Pro Wrestling Since 1997

Menu

The Lucha Report for 4/12‏



NOTICIAS

Hijo del Santo did charity work with the Wildcoast Charity this week and told the press that he wouldn’t be having his spinal surgery any time in the distant future because he said that he wants to wait out the rest of the year to see if his bones can regenerate on their own without having surgery which echoes the sentiments of his wife Gabriela Obregon earlier in the year. Santo said that he has done just about everything he has ever wanted to do inside the ring and wants to focus on his son’s career. Santo then talked about his Todos x Todos promotion and said that he won’t be running any shows at least until the World Cup is over with this Summer because that will overshadow any other sports event in Mexico during that time. Santo said that he now must find a new venue to run in Mexico City because AAA (which he called a circus) has their deal with Gimnasio Juan de la Barrera.

One of the more underrated rudos of his era, Dick Angelo aka Luis Ortiz Mejia passed away Friday at the age of 85 due to an undisclosed illness. Angelo started his formal training in 1952 under the teaching of Gonzalo Avendaño Aguilar at the Gimnasio Super for Asociación Deportiva Mexicana under the direction of Raul Romero and in that same year he made his debut at Arena Marvel against Carlos Ortega. Angelo bounced around for the next 4 years before joining EMLL in 1956 where his first really big feud was against Shadito Cruz (father of the Brazos) and in fact he took his hair in the very first hair match on a Tuesday night EMLL card at Arena Coliseo. Angelo was working at this time as Rudy Garcia and it wasn’t too long before he turned rudo and started feuding with the heroes of the day and in 1964 he lost his first hair match to Rolando Vera at Arena Coliseo. He would then start traveling abroad working across South America before returning to Mexico where legendary referee Roberto Rangel suggested that he don a mask and become Dick Angelo which would become his calling card for the rest of his career. As Dick Angelo he again traveled abroad working in countries such as Colombia, Costa Rica, Guatemala, Peru, & El Salvador where his biggest victory was taking the mask of the El Jaguar de Colombia who unmasked as Lorenzo Palpilla in Guatemala on 3/12/67. Angelo also went to France where he defeated big stars there like The Beast & Jose Azzari. Angelo would eventually come back to Mexico where he started feuding with the legendary El Santo leading to him losing his mask at Arena Xochmilco on 11/20/68. Angelo would continue on without his mask having a strong career before going on a streak of losing his hair to Estrella Blanca on 7/18/76 at Arena Puebla, Rudy Valentino on 3/18/78 in Irapuato, and then on 4/29/79 to the rising star Black Terry at Arena Naucalpan. Angelo would work throughout the 80’s under that name and then donned a mask in other gimmicks in other countries as well before retiring. QEPD Dick Angelo.

RESULTADOS

EMLL 4/11 – Arena Mexico
1. Bengala & Robin beat Akuma & Disturbio
2. Astral/Electrico/Pequeno Halcon defeated Demus 3:16/Pequeno Olimpico/Pierrothito
3. Fuego/Sagrado/Triton beat Misterioso II/Puma King/Bobby Zavala
4. En Busca de un Idolo: El Barbaro Cavernario [28] defeated Super Halcon Jr. [22]
5. En Busca de un Idolo: Guerrero Negro Jr. [23] beat Rey Hechicero [20] who kinda got picked on here after a great first week. The judges went off on him saying that he wasn’t being rudo enough here.
6. Blue Panther/Diamante Azul/Valiente defeated La Maquina de la Destruccion (Damian el Terrible/Rey Bucanero/Vangelis)
7. Relevos Increibles: Maximo/Volador Jr./Negro Casas beat Rush/La Sombra/Rey Escorpion by DQ when Sombra tied Volador up in the ropes and pounded on him until the DQ was called.

