Pro Wrestling Since 1997

Menu

The Lucha Report for 4/4‏



RESULTADOS

IWRG 4/2 – Arena Naucalpan
1. Seiya beat Fulgore II
2. Atomic Star & Electro Boy defeated Hip Hop Man & Latigo
3. Centvrion/Dragon Celestial/Metaleon beat Hijo de la Bestia/Rayan/Spartan
4. AK-47/Fresero Jr./911 defeated Chico Che/Golden Magic/Mascara Purpura by DQ when Magic faked a foule by 911 who had also faked a foule by Magic at the same time and the referee believed him instead.
5. Eterno/Pirata Morgan/Hijo del Pirata Morgan (Piratas subbed for Damian 666 & Tony Casanova who couldn’t make it from Tijuana) beat Canis Lupus/Las Traumas I y II

CARTELERAS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

4/16 – Auditorio Miguel Barragan de San Luis Potosi (TV taping)
1. Drago/Jennifer Blake/Fabi Apache vs. Gran Apache/Sexy Star/Taya Valkyrie
2. Mexican Power (Crazy Boy/Joe Lider/Nino Hamburguesa) vs. The Inferno Rockers (Demon Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)
3. Australian Suicide/Los Gueros del Cielo (Angelico & Jack Evans) vs. Eterno/Pentagon Jr./X
4. Alan Stone/Electroshock/Psycho Clown vs. Chessman/Hijo del Texano/Silver King
5. Cibernetico/Fenix/La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr./Black Warrior/Jeff Jarrett

4/19 – Gimnasio Juan de la Barrera del Distrito Federal (TV taping)
1. Aero Star/Jennifer Blake/Pimpinela Escarlata vs. Gran Apache/Taya Valkyrie/Black Mamba
2. Australian Suicide/Los Gueros del Cielo (Angelico & Jack Evans) vs. Daga/Hijo del Pirata Morgan/Steve Pain
3. 3 Way Dance por el AAA Mixed Tag Titles: Drago & Fabi Apache (c) vs. Cuervo & Mari Apache vs. Pentagon Jr. & Sexy Star
4. Blue Demon Jr. vs. Villano IV
5. Cibernetico/La Parka Jr./Psycho Clown vs. Perro Aguayo Jr./Hijo del Fantasma/Hijo del Texano

CHILANGA MASK

4/27 – Arena Lopez Mateos
1. ?
2. ??
3. ???
4. Aero Boy vs. Black Terry
5. Dandy Retirement Tour: El Dandy vs. El Satanico

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

4/6 – Arena Coliseo (71st Anniversary Show)
1. Fuego/Rey Cometa/Sagrado vs. Arkangel de la Muerte/El Barbaro Cavernario/Tiger
2. Blue Panther/Brazo de Plata/Maximo vs. Damian el Terrible/Rey Bucanero/Rey Escorpion
3. Mistico II/La Sombra/Valiente vs. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)
4. Atlantis vs. Mr. Niebla
5. Steel Cage Match where the loser must unmask – Participants: Acero/Astral/Electrico/Pequeno Halcon/Stukita/Ultimo Dragoncito/Mini Fantasy/Nitrito/Pequeno Olimpico/Pierrothito

4/6 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Marvel vs. Jocker
2. El Indigo vs. Satara
3. El Idolo vs. El Yaqui
4. Torneo Cibernetico – Participants: El Divino/Esfinge/Explosivo/Hijo del Javier Cruz/Leo/Sky Kid/Acertijo/Espectrum/Evola/Furia Nazi/Mugroso Vago/Sadico
5. Mascara Dorada/Rush/Volador Jr. vs. Mr. Aguila/Ripper/Shocker

4/7 – Arena Puebla
1. Meyer/Sensei/Tigre Rojo vs. Guerrero Espacial/Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
2. Asturiano/Black Tiger/Starman vs. Blue Center/Canelo Casas/Espiritu Maligno
3. Delta/Guerrero Maya Jr./Rey Cometa vs. Escandalo/Misterioso II/Shigeo Okumura
4. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto) vs. Mr. Aguila/Morphosis/Ripper
5. NWA Historic Welterweight Title: Volador Jr. (c) vs. Negro Casas

4/8 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Smaker vs. Espectrum
2. Black Metal/Esfinge/Leo vs. Camorra/Disturbio/Ramstein
3. Silueta vs. Zeuxis
4. Brazo de Plata/Maximo/Rey Cometa vs. Mr. Aguila/Kraneo/Rey Escorpion
5. Titan/Valiente/Volador Jr. vs. Gran Guerrero/Mephisto/Ultimo Guerrero

