Pro Wrestling Since 1997

Menu

The Lucha Report for 5/14‏



RESULTADOS

EMLL 5/12 – Arena Puebla
1. Centauro de Fuego/Cholo/Inquisidor beat Black Tiger/Milenium/Tigre Rojo
2. Demus 3:16/Mercurio/Pequeno Warrior defeated Asturiano/Meyer/Tigre Rojo Jr.
3. Blue Panther/Stuka Jr./Triton beat El Barbaro Cavernario/Ephesto/Misterioso II
4. Brazo de Plata/La Mascara/Volador Jr. defeated Los Guerreros Laguneros (Gran Guerrero/Niebla Roja/Ultimo Guerrero) by DQ when UG fouled Volador. Mascara had issues with Volador and even his uncle Porky.
5. NWA Historic Lt. Heavyweight Title: Diamante Azul beat Ripper to retain his title.

EMLL 5/13 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Demonio Rojo & Sadico beat El Divino & Virgo
2. Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando) defeated Black Metal & Leo
3. Black Panther/Stuka Jr./Triton beat Kamaitachi/Magnum/Shigeo Okumura
4. Lightning Match: El Gallo fought Sangre Azteca to a 10:00 draw.
5. Cuadrangular de Parejas – Semifinals: Puma King & Tiger defeated Sky Kid & Smaker
6. Cuadrangular de Parejas – Semifinals: Metatron & Sagrado beat El Cuatrero & Sanson
7. Cuadrangular de Parejas – Finals: Puma King & Tiger defeated Metatron & Sagrado
8. Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polvora/Rey Escorpion) beat Mascara Dorada/Titan/Volador Jr. when Scorp fouled and pinned Dorada.

EMLL 5/13 – Arena Mexico
1. Acero & Mini Fantasy beat Nitrito & Pequeno Violencia
2. Canelo Casas/Disturbio/El Rebelde defeated Metalico/Oro Jr./Stigma
3. Estrellita/Marcela/Skadi beat La Comandante/Dalys la Caribena/Zeuxis
4. En Busca de un Idolo: Dragon Lee defeated Super Halcon Jr.
5. En Busca de un Idolo: El Barbaro Cavernario beat Guerrero Negro Jr.
6. Damian el Terrible/Vangelis/Bobby Zavala defeated Blue Panther/Fuego/Rey Cometa
7. Los Reyes de la Atlantida (Atlantis/Delta/Guerrero Maya Jr.) beat Los Guerreros Laguneros (Euforia/Niebla Roja/Ultimo Guerrero)

CARTELERAS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

5/17 – Palenque de la Feria Mesoamerica de Tapachula (TV taping)
1. Ludxor/Nino Hamburguesa/Venum vs. Carta Brava Jr./Fresero Jr./Gran Apache
2. Jennifer Blake/Fabi Apache/Mascarita Sagrada/Pimpinela Escarlata vs. Sexy Star/Taya Valkyrie/Mini Abismo Negro/Black Mamba
3. Alan Stone/Axel/Elegido vs. El Consejo (Hijo del Fantasma/Hijo del Texano/Mascara Ano Dos Mil Jr.)
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. La Anarquia (Daga/Eterno/Steve Pain)
5. Cibernetico/Fenix/Luchador Sorpresa vs. Chessman/Pentagon Jr./Luchador Sorpresa

5/24 – Explanada del Parque Bicentenario de Tuxtla Gutierrez (TV taping)
1. Ludxor/Nino Hamburguesa/Venum vs. Carta Brava Jr./Fresero Jr./Gran Apache
2. Elegido/Fabi Apache/Mascarita Sagrada/Pimpinela Escarlata vs. Machine Rocker/Taya Valkyrie/Mini Abismo Negro/Black Mamba
3. 6 Way Dance por el AAA Cruiserweight Title: Daga (c) vs. Aero Star vs. Axel vs. Bengala vs. Eterno vs. Steve Pain
4. AAA Trios Titles: The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) (c) vs. El Consejo (Hijo del Fantasma/Hijo del Texano/Mascara Ano Dos Mil Jr.)
5. Fenix/La Parka Jr./Luchador Sorpresa vs. Perro Aguayo Jr./Black Warrior/Luchador Sorpresa

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

5/16 – Arena Mexico
1. Hombre Bala Jr. & Starman vs. Akuma & Apocalipsis
2. Dark Angel/Princesa Sugei/Silueta vs. Princesa Blanca/La Seductora/Tiffany
3. En Busca de un Idolo: Soberano vs. El Barbaro Cavernario
4. En Busca de un Idolo: Cachorro vs. Super Halcon Jr.
5. Diamante Azul/La Mascara/Stuka Jr. vs. La Maquina de la Destruccion (Damian el Terrible/Rey Bucanero/Vangelis)
6. Mascara Dorada/Titan/Valiente vs. Kraneo/Mephisto/Ripper
7. Marco Corleone/Maximo/Volador Jr. vs. Dragon Rojo/Rey Escorpion/Shocker

