Pro Wrestling Since 1997

Menu

The Lucha Report for 6/25‏



NOTICIAS

A little cleanup from Sunday’s Lucha Report as there wasn’t any information on the unmasked Black Metal in Guadalajara at the time but he was unmasked as Omar Brunetti, 24-years-old with 8 years experience from Los Mochis.

Fuego & Mascara Dorada will be representing EMLL on the next New Japan tour which starts on 6/28 and goes through 7/13.

RESULTADOS

EMLL 6/23 – Arena Puebla
1. Espiritu Maligno/King Jaguar/Rey Apocalipsis beat Black Tiger/Robin/Star Jr.
2. Asturiano defeated Pequeno Warrior and they will have a mask/hair match next week.
3. Morphosis/Olimpico/Virus beat Sagrado/Stigma/Triton
4. Los Indeseables (La Mascara/Rush/La Sombra) defeated Kraneo/Shocker/Ultimo Guerrero by DQ when Shocker fouled Rush.
5. Titan/Valiente/Volador Jr. beat La Fuerza TRV (Damian el Terrible/Rey Bucanero/Vangelis)

EMLL 6/24 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Infierno & Rafaga beat El Divino & Leo
2. Pequeno Violencia/Pierrothito/Relampago defeated Astral/Bam Bam/Mini Fantasy
3. Amapola/Princesa Blanca/La Seductora beat Marcela/Silueta/La Vaquerita
4. Los Indeseables (La Mascara/Rush/La Sombra) defeated Euforia/Niebla Roja/Shocker by DQ when Shocker fouled Mascara.
5. Cuadrangular de Parejas por la Copa Express – Semifinals: Gran Guerrero & Ultimo Guerrero beat Blue Panther & Cachorro
6. Cuadrangular de Parejas por la Copa Express – Semifinals: Atlantis & Titan defeated El Barbaro Cavernario & Mr. Niebla
7. Cuadrangular de Parejas por la Copa Express – Finals: Atlantis & Titan beat Gran Guerrero & Ultimo Guerrero by DQ

EMLL 6/24 – Arena Mexico
1. Metatron & Molotov beat Camorra & Zayco
2. Hombre Bala Jr./Soberano/Super Halcon Jr. defeated Canelo Casas/Disturbio/Hijo del Signo
3. Dalys la Caribena/Tiffany/Zeuxis beat Estrellita/Goya Kong/Lluvia with Zeuxis going over Estrellita and they will have a Mexican National Femenil Title match next week.
4. Por el Campeonato FULL: Arkangel de la Muerte defeated El Gallo with help from Reyna Isis to win the title.
5. Damian el Terrible/Rey Bucanero/Rey Hechicero beat Brazo de Plata/Stuka Jr./Triton
6. Fuego/Maximo/Valiente defeated Los Invasores (Mr. Aguila/Kraneo/Ripper)

IWRG 6/22 – Arena Naucalpan
1. Atomic Star & Power Bull beat Black Niko & Vampiro Metalico II
2. Anubis Black & Zurdog defeated Alfa & Omega
3. Emperador Azteca/Imposible/Metaleon beat Alan Extreme/Hijo del Diablo/Picudo Jr. and Alan (who is a tecnico) was beat down by his teammates afterwards since he was subbing for Canis Lupus.
4. AK-47 & 911 defeated Relampago & Super Nova by DQ when 911 faked a foule by Nova after fouling him himself.
5. Canis Lupus (subbing for X-Fly)/Fuerza Guerrera/Hijo del Mascara Ano Dos Mil beat Hijo del Dos Caras/Mascara Sagrada/Veneno

CARTELERAS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

6/27 – Auditorio Jose Maria Arteaga de Queretaro (TV taping)
1. ?
2. Aero Star/Argenis/Ludxor/Venum vs. Argos/Carta Brava Jr./Gran Apache/Super Fly
3. Bengala/Drago/Fenix vs. La Anarquia (Daga/Eterno/Steve Pain)
4. Australian Suicide/Los Gueros del Cielo (Angelico & Jack Evans) vs. Hijo del Fantasma/Hijo del Pirata Morgan/Pentagon Jr.
5. Electro Shock/Mytzeziz/Psycho Clown vs. Averno/Hijo del Texano/Jeff Jarrett

7/3 – Arena Xalapa (TV taping)
1. Fabi Apache/La Jarochita/Pimpinela Escarlata vs. Mari Apache/Taya Valkyrie/Black Mamba
2. Alebrije II/Argenis/Octagoncito vs. Machine Rocker/Soul Rocker/Mini Histeria
3. Aero Star/Australian Suicide/Bengala vs. La Anarquia (Daga/Eterno/Steve Pain)
4. Angelico/Electro Shock/Fenix vs. Hijo del Fantasma/Mascara Ano Dos Mil Jr./Pentagon Jr.
5. Myzteziz/The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Averno/Black Warrior/Chessman/Zorro

7/5 – Hard Rock Hotel de Puerto Vallarta (TV taping)
1. Jennifer Blake/La Jarochita/Mascarita Sagrada/Pimpinela Escarlata vs. Sexy Star/Taya Valkyrie/Mini Abismo Negro/Sexy Star
2. Angelico/Australian Suicide/Fenix vs. Gran Apache/Pentagon Jr./Super Fly
3. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. El Consejo (Hijo del Fantasma/Hijo del Texano/Silver King)
4. Cibernetico & Myzteziz vs. Averno & Chessman