4/8 – Arena Mexico
1. Leono & Metatron vs. Espanto Jr. & Zayco
2. Dragon Lee II/Oro Jr./Pegasso vs. Hooligan/El Rebelde/Super Comando
3. #1 Contender Torneo Cibernetico por el REINA International Femenil Title – Participants: Dark Angel/Estrellita/Goya Kong/Lluvia/Marcela/Amapola/Dalys la Caribena/Princesa Blanca/Princesa Sugei/Tiffany
4. En Busca de un Idolo: El Barbaro Cavernario vs. Rey Hechicero
5. En Busca de un Idolo: Super Halcon Jr. vs. Guerrero Negro Jr.
6. La Mascara/Rush/Stuka Jr. vs. La Peste Negra (Herodes Jr./Negro Casas/Mr. Niebla)
7. CMLL Welterweight Title: Mistico II (c) vs. Averno

ESTO ES LUCHA PRO WRESTLING

4/5 – Salon Los Angeles de Milpa Alta
1. ?
2. ??
3. Alan Extreme & Eterno vs. Carta Brava Jr. & Imposible
4. Mascara contra Caballera: Saruman vs. Vampiro Metalico
5. Relevos Increibles: Rayman & Trauma I vs. Ricky Marvin & Trauma II

FEDERACION UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

4/5 – Arena Metropolitana de Chiapas
1. ?
2. Vertigo/Brillantina/Sexy Flor vs. Cradle/Tiffany/Bugambilla del Norte
3. Laredo Kid & Super Laredo vs. Murcy Jr. & New Fire
4. Mascara contra Mascara contra Caballera: Capitan Furia vs. Granda Man vs. Hijo del Mascara Ano Dos Mil
5. Hijo del Anibal/Octagon/Tinieblas Jr. vs. Dr. Wagner Jr./Fuerza Guerrera/Hijo del Solitario
6. Sin Cara vs. Luchador Sorpresa

INDEPENDENT

4/5 – Arena Coliseo de Chihuahua
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Atlantis/Capitan H2O/Marco Corleone vs. El Boricua/Euforia/Ultimo Guerrero

4/6 – Arena Azteca Budokan de Neza
1. Rayo Star & Sangre de Toro vs. Shaman Jr. & Skull Metal
2. Omega Rojo & Skyman vs. El Gato & Jhon Terry
3. Hell Boy & Sagitario vs. Danger & El Demoledor
4. Esther Moreno & La Parkita vs. La Magnifica & Mini Cibernetico
5. Espartaco & Hip Hop Man vs. Dr. Wagner III & Zumbido

4/6 – Arena Coliseo de Coacalco
1. Nahual & Platino vs. Balafar & Principe Azteca
2. Cuadrangular de Parejas: Judas el Traidor & Teseo vs. Jeque & Rey Dinamico vs. Iron Love & Rey Justicia vs. Yakuza & Kruenen
3. Mascara contra Mascara: Aramis vs. Rayo Felino
4. Justiciero & Magnifico vs. Guerrero Maya Jr. & Jaque Mate
5. Por el Campeonato Maestros: Negro Navarro (c) vs. Solar I

4/6 – Centro Civico del Tulpetlac
1. Juventud Eterna & Krauser vs. Guerrero de Fuego & Tezca
2. Funebre/Indio Chamula/Infierno Negro vs. Dharius/Estigma/Hibrido
3. Cobra Imperial & Gato Salvaje vs. Big Boy & Rodman
4. Corsario Negro Jr./Drako/Zertico vs. Dr. Jekill/Emisario del Diablo/Moria
5. Guerrero Maya Jr./Robin/Stuka Jr. vs. Black Demon/Nitro/Ultimo Guerrero

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

4/6 – Arena Naucalpan
1. Galaxy/Latigo/Metaleon vs. Anubis Black/Hijo de la Bestia/Picudo Jr.
2. Lumberjacks w/Straps Match: Chico Che/Dr. Cerebro/Diva Salvaje vs. The Corps Clown (Broke the Clown/Dave the Clown/Rothen Clown)
3. Alan Extreme/Mascara Purpura/Veneno vs. Hijo del Mascara Ano Dos Mil/Las Traumas I y II
4. Relampago/Super Nova/Toscano vs. La Familia de Tijuana (Damian 666/Eterno/Tony Casanova)
5. Caballera contra Caballera: Black Terry vs. Tony Rivera

