Pro Wrestling Since 1997

Menu

The Lucha Report for 6/21‏



RESULTADOS

AAA 6/20 – Gimnasio Miguel Hidalgo de Puebla (TV taping)
1. Ludxor/Venum/Fabi Apache beat Gran Apache/Sexy Star/Black Mamba
2. Aero Star/Alebrije II/Nino Hamburguesa defeated Carta Brava Jr./Fresero Jr./Super Fly – La Sociedad ran off the tecnicos afterwards before Psycho Clown ran them off.
3. La Anarquia (Daga/Eterno/Steve Pain) beat Australian Suicide/Drago/Joe Lider with help from Pentagon Jr. who attacked Suicide.
4. Angelico/Electroshock/Fenix defeated Hijo del Fantasma/Mascara Ano Dos Mil Jr./Pentagon Jr. with help from Suicide who attacked Pentagon.
5. Cibernetico/Myzteziz/Psycho Clown beat Perro Aguayo Jr./Averno/Zorro by DQ when the Sociedad attacked Myzteziz who had a Mistica on Averno. Texano finally accepted Psycho’s mask/hair match for Triplemania and the show ended with the tecnicos running the rudos out of the ring.

EMLL 6/20 – Arena Mexico
1. Kamaitachi & Shigeo Okumura beat Hombre Bala Jr. & Triton
2. Princesa Blanca/La Seductora/Tiffany defeated Dark Angel/Goya Kong/Princesa Sugei with Blanca using the ropes to pin Sugei.
3. Delta/Stuka Jr./Titan beat Polvora/Puma King/Tiger
4. En Busca de un Idolo – Finals: El Barbaro Cavernario defeated Rey Hechicero in a fantastic match to win the tournament. I’m serious when I say this…this was the tournament of the year and the best of the Busca tournaments they have ever run.
5. Torneo Cibernetico por la Leyenda de Azul – Participants: Atlantis beat Ultimo Guerrero using the ropes after both men ripped off each other’s masks. Order of Elimination: Vangelis/Rey Escorpion/La Sombra/Euforia/Brazo de Plata/Mr. Niebla/Damian el Terrible/Dragon Rojo/Shocker/Maximo/Rey Bucanero/Valiente/La Mascara/Rush/Ultimo Guerrero

CARTELERAS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

6/27 – Auditorio Jose Maria Arteaga de Queretaro (TV taping)
1. ?
2. Aero Star/Argenis/Ludxor/Venum vs. Argos/Carta Brava Jr./Gran Apache/Super Fly
3. Bengala/Drago/Fenix vs. La Anarquia (Daga/Eterno/Steve Pain)
4. Australian Suicide/Los Gueros del Cielo (Angelico & Jack Evans) vs. Hijo del Fantasma/Hijo del Pirata Morgan/Pentagon Jr.
5. Electro Shock/Mytzeziz/Psycho Clown vs. Averno/Hijo del Texano/Jeff Jarrett

7/3 – Arena Xalapa (TV taping)
1. Fabi Apache/La Jarochita/Pimpinela Escarlata vs. Mari Apache/Taya Valkyrie/Black Mamba
2. Alebrije II/Argenis/Octagoncito vs. Machine Rocker/Soul Rocker/Mini Histeria
3. Aero Star/Australian Suicide/Bengala vs. La Anarquia (Daga/Eterno/Steve Pain)
4. Angelico/Electro Shock/Fenix vs. Hijo del Fantasma/Mascara Ano Dos Mil Jr./Pentagon Jr.
5. Myzteziz/The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Averno/Black Warrior/Chessman/Zorro

7/5 – Hard Rock Hotel de Puerto Vallarta (TV taping)
1. Jennifer Blake/La Jarochita/Mascarita Sagrada/Pimpinela Escarlata vs. Sexy Star/Taya Valkyrie/Mini Abismo Negro/Sexy Star
2. Angelico/Australian Suicide/Fenix vs. Gran Apache/Pentagon Jr./Super Fly
3. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. El Consejo (Hijo del Fantasma/Hijo del Texano/Silver King)
4. Cibernetico & Myzteziz vs. Averno & Chessman

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

6/22 – Arena Coliseo
1. Magnus & Metatron vs. Camorra & Inquisidor
2. Angelito/Bam Bam/Electrico vs. Mercurio/Nitrito/Pequeno Olimpico
3. Fuego/Oro Jr./Pegasso vs. Metalico/Raziel/Virus
4. Lightning Match: Blue Panther vs. Ephesto
5. Delta/Guerrero Maya Jr./Stuka Jr. vs. Kamaitachi/Shigeo Okumura/Puma King
6. Brazo de Plata/Maximo/Volador Jr. vs. Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polvora/Rey Escorpion)

6/22 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Hijo del Javier Cruz & El Idolo vs. Angel del Mal & El Yaqui
2. Explosivo & William Rock vs. Evola & Jocker
3. El Brillante & Virgo vs. Acertijo & Demonio Rojo
4. Leon Blanco/Sky Kid/Smaker vs. Magnum/Mr. Trueno/Rey Trueno
5. Atlantis/La Mascara/Titan vs. Felino/Negro Casas/Rey Bucanero
6. Steel Cage Match where the loser must get shaved or unmasked – Participants: Black Metal/Esfinge/El Gallo/Rey Cometa/El Barbaro Cavernario/Demonio Maya/Sadico/Bobby Zavala

