Pro Wrestling Since 1997

Menu

The Lucha Report for 4/14‏



RESULTADOS

EMLL 4/13 – Arena Coliseo
1. Pequeno Violencia & Pequeno Warrior beat Mini Fantasy & Ultimo Dragoncito
2. Arkangel de la Muerte/Nitro/Sangre Azteca defeated Hombre Bala Jr./Star Jr./Starman
3. Las Ladies del Polanco (Princesa Blanca y Princesa Sugei)/La Seductora beat Lady Afrodita/Marcela/Silueta
4. Lightning Match: Tiger defeated Delta
5. Diamante Azul/La Mascara/Titan beat Euforia/Pierroth/Ultimo Guerrero
6. Marco Corleone/Maximo/Valiente defeated Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polvora/Rey Escorpion)

EMLL 4/13 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Relampago Azul beat Reycko
2. Explosivo & William Rock defeated Acertijo & Furia Nazi
3. Black Metal/El Brillante/Hijo del Javier Cruz beat Evola/Exterminador/Mugroso Vago with Evola & Exterminador having issues.
4. Demonio Maya/Kamaitachi/Rafaga defeated Fuego/El Gallo/Smaker
5. Mistico II & Rey Cometa beat El Barbaro Cavernario & Shigeo Okumura (subbing for Averno)

IWRG 4/13 – Arena Naucalpan
1. Atomic Star/Electric Boy/Ultimo Caballero beat Black Niko/Dragon Blanco/Rey Dragon
2. Angel del Amor & Galaxy defeated Anubis Black & Danny Casas
3. Torneo Cibernetico por la Copa High Power: Orion fouled and pinned Imposible to win. Other participants: Andy Boy/Ciclon Black/Guerrero Mixteco/Haziel/Hip Hop Man/Alan Extreme/Atomic Star/Electro Boy/Latigo/Sky Angel
4. Apolo Estrada Jr./Hijo del Diablo/Tony Casanova beat Dr. Cerebro/Toscano/Veneno by DQ when Alan Extreme ran out to save Veneno from being destroyed by the rudos who bloodied him up.
5. Black Terry/Hijo del Dos Caras/Super Nova defeated Eterno/Hijo del Mascara Ano Dos Mil/Tony Rivera

WCS 4/12 – Gimnasio Hercules del Distrito Federal
1. Hercules beat El Angel
2. Torneo por el Campeonato WCS: Sacristan del Diablo defeated Ares to win the title. Other participants: Centvrion/Charly Madrid/Dragon de Fuego/Epidemia/Kronos/Metaleon/Mimo/Principe Fantasma/Rolling
3. Dance Boy & Terremoto beat Los Compadres Extremos (Aero Boy y Violento Jack)
4. Cancer/Cirrus Blanco/Wotan defeated Los Porros (Angel o Demonio/Big Memo/Ovett)
5. 3 Way Dance: Black Terry battled Negro Navarro to a double pinfall with Huracan Ramirez as the other participant.
6. 3 Way Dance: Shu el Guerrero beat Pirata Morgan by DQ after a foule. Joe Lider was eliminated earlier.

CARTELERAS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

4/16 – Auditorio Miguel Barragan de San Luis Potosi (TV taping)
1. Drago/Jennifer Blake/Fabi Apache vs. Gran Apache/Sexy Star/Taya Valkyrie
2. Mexican Power (Crazy Boy/Joe Lider/Nino Hamburguesa) vs. The Inferno Rockers (Demon Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)
3. Australian Suicide/Los Gueros del Cielo (Angelico & Jack Evans) vs. Eterno/Pentagon Jr./X
4. Alan Stone/Electroshock/Psycho Clown vs. Chessman/Hijo del Texano/Silver King
5. Cibernetico/Fenix/La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr./Black Warrior/Jeff Jarrett

4/19 – Gimnasio Juan de la Barrera del Distrito Federal (TV taping)
1. Aero Star/Jennifer Blake/Pimpinela Escarlata vs. Gran Apache/Taya Valkyrie/Black Mamba
2. Australian Suicide/Los Gueros del Cielo (Angelico & Jack Evans) vs. Daga/Hijo del Pirata Morgan/Steve Pain
3. 3 Way Dance por el AAA Mixed Tag Titles: Drago & Fabi Apache (c) vs. Cuervo & Mari Apache vs. Pentagon Jr. & Sexy Star
4. Blue Demon Jr. vs. Villano IV
5. Cibernetico/La Parka Jr./Psycho Clown vs. Perro Aguayo Jr./Hijo del Fantasma/Hijo del Texano

5/2 – Centro de Convenciones de Minatitlan
1. Australian Suicide vs. Pentagon Jr.
2. Drago & Fabi Apache vs. Cuervo & Mari Apache
3. Mexican Powers (Crazy Boy/Joe Lider/Nino Hamburguesa) vs. La Secta Bizarra (Escoria/Espiritu/Ozz)
4. Los Gueros del Cielo (Angelico & Jack Evans) vs. Daga & Steve Pain
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. El Consejo (Hijo del Fantasma/Hijo del Texano/Silver King)
6. Cibernetico/La Parka Jr./Luchador Sorpresa vs. Los Perros del Mal (Perro Aguayo Jr./Black Warrior/Psicosis)