IWRG 4/9 – Arena Naucalpan
1. Electro Boy beat Vampiro Metalico
2. Alfa & Omega defeated Los Fulgores I y II
3. Astro Rey Jr./Latigo/Diva Salvaje beat Arana de Plata/Picudo Jr./Zurdog
4. Lumberjacks w/Straps Match: Apolo Estrada Jr./911/Spartan defeated Centvrion/Dr. Cerebro/Golden Magic where the wrestlers eventually joined together to fight the lumberjacks and it ended up with 911 ripping off Magic’s mask and pinning him then handcuffed him to the ropes afterwards and assaulted him.
5. Alan Extreme/Relampago/Veneno beat Danny Casas/Pirata Morgan/Hijo del Pirata Morgan

CARTELERAS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

4/16 – Auditorio Miguel Barragan de San Luis Potosi (TV taping)
1. Drago/Jennifer Blake/Fabi Apache vs. Gran Apache/Sexy Star/Taya Valkyrie
2. Mexican Power (Crazy Boy/Joe Lider/Nino Hamburguesa) vs. The Inferno Rockers (Demon Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)
3. Australian Suicide/Los Gueros del Cielo (Angelico & Jack Evans) vs. Eterno/Pentagon Jr./X
4. Alan Stone/Electroshock/Psycho Clown vs. Chessman/Hijo del Texano/Silver King
5. Cibernetico/Fenix/La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr./Black Warrior/Jeff Jarrett

4/19 – Gimnasio Juan de la Barrera del Distrito Federal (TV taping)
1. Aero Star/Jennifer Blake/Pimpinela Escarlata vs. Gran Apache/Taya Valkyrie/Black Mamba
2. Australian Suicide/Los Gueros del Cielo (Angelico & Jack Evans) vs. Daga/Hijo del Pirata Morgan/Steve Pain
3. 3 Way Dance por el AAA Mixed Tag Titles: Drago & Fabi Apache (c) vs. Cuervo & Mari Apache vs. Pentagon Jr. & Sexy Star
4. Blue Demon Jr. vs. Villano IV
5. Cibernetico/La Parka Jr./Psycho Clown vs. Perro Aguayo Jr./Hijo del Fantasma/Hijo del Texano

5/2 – Centro de Convenciones de Minatitlan
1. Australian Suicide vs. Pentagon Jr.
2. Drago & Fabi Apache vs. Cuervo & Mari Apache
3. Mexican Powers (Crazy Boy/Joe Lider/Nino Hamburguesa) vs. La Secta Bizarra (Escoria/Espiritu/Ozz)
4. Los Gueros del Cielo (Angelico & Jack Evans) vs. Daga & Steve Pain
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. El Consejo (Hijo del Fantasma/Hijo del Texano/Silver King)
6. Cibernetico/La Parka Jr./Luchador Sorpresa vs. Los Perros del Mal (Perro Aguayo Jr./Black Warrior/Psicosis)

5/4 – Instalaciones del Teatro Parque Tabasco de Villahermosa
1. Fabi Apache & La Jarochita vs. Mari Apache & Taya Valkyrie
2. Mexican Powers (Crazy Boy/Joe Lider/Nino Hamburguesa) vs. La Secta Bizarra (Cuervo/Escoria/Espiritu)
3. Australian Suicide/Los Gueros del Cielo (Angelico & Jack Evans) vs. Daga/Eterno/Steve Pain
4. Elegido/Fenix/Luchador Sorpresa vs. Hijo del Fantasma/Hijo del Texano/Pentagon Jr.
5. Blue Demon Jr./Electroshock/La Parka Jr. vs. Chessman/Silver King/Villano IV

CHILANGA MASK

4/27 – Arena Lopez Mateos
1. ?
2. ??
3. ???
4. Aero Boy vs. Black Terry
5. Dandy Retirement Tour: El Dandy vs. El Satanico

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

4/13 – Arena Coliseo
1. Mini Fantasy & Ultimo Dragoncito vs. Pequeno Violencia & Pequeno Warrior
2. Hombre Bala Jr./Star Jr./Starman vs. Arkangel de la Muerte/Nitro/Sangre Azteca
3. Lady Afrodita/Marcela/Silueta vs. Las Ladies del Polanco (Princesa Blanca y Princesa Sugei)/La Seductora
4. Lightning Match: Delta vs. Tiger
5. Diamante Azul/La Mascara/Titan vs. Euforia/Pierroth/Ultimo Guerrero
6. Marco Corleone/Maximo/Valiente vs. Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polvora/Rey Escorpion)

