Pro Wrestling Since 1997

Menu

The Lucha Report for 6/4‏



NOTICIAS

In a story that still happens in wrestling sadly, the promoters that were promoting shows in Ciudad Campeche over the weekend featuring Sin Cara, Averno, & Black Warrior refused to pay them after they worked on Saturday and on Sunday when they still wouldn’t pay them, the wrestlers walked out. Andres & Carlos Baeza who were the promoters are facing a lawsuit brought forward by the local wrestlers demanding the promoters pay the 150,000 pesos ($11,598 US dollars) they owe to them as well as the commission, the building, or anyone they contracted for the show. The Baeza’s have a show they have been promoting for Minatitlan on 6/13 so we’ll see how that turns out.

RESULTADOS

EMLL 6/2 – Arena Puebla
1. Flyer & Robin beat Fuerza Chicana & Siki Osama Jr.
2. Blue Center/Pequeno Warrior/Sauron defeated Astral/Asturiano/Electrico when Warrior ripped off Asturiano’s mask and pinned him.
3. Kamaitachi/Puma King/Shigeo Okumura beat Rey Cometa/Stigma/Stuka Jr.
4. Los Invasores (Kraneo/Morphosis/Ripper) defeated Angel de Oro/Blue Panther/Titan
5. Polvora/Rey Escorpion/Shocker beat Atlantis/Marco Corleone/La Sombra when Shocker fouled and pinned Sombra.

EMLL 6/3 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. El Divino beat Magnum
2. Nitrito/Pequeno Violencia/Pierrothito defeated Astral/Electrico/Meteoro
3. Dragon Rojo/Ephesto/Olimpico beat Delta/Guerrero Maya Jr./Smaker
4. Brazo de Plata & Maximo defeated Kraneo & Polvora
5. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Ultimo Guerrero) beat Atlantis/Blue Panther/Volador Jr.
6. Rush defeated Negro Casas

EMLL 6/3 – Arena Mexico
1. Camorra & Espanto Jr. beat Flyer & Leono
2. Black Panther/El Gallo/Super Halcon Jr. defeated Arkangel de la Muerte/Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando) by DQ when Arkangel ripped off Gallo’s mask.
3. Amapola/Tiffany/Zeuxis beat Estrellita/Goya Kong/Lluvia
4. Lightning Match: Triton defeated Shigeo Okumura
5. Angel de Oro/Fuego/Rey Cometa beat Kamaitachi/Morphosis/Rey Escorpion with Oro going over Scorp in his first match back in months.
6. La Mascara/Stuka Jr./Valiente defeated Damian el Terrible/Mephisto/Bobby Zavala

WCS 5/31 – Gimnasio Hercules
1. Vega Boy beat Dragon de Fuego
2. Hercules & Rolling Boy defeated Hijo del Angel & Principe Diamante
3. Sacristan del Diablo beat El Gallego
4. Black Terry defeated Negro Navarro with fans throwing money in the ring afterwards in appreciation.
5. Joe Lider fought Pirata Morgan & Shu el Guerrero to a draw.
6. Angel o Demonio & Big Memo beat Terremoto & Ztizan
7. Triangular de Parejas: Centvrion & Charly Madrid defeated Corsario Negro Jr. & Metaleon and Alfa & Omega
8. Los Nerds (Jimmy/Kevin/Tommy) battled Los Suavecitos (Cancer/Cirrus Black/Wotan) to a double pinfall.

CARTELERAS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

6/4 – Instalaciones de la Feria de Celaya (TV taping)
1. Aero Star/Ludxor/Venum vs. Carta Brava Jr./Fresero Jr./Hijo del Pirata Morgan
2. Mexican Powers (Crazy Boy/Joe Lider/Nino Hamburguesa) vs. La Anarquia (Daga/Eterno/Steve Pain)
3. #1 Contender Torneo por el Reina de Reinas – Participants: La Jarochita/La Magnifica/Mari Apache/Cinthia Moreno/Sexy Lady/Sexy Star/Taya Valkyrie
4. AAA Trios Titles: The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) (c) vs. El Consejo (Hijo del Fantasma/Hijo del Texano/Mascara Ano Dos Mil Jr.)
5. Cibernetico/La Parka Jr./Luchador Sorpresa vs. Perro Aguayo Jr./Parka Negra/Luchador Sorpresa