4/9 – Arena Naucalpan
1. Vampiro Metalico vs. Electro Boy
2. Alfa & Omega vs. Los Fulgores I y II
3. Astro Rey Jr./Chico Che/Diva Salvaje vs. Arana de Plata/Picudo Jr./Zurdog
4. Lumberjacks w/Straps Match: Dr. Cerebro/Dragon Celestial/Golden Magic vs. Apolo Estrada Jr./911/Spartan
5. Alan Extreme/Relampago/Veneno vs. Danny Casas/Pirata Morgan/Hijo del Pirata Morgan

LUCHA LIBRE EXPO

4/5 – Expo Reforma del Distrito Federal (1:00 PM)
1. ?
2. Vicki Carranza/Lola Gonzalez/Reyna Gallegos vs. Lady Apache/Rossy Moreno/Tania
3. Los Payasos Tricolor (Coco Azul/Coco Rojo/Coco Verde) vs. El Triangulo de la Muerte (Gran Cuchillo/Kahoz/Rambo)
4. La Mascara/Mascara Sagrada/Volador Jr. vs. Scorpio Jr./Vangelis/Zumbido

4/5 – Expo Reforma del Distrito Federal (3:30 PM)
1. ?
2. Big Mama/Ayako Hamada/Yuka vs. Black Fury/Marcela/Paloma Rouse
3. Blue Panther/Brazo de Plata/Maximo vs. Anteus/Negro Navarro/Pierroth
4. Averno/Blue Demon Jr./Gran Hamada vs. Canek/Shigeo Okumura/Villano IV

4/5 – Expo Reforma del Distrito Federal (5:30 PM)
1. Marabunta/Marabunta Jr./Roy Reyes vs. El Gallego/Romano Garcia/Rocky Santana
2. El Falcon/El Halcon/Super Brazo vs. Arafath/El Guerrero/Scorpio Jr.
3. Kendo/Solar I/Super Astro vs. La Dinastia Casas (Felino/Heavy Metal/Negro Casas)
4. Triangular de Parejas: Los Brazos (Oro y Platino) vs. Los Villanos (III y IV) vs. Black Terry & Shu el Guerrero

4/5 – Expo Reforma del Distrito Federal (7:30 PM)
1. ?
2. Aguila Solitaria/Aristoteles/Pantera vs. Cesar Dantes/Hijo del Gladiador/Jaque Mate
3. Arkangel de la Muerte/Gran Cochise/Cachorro Mendoza vs. Los Infernales (Espectro Jr./Pirata Morgan/El Satanico)
4. Relevos Increibles: Mr. Niebla & Mascara Ano Dos Mil vs. Rayo de Jalisco Jr. & Universo Dos Mil

4/6 – Expo Reforma del Distrito Federal (1:00 PM)
1. ?
2. Big Mama/Ayako Hamada/Yuka vs. Black Fury/Marcela/Paloma Rouse
3. Batman/Super Muneco/Super Pinocho vs. Los Payasos Tricolor (Coco Azul/Coco Rojo/Coco Verde)
4. Mascara Sagrada/Cachorro Mendoza/Volador Jr. vs. Mascara Ano Dos Mil/Mr. Niebla/Universo Dos Mil

4/6 – Expo Reforma del Distrito Federal (3:30 PM)
1. ?
2. Anteus/El Falcon/El Halcon/Super Brazo vs. El Guerrero/Scorpio Jr./Vangelis/Zumbido
3. La Avalancha Alvarado (Brazo de Plata/La Mascara/Maximo) vs. La Dinastia Casas (Felino/Heavy Metal/Negro Casas)
4. 3 Way Dance: Los Brazos (Oro y Platino) vs. Black Terry & Shu el Guerrero vs. Kahoz & Rambo

4/6 – Expo Reforma del Distrito Federal (5:30 PM)
1. Stukita & Ultimo Dragoncito vs. Panterita & Zafiro
2. Los Mosqueteras del Diablo (Aramis/Goya Kong/Muneca de Plata) vs. Amapola/Estrellita/Tiffany
3. Aguila Solitaria/Aristoteles/Cesar Dantes/Pantera vs. Arkangel de la Muere/Fuerza Guerrera/Hijo del Gladiador/Jaque Mate
4. Gran Cochise/Rayo de Jalisco Jr./Villano III vs. Los Infernales (Espectro Jr./Pirata Morgan/El Satanico)