5/4 – Instalaciones del Teatro Parque Tabasco de Villahermosa
1. Fabi Apache & La Jarochita vs. Mari Apache & Taya Valkyrie
2. Mexican Powers (Crazy Boy/Joe Lider/Nino Hamburguesa) vs. La Secta Bizarra (Cuervo/Escoria/Espiritu)
3. Australian Suicide/Los Gueros del Cielo (Angelico & Jack Evans) vs. Daga/Eterno/Steve Pain
4. Elegido/Fenix/Luchador Sorpresa vs. Hijo del Fantasma/Hijo del Texano/Pentagon Jr.
5. Blue Demon Jr./Electroshock/La Parka Jr. vs. Chessman/Silver King/Villano IV

CHILANGA MASK

4/27 – Arena Lopez Mateos
1. ?
2. ??
3. ???
4. Aero Boy vs. Black Terry
5. Dandy Retirement Tour: El Dandy vs. El Satanico

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

4/14 – Arena Puebla
1. Aguila Egipcia/Millenium/Sensei vs. Espiritu Negro/King Jaguar/Siki Osama Jr.
2. Asturiano/Hombre Bala Jr./Super Halcon Jr. vs. Blue Center/Espiritu Maligno/Hooligan
3. La Mascara/Stigma/Stuka Jr. vs. Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polvora/Rey Escorpion)
4. Atlantis/Rush/La Sombra vs. La Maquina de la Destruccion (Damian el Terrible/Rey Bucanero/Vangelis)
5. Mexican National Lt. Heavyweight Title: Mephisto (c) vs. Mr. Aguila

4/15 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Virgo vs. Demonio Rojo
2. Angelito/Astral/Stukita vs. Demus 3:16/Nitrito/Pequeno Violencia
3. Esfinge/Magnus/Stigma vs. Canelo Casas/Malefico/El Rebelde
4. Fuego/El Gallo/Triton vs. Arkangel de la Muerte/Sangre Azteca/Bobby Zavala
5. Brazo de Plata vs. Kraneo
6. La Mascara/La Sombra/Valiente vs. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)

4/15 – Arena Mexico
1. Bengala & Molotov vs. Camorra & Disturbio
2. Electrico/Mini Fantasy/Ultimo Dragoncito vs. Mercurio/Pequeno Olimpico/Pierrothito
3. Estrellita/Silueta/Syuri vs. Amapola/Dalys la Caribena/Tiffany
4. En Busca de un Idolo: Dragon Lee vs. Star Jr.
5. En Busca de un Idolo: Cachorro vs. Soberano
6. Los Reyes de la Atlantida (Atlantis/Delta/Guerrero Maya Jr.) vs. Damian el Terrible/Rey Bucanero/Virus
7. Marco Corleone/Maximo/Stuka Jr. vs. Dragon Rojo/Misterioso II/Rey Escorpion

4/18 – Arena Mexico
1. Flyer & Robin vs. Canelo Casas & Espanto Jr.
2. Pegasso/Starman/Triton vs. Cancerbero/Raziel/Rey Hechicero
3. Dark Angel/Marcela/Syuri vs. Amapola/Las Ladies del Polanco (Princesa Blanca y Princesa Sugei)
4. En Busca de un Idolo: Dragon Lee vs. Guerrero Negro Jr.
5. En Busca de un Idolo: Cachorro vs. El Barbaro Cavernario
6. Atlantis/Brazo de Plata/Diamante Azul vs. Euforia/Pierroth/Ultimo Guerrero
7. Mistico/Valiente/Volador Jr. vs. Kraneo/Ripper/Shocker

4/20 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. El Tapatio vs. El Pirana
2. Dr. Freezer & William Rock vs. Angel del Mal & Satara
3. Explosivo vs. Furia Nazi
4. Exterminador & Hijo del Javier Cruz vs. Evola & Mugroso Vago
5. Black Metal & Fuego vs. Demonio Maya & Bobby Zavala
6. Diamante Azul/El Gallo/La Sombra vs. El Barbaro Cavernario/Damian el Terrible/Herodes Jr.