4/13 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Reycko vs. Relampago Azul
2. Explosivo & William Rock vs. Acertijo & Furia Nazi
3. Black Metal/El Brillante/Hijo del Javier Cruz vs. Evola/Exterminador/Mugroso Vago
4. Fuego/El Gallo/Smaker vs. Demonio Maya/Kamaitachi/Shigeo Okumura
5. Mistico II & Rey Cometa vs. Averno & El Barbaro Cavernario

4/14 – Arena Puebla
1. Aguila Egipcia/Millenium/Sensei vs. Espiritu Negro/King Jaguar/Siki Osama Jr.
2. Asturiano/Hombre Bala Jr./Super Halcon Jr. vs. Blue Center/Espiritu Maligno/Hooligan
3. La Mascara/Stigma/Stuka Jr. vs. Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polvora/Rey Escorpion)
4. Atlantis/Rush/La Sombra vs. La Maquina de la Destruccion (Damian el Terrible/Rey Bucanero/Vangelis)
5. Mexican National Lt. Heavyweight Title: Mephisto (c) vs. Mr. Aguila

4/15 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Virgo vs. Demonio Rojo
2. Angelito/Astral/Stukita vs. Demus 3:16/Nitrito/Pequeno Violencia
3. Esfinge/Magnus/Stigma vs. Canelo Casas/Malefico/El Rebelde
4. Fuego/El Gallo/Triton vs. Arkangel de la Muerte/Sangre Azteca/Bobby Zavala
5. Brazo de Plata vs. Kraneo
6. La Mascara/La Sombra/Valiente vs. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)

4/15 – Arena Mexico
1. Bengala & Molotov vs. Camorra & Disturbio
2. Electrico/Mini Fantasy/Ultimo Dragoncito vs. Mercurio/Pequeno Olimpico/Pierrothito
3. Estrellita/Silueta/Syuri vs. Amapola/Dalys la Caribena/Tiffany
4. En Busca de un Idolo: Dragon Lee vs. Star Jr.
5. En Busca de un Idolo: Cachorro vs. Soberano
6. Los Reyes de la Atlantida (Atlantis/Delta/Guerrero Maya Jr.) vs. Damian el Terrible/Rey Bucanero/Virus
7. Marco Corleone/Maximo/Stuka Jr. vs. Dragon Rojo/Misterioso II/Rey Escorpion

4/18 – Arena Mexico
1. Flyer & Robin vs. Canelo Casas & Espanto Jr.
2. Pegasso/Starman/Triton vs. Cancerbero/Raziel/Rey Hechicero
3. Dark Angel/Marcela/Syuri vs. Amapola/Las Ladies del Polanco (Princesa Blanca y Princesa Sugei)
4. En Busca de un Idolo: Dragon Lee vs. Guerrero Negro Jr.
5. En Busca de un Idolo: Cachorro vs. El Barbaro Cavernario
6. Atlantis/Brazo de Plata/Diamante Azul vs. Euforia/Pierroth/Ultimo Guerrero
7. Mistico/Valiente/Volador Jr. vs. Kraneo/Ripper/Shocker

HUMO PROMOCIONES

4/13 – Arena Cuautepec
1. ?
2. ??
3. Alfa/Halcon Dos Mil/Omega vs. Adamantium/Cosmos Negro/Shadow
4. Torneo de Parejas por el HUMO Tag Titles – Block A: Los Compadres Extremos (Aero Boy & Violento Jack) vs. Dinamic Black & Fantasma de la Opera vs. Emo Xtreme & Ojo de Halcon vs. Panterita & Micke Segura
5. Fuerza Guererrera/Monsther/Pirata Morgan vs. La Dinastia de la Muerte (Negro Navarro/Las Traumas I y II)

INDEPENDENT

4/13 – Arena Coliseo de Coacalco
1. Clark vs. Aftiel
2. Crisis & Sporticus vs. Orbit Dos Mil & SWAT
3. Lobo Escarlata/Morvius/Ukkonen vs. Chicago Rush/Karma/Locki
4. Dinamic King/Jeque/Teseo vs. Demonio Baltazar/Dragon Negro/Forastero
5. Danny Casas/Freelance/Hip Hop Man vs. Iron Love/Judas el Traidor/Magnifico