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

6/27 – Arena Mexico
1. Robin & Starman vs. Inquisidor & Super Comando
2. Dark Angel/Marcela/Princesa Sugei vs. Dalys la Caribena/Princesa Blanca/La Seductora
3. Torneo Cibernetico Busca de un Idolo – Participants: Negro Casas/El Barbaro Cavernario/Cachorro/Dragon Lee II/Soberano vs. Virus/Guerrero Negro Jr./Rey Hechicero/Star Jr./Super Halcon Jr.
4. Titan/Valiente/Volador Jr. vs. Dragon Rojo/Ephesto/Rey Escorpion
5. Relevos Increibles: Atlantis/Mr. Niebla/Shocker vs. Rush/La Sombra/Ultimo Guerrero

6/29 – Arena Coliseo
1. Bengala & Leono vs. Akuma & Espanto Jr.
2. Flyer & Sensei vs. Artillero & Hooligan
3. Black Panther/Oro Jr./Triton vs. Escandalo/Metalico/Bobby Zavala
4. Angel de Oro/Rey Cometa/Stuka Jr. vs. La Dinastia Casas (Felino/Puma King/Tiger)
5. Delta/Guerrero Maya Jr./Titan vs. Kamaitachi/Misterioso II/Shigeo Okumura
6. Marco Corleone/Maximo/Volador Jr. vs. Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polvora/Rey Escorpion)

6/29 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Marvel vs. Relampago Azul
2. El Indigo & William Rock vs. Furia Nazi & Satara
3. El Brillante vs. Demonio Rojo
4. Exterminador/Leo/Leon Blanco vs. Espectrum/Infierno/Sadico
5. Solar I & Valiente vs. Negro Casas & Negro Navarro = MOTYC!!!
6. Cachorro & La Mascara vs. El Barbaro Cavernario & Mr. Niebla

INDEPENDENT

6/26 – Arena Aficion de Pachuca
1. Brazo de Oro Jr. & Flyer vs. Robin & Zonic
2. Cachorro & Dragon Lee II vs. El Barbaro Cavernario & Rey Hechicero
3. Atlantis & Blue Panther vs. Gran Guerrero & Ultimo Guerrero
4. Los Indeseables (La Mascara/Rush/La Sombra) vs. Volador Jr./Negro Casas/Shocker

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

6/25 – Arena Naucalpan
1. Sky Angel vs. Electro Boy
2. Alfa & Omega vs. Hijo de la Bestia & Kaling Black
3. Ciclon Black & Dragon Celestial vs. Anubis Black & Zurdog
4. Alan Extreme/Emperador Azteca/Metaleon vs. Los Oficiales (AK-47/Fierro/911)
5. Black Terry/Dr. Cerebro/Relampago vs. Apolo Estrada Jr./Guerrero Mixteco/Tony Rivera

6/29 – Arena Naucalpan
1. Metaleon vs. Anubis Black
2. Emperador Azteca & Imposible vs. Rayan & Spartan
3. WWS Middleweight Title: Apolo Estrada Jr. (c) vs. Dr. Cerebro
4. Hijo del Dos Caras vs. Hijo del Mascara Ano Dos Mil
5. Relampago/Veneno/Villano IV vs. Canis Lupus/Demon Clown/Fuerza Guerrera

JJLG PROMOCIONES

6/28 – La Canaco de Ciudad del Carmen Campeche
1. ?
2. Rayo de Plata & Rey Herodes vs. Eterno Alcander & Reyson
3. Fenix/MS-1/2/Black Mamba vs. Pentagon Jr./Centauro/Pasion Kristal
4. Mecanico Infernal/Tony Casanova/TJ Boy vs. Asesino Negro Jr./Saeta del Ring/Super Nova
5. Monster Clown & Psycho Clown vs. Hijo del Fantasma & Hijo del Texano

LUCHA LIBRE PIEDRAS NEGRAS

6/28 – Gimnasio Milo Martinez de Monclova
1. La Parkita & Principe del Rap vs. Estrella de la Muerte & Mini Psicosis
2. Fabi Apache & La Jarochita vs. La Hiedra & Sexy Star
3. Kikapoo/Perseus/Pimpinela Escarlata vs. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)
4. Alan Stone/Laredo Kid/Sin Cara Original vs. Argos/Averno/Toscano

PROMOCIONES BELLA AIROSA

6/29 – Arena Cisneros de Oaxaca
1. Lalo el Loco/Matin III/Meyer vs. Caballero Jr./Fantasma Jr./Rey Supremo
2. Dragoncito de Oro/Mini Multifacetico/Sexi Bom Bom vs. Bracito de Plata/Mini Cobra/Oficialito Fierro
3. Arkanos/Challenger/Endeavor vs. Demon Rock/Monster II/Rey Infierno
4. Black Tiger/Super Aguila/Xtreme Fly vs. Los Rayos Tapatios I y II/Siki Osama
5. Pegasso/La Sombra/Luchador Sorpresa vs. Apocalipsis/Camorra/Tony Cisneros

PROMOCIONES CANTU

6/30 – Arena Cuatro Caminos de Nuevo Laredo
1. ?
2. Dragster/Street Boy/La Parkita vs. Rio Bravo Jr./Fantasmita/Mini Psicosis
3. Fabi Apache & La Jarochita vs. La Hiedra & Sexy Star
4. Ave del Norte/Baby Black/Pimpinela Escarlata vs. The Machine Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)
5. Alan Stone/Laredo Kid/Sin Cara Original vs. Argos/Averno/Toscano

The visual version of the Lucha Report is here:

http://deathvalleydriver.com/forum/index.php?/topic/2247-the-lucha-report-for-624/

Post Category: News

Tags: , , ,

Leave a Reply

Sponsors

Polls

Greatest Female Wrestler tournament - Round 3 (North bracket)

Loading ... Loading ...

Greatest Female Wrestler tournament - Round 3 (South bracket)

Vote View Results

Loading ... Loading ...

Should Chyna be inducted into the GERWECK.NET Hall of Fame?

Loading ... Loading ...