4/20 – Arena Mexico
1. Leono & Magnus vs. Cholo & Inquisidor
2. Hombre Bala Jr./Sagrado/Super Halcon Jr. vs. Nitro/Shigeo Okumura/Sangre Azteca
3. Blue Panther/La Mascara/Valiente vs. Puma King/Tiger/Vangelis
4. REINA International Femenil Title: Syuri (c) vs. Amapola
5. Atlantis/Rush/Titan vs. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla)
6. CMLL Lt. Heavyweight Title: Rey Escorpion (c) vs. Maximo

INDEPENDENT

4/16 – Auditorio Municipal de Tlapacoyan
1. Pequeno Dinamita vs. Super Chamaco
2. 3 Way Dance: Cachorro Maravilla vs. Temerario vs. Rey Fenix
3. Super Libre: Los Totems I y II vs. El Pitufo & Vengador Radioactivo
4. La Vaquerita & Mini Psicosis vs. Princesa Sugei & Mini Gronda
5. Brazo de Plata & Mascara Sagrada Jr. vs. Alebrije & Psicosis

4/18 – Arena Xalapa
1. Lobo Solitario Jr. & Silencio Jr. vs. Flayer Boy & Ricky Estrada Jr.
2. Diamante Rojo Jr./Gabriel o Gabriela/La Jarochita vs. Crazy Man/El Demasiado/Sexy Lady
3. Destello Azul/Skayde/Octagoncito vs. Corsario de Fuego/Rey Infierno/Mini Abismo Negro
4. Drago/Fenix/Vengador Radioactivo vs. Daga/Pentagon Jr./Poseidon
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Eslabon Perdido/Hijo del Fantasma/Hijo del Texano

4/19 – Arena Azteca Budokan de Neza
1. Parourhen/Rey Asgart/Sangre de Toro vs. Emsikiller/Heliboy/Logan
2. Rayo Star/Sky Man/Z-4 vs. Danger King/Jhon Terry/Shaman Jr.
3. Coco Rosa/Margara Francisca/Yuriko vs. La Cachetada/La Chona/Sexi Alondra
4. Loser gets shaved or unmasked: Maquina Infernal/Star Metal/Mini Scorpio vs. Andy Star/Chamaco Rebelde/Mini Puma
5. Hijo del Canek/Hijo del Lizmark/Oriental vs. Decnis/Monsther/Zumbido

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

4/20 – Arena Naucalpan
1. Galaxy & Omega vs. Power Bull & Zurdog
2. Mr. Leo & Metatron vs. Anubis Black & Picudo Jr.
3. Black Terry/Imposible/Latigo vs. Guerrero Mixteco/Hip Hop Man/Tony Rivera
4. Hijo del Dos Caras/Toscano/Veneno vs. Dr. Wagner III/Hijo del Pirata Morgan/Tony Casanova
5. Por el Campeonato Junior de Juniors: Super Nova (c) vs. Hijo del Mascara Ano Dos Mil

PROMOCIONES CONTRERAS

4/19 – Ex-Balenario Olimpico de San Juan Pantitlan
1. ?
2. Aguila Sagrada/Angel Jr./Chiva Jr. vs. Bombon Asesino/La Caricia/La Chona
3. Nino de Ebano/Rey del Espacio Jr./Super Muneco/Super Raton vs. Los Colombianos (El Colombiano/Infinito/Miserabl/Ricky Ricon)
4. Estrella Magica/Marcela/Paloma Rouse vs. Amapola/Diosa Atenea/Skadi
5. Alebrije Jr./Atlantis/Mascara Divina vs. Monsther Jr./Psicosis Jr./Ultimo Guerrero

PROMOCIONES PACIFICO

4/23 – Cancha German Evers de Mazatlan
1. Misterio Blanco & Sexy Angel vs. Yagar & Sary Key
2. Dragon Lee II/Robin/Star Jr. vs. Espanto Jr./Rebelde/Verdugo Nazi
3. Principe Kisho/Rudy Santana/Soberano vs. El Barbaro Cavernario/Espiritu Negro/Hooligan
4. Stuka Jr./Titan/Valiente vs. Misterioso II/Niebla Roja/Vangelis
5. Diamante Azul/Maximo/Mistico II vs. Mr. Aguila/Euforia/Mephisto
6. Relevos Increibles: Rush & Volador Jr. vs. La Sombra & Shocker

TAVO-NET

4/17 – Parque Papagayo de Acapulco
1. Aguila Azteca & El Aspirantito vs. Astaroth & Romano
2. Baxter & Uranio vs. Andros Black & Rey Tiburon
3. Black Silver/Black Silver Jr./Brazo de Oro vs. Angel o Demonio/Pandemonium/Pandemonium Jr.
4. Dragon Lee II/Titan/Triton vs. Gargola/Hijo del Black Silver/Ultimo Samurai
5. La Tercia Sensacion (Marco Corleone/Maximo/Rush) vs. Negro Casas/Shocker/Ultimo Guerrero

The visual version of the Lucha Report is here:

http://deathvalleydriver.com/forum/index.php?/topic/1893-the-lucha-report-for-414/

Post Category: News

Tags: , , ,

Leave a Reply

Sponsors

Polls

Grade WWE's Extreme Rules

Vote View Results

Loading ... Loading ...

Best match at Extreme Rules?

Vote View Results

Loading ... Loading ...

Should Tony Schiavone be inducted into the GERWECK.NET Hall of Fame?

Loading ... Loading ...