4/6 – Expo Reforma del Distrito Federal (7:30 PM)
1. Vicki Carranza/Lola Gonzalez/Reyna Gallegos vs. Lady Apache/Rossy Moreno/Tania
2. Blue Panther & Solar I vs. Negro Navarro & Super Astro
3. Cuadrangular de Caballeras: El Gallego vs. Romano Garcia vs. Marabunta vs. Rocky Santana
4. Relevos Increibles: Gran Hamada & Canek vs. Blue Demon Jr. & Villano IV

MANTYZ PRODUCCIONES

4/6 – Arena Cuautepec
1. ?
2. Alan Extreme & Mr. Leo vs. Los Fulgores I y II
3. Las Fetiches I y II/Soy Raymunda vs. El Comando Elite (Factor/Rayan/Spartan)
4. Torneo por el AIWA Middleweight Title – Participants: Adamantium/Angel del Amor/Centella Oriental/Cosmos Negro/Decnis/Hijo del Angel/Hijo del Huracan Ramirez/Sombra del Angel
5. Carta Brava Jr./Dinamic Black/Hijo del Anibal vs. Eterno/Hijo del Lizmark/Veneno

MONTERREY

4/6 – Deportivo Guadalupe Victoria
1. Cuerno de Chivo & Letal vs. Bad Falcon & Mercenario
2. Cruz Infernal/Destructor/Solovino vs. Atomo/Destruction Monterrey/Panthro Jr.
3. Mini Difunto & Mini Hator vs. Chamaco Gurrola & Obsession
4. Relevos Increibles: Memo Valle & Poly Star vs. Coco Viper & Tsunami
5. Apolo Estrada Jr. & Panthro vs. Silver Star & Orquidea Negra
6. Desafio/Gato Fantasma/Principe de Oro vs. The Inferno Rockers (Demon Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)
7. Daga & Fenix vs. Argos & Pentagon Jr.

PROMOCIONES BELLA AIROSA

4/6 – Arena Cisneros de Oaxaca
1. Mini Super Astro & Xtreme Fly vs. Bracito de Plata & Bracito de Platino
2. Arena Cisneros Tag Titles: Challenger Jr. & Endeavor (c) vs. Apocalipsis & Chokmah
3. La Cachetada/Juana la Loca/Miss Gaviota vs. Tony Cisneros/Gargola/Golden
4. Diamante Azul/Fuego/Lalo el Loco vs. Fantasma Jr./Pierroth/Sangre Azteca

PROMOCIONES CANTU

4/7 – Arena Cuatro Caminos de Nuevo Laredo
1. ?
2. Delta & Dinastia vs. Rio Bravo Jr. & Mini Psicosis
3. Ave del Norte/Nino Hamburguesa/Tigre vs. The Inferno Rockers (Demon Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)
4. Los Poderosos (Hombre sin Miedo/Kendor Jr./Sobredosis) vs. Los Exoticos (Black Mamba/May Flowers/Orquidea Negra)
5. Fenix/Laredo Kid/La Parka Jr. vs. Argos/Daga/Pentagon Jr.

PROMOCIONES JUBA

4/27 – Arena Juba de Reynosa
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Sin Cara & Tinieblas Jr. vs. Averno & Hijo del Solitario

SACCOMATS

4/6 – Arena Neza
1. Atomic Star/Rayo Star/Skaiman vs. Alfa/Anubis Black/Omega
2. Paloma Rouse & Star Fire vs. Keira & Yuka
3. Rey Neza/Turbo/Bugambilla del Norte vs. Black Thunder/Cirujano Jr./Motocross
4. Chac-Mool/Dr. Cerebro/Neza Kid vs. Canis Lupus/Maldito Jr./Rey Lobo
5. Mascara Sagrada & Octagon vs. Fuerza Guerrera & Gran Markus Jr.

TODOS X TODOS

4/13 – Deportivo Guadalupe Victoria de Nuevo Leon
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. L.A. Par-K vs. Dr. Wagner Jr.

The visual version of the Lucha Report is here:

http://deathvalleydriver.com/forum/index.php?/topic/1837-the-lucha-report-for-44/

Post Category: News

Tags: , , ,

Leave a Reply

Sponsors



Polls

2014 GERWECK.NET Year End Awards: TV Show of the year

Vote View Results

Loading ... Loading ...

Should Alberto Del Rio sign with TNA?

Loading ... Loading ...

Should "Mean" Gene Okerlund be inducted into the GERWECK.NET Hall of Fame?

Loading ... Loading ...