Pro Wrestling Since 1997

Menu

The Lucha Report for Cinco de Mayo‏



NOTICIAS

New Japan announced yesterday that Mascara Dorada will be competing in this years Best of the Super Juniors tournament from 5/30 to 6/8.

RESULTADOS

AAA 5/4 – Instalaciones del Teatro Parque Tabasco de Villahermosa (TV taping)
1. Mari Apache/Taya Valkyrie/Black Mamba beat Fabi Apache/La Jarochita/Pasion Kristal
2. Mexican Powers (Crazy Boy/Joe Lider/Nino Hamburguesa) defeated La Secta Bizarra (Cuervo/Escoria/Espiritu)
3. Daga/Eterno/Steve Pain beat Australian Suicide/Los Gueros del Cielo (Angelico & Jack Evans)
4. Bengala/Elegido/Fenix defeated Hijo del Fantasma/Hijo del Texano/Pentagon Jr. with Bengala going over Pentagon who was distracted by Suicide. Bengala is heavily rumored to being Ricky Marvin and the fact that they have the same finisher helps that theory.
5. Blue Demon Jr./Electroshock/La Parka Jr. beat Chessman/Silver King/Villano IV with Demon going over Chessman then challenged him to a shot at the AAA Latin American Title afterwards which Chessman accepted.

EMLL 5/4 – Arena Coliseo
1. Molotov & Sensei beat Cholo & Zayco who twisted his knee and had to be stretchered out.
2. Cancerbero/Herodes Jr./Raziel defeated Black Panther/Hombre Bala Jr./Super Halcon Jr.
3. Pierroth/Sangre Azteca/Virus beat Sagrado/Stuka Jr./Triton
4. Lightning Match: Fuego defeated Puma King
5. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Niebla Roja) beat La Mascara/Titan/Valiente with Mascara having issues with his teammates.
6. Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polvora/Rey Escorpion) defeated Marco Corleone/Rush/La Sombra with Rush & Sombra being total rudos here although they never turned on Marco. Revolucionarios were defacto tecnicos here and Scorp got beat down afterwards by Rush & Sombra after Scorp’s teammates went to the back. Sombra also stole an old lady’s cane afterwards continuing his rudo ways.

EMLL 5/4 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. El Pirana beat Reycko
2. Jocker & Satara defeated Indigo & El Tapatio
3. Brillante & William Rock beat Demonio Rojo & Infierno
4. Esfinge defeated Sadico
5. Malefico/Misterioso II/Vangelis beat Cachorro/El Gallo/Leon Blanco when Misterioso fouled and pinned Gallo.
6. Brazo de Plata & Diamante Azul defeated Damian el Terrible & Rafaga by DQ when Rafaga ripped off Azul’s mask.

Independent 5/3 – Arena Pavilion del Norte del Saltillo
1. ?
2. 3 Way Dance: Destructor defeated Guerrero Negro II & Kikapoo Jr.
3. Corazon de Barrio/Zorro Plateado/Zorro Plateado Jr. beat Body Rocker/Hator/King Rap by DQ.
4. Los Poderosos (Hombre sin Miedo/Kendor Jr./Soberdosis) defeated Guerrero del Ring/Tempestad/Tormento Negro
5. Argenis/Sin Cara Original/Super Nova beat Averno/Black Warrior/Guerrero Negro Jr.

IWRG 5/4 – Arena Naucalpan
1. Sky Angel beat Skull Metal
2. Los Fulgores I y II defeated Alfa & Omega after ripping off their masks and pinned him.
3. 30 Man Rey del Ring Torneo: Hijo del Mascara Ano Dos Mil beat Pirata Morgan to win the Rey del Ring which was presented by Los Oficiales who beat him & Cien Caras Jr. up for good measure. Other participants: Anubis Black/Latigo/Metaleon/Hip Hop Man/Zurdog/Fierro/Spartan/Picudo Jr./Imposible/Astro Rey Jr./Angel del Amor/Tony Rivera/Guerrero Mixteco/Black Terry/Ciclon Black/AK-47/Avisman/Alan Extreme/Apolo Estrada Jr./Hijo del Diablo/Dr. Cerebro/Electro Boy/Golden Magic/Rayan/Canis Lupus/Pirata Morgan/Cien Caras Jr./X-Fly/Relampago

Promotora Evolucion 5/3 – Arena Pinkusky de Ciudad Campeche
1. Murcielago Cruz Jr. beat Triple R
2. Panther Boy & Salvaje Rojo defeated Caza Fantasma & Rey Herodes
3. Lobo Siberano & Diva de Cristal beat Snow Metal & Tarantula
4. Por el Campeonato Maestros: Negro Navarro defeated Saeta del Ring in over 45:00 to retain his title. The fans gave both men a standing ovation afterwards and threw money in the ring in appreciation.
5. International Middleweight Title: Axel beat Mecanico Infernal by DQ after a foule to win the title.

