Pro Wrestling Since 1997

Menu

The Lucha Report for 4/19‏



RESULTADOS

EMLL 4/18 – Arena Mexico
1. Canelo Casas & Espanto Jr. beat Flyer & Robin who was stretchered out after a Canadian Destroyer by Espanto.
2. Cancerbero/Raziel/Rey Hechicero defeated Pegasso/Starman/Triton
3. Dark Angel/Marcela/Syuri beat Las Ladies del Polanco (Princesa Blanca y Princesa Sugei)/Zeuxis
4. En Busca de un Idolo: Dragon Lee II [32] defeated Guerrero Negro Jr. [26]
5. En Busca de un Idolo: Cachorro [31] beat El Barbaro Cavernario [40] which is a perfect score and the 3rd one in the history of this tournament. Cachorro won with a desperation wakigatame after he was dominated the entire match. Volador Jr. was the guest judge here while Mr. Niebla judged both matches in his Incredible Hulk attire.
6. Atlantis/Brazo de Plata/Diamante Azul defeated Euforia/Pierroth/Ultimo Guerrero by DQ when UG ripped off Atlantis’ mask then threatened to quit the promotion if he doesn’t get a mask match with Atlantis at the Anniversario this year. Looks like they are going to finally go with that match this year.
7. Kraneo/Mr. Niebla (subbing for Shocker)/Ripper beat Mistico II/Valiente/Volador Jr.

CARTELERAS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

5/2 – Centro de Convenciones de Minatitlan
1. Australian Suicide vs. Pentagon Jr.
2. Drago & Fabi Apache vs. Cuervo & Mari Apache
3. Mexican Powers (Crazy Boy/Joe Lider/Nino Hamburguesa) vs. La Secta Bizarra (Escoria/Espiritu/Ozz)
4. Los Gueros del Cielo (Angelico & Jack Evans) vs. Daga & Steve Pain
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. El Consejo (Hijo del Fantasma/Hijo del Texano/Silver King)
6. Cibernetico/La Parka Jr./Luchador Sorpresa vs. Los Perros del Mal (Perro Aguayo Jr./Black Warrior/Psicosis)

5/4 – Instalaciones del Teatro Parque Tabasco de Villahermosa
1. Fabi Apache & La Jarochita vs. Mari Apache & Taya Valkyrie
2. Mexican Powers (Crazy Boy/Joe Lider/Nino Hamburguesa) vs. La Secta Bizarra (Cuervo/Escoria/Espiritu)
3. Australian Suicide/Los Gueros del Cielo (Angelico & Jack Evans) vs. Daga/Eterno/Steve Pain
4. Elegido/Fenix/Luchador Sorpresa vs. Hijo del Fantasma/Hijo del Texano/Pentagon Jr.
5. Blue Demon Jr./Electroshock/La Parka Jr. vs. Chessman/Silver King/Villano IV

CHILANGA MASK

4/27 – Arena Lopez Mateos
1. Torneo de Parejas: Ares & Demus 3:16/Astro Rey Jr. & Magnus/Rey Krimen & Luchador Sorpresa/Sadico & Tornado
2. Scramble Match – Participants: Chica Tormenta/Cristal/Estrella Explosiva/Reyna Isis/Silueta/Zeuxis
3. Sensei vs. Yakuza
4. Herodes Jr. & Mr. Niebla vs. Las Traumas I y II
5. Arkangel de la Muere vs. Rocky Santana
6. Triangular de Parejas: Belial & Impulso vs. Dave & Jack Crist vs. Los Fulgores I y II
7. Super Libre: Aero Boy vs. Black Terry
8. Dandy Retirement Tour: El Dandy vs. El Satanico

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

4/20 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. El Tapatio vs. El Pirana
2. Dr. Freezer & William Rock vs. Angel del Mal & Satara
3. Explosivo vs. Furia Nazi
4. Exterminador & Hijo del Javier Cruz vs. Evola & Mugroso Vago
5. Black Metal & Fuego vs. Demonio Maya & Bobby Zavala
6. Diamante Azul/El Gallo/La Sombra vs. El Barbaro Cavernario/Damian el Terrible/Herodes Jr.

4/20 – Arena Mexico
1. Leono & Magnus vs. Cholo & Inquisidor
2. Hombre Bala Jr./Sagrado/Super Halcon Jr. vs. Nitro/Shigeo Okumura/Sangre Azteca
3. Blue Panther/La Mascara/Valiente vs. Puma King/Tiger/Vangelis
4. REINA International Femenil Title: Syuri (c) vs. Amapola
5. Atlantis/Rush/Titan vs. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla)
6. CMLL Lt. Heavyweight Title: Rey Escorpion (c) vs. Maximo