6/7 – Plaza de Toros la Concordia de Orizaba (Verano de Escandalo)
1. Aero Star/Ludxor/Venum vs. Carta Brava Jr./Gran Apache/Super Fly
2. Elegido/Fabi Apache/Mascarita Sagrada/Pimpinela Escarlata vs. Silver King/Sexy Star/Mini Abismo Negro/Black Mamba
3. Mexican Powers (Crazy Boy/Joe Lider/Nino Hamburguesa) vs. La Anarquia (Daga/Eterno/Steve Pain)
4. #1 Contender Torneo por el AAA Cruiserweight Title – Block B – Participants: Angelico/Australian Suicide/Bengala/Jack Evans/Fenix/Escoria/Hijo del Fantasma/Pentagon Jr.
5. AAA Mega Heavyweight Title: Hijo del Texano (c) vs. Psycho Clown
6. Cibernetico/Mistico/La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr./Averno/Chessman

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

6/6 – Arena Mexico
1. Magnus/Pegasso/Starman vs. Cancerbero/Shigeo Okumura/Raziel
2. Marcela/Princesa Sugei/Silueta vs. Dalys la Caribena/Princesa Blanca/La Seductora
3. Atlantis/Marco Corleone/Maximo vs. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Ultimo Guerrero)
4. En Busca de un Idolo: Cachorro vs. El Barbaro Cavernario
5. En Busca de un Idolo: Dragon Lee II vs. Rey Hechiero
6. La Mascara/Rush/Titan vs. Felino/Negro Casas/Shocker
7. NWA Historic Middleweight Title vs. NWA Historic Welterweight Title: La Sombra (c) vs. Volador Jr. (c)

6/8 – Arena Coliseo
1. Molotov & Sensei vs. El Rebelde & Zayco
2. Bam Bam/Electrico/Mini Fantasy vs. Pequeno Olimpico/Pequeno Warrior/Universito Dos Mil
3. Oro Jr./Sagrado/Triton vs. Escandalo/Metalico/Puma King
4. Lightning Match: Valiente vs. Vangelis
5. Blue Panther/Fuego/La Mascara vs. Gran Guerrero/Niebla Roja/Virus
6. Atlantis/Maximo/Rush vs. Felino/Negro Casas/Rey Escorpion

6/8 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Indigo & Meteoro vs. El Pirana & Relampago Azul
2. Hijo del Javier Cruz & El Idolo vs. Furia Nazi & Sadico
3. Leon Blanco vs. Infierno
4. Black Metal & Esfinge vs. Canelo Casas & Demonio Maya
5. Por el Campeonato FULL: El Gallo (c) vs. Bobby Zavala
6. Rey Cometa/La Sombra/Titan vs. Mr. Aguila/El Barbaro Cavernario/Dragon Rojo

6/9 – Arena Puebla
1. Leono/Magnus/Paris vs. Akuma/Ares/Espiritu Maligno
2. Astral/Asturiano/Electrico vs. Blue Center/Pequeno Warrior/Sauron
3. Angel de Oro/Pegasso/Triton vs. Escandalo/Sangre Azteca/Virus
4. Atlantis/Marco Corleone/Maximo vs. Damian el Terrible/Rey Bucanero/Rey Escorpion
5. La Sombra vs. Shocker

FEDERACION MUNDIAL DE LUCHA LIBRE

6/8 – Arena Coliseo de Guatemala
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. FMLL Heavyweight Title: Voltron (c) vs. Dr. Wagner Jr.

INDEPENDENT

6/5 – Gimnasio Agustin Millan de Toluca
1. Shockercito & Ultimo Dragoncito vs. Demus 3:16 & Pierrothito
2. Emperador/Estruendo/El Principe vs. Canelo Casas/Destroyer/La Flecha
3. Estrellita & Marcela vs. Amapola & Dalys la Caribena
4. La Mascara & Maximo vs. Rey Bucanero & Ultimo Guerrero
5. Atlantis/Mascara Dorada/Shocker vs. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla)

6/7 – Arena Coliseo Corona de Gomez Palacio
1. Los Payasos Diabolicos (I y II) vs. Gasper & Tackle Jr.
2. Angel Colosol & New Warrior Jr. vs. Mr. Guerrero Jr. & Orion
3. Espacial & Mr. Guerrero vs. Asombro Jr. & Luminoso
4. Diamante/Hijo del Soberano/Tackle vs. Escriba/Misterioso II/Ultimo Guerrero

6/7 – Arena de Lucha Libre LLC de Nuevo Laredo
1. El Castigador & Flecha Verde Jr. vs. Dientes de Sable & Vigia
2. Sexy Flor & Sexy Subita vs. Lady Maravilla & Larry Miranda
3. Dragon Fly & Rorro Extremo vs. Fantasmita Dos Mil & Iori
4. Dragster/Perseus/The Tiger vs. Mascara Brillante/Nefasto/Thunder
5. Atlantis & Tinieblas Jr. vs. Mr. Niebla & Shocker