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

EVOLUCION/Chilanga Mask 5/3 – Salon Tepatitlan de Tijuana
1. Scramble Match won by Mosco Negro – Other participants: X-Peria/Star Dragon/Martinete/Bufalo Ayala/Spark Jr./Black Boy
2. Triangular de Parejas: Angel Metalico & Venum Black Jr. beat Sargon & Viento and Genio del Aire & Skalibur
3. X-Torm defeated Belial
4. Aero Boy & Tony Casanova beat Star Boy & Zarco in a match full of dives and weapons.
5. 3 Way Dance: Extreme Tiger defeated Impulso & Rey Horus
6. Las Traumas I y II beat Mr. Maldito & Platino

CARTELERAS

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

5/5 – Arena Puebla
1. Meyer & Paris vs. Ares & Guerrero Espacial
2. Torneo Cibernetico – Participants: Asturiano/Blue Center/King Jaguar/Tigre Rojo Jr./Toro Bill Jr./Canelo Casas/Flyer/Rebelde/Rey Hechicero/Star Jr.
3. Blue Panther/Cachorro/Stigma vs. Dragon Rojo/Polvora/Bobby Zavala
4. Diamante Azul/Marco Corleone/Rush vs. Negro Casas/Ripper/Shocker
5. CMLL Lt. Heavyweight Title: Rey Escorpion (c) vs. La Mascara

5/6 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Black Metal vs. Acertijo
2. Sky Kid/Smaker/Stigma vs. Camorra/El Cuatrero/Sanson
3. Black Panther & Cachorro vs. Puma King & Tiger
4. La Mascara/Titan/Triton vs. Felino/Kraneo/Ripper
5. Occidental Heavyweight Title: Diamante Azul (c) vs. Rafaga
6. La Tercia Sensacion (Marco Corleone/Maximo/Rush) vs. Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polvora/Rey Escorpion)

5/6 – Arena Mexico
1. Molotov & Robin vs. Akuma & Espiritu Negro
2. Metalico/Oro Jr./Sensei vs. Arkangel de la Muerte/Hooligan/Inquisidor
3. Astral/Electrico/Ultimo Dragoncito vs. Demus 3:16/Mercurio/Pequeno Olimpico
4. En Busca de un Idolo: Star Jr. vs. El Barbaro Cavernario
5. En Busca de un Idolo: Super Halcon Jr. vs. Rey Hechicero
6. Brazo de Plata/Mistico II/Stuka Jr. vs. Damian el Terrible/Herodes/Vangelis
7. Atlantis/Delta/Guerrero Maya Jr. vs. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Niebla Roja/Ultimo Guerrero)

5/9 – Arena Mexico
1. Bengala & Flyer vs. Hijo del Signo & El Rebelde
2. Lluvia/Marcela/Princesa Sugei vs. Princesa Blanca/La Seductora/Tiffany
3. Marco Corleone/Titan/Valiente vs. Dragon Rojo/Ephesto/Mephisto
4. En Busca de un Idolo: Cachorro vs. Rey Hechicero
5. En Busca de un Idolo: Soberano vs. Star Jr.
6. Atlantis/Mascara Dorada/Volador Jr. vs. Los Guerreros Laguneros (Gran Guerrero/Niebla Roja/Ultimo Guerrero)
7. CMLL Tag Titles: La Mascara & Rush (c) vs. Negro Casas & Mr. Niebla

5/11 – Arena Coliseo
1. Leono & Magnus vs. Akuma & Zayco
2. Hombre Bala Jr./Pegasso/Starman vs. Canelo Casas/Disturbio/Ramstein
3. Fuego/Rey Cometa/Triton vs. Kamaitachi/Misterioso II/Shigeo Okumura
4. Lightning Match: Valiente vs. Vangelis
5. Atlantis/Mascara Dorada/Titan vs. Damian el Terrible/Euforia/Niebla Roja
6. NWA Middleweight Title: La Sombra (c) vs. Rey Escorpion

5/11 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Marvel vs. Relampago Azul
2. Dr. Freezer & El Idolo vs. Angel del Mal & El Yaqui
3. William Rock vs. Furia Nazi
4. Esfinge/Explosivo/Leon Blanco vs. Demonio Maya/Espectrum/Evola
5. Maximo & Stuka Jr. vs. Mr. Aguila & Malefico
6. Blue Panther & La Mascara vs. Ephesto & Mephisto