4/21 – Arena Puebla
1. Black Tiger/Leono/Tigre Rojo Jr. vs. Espanto Jr./Fuerza Chicana/King Jaguar
2. Dark Angel/Estrellita/Syuri vs. Amapola/La Comandante/Tiffany
3. La Mascara/Stigma/Stuka Jr. vs. Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polvora/Rey Escorpion)
4. Triangular de Apuestas: Asturiano vs. Blue Center vs. Espiritu Maligno
5. Mistico II/La Sombra/Valiente vs. Los Guerreros Laguneros (Gran Guerrero/Niebla Roja/Ultimo Guerrero)

4/22 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. El Divino & Virgo vs. Mr. Trueno & Rey Trueno
2. Magnus & Stigma vs. Acertijo & Sadico
3. El Gallo/Pegasso/Rey Cometa vs. Arkangel de la Muerte/Kamaitachi/Shigeo Okumura
4. Black Panther/Diamante Azul/Sagrado vs. Mr. Aguila/Rafaga/Ripper
5. Blue Panther/La Sombra/Valiente vs. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)

4/22 – Arena Mexico
1. Bengala & Robin vs. Cholo & Inquisidor
2. Angelito/Mini Fantasy/Stukita vs. Mercurio/Pequeno Warrior/Pierrothito
3. Dark Angel/Goya Kong/Syuri vs. Amapola/La Seductora/Zeuxis
4. En Busca de un Idolo: Soberano vs. Rey Hechicero
5. En Busca de un Idolo: Star Jr. vs. Super Halcon Jr.
6. Marco Corleone/Stuka Jr./Triton vs. La Maquina de la Destruccion (Damian el Terrible/Tiger/Vangelis)
7. Los Reyes de la Atlantida (Atlantis/Delta/Guerrero Maya Jr.) vs. Los Guerreros Laguneros (Gran Guerrero/Niebla Roja/Ultimo Guerrero)

4/25 – Arena Mexico
1. Dragon Lee II & Sensei vs. Espiritu Negro & Zayco
2. Estrellita/Marcela/Silueta vs. Las Ladies del Polanco (Princesa Blanca y Princesa Sugei)/La Seductora
3. En Busca de un Idolo: Soberano vs. Super Halcon Jr.
4. En Busca de un Idolo: Star Jr. vs. Rey Hechicero
5. Atlantis/Brazo de Plata/Maximo vs. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Ultimo Guerrero)
6. Mistico II/Titan/Volador Jr. vs. Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polvora/Rey Escorpion)
7. La Mascara/Rush/La Sombra vs. Negro Casas/Mr. Niebla/Shocker

FUSION SPORTS MEXICO

4/20 – Arena Fusion
1. ?
2. Atomic Star & Electro Boy vs. Los Fulgores I y II
3. Freelance & Ikaro vs. Belial & Micke Segura
4. Chico Che/Latigo/Pantera vs. Black Terry/Danny Casas/Veneno
5. Relevos Increibles Suicidas: Apolo Estrada Jr. & Soy Raymunda vs. Ancla & Alex Segura

INDEPENDENT

4/20 – Fiesta en Grande de Ecatepec
1. Ludxor & Venum vs. Carta Brava Jr. & Eterno
2. Octagoncito/La Parkita/Rey Celestial vs. Mini Abismo Negro/Mini Histeria/Mini Psicosis
3. Fabi Apache/La Jarochita/La Magnifica vs. La Hechicera/Sexy Lady/Taya Valkyrie
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. El Consejo (Argos/Hijo del Texano/Mascara Ano Dos Mil)
5. Argenis/Drago/La Parka Jr. vs. Chessman/Daga/Pentagon Jr.

4/24 – Gimnasio Agustin Millan de Toluca
1. Mascarita Sagrada & La Parkita vs. Mini Murder Clown & Mini Psycho Clown
2. Atomic Boy & Fabi Apache vs. Eterno & Sexy Star
3. Alan Stone & Nino Hamburguesa vs. Nygma & Pimpinela Escarlata
4. Cibernetico & El Mesias vs. Perro Aguayo Jr. & Hijo del Texano

4/26 – Auditorio Jose Maria Arteaga de Queretaro
1. ?
2. Jennifer Blake & Fabi Apache vs. Sexy Star & Taya Valkyrie
3. El Atomico/Dance Boy/Soldado Diabolico vs. The Corps Clown (Broke the Clown/Dave the Clown/Rothen Clown)
4. Australian Suicide/Los Gueros del Cielo (Angelico & Jack Evans) vs. La Secta Bizarra (Cuervo/Escoria/Espiritu)
5. Electroshock/Elegido/Gronda II/La Parka Jr. vs. Daga/Hijo del Texano/Parka Negra/Zorro

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

4/20 – Arena Naucalpan
1. Galaxy & Omega vs. Power Bull & Zurdog
2. Mr. Leo & Metatron vs. Anubis Black & Picudo Jr.
3. Black Terry/Imposible/Latigo vs. Guerrero Mixteco/Hip Hop Man/Tony Rivera
4. Hijo del Dos Caras/Toscano/Veneno vs. Dr. Wagner III/Hijo del Pirata Morgan/Tony Casanova
5. Por el Campeonato Junior de Juniors: Super Nova (c) vs. Hijo del Mascara Ano Dos Mil

