Pro Wrestling Since 1997

Menu

The Lucha Report for 5/7‏



NOTICIAS

EMLL decided to cancel the announced CMLL Tag Titles match between La Mascara & Rush against Negro Casas & Mr. Niebla on Friday night for unknown reasons as all of them are off the card completely.

Mistico II’s surgery for the broken bones in his leg was successful on Monday and he is resting comfortably in the Hospital Alvaro Obregon in Mexico City.

RESULTADOS

EMLL 5/5 – Arena Puebla
1. Meyer & Paris beat Ares & Guerrero Espacial
2. Torneo Cibernetico: Rey Hechicero defeated King Jaguar to win – Other participants: Asturiano/Blue Center/Tigre Rojo Jr./Toro Bill Jr./Canelo Casas/Flyer/Rebelde/Star Jr.
3. Dragon Rojo/Polvora/Bobby Zavala beat Black Panther/Cachorro/Stigma
4. Rey Bucanero/Ripper/Shocker defeated Diamante Azul/Marco Corleone/Rush with Ripper going over Azul and challenged him to a shot at his NWA Historic Lt. Heavyweight Title next week.
5. CMLL Lt. Heavyweight Title: Rey Escorpion beat La Mascara to retain his title.

EMLL 5/6 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Black Metal beat Acertijo
2. Camorra/El Cuatrero/Sanson defeated Sky Kid/Smaker/Stigma
3. Puma King & Tiger beat Black Panther & Cachorro when Puma ripped off Cachorro’s mask and Tiger pinning him to win.
4. Felino/Kraneo/Ripper defeated La Mascara/Titan/Triton
5. Occidental Heavyweight Title: Diamante Azul beat Rafaga to retain his title.
6. La Tercia Sensacion (Marco Corleone/Maximo/Rush) defeated Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polvora/Rey Escorpion) by DQ when Rojo fouled Marco.

EMLL 5/6 – Arena Mexico
1. Molotov & Robin beat Akuma & Espiritu Negro
2. Arkangel de la Muerte/Hooligan/Inquisidor defeated Metalico/Oro Jr./Sensei with Oro accidentally hitting Metalico who was very upset with him afterwards.
3. Astral/Electrico/Ultimo Dragoncito beat Demus 3:16/Mercurio/Pequeno Olimpico by countout.
4. En Busca de un Idolo: El Barbaro Cavernario [33] defeated Star Jr. [29]
5. En Busca de un Idolo: Rey Hechicero [30] beat Super Halcon Jr. [20] – Blue Panther was the guest judge tonight.
6. Damian el Terrible/Herodes/Vangelis defeated Brazo de Plata/Sagrado/Stuka Jr.
7. Los Reyes de la Atlantida (Atlantis/Delta/Guerrero Maya Jr.) beat Euforia/Rey Bucanero/Ultimo Guerrero

Lucha Libre Azteca 5/4 – Gimnasio Nuevo Leon
1. Dulce Kanela & Erika Sotelo beat Golden Boy & Rey Demonio Jr.
2. Torneo Cibernetico: Pedro Navajas eliminated Absoluto to win. Other participants: Alberto dos Rios/Black Spyder/Galactar/Genocida/Hijo del Centurion Negro/Principe de Oro/Sky/Titanik
3. Potro Jr./Silver Star/Tigre Universitario defeated Bengali/Difunto I/Charles Lucero
4. Blue Panther & Maximo defeated Ephesto & Mr. Niebla
5. Por el Campeonato Lucha Libre Azteca: Atlantis beat Ultimo Guerrero by DQ to win the title.

MERZAMANIA 5/4 – Auditorio Municipal del Zamora drawing 5,000 fans
1. Dinastia & Octagoncito beat Mini Murder Clown & Mini Psycho Clown
2. La Hechicera & Taya Valkyrie defeated La Jarochita & Sexy Lady
3. Australian Suicide/Joe Lider/Nino Hamburguesa beat La Secta Bizarra (Cuervo/Escoria/Ozz)
4. Electroshock/Fenix/La Parka Jr. defeated Mascara Ano Dos Mil Jr./Pentagon Jr./Silver King

SACCOMATS 5/4 – Arena Neza
1. Dr. Trauma & Iron Black beat Billi Jack & Super Chiva
2. Aztlan & Kanon defeated Imbo & Vortize
3. 4 Way Dance: Reina Dorada beat Paloma Rouse/Skadi/Lady Monster
4. Imperio Negro/Lord Freeze/Yin Song defeated Dement Xtreme/Holkan/Pandemonium Jr.
5. Maldito Jr./Puma King/Tiger beat Chac-Mool/Delta/Stuka Jr. by DQ when Chac ripped off Maldito’s mask.

