Perdido & Trauma I vs. Poseidon & Trauma II
6. 4 Way Dance: Dr. Wagner Jr. vs. Octagon vs. Fuerza Guerrera vs. L.A. Par-K

The visual version of the Lucha Report is here:

http://deathvalleydriver.com/forum/index.php?/topic/2350-the-lucha-report-for-712/

Post Category: News

Tags: , , ,

Leave a Reply

Sponsors

Polls

Which match would you prefer for Wrestlemania 31?

Vote View Results

Loading ... Loading ...

Do you have access to Destination America?

Loading ... Loading ...

Should Christian be inducted into the GERWECK.NET Hall of Fame?

Loading ... Loading ...