6/8 – Arena Coliseo de Coacalco
1. Kato & Platino vs. Bull Rayder & Makena
2. Lady Apache & Esther Moreno vs. Rossy Moreno & Tania la Guerrillera
3. Mosco de la Merced/Pantera/Super Bolido vs. El Gallego/Romano Garcia/Rocky Santana
4. Aguila Solitaria/Cachorro Mendoza/Villano III vs. Black Terry/Rambo/Shu el Guerrero
5. El Fantasma/Fuerza Guerrera/Huracan Ramirez vs. Herodes/Justiciero/Mascara Ano Dos Mil

6/8 – Gimnasio Josue Neri Santos de Ciudad Juarez
1. ?
2. ??
3. ???
4. Aereo & Elegido vs. Electroshock & Pagano
5. Steel Cage Match: Cibernetico vs. Perro Aguayo Jr.

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

6/4 – Arena Naucalpan
1. Black Niko & Voltar vs. Black Angel & Fly Boricua
2. Aramis & Sky Angel vs. Matrix Jr. & Muerte Infernal
3. Latigo & Metaleon vs. Anubis Black & Zurdog
4. Los Oficiales (AK-47/Fierro/911) vs. Guerrero Mixteco/Hip Hop Man/Tony Rivera
5. Black Terry/Golden Magic/Relampago vs. Bombero Infernal/Canis Lupus/Fuerza Guerrera

6/8 – Arena Naucalpan
1. Ciclon Black & Sky Angel vs. Kaling Black & Zurdog
2. Latigo & Metaleon vs. Anubis Black & Hip Hop Man
3. Alan Extreme/Golden Magic/Imposible vs. Los Oficiales (AK-47/Fierro/911)
4. Relampago/Super Nova/Toscano vs. Eterno/Las Traumas I y II
5. Dr. Cerebro/Gronda XXX/Veneno vs. Demon Clown/Apolo Estrada Jr./X-Fly

INVASION RCH

6/14 – Arena Lopez Mateos
1. Yuca & Luchadora Sorpresa vs. Keira & Luchadora Sorpresa
2. Aero Star/Australian Suicide/Fenix vs. Eterno/Hijo del Pirata Morgan/Steve Pain
3. Drago & Fabi Apache vs. Pentagon Jr. & Sexy Star
4. Steel Cage Match where the loser must unmask – Participants: Arana de Plata/Atomic Star/Kalibus/Latigo/Matrix/Power Bull/Principe Diamante/Sky Angel
5. 4 Way Decision Match por el RCH Heavyweight Title: Cibernetico vs. Psycho Clown vs. Hijo del Texano vs. Zorro

LUCHA LIBRE WMC

6/8 – Deportivo Jardines Churubusco de Aculco
1. Zatara/Stukita/Caricia vs. Ultratumba Jr./Diosa Atenea/Cachetada
2. Luis y Tony Cirio vs. Los Payasos Diabolicos (I y II)
3. Cuadrangular de Parejas: Dr. Cerebro & Kortiz vs. Camorra & Rayo Tapatio I vs. Los Magnificos (I y II) vs. Alas de Oro & Master Fly
4. WWS Welterweight Title: Rayo Tapatio II (c) vs. Dinamic Black
5. Hijo del Dos Caras/Hijo del Mascara Sagrada/Super Nova vs. Apocalipsis/Nitro/Sangre Azteca

PROMOCIONES LEO

6/6 – Auditorio Municipal de Zacatelco
1. ?
2. Califa & Estrellita Magica vs. Mini Rey Cometa & La Amazona
3. Angel Star & Principe Azteca vs. Conde Negro & Dark Star
4. Caballera contra Caballera: Del Zing vs. Guerrillero
5. Gronda XXX/Hombre Arana/Oriental vs. Black Abyss/Hijo del Espectro/Zumbido

The visual version of the Lucha Report is here:

http://deathvalleydriver.com/forum/index.php?/topic/2148-the-lucha-report-for-64/

Post Category: News

Tags: , , , , ,

Leave a Reply

Sponsors

Polls

Should Alberto Del Rio sign with TNA?

Loading ... Loading ...

2014 GERWECK.NET Year End Awards: Worst PPV of the year?

Vote View Results

Loading ... Loading ...

Should "Mean" Gene Okerlund be inducted into the GERWECK.NET Hall of Fame?

Loading ... Loading ...