ULLM 5/4 – Arena Coliseo de Monterrey
1. Mini Difunto & Mini Hator beat Chamaco Gurrola & Tequlita
2. Face Man/Erick Ortiz/Vudu defeated Kentai/Medico Infernal/Principe Azteca
3. Hijo del Centurion Negro & Tokio Lee beat Gato Fantasma & Halcon Real
4. Magico/El Ninja/Ninja Jr. defeated Centurion Negro/Mongol Chino/Orlando Santa Cruz with help from Bengali & Potro Jr.
5. Torneo por la Copa Hector Garza won by Ultimo Ninja – Other participants: Black Soul/Caifan I/Caifan Guerrero/Chucho Mar Jr./Memo Valle/Panthro Jr./Pegasso/El Pulpo/Chica de Arabia
6. Cibernetico/La Dinastia Karonte (Argenis/Argos/Sin Cara Original) beat Averno/The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)

CARTELERAS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

5/17 – Palenque de la Feria Mesoamerica de Tapachula (TV taping)
1. Ludxor/Nino Hamburguesa/Venum vs. Carta Brava Jr./Fresero Jr./Gran Apache
2. Jennifer Blake/Fabi Apache/Mascarita Sagrada/Pimpinela Escarlata vs. Sexy Star/Taya Valkyrie/Mini Abismo Negro/Black Mamba
3. Alan Stone/Axel/Elegido vs. El Consejo (Hijo del Fantasma/Hijo del Texano/Mascara Ano Dos Mil Jr.)
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. La Anarquia (Daga/Eterno/Steve Pain)
5. Cibernetico/Fenix/Luchador Sorpresa vs. Chessman/Pentagon Jr./Luchador Sorpresa

5/24 – Explanada del Parque Bicentenario de Tuxtla Gutierrez (TV taping)
1. Ludxor/Nino Hamburguesa/Venum vs. Carta Brava Jr./Fresero Jr./Gran Apache
2. Elegido/Fabi Apache/Mascarita Sagrada/Pimpinela Escarlata vs. Machine Rocker/Taya Valkyrie/Mini Abismo Negro/Black Mamba
3. 6 Way Dance por el AAA Cruiserweight Title: Daga (c) vs. Aero Star vs. Axel vs. Bengala vs. Eterno vs. Steve Pain
4. AAA Trios Titles: The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) (c) vs. El Consejo (Hijo del Fantasma/Hijo del Texano/Mascara Ano Dos Mil Jr.)
5. Fenix/La Parka Jr./Luchador Sorpresa vs. Perro Aguayo Jr./Black Warrior/Luchador Sorpresa

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

5/9 – Arena Mexico
1. Bengala & Flyer vs. Hijo del Signo & El Rebelde
2. Lluvia/Marcela/Princesa Sugei vs. Princesa Blanca/La Seductora/Tiffany
3. Marco Corleone/Titan/Valiente vs. Dragon Rojo/Ephesto/Mephisto
4. En Busca de un Idolo: Cachorro vs. Rey Hechicero
5. En Busca de un Idolo: Soberano vs. Star Jr.
6. Atlantis/Mascara Dorada/Volador Jr. vs. Los Guerreros Laguneros (Gran Guerrero/Niebla Roja/Ultimo Guerrero)
7. CMLL Tag Titles: La Mascara & Rush (c) vs. Negro Casas & Mr. Niebla

5/11 – Arena Coliseo
1. Leono & Magnus vs. Akuma & Zayco
2. Hombre Bala Jr./Pegasso/Starman vs. Canelo Casas/Disturbio/Ramstein
3. Fuego/Rey Cometa/Triton vs. Kamaitachi/Misterioso II/Shigeo Okumura
4. Lightning Match: Valiente vs. Vangelis
5. Atlantis/Mascara Dorada/Titan vs. Damian el Terrible/Euforia/Niebla Roja
6. NWA Middleweight Title: La Sombra (c) vs. Rey Escorpion

5/11 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Marvel vs. Relampago Azul
2. Dr. Freezer & El Idolo vs. Angel del Mal & El Yaqui
3. William Rock vs. Furia Nazi
4. Explosivo/Exterminador/Leon Blanco vs. Demonio Maya/Espectrum/Evola
5. Esfinge & Stuka Jr. vs. Mr. Aguila & Malefico
6. La Mascara & Maximo vs. Ephesto & Mephisto

5/12 – Arena Puebla
1. Black Tiger/Milenium/Tigre Rojo vs. Centauro de Fuego/Cholo/Inquisidor
2. Asturiano/Meyer/Tigre Rojo Jr. vs. Demus 3:16/Mercurio/Pequeno Warrior
3. Blue Panther/Stuka Jr./Triton vs. El Barbaro Cavernario/Ephesto/Misterioso II
4. Brazo de Plata/La Mascara/Volador Jr. vs. Los Guerreros Laguneros (Gran Guerrero/Niebla Roja/Ultimo Guerrero)
5. NWA Historic Lt. Heavyweight Title: Diamante Azul (c) vs. Ripper

