Pro Wrestling Since 1997

Menu

The Lucha Report for 3/28



NOTICIAS

Metalico suffered a separated shoulder in Tuesday’s Torneo Cibernetico por un Busca de un Idolo at Arena Mexico and there is no timetable for his return.

Mucha Lucha Atlanta announced yesterday that Dr. Wagner Jr. would not be working their next show on 5/18 and would be replaced by the current Hijo del Rey Misterio.

The original Sin Cara’s non-compete clause from WWE expired yesterday and he can now work wherever he wants but it’s questionable if he will use the Sin Cara name or not.

RESULTADOS

IWRG 3/26 – Arena Naucalpan
1. Sky Angel beat Power Bull
2. Atomic Star & Electro Boy defeated Angel del Amor & Seiya
3. Centvrion/Emperador Azteca/Metaleon beat The Corps Clown (Broke the Clown/Dave the Clown/Rothen Clown)
4. Super Libre: Mascara Purpura/Relampago/Super Nova defeated Los Gringos VIP (Avisman/Apolo Estrada Jr./Hijo del Diablo)
5. Chico Che/Nino Hamburguesa/Veneno beat Eterno/Las Traumas I y II after their team fell apart and Eterno jumped the Traumas afterwards.

CARTELERAS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

3/29 – Parque de Beisbol Praxedis Balboa (TV taping)
1. Mascarita Sagrada & Octagoncito vs. Mini Murder Clown & Mini Psycho Clown
2. Jennifer Blake/Fabi Apache/La Jarochita vs. Mari Apache/Sexy Star/Taya Valkyrie
3. Australian Suicide/Los Gueros del Cielo (Angelico & Jack Evans) vs. La Secta Bizarra (Cuervo/Escoria/Espiritu)
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Hijo del Fantasma/Hijo del Texano/Pentagon Jr.
5. Blue Demon Jr./Cibernetico/La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr./Parka Negra/Zorro

4/16 – Auditorio Miguel Barragan de San Luis Potosi (TV taping)
1. Drago/Jennifer Blake/Fabi Apache vs. Gran Apache/Sexy Star/Taya Valkyrie
2. Mexican Power (Crazy Boy/Joe Lider/Nino Hamburguesa) vs. The Inferno