4/13 – Arena del Angel de Reynosa
1. Payaso del Norte vs. Kokis
2. Gamer vs. Caballero Dorado
3. Batalla Campal por el Copa Dandy – Participants: Abogado del Diablo/Alas de Fuego/Black Slayer/Black Steel/Celtico/Costeno/Eskeletor/Gallo Fino/K-Lee/Las Pandas I y II/Panther Boy/Tornado/Vekkum/Weeken Boy/Hija del Zarzy/Sweety
4. Danger King/Perfil/Shaman Jr. vs. Angelo/Rayo Star/Skyman
5. El Dandy Retirement Tour: El Dandy vs. El Satanico
6. Volador Jr. vs. Averno

4/13 – Centro Civico de Chamizal
1. ?
2. ??
3. Alebrije Jr. & Astral vs. Demus 3:16 & Pierrothito
4. Camaleon/Herodes Jr./Multifacetico vs. Histeria Jr./Monsther Jr./Psicosis Jr.
5. Nitro/Ultimo Guerrero/Bobby Zavala vs. Akuma/Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

4/13 – Arena Naucalpan
1. Black Niko/Dragon Blanco/Rey Dragon vs. Atomic Star/Electric Boy/Ultimo Caballero
2. Payaso Extreme & Payaso de Plata vs. Anubis Black & Arana de Plata
3. Torneo Cibernetico por la Copa High Power – Participants: Alan Extreme/Dragon Celestial/Fulgore I/Imposible/Latigo/Sky Angel vs. Andy Boy/Ciclon Black/Guerrero Mixteco/Haziel/Hip Hop Man/Orion
4. Dr. Cerebro/Toscano/Veneno vs. Apolo Estrada Jr./Hijo del Diablo/Tony Casanova
5. Black Terry/Hijo del Dos Caras/Super Nova vs. Eterno/Hijo del Mascara Ano Dos Mil/Tony Rivera

PROMOCIONES BELLA AIROSA

4/13 – Arena Cisneros de Oaxaca
1. Dragoncito de Oro & Xtreme Fly vs. Mini Magic Black & Zombye Jr.
2. Lalo el Loco/Luz Clarita//Super Aguila vs. Caballero Jr./Mastin III/Pepe Cisneros
3. Challenger/Endeavor/Fantasma Jr. vs. Apocalipsis/Chockmah/Tony Cisneros
4. Guerrero Maya Jr./Hijo del Huracan Ramirez/Pegasso vs. Espectro Jr./Shocker/Vangelis

PROMOCIONES KDENA

4/13 – Deportivo Guadalupe Victoria de Nuevo Leon
1. Bad Falcon & Destructor vs. Letal & Mercenario
2. Lady Maravilla & Lady Puma vs. Poly Star & Tsunami
3. Cruz Infernal/Destructor I/Gato Fantasma vs. Black Soul/Dark War/Titanik
4. Northern Welterweight Title: Panthro Jr. (c) vs. Atomo
5. Jacaranda/May Flowers/Orquidea Negra vs. La Gaviota/Mariposa del Amor/Negra Veneosa
6. Desafio/Panthro/Principe de Oro vs. Coco Viper/Memo Valle/Silver Star
7. Dr. Wagner Jr. & Rayman vs. L.A. Par-K & Luchador Sorpresa

SACCOMATS

4/13 – Arena Neza
1. ?
2. Bryan el Stripper & Rey Neza vs. Metaleon & Motocross
3. Los Fulgores I y II vs. Alfa & Omega
4. Stuka Jr. & Triton vs. Misterioso II & Puma King
5. Atlantis & Mascara Sagrada vs. Rey Bucanero & Villano IV

The visual version of the Lucha Report is here:

http://deathvalleydriver.com/forum/index.php?/topic/1883-the-lucha-report-for-412/

Post Category: News

Tags: , , ,

Leave a Reply

Sponsors

Polls

Which match would you prefer for Wrestlemania 31?

Vote View Results

Loading ... Loading ...

Do you have access to Destination America?

Loading ... Loading ...

Should Christian be inducted into the GERWECK.NET Hall of Fame?

Loading ... Loading ...