5/18 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Dr. Freezer & Indigo vs. Jocker & El Pirana
2. El Brillante vs. Acertijo
3. Exterminador & Hijo del Javier Cruz vs. Espectrum & Evola
4. Sky Kid & Smaker vs. Infierno & Magnum
5. Torneo Cibernetico – Participants: Delta/El Gallo/Guerrero Maya Jr./Leon Blanco/Stuka Jr./El Barbaro Cavernario/Pierroth/Rafaga/Rey Bucanero/Bobby Zavala

5/18 – Arena Mexico
1. Magnus & Molotov vs. Camorra & Zayco
2. Dragon Lee/Metatron/Star Jr. vs. Espanto Jr./Hooligan/Nitro
3. Black Panther/Stigma/Triton vs. Polvora/Tiger/Virus
4. Lightning Match: Fuego vs. Felino
5. Marco Corleone/Rey Cometa/Titan vs. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Niebla Roja)
6. Mascara Dorada/Valiente/Volador Jr. vs. Los Bad Boys (La Mascara/Rush/La Sombra)

5/19 – Arena Puebla
1. Aguila Egipcia & Metatron vs. Ares & Guerrero Espacial
2. Asturiano/Meyer/Tigre Rojo Jr. vs. Nitrito/Pequeno Violencia/Pequeno Warrior
3. Fuego/Rey Cometa/Sagrado vs. Cancerbero/Kamaitachi/Raziel
4. Delta/Guerrero Maya Jr./Maximo vs. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla)
5. Mascara Dorada/Valiente/Volador Jr. vs. Los Guerreros Laguneros (Gran Guerrero/Niebla Roja/Ultimo Guerrero)

5/20 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Esfinge & Leo vs. Mr. Trueno & Rey Trueno
2. Black Metal/Magnus/Stigma vs. Canelo Casas/Demonio Maya/Escandalo
3. Dark Angel/Estrellita/Lluvia vs. Amapola/Tiffany/Zeuxis
4. La Mascara/La Sombra/Valiente vs. El Barbaro Cavernario/Herodes Jr./Rey Bucanero
5. Volador Jr. vs. Rey Escorpion

5/20 – Arena Mexico
1. Metatron & Sensei vs. Espanto Jr. & Zayco
2. Goya Kong/Silueta/La Vaquerita vs. La Comandante/Princesa Blanca/La Seductora
3. Black Panther/Oro Jr./Starman vs. Disturbio/Hooligan/Metalico
4. En Busca de un Idolo: Star Jr. vs. Guerrero Negro Jr.
5. En Busca de un IdolO: Dragon Lee II vs. Rey Hechicero
6. Diamante Azul/Mascara Dorada/Rey Cometa vs. Damian el Terrible/Puma King/Tiger
7. CMLL Trios Titles: Los Guerreros Laguneros (Euforia/Niebla Roja/Ultimo Guerrero) (c) vs. Los Reyes de la Atlantida (Atlantis/Delta/Guerrero Maya Jr.)

FUSION SPORTS MEXICO

5/18 – Arena Fusion
1. ?
2. ??
3. Danny Casas/Chico Che/Apolo Estrada Jr. vs. Corsario Negro/Soy Raymunda/Yoruba
4. AAA Cruiserweight Title: Daga (c) vs. Belial
5. Argenis & Fenix vs. Perro Aguayo Jr. & Pentagon Jr.

INDEPENDENT

5/17 – Plaza de Azcapotzalco
1. Angel de Amor & Sol de Oriente vs. Maquina Infernal & La Migra
2. Astral & Electrico vs. Pequeno Olimpico & Pierrothito
3. Marcela & Princesa Sugei vs. Amapola & Dalys la Caribena
4. Maximo & Sagrado vs. Negro Casas & Virus

5/18 – Arena el Angel de Reynosa
1. Costeno & Eskeletor Jr. vs. Gamer & Kung Fu Panda
2. Alas de Fuego/Gallo Fino/K-Lee vs. Abaddon/Celtico/Vexxum
3. Sweetty & Zarzy Tiger vs. Aguila Azteca & Hija del Zarzy
4. Larry Miranda/Perfil/Orquidea Negra vs. Angelo/Estrellato/Turok Jr.
5. Antifaz del Norte/Corazon de Barrio/Turok vs. Super Boy/Super Chucky/Super Gigga
6. Caballera contra Caballera: El Dandy vs. El Satanico