INDEPENDENT

5/6 – Arena Aficion de Pachuca
1. Seiya vs. Rey Celestial
2. Dama de Hierro & La Magnifica vs. Andromeda & Krystal
3. El Blazer/El Golpeador/La Plaga vs. El Arquiteco del Mal/Azteca de Plata/Guerrero Mixteco
4. Hijo del Huracan Ramirez & Zumbi vs. Maldito Jr. & Rey Bucanero

5/8 – Plaza de Toros el Relicario de Puebla
1. Hombre Bala Jr. & Super Halcon Jr. vs. Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
2. Estrellita & Marcela vs. Las Ladies del Polanco (Princesa Blanca y Princesa Sugei)
3. Delta/Guerrero Maya Jr./Stuka Jr. vs. Puma King/Tiger/Bobby Zavala
4. Mexican National Trios Titles: La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla) (c) vs. Atlantis/Mistico II/Valiente

5/9 – Lienzo Charro de Penjamo
1. ?
2. El Angel/Hijo del Canek/X vs. Decnis/Oriental/Scorpio Jr.
3. Estrellita/La Parkita/May Flowers vs. Tiffany/Mini Cibernetico/Diva Salvaje
4. Brazo de Plata/Hijo del Lizmark/Maximo vs. Pirata Morgan/Hijo del Pirata Morgan/Rey Bucanero

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

5/7 – Arena Naucalpan
1. Sky Angel vs. Fulgore II
2. Latigo & Metaleon vs. Rayan & Spartan
3. Angel del Amor & Astro Rey Jr. vs. Hijo de la Bestia & Imposible
4. Golden Magic & Relampago vs. Canis Lupus & Eterno
5. Los Oficiales (AK-47/Fierro/911) vs. Cien Caras Jr./Hijo del Mascara Ano Dos Mil/X-Fly

LUCHA LIBRE PIEDRAS NEGRAS

5/6 – Gimnasio Beta Estrada de Piedras Negras
1. ?
2. ??
3. Lady Puma & Shun Li vs. La Hiedra & Hija del Karonte
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Sobredosis/Black Mamba/Pimpinela Escarlata
5. Argenis/Laredo Kid/Sin Cara Original vs. Argos/Averno/Black Warrior

LUCHA LIBRE WMC

5/9 – Deportivo SME Villa Coapa del Distrito Federal
1. Paloma Rouse vs. Reina Dorada
2. Gato Montes/Imperio Negro/Rey Infierno vs. Caricia/Nygma/Rey Imperio
3. Big Boy/Lord Freeze/Master Fly vs. Ares/Belial/Tornado
4. Cirujano/Las Traumas I y II vs. Alas de Oro/Los Rayos Tapatios I y II
5. Mascara Sagrada & Skrash vs. Hijo del Fishman & Hijo del Medico Asesino

PRODUCCIONES PLM

5/9 – Arena San Juan Pantitlan
1. Asbel & Lobo Azul vs. Sniper & Spawn
2. Impuslo & Spider Boy vs. Draguer & Ironia
3. The Corps Clown (Broken the Clown/Dave the Clown/Rothen Clown) vs. Bad Boy/El Dolar/Hijo del Canek
4. Solar I & Super Astro vs. Negro Navarro & Rocky Santana
5. Argenis & Sin Cara Original vs. Argos & Averno

PROMOCIONES CANTU

5/5 – Estadio Futbol Rapido de Nuevo Laredo
1. Lady Puma & Shun Li vs. La Hiedra & Hija del Karonte
2. Dragster/Street Boy/The Tiger vs. Espantapajaros/Fantasmita/Bella Karina
3. Ave del Norte/Perseus/Pimpinela Escarlata vs. Pit Bull II/Rio Bravo II/Black Mamba
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Los Poderosos (Hombre sin Miedo/Kendor Jr./Sobredosis)
5. Argenis/Laredo Kid/Sin Cara Original vs. Argos/Averno/Black Warrior

The visual version of the Lucha Report is here:

http://deathvalleydriver.com/forum/index.php?/topic/2006-the-lucha-report-for-cinco-de-mayo/

Post Category: News

Tags: , , , ,

Leave a Reply

Sponsors

Polls

Should Alberto Del Rio sign with TNA?

Loading ... Loading ...

2014 GERWECK.NET Year End Awards: Worst PPV of the year?

Vote View Results

Loading ... Loading ...

Should "Mean" Gene Okerlund be inducted into the GERWECK.NET Hall of Fame?

Loading ... Loading ...