5/13 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. El Divino & Virgo vs. Demonio Rojo & Sadico
2. Black Metal & Leo vs. Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
3. Black Panther/Stuka Jr./Triton vs. Kamaitachi/Magnum/Shigeo Okumura
4. Lightning Match: El Gallo vs. Sangre Azteca
5. Cuadrangular de Parejas: Metatron & Sagrado vs. Sky Kid & Smaker vs. El Cuatrero & Sanson vs. Puma King & Tiger
6. Mascara Dorada/Titan/Volador Jr. vs. Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polvora/Rey Escorpion)

5/13 – Arena Mexico
1. Acero & Mini Fantasy vs. Nitrito & Pequeno Violencia
2. Metalico/Oro Jr./Stigma vs. Canelo Casas/Disturbio/El Rebelde
3. Estrellita/Marcela/Skadi vs. La Comandante/Dalys la Caribena/Zeuxis
4. En Busca de un IdolO: El Barbaro Cavernario vs. Guerrero Negro Jr.
5. En Busca de un Idolo: Dragon Lee vs. Super Halcon Jr.
6. Blue Panther/Fuego/Rey Cometa vs. Damian el Terrible/Vangelis/Bobby Zavala
7. Los Reyes de la Atlantida (Atlantis/Delta/Guerrero Maya Jr.) vs. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Niebla Roja/Ultimo Guerrero)

INDEPENDENT

5/8 – Plaza de Toros el Relicario de Puebla
1. Hombre Bala Jr. & Super Halcon Jr. vs. Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
2. Estrellita & Marcela vs. Las Ladies del Polanco (Princesa Blanca y Princesa Sugei)
3. Delta/Guerrero Maya Jr./Stuka Jr. vs. Puma King/Tiger/Bobby Zavala
4. Mexican National Trios Titles: La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla) (c) vs. Atlantis/Mistico II/Valiente

5/9 – Lienzo Charro de Penjamo
1. ?
2. El Angel/Hijo del Canek/X vs. Decnis/Oriental/Scorpio Jr.
3. Estrellita/La Parkita/May Flowers vs. Tiffany/Mini Cibernetico/Diva Salvaje
4. Brazo de Plata/Hijo del Lizmark/Maximo vs. Pirata Morgan/Hijo del Pirata Morgan/Rey Bucanero

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

5/7 – Arena Naucalpan
1. Sky Angel vs. Fulgore II
2. Latigo & Metaleon vs. Rayan & Spartan
3. Angel del Amor & Astro Rey Jr. vs. Hijo de la Bestia & Imposible
4. Golden Magic & Relampago vs. Canis Lupus & Eterno
5. Los Oficiales (AK-47/Fierro/911) vs. Cien Caras Jr./Hijo del Mascara Ano Dos Mil/X-Fly

5/11 – Arena Naucalpan
1. Alfa & Omega vs. Los Fulgores I y II
2. Angel del Amor/Astro Rey Jr./Metaleon vs. Arana de Plata/Hip Hop Man/Imposible
3. Dr. Cerebro/Toscano/Veneno vs. Apolo Estrada Jr./Eterno/Hijo del Diablo
4. Dr. Wagner III & Hijo del Pirata Morgan vs. Danny Casas & Hijo del Mascara Ano Dos Mil
5. Dr. Wagner Jr./Hijo del Dos Caras/Super Nova vs. Demon Clown/Pirata Morgan/X-Fly

LUCHA LIBRE WMC

5/9 – Deportivo SME Villa Coapa del Distrito Federal
1. Paloma Rouse vs. Reina Dorada
2. Gato Montes/Imperio Negro/Rey Infierno vs. Caricia/Nygma/Rey Imperio
3. Big Boy/Lord Freeze/Master Fly vs. Ares/Belial/Tornado
4. Cirujano/Las Traumas I y II vs. Alas de Oro/Los Rayos Tapatios I y II
5. Mascara Sagrada & Skrash vs. Hijo del Fishman & Hijo del Medico Asesino

PRODUCCIONES PLM

5/9 – Arena San Juan Pantitlan
1. Asbel & Lobo Azul vs. Sniper & Spawn
2. Impuslo & Spider Boy vs. Draguer & Ironia
3. The Corps Clown (Broken the Clown/Dave the Clown/Rothen Clown) vs. Bad Boy/El Dolar/Hijo del Canek
4. Solar I & Super Astro vs. Negro Navarro & Rocky Santana
5. Argenis & Sin Cara Original vs. Argos & Averno

The visual version of the Lucha Report is here:

http://deathvalleydriver.com/forum/index.php?/topic/2021-the-lucha-report-for-57/

Post Category: News

Tags: , , ,

Leave a Reply

Sponsors

Polls

2014 GERWECK.NET Year End Awards: TV Show of the year

Vote View Results

Loading ... Loading ...

Should Alberto Del Rio sign with TNA?

Loading ... Loading ...

Should "Mean" Gene Okerlund be inducted into the GERWECK.NET Hall of Fame?

Loading ... Loading ...