5/18 – Arena Coliseo de Coacalco
1. Aramis & Rey Espacial vs. Fuerza Negra & Kid Medrano
2. Miss Janeth & Rossy Moreno vs. Lady Apache & Esther Moreno
3. Aguila Solitaria/Cachorro Mendoza/Jaque Mate vs. Gallego/Romano Garcia/Rocky Santana
4. El Trio Fantasia (Super Muneco/Super Pinocho/Super Raton) vs. Black Terry/Rambo/Shu el Guerrero)
5. Canek/Huracan Ramirez/Villano III vs. Justiciero/Mascara Ano Dos Mil/Universo Dos Mil

5/18 – Plaza Morelos de Uruapan
1. Caballero de Plata & Cisne de Oro vs. Profeta Jr. & Rey Autoptomo
2. Death Fly/Halcon Negro Jr./Vagabundo Jr. vs. Guerrero Olimpico/Holkan/Skull Metal
3. La Parkita & Voladorcito vs. Mini Black Abyss & Mini Espiritu
4. Black Shadow Jr./Hijo del Mascara Sagrada/Diva Salvaje vs. Pandemonium/Sepulcro/Jhonny Villalobos
5. Brazo de Plata/La Mascara/Oro Jr. vs. Hijo del Canek/Negro Casas/Ripper

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

5/14 – Arena Naucalpan
1. Black Niko vs. Zurdog
2. Alfa & Omega vs. Electro Boy & Fulgore II
3. Angel del Amor/Golden Magic/Latigo vs. Fulgore I/Hijo de la Bestia/Imposible
4. Super Libre: AK-47 vs. Hijo del Mascara Ano Dos Mil
5. Mexican State Trios Titles: Los Gringos VIP (Avisman/Apolo Estrada Jr./Hijo del Diablo) (c) vs. Alan Extreme/Relampago/Veneno

5/18 – Arena Naucalpan
1. Astro Rey Jr. & Latigo vs. Electro Boy & Zurdog
2. Alan Extreme/Golden Magic/Metaleon vs. Guerrero Mixteco/Hip Hop Man/Orion
3. Black Terry/Dr. Cerebro/Veneno vs. Apolo Estrada Jr./Hijo del Diablo/Tony Rivera
4. Hijo del Dos Caras/Super Nova/Toscano vs. Demon Clown/Eterno/X-Fly
5. Por el Rey del Ring: Hijo del Mascara Ano Dos Mil (c) vs. Hijo del Pirata Morgan

LUCHA FAN FEST

5/17 – Arena Lopez Mateos
1. Argus/Aztlan/Black Thunder/Skayde vs. Los Mohicanos (I/II/Jr.)/Piel Roja
2. Estrella Negra/Kairi Hojo/Krazy Star/Mystique vs. India Mazahua/Mayu Iwatani/Princesa Mohicana/Xena
3. 3 Way Dance: Belial vs. Astro Rey Jr. vs. Impulso
4. Por el Campeonato STARDOM WORLD: Io Shirai (c) vs. Star Fire
5. Matt Striker & Super Crazy vs. Bryant Starr & X-Fly
6. Canek/El Fantasma/Mil Mascaras vs. Astro Rey/Mascara Ano Dos Mil/Villano IV

MANTYZ PRODUCCIONES

5/18 – Arena Cuautepec
1. ?
2. Blue Boy/Lirio de Plata/Sombra del Angel vs. Ahijado de la Muerte/Granaloco/Kid Acero
3. Arlequin Negro & Dinamic Black vs. Rayan & Spartan
4. Big Mama & Luchadora Sorpresa vs. La Nazi & La Seductora
5. Dragon Rojo/Fresero Jr./Vangelis vs. Cosmos Negro/Damian el Terrible/Olimpico

PROMOCIONES BELLA AIROSA

5/18 – Arena Cisneros de Oaxaca
1. Sadica vs. Luchadora Sorpresa
2. Estelar & Alex Steel vs. Caballero Jr. & Mastin III
3. Mini Fierro vs. Xtreme Fly
4. Challenger & Endeavor vs. Los Rayos Tapatios I y II
5. Luz Clarita/Pegasso/Sagrado vs. Camorra/Tony Cisneros/Mephisto