6/23 – Arena Puebla
1. Black Tiger/Robin/Star Jr. vs. Espiritu Maligno/King Jaguar/Rey Apocalipsis
2. Asturiano vs. Pequeno Warrior
3. Sagrado/Stigma/Triton vs. Morphosis/Olimpico/Virus
4. Marco Corleone/La Mascara/Rush vs. Kraneo/Negro Casas/Shocker
5. Mascara Dorada/Valiente/Volador Jr. vs. La Fuerza TRV (Damian el Terrible/Rey Bucanero/Vangelis)

6/24 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. El Divino & Leo vs. Infierno & Rafaga
2. Astral/Meteoro/Ultimo Dragoncito vs. Pequeno Olimpico/Pequeno Violencia/Pierrothito
3. Marcela/Silueta/La Vaquerita vs. Amapola/Princesa Blanca/La Seductora
4. Los Indeseables (La Mascara/Rush/La Sombra) vs. Euforia/Niebla Roja/Shocker
5. Cuadrangular de Parejas por la Copa Express: Atlantis & Titan vs. Blue Panther & Cachorro vs. El Barbaro Cavernario & Mr. Niebla vs. Gran Guerrero & Ultimo Guerrero

6/24 – Arena Mexico
1. Metatron & Molotov vs. Camorra & Zayco
2. Hombre Bala Jr./Soberano/Super Halcon Jr. vs. Canelo Casas/Disturbio/Hijo del Signo
3. Estrellita/Goya Kong/Lluvia vs. Dalys la Caribena/Tiffany/Zeuxis
4. Por el Campeonato FULL: El Gallo (c) vs. Arkangel de la Muerte
5. Brazo de Plata/Stuka Jr./Triton vs. Damian el Terrible/Rey Bucanero/Rey Hechicero
6. Fuego/Maximo/Valiente vs. Los Invasores (Mr. Aguila/Kraneo/Ripper)

6/27 – Arena Mexico
1. Robin & Starman vs. Inquisidor & Super Comando
2. Dark Angel/Marcela/Princesa Sugei vs. Dalys la Caribena/Princesa Blanca/La Seductora
3. Torneo Cibernetico Busca de un Idolo – Participants: Negro Casas/El Barbaro Cavernario/Cachorro/Dragon Lee II/Soberano vs. Virus/Guerrero Negro Jr./Rey Hechicero/Star Jr./Super Halcon Jr.
4. Titan/Valiente/Volador Jr. vs. Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polvora/Rey Escorpion)
5. Relevos Increibles: Atlantis/Mr. Niebla/Shocker vs. Rush/La Sombra/Ultimo Guerrero

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

6/22 – Arena Naucalpan
1. Black Niko & Vampiro Metalico II vs. Atomic Star & Power Bull
2. Alfa & Omega vs. Anubis Black & Zurdog
3. Emperador Azteca/Imposible/Metaleon vs. Canis Lupus/Hijo del Diablo/Picudo Jr.
4. Relampago & Super Nova vs. AK-47 & 911
5. Hijo del Dos Caras/Mascara Sagrada/Veneno vs. Fuerza Guerrera/Hijo del Mascara Ano Dos Mil/X-Fly

6/25 – Arena Naucalpan
1. Sky Angel vs. Electro Boy
2. Alfa & Omega vs. Hijo de la Bestia & Kaling Black
3. Ciclon Black & Dragon Celestial vs. Anubis Black & Zurdog
4. Alan Extreme/Emperador Azteca/Metaleon vs. Los Oficiales (AK-47/Fierro/911)
5. Black Terry/Dr. Cerebro/Relampago vs. Apolo Estrada Jr./Guerrero Mixteco/Tony Rivera

PROMOCIONES KDENA

6/22 – Arena Coliseo de Monterrey
1. ?
2. ??
3. ???
4. Los Diluvios Negros I y II vs. Los Difuntos I y II
5. UWA Middleweight Title: Silver Star (c) vs. Charles Lucero
6. Argenis & Fenix vs. Daga & Super Fly

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

LUCHA PROFESIONAL FRONTERIZA

6/22 – Centro Tapatio de Ensenada
1. Matrix vs. Temgue Jr.
2. Kamik-C vs. Ryan Kidd
3. Rico Dinamita & Tito Escondido vs. Genio del Aire & Principe Orion
4. Proximo & Lluvia vs. Tronx & Tiffany
5. Extreme Tiger vs. Scalibur
6. Rush & La Sombra vs. Histeria & Kraneo

PROMOCIONES DEL VALLE

6/22 – Palenque del Morelos de Tijuana
1. ?
2. ??
3. Genio del Aire/Tronx/Lluvia/Miss Janeth vs. Diablo Azteca/Apolo Estrada Jr./Rossy Moreno/Tiffany
4. Extassis/Extreme Tiger/Venum Black vs. Mr. Aguila/Damian 666/Bestia 666
5. Rush/La Sombra/Venum Black Jr. vs. Histeria/Kraneo/Viento

The visual version of the Lucha Report is here:

http://deathvalleydriver.com/forum/index.php?/topic/2228-the-lucha-report-for-621/

Post Category: News

Tags: , , ,

Leave a Reply

Sponsors

Polls

2014 GERWECK.NET Year End Awards: TV Show of the year

Vote View Results

Loading ... Loading ...

Should Alberto Del Rio sign with TNA?

Loading ... Loading ...

Should "Mean" Gene Okerlund be inducted into the GERWECK.NET Hall of Fame?

Loading ... Loading ...