LUCHA LIBRE WMC

4/27 – Deportivo Villa Coapa del Distrito Federal
1. ?
2. Master Fly & Paloma Rouse vs. Ying Sang & Yuka
3. Imperio Negro/Magnifico I/Cachetada vs. Lord Freeze/Magnifico II/Caricia
4. Campeonato Region del Sur: Brazo Jr. (c) vs. Gran Guerrero
5. Steel Cage Match where the loser must unmask – Participants: Hijo del Fishman/Hijo del Medico Asesino/Kortiz/Skrash/Super Nova/Las Traumas I y II/Ultimo Guerrero

PROMOCIONES BELLA AIROSA

4/20 – Arena Cisneros de Oaxaca
1. Crazy Fly & Xtreme Fly vs. Mini Espiritu & Soberbio
2. Estelar/Super Aguila/Templario vs. Arkanos/Caballero de la Muerte/Rigo Cisneros Jr.
3. Super Libre: Challenger Jr./Endeavor/Fantasma Jr. vs. Apocalipsis/Chokman/Tony Cisneros
4. Black Shadow Jr./Brazo de Plata/Hijo del Fishman vs. Camorra/Dragon Rojo/Rey Bucanero

PROMOCIONES MDS

4/27 – Plaza de Toros Feria de Texcoco
1. ?
2. Blue Dragon & Golden Fox vs. Cobra de Fuego & Femus
3. Manitas de Seda/La Parkita/Voladorcito vs. Baby Star Jr./Bracito de Plata/Mini Cibernetico
4. Manos de Seda/Oriental/Robin vs. El Macho/Monsther/Zumbido
5. Hijo del Canek/Maximo/Sagrado vs. Averno/Felino/Ultimo Guerrero

PROMOCIONES PACIFICO

4/23 – Cancha German Evers de Mazatlan
1. Misterio Blanco & Sexy Angel vs. Yagar & Sary Key
2. Dragon Lee II/Robin/Star Jr. vs. Espanto Jr./Rebelde/Verdugo Nazi
3. Principe Kisho/Rudy Santana/Soberano vs. El Barbaro Cavernario/Espiritu Negro/Hooligan
4. Stuka Jr./Titan/Valiente vs. Misterioso II/Niebla Roja/Vangelis
5. Diamante Azul/Maximo/Mistico II vs. Mr. Aguila/Euforia/Mephisto
6. Relevos Increibles: Rush & Volador Jr. vs. La Sombra & Shocker

SACCOMATS

4/20 – Arena Neza
1. ?
2. Dama Divina & Yuka vs. Felina Metalica & Sexy Angelical
3. Goskart/Robin Jr./Bugambilla del Norte vs. Dement Extreme/Pandemonium/Pandemonium Jr.
4. Los Payasos Tricolor (Cocolores/Coco Rojo/Coco Verde) vs. The Corps Clown (Broke the Clown/Dave the Clown/Rothen Clown)
5. Mistico II & Volador Jr. vs. Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

INDEPENDENT

4/26 – Gimnasio Tigre Garcia de Ensenada
1. ?
2. ??
3. Triangular de Tercias: Hijo del Fishman & Leatherface vs. Hijo del Lizmark & King Azteca vs. Venum Black Jr. & Pequeno Halloween
4. Extreme Match: Halloween vs. Crazy Frank
5. WWA Trios Titles: El Trio Fantasia (Super Muneco/Super Pinocho/Super Raton) (c) vs. Cadaver de Ultratumba/Espectro Jr./Espectro II

ESTADOS UNIDOS

MASKED REPUBLIC

4/27 – The Arena in South Philadelphia, Pennsylvania
1. Amasis/Green Ant/Ophidian vs. Orange Cassidy/Pappadon/Chuck Taylor
2. PWR Femenil Title: Christina von Eerie (c) vs. Sumie Sakai
3. PWR Femenil Title: Mini Mariachi (c) vs. Pequeno Halcon
4. Por el Campeonato Maestros: Negro Navarro (c) vs. Solar I
5. Matt Cross vs. Cassandro
6. Blk Jeez/Luke Hawk/Ruckus vs. Damian 666/Bestia 666/Sabu
7. L.A. Par-K vs. Dr. Wagner Jr.

The visual version of the Lucha Report is here:

http://deathvalleydriver.com/forum/index.php?/topic/1925-the-lucha-report-for-419/

Post Category: News

Tags: , , , ,

Leave a Reply

Sponsors

Polls

Greatest Female Wrestler tournament - Round 1 (North bracket)

Loading ... Loading ...

Greatest Female Wrestler tournament - Round 1 (West bracket)

Vote View Results

Loading ... Loading ...

Should Chyna be inducted into the GERWECK.NET Hall of Fame?

Loading ... Loading ...