PROMOCIONES CANTU

5/19 – Estadio de Futbol Rapido de Nuevo Laredo
1. ?
2. Perseus/Shun Li/Bella Karina vs. Pit Bull Jr./Rio Bravo Jr./La Hiedra
3. Ave del Norte/Pasion Kristal/Pimpinela Escarlata vs. Los Poderosos (Hombre sin Miedo/Kendor Jr./Sobredosis)
4. El Fantasma/Huracan Ramirez/Solar I vs. Espartaco/Fuerza Guerrera/Negro Navarro
5. Drago/Laredo Kid/La Parka Jr. vs. El Consejo (Hijo del Fantasma/Hijo del Texano/Silver King)

PROMOCIONES KDENA

5/18 – Arena Coliseo de Monterrey
1. ?
2. ??
3. ???
4. UWF Middleweight Title: Silver Star (c) vs. Desafio
5. Panthro/Tigre Universitario/Pasion Kristal vs. Coco Viper/La Momia/Vaquero Romo
6. Drago & La Parka Jr. vs. Hijo del Texano & Silver King

PROMOCIONES LUCHISTICAS MEXICANAS

5/17 – Arena San Juan Pantitlan
1. ?
2. Estrellita & Marcela vs. Amapola & Tiffany
3. El Trio Fantasia (Super Muneco/Super Pinocho/Super Raton) vs. Los Payasos Tricolor (Cocolores/Coco Rojo/Coco Verde)
4. Dandy Retirement Tour: El Dandy vs. El Satanico
5. Atlantis/Heavy Metal/Mascara Sagrada vs. Blue Panther/Shu el Guerrero/Villano IV

PROMOCIONES NEON

5/19 – Deportivo Lopez Sierra de Tehuacan
1. ?
2. Caballero Misterio & Neon Dos Mil Jr. vs. Escalibur & Luchador Sorpresa
3. Fabi Apache & La Jarochita vs. Sexy Lady & Taya Valkyrie
4. Argenis & Fenix vs. Pentagon Jr. & Black Mamba
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. The Inferno Rockers (Demon Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)

PROMOCIONES PACIFICO

5/16 – Estadio Teodoro Mariscal de Mazatlan
1. ?
2. ??
3. Los Diablos Tapatios I y II/Terremoto King Jr. vs. Black Ninja/Serpiente Marina/Wilbert Xtreme
4. Mario Mora/Principe Kisho/Rudy Santana vs. Academico/Bello Juan/Pedro el Hermoso
5. Octagon & Sin Cara Original vs. Averno & Fuerza Guerrera

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

PROMOCIONES CHOLO

5/16 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. Kanalla & Pensamiento Negro Jr. vs. Clasico & Mercurio
2. Black Spider/Venum Black Jr./Rubi Gardenia vs. Enfermero Jr./Shamu/Memo Velasquez
3. Damian 666/Halloween/Hijo del Black Silver vs. Apolo Estrada Jr./Las Traumas I y II
4. Torneo de la Muerte (loser gets shaved or unmasked) – Participants: Angel Blanco Jr./Bestia 666/Black Silver Jr./Histeria/Misterioso II/Oriental
5. Volador Jr. & Luchador Sorpresa (originally Mistico II) vs. Negro Casas & Rey Escorpion’

ESTADOS UNIDOS

MUCHA LUCHA ATLANTA

5/18 – Santa Fe Mall in Duluth, Georgia
1. ?
2. ??
3. ???
4. Hermes vs. Maquina 45 Jr.
5. Coco Amarillo & Coco Rosa vs. Los Sanguinarios I y II
6. Emulo/Metro/Tigre del Ring vs. La Rebellion (Fuego/Pequeno Maldad/Romano)
7. L.A. Par-K & Hijo del L.A. Par-K vs. Mr. Atlanta & Hijo del Rey Misterio

UNION INDEPENDENT PRO WRESTLING

5/17 – Boys & Girls Club in San Bernardino, California
1. ?
2. ??
3. ???
4. Cholo de Tijuana/Histeria/Impecto Dos Mil vs. Bionico/Durango Kid/Jaguar de Oro
5. Las Traumas I y II vs. Blood Eagle & Mariachi Loco
6. NWA Historic Welterweight Title vs. UIPW Welterweight Title: Volador Jr. (c) vs. Misterioso (c)

The visual version of the Lucha Report is here:

http://deathvalleydriver.com/forum/index.php?/topic/2054-the-lucha-report-for-514/

Post Category: News

Tags: , , ,

Leave a Reply

Sponsors

Polls

Greatest Female Wrestler tournament - Final Four

Loading ... Loading ...

Should Tony Schiavone be inducted into the GERWECK.NET Hall of Fame?

Loading ... Loading ...

Greatest Female Wrestler tournament - Final Four

Vote View Results

Loading ... Loading ...