Pro Wrestling Since 1997

Menu

The Lucha Report for 6/18‏



NOTICIAS

Mephisto was supposed to defend his Mexican National Lt. Heavyweight Title tonight against Valiente at Arena Mexico but he suffered a knee injury on the Arena Cisneros show in Oaxaca on Sunday and he was due to get an MRI done today to determine how serious the injury is.

RESULTADOS

EMLL 6/16 – Arena Puebla
1. Aguila Egipcia/Black Tiger/Tigre Rojo Jr. beat Fuerza Chicana/Guerrero Espacial/Toro Bill Jr.
2. Torneo Cibernetico: Pequeno Warrior defeated Asturiano after ripping off his mask and pinning him which brought up mask/hair challenges afterwards. Other participants: Astral/Bam Bam/Meyer/Stukita/Blue Center/Demus 3:16/Pierrothito/Sauron
3. Amapola/Princesa Blanca/Zeuxis beat Estrellita/Goya Kong/Princesa Sugei by DQ when Estrellita mistakenly dropkicked Tirantes.
4. Kraneo/Ripper/Shocker defeated Marco Corleone/La Mascara/Stigma (subbing for Rush) when Shocker ripped off Mascara’s mask and pinned him.
5. CMLL Lt. Heavyweight Title: Rey Escorpion beat Atlantis to retain his title.

EMLL 6/17 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Acertijo & Demonio Rojo beat Brillante & El Divino
2. Leo/Metatron/Sky Kid defeated Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)/Magnum
3. Malefico/Sangre Azteca/Virus beat Rey Cometa/Stuka Jr./Triton
4. La Avalancha Alvarado (Brazo de Plata/La Mascara/Maximo) defeated Los Invasores (Mr. Aguila/Kraneo/Olimpico)
5. Atlantis/Marco Corleone/Titan beat Los Guerreros Laguneros (Euforia/Niebla Roja/Ultimo Guerrero) by DQ when UG fouled Atlantis.

EMLL 6/17 – Arena Mexico
1. Bengala & Leono beat Akuma & Apocalipsis
2. Black Panther & Starman defeated Espirutu Negro & Guerrero Negro Jr.
3. Amapola/Dalys la Caribena/Zeuxis beat Estrellita/Marcela/La Vaquerita
4. Arkangel de la Muerte/Misterioso II/Rey Hechicero defeated Cachorro/Dragon Lee II/El Gallo when Arkangel went over Gallo then challenged him for a shot at his FULL Campeonato afterwards.
5. Angel de Oro/Delta/Guerrero Maya Jr. beat La Peste Negra (El Barbaro Cavernario/Felino/Herodes Jr.) by DQ when Cavernario ripped off Angel’s mask.
6. Fuego/Valiente/Volador Jr. defeated Ephesto/Gran Guerrero/Negro Casas

IWRG 6/15 – Arena Naucalpan (Festival de Mascaras where the guys who lost their masks can wear them again)
1. Black Terry/Imposible/Metaleon beat Guerrero Mixteco/Hip Hop Man/Tony Rivera
2. Bombero Infernal/Dr. Cerebro/Golden Magic defeated Astro Rey Jr./Canis Lupus/Eterno
3. IWRG Intercontinental Tag Titles: AK-47 & 911 beat Apolo Estrada Jr. & Hijo del Diablo when AK-47 fouled and pinned Diablo to win the titles.
4. Mascara Sagrada/Relampago/Super Nova defeated Demon Clown/Las Traumas I y II – Dos Caras was honored before the match for his 45 years in lucha libre (remember that 45th Anniversary tour that was supposed to take place months ago…..we got one show)
5. Dr. Wagner Jr. & Hijo del Dos Caras beat L.A. Par-K & Pirata Morgan by DQ when the fake L.A. Par-K from a couple of weeks ago came out and attacked Wagner then unmasked to be Mascara Sagrada. This started a brawl that featured Demon Clown and others with talk of a cage match for the IWRG Intercontinental Heavyweight Title.

Promociones Pantera 6/13 – Arena Queretaro
1. Angel Rebelde & Maverick beat Marduk & Von Draker
2. Optimus & Silver Dragon defeated Electro Boy & Fuego Latino
3. Pirata Morgan Jr. & Soldado Diabolico beat Hijo del Pirata Morgan & Lobo Lafayette by DQ when Pirata Jr. turned on Soldado.
4. Las Drabeks I y II/Ursus defeated Los Porros (Angel o Demonio/Big Memo/Ovett) in a bloody brawl.
5. Fuerza Guerrera & Pirata Morgan beat Mascara Sagrada & Octagon when Fuerza fouled and pinned Octagon.

SACCOMATS 6/15 – Arena Neza
1. Alfa & Omega beat Angel Nocturno & Mr. Tempest
2. Black Scorpion & Willy Cortez defeated Principe Azgard & El Russo
3. Cuadrangular por el SACCOMATS Femenil Campeonato: Felina Metalica beat Yuca to win the title. Other participants: Krazy Star & Reina Dorada
4. Dement Xtreme/Pandemonium/Pandemonium Jr. defeated Goskart/Principe Kronos/Stukita
5. Bazooka/Herodes Jr./Mr. Niebla beat Niko/Oriental/Sagrado

CARTELERAS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

6/20 – Gimnasio Miguel Hidalgo de Puebla (TV taping)
1. Ludxor/Venum/Fabi Apache vs. Gran Apache/Sexy Star/Black Mamba
2. Aero Star/Alebrije II/Nino Hamburguesa vs. Carta Brava Jr./Fresero Jr./Super Fly
3. Australian Suicide/Drago/Joe Lider vs. La Anarquia (Daga/Eterno/Steve Pain)
4. Angelico/Electroshock/Fenix vs. Hijo del Fantasma/Mascara Ano Dos Mil Jr./Pentagon Jr.
5. Cibernetico/Mytzeziz/Psycho Clown vs. Perro Aguayo Jr./Averno/Zorro

6/27 – Auditorio Jose Maria Arteaga de Queretaro (TV taping)
1. ?
2. Aero Star/Argenis/Ludxor/Venum vs. Argos/Carta Brava Jr./Gran Apache/Super Fly
3. Bengala/Drago/Fenix vs. La Anarquia (Daga/Eterno/Steve Pain)
4. Australian Suicide/Los Gueros del Cielo (Angelico & Jack Evans) vs. Hijo del Fantasma/Hijo del Pirata Morgan/Pentagon Jr.
5. Electro Shock/Mytzeziz/Psycho Clown vs. Averno/Hijo del Texano/Jeff Jarrett

7/3 – Arena Xalapa
1. Fabi Apache/La Jarochita/Pimpinela Escarlata vs. Mari Apache/Taya Valkyrie/Black Mamba
2. Alebrije II/Argenis/Octagoncito vs. Machine Rocker/Soul Rocker/Mini Histeria
3. Aero Star/Australian Suicide/Bengala vs. La Anarquia (Daga/Eterno/Steve Pain)
4. Angelico/Electro Shock/Fenix vs. Hijo del Fantasma/Mascara Ano Dos Mil Jr./Pentagon Jr.
5. Myzteziz/The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Averno/Black Warrior/Chessman/Zorro

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

6/20 – Arena Mexico
1. Hombre Bala Jr. & Triton vs. Kamaitachi & Shigeo Okumura
2. Dark Angel/Goya Kong/Princesa Sugei vs. Princesa Blanca/La Seductora/Tiffany
3. En Busca de un Idolo – Finals: Rey Hechicero vs. 2nd place participant to be announced on Wednesday
4. Torneo Cibernetico por la Leyenda de Azul – Participants: Atlantis/Brazo de Plata/Maximo/Valiente/La Mascara/Rush/La Sombra/Damian el Terrible/Dragon Rojo/Euforia/Mr. Niebla/Rey Bucanero/Rey Escorpion/Shocker/Ultimo Guerrero/Vangelis

6/22 – Arena Coliseo
1. Magnus & Metatron vs. Camorra & Inquisidor
2. Angelito/Bam Bam/Electrico vs. Mercurio/Nitrito/Pequeno Olimpico
3. Fuego/Oro Jr./Pegasso vs. Metalico/Raziel/Virus
4. Lightning Match: Blue Panther vs. Ephesto
5. Delta/Guerrero Maya Jr./Stuka Jr. vs. Kamaitachi/Shigeo Okumura/Puma King
6. Brazo de Plata/Maximo/Volador Jr. vs. Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polvora/Rey Escorpion)

6/22 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Hijo del Javier Cruz & El Idolo vs. Angel del Mal & El Yaqui
2. Explosivo & William Rock vs. Evola & Jocker
3. El Brillante & Virgo vs. Acertijo & Demonio Rojo
4. Leon Blanco/Sky Kid/Smaker vs. Magnum/Mr. Trueno/Rey Trueno
5. Atlantis/La Mascara/Titan vs. Felino/Negro Casas/Rey Bucanero
6. Steel Cage Match where the loser must get shaved or unmasked – Participants: Black Metal/Esfinge/El Gallo/Rey Cometa/El Barbaro Cavernario/Demonio Maya/Sadico/Bobby Zavala

6/23 – Arena Puebla
1. Black Tiger/Robin/Star Jr. vs. Espiritu Maligno/King Jaguar/Rey Apocalipsis
2. Asturiano vs. Pequeno Warrior
3. Sagrado/Stigma/Triton vs. Morphosis/Olimpico/Virus
4. Marco Corleone/La Mascara/Rush vs. Kraneo/Negro Casas/Shocker
5. Mascara Dorada/Valiente/Volador Jr. vs. La Fuerza TRV (Damian el Terrible/Rey Bucanero/Vangelis)

INDEPENDENT

6/18 – Teatro del Pueblo de Tultitlan
1. Cobra Imperial & Infierno Negro vs. Guerrero de Fuego & Hibrido
2. Cazador Salvaje & Kansser vs. Moria & Tormenta Roja
3. Triangular de Tercias: Corsario Negro Jr./Drako/Dr. Jekill vs. Epitafio/Leviathan/Samael vs. Casi Muerto/Decadente/Psicopata
4. Hijo del Mascara Sagrada/Star Tiger/Miss Gaviota vs. Black Demon/Espectro Jr./The Killer Jr.
5. Gronda XXX/Guerrero Maya Jr./Maximo vs. Gran Guerrero/Nitro/Ultimo Guerrero

6/21 – Plaza de Toros el Cortijo
1. Seiya & Shadow vs. Aztlan & Vortize
2. Angel del Amor/Charly Madrid/Violencia/Violencia Jr. vs. Arkanos/Black Thunder/Centvrion/Rey Lobo
3. Los Fantasticos Recargados (Black Man Jr./Kendo Jr./Kung Fu Jr.) vs. Halcon Jr./Mascara Ano Dos Mil Jr./Silver King Jr.
4. Argenis/Relampago/Sin Cara Original vs. Argos/Averno/Black Warrior

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

6/18 – Arena Naucalpan
1. Galaxy vs. Zurdog
2. Latigo & Sky Angel vs. Hijo de la Bestia & Kaling Black
3. Dragon Celestial & Emperador Azteca vs. Atomic Star & Electro Boy
4. Alan Extreme/Ciclon Black/Dr. Cerebro vs. Canis Lupus/Hip Hop Man/Tony Rivera
5. Black Terry & Golden Magic vs. Fuerza Guerrera & Guerrero Mixteco

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

LUCHA PROFESIONAL FRONTERIZA

6/22 – Centro Tapatio de Ensenada
1. Matrix vs. Temgue Jr.
2. Kamik-C vs. Ryan Kidd
3. Rico Dinamita & Tito Escondido vs. Genio del Aire & Principe Orion
4. Proximo & Lluvia vs. Tronx & Tiffany
5. Extreme Tiger vs. Scalibur
6. Rush & La Sombra vs. Histeria & Kraneo

PROMOCIONES DEL VALLE

6/22 – Palenque del Morelos de Tijuana
1. ?
2. ??
3. Genio del Aire/Tronx/Lluvia/Miss Janeth vs. Diablo Azteca/Apolo Estrada Jr./Rossy Moreno/Tiffany
4. Extassis/Extreme Tiger/Venum Black vs. Mr. Aguila/Damian 666/Bestia 666
5. Rush/La Sombra/Venum Black Jr. vs. Histeria/Kraneo/Viento

PROMOCIONES DUVANDI

6/20 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. ??
3. Coco Verde/Extassis/Venum Black vs. Angel Negro/Tony Casanova/Star Boy
4. 3 Way Extreme Dance: Halloween vs. Angel o Demonio vs. Crazy Frank
5. Arandu/Rey Horus/TJ Boy vs. Mr. Aguila/Hijo del Pirata Morgan/Latin Boy
6. El Fantasma/Huracan Ramirez/Solar I vs. Damian 666/Negro Navarro/Pirata Morgan

6/21 – Gimnasio Tigre Garcia de Ensenada
1. ?
2. Angel Garces/Eternus/Luchador Sorpresa vs. Black Danger/Cyrax/Leatherface
3. Extassis & Tony Casanova vs. Coco Verde & Hijo del Pirata Morgan
4. Extreme Match: Angel o Demonio & Crazy Frank vs. Halloween & Latin Boy
5. El Fantasma/Huracan Ramirez/Solar I vs. Mr. Aguila/Negro Navarro/Pirata Morgan

UNITED STATES

UNION INDEPENDENT PRO WRESTLING

6/21 – Boys & Girls Club in San Fernando, California (2nd Anniversary Show)
1. ?
2. Hector Canales & Mercurio Jr. vs. OG Playboy & Rockero del Diablo
3. UIPW Tag Titles: X-Torm & Zarco (c) vs. Black Abyss & Super Natural
4. Mr. Aguila/Impacto Dos Mil/Shamu Jr. vs. Bionico/Durango Kid/Lestat
5. Blood Eagle & La Sombra vs. Misterioso & Rush

The visual version of the Lucha Report is here:

http://deathvalleydriver.com/forum/index.php?/topic/2204-the-lucha-report-for-618/

Post Category: News

Tags: , , ,

Leave a Reply

Sponsors

Polls

2014 GERWECK.NET Year End Awards: Worst PPV of the year?

Vote View Results

Loading ... Loading ...

Would you like to see Undertaker vs. Bray Wyatt at Wrestlemania 31?

Loading ... Loading ...

Should "Mean" Gene Okerlund be inducted into the GERWECK.NET Hall of Fame?

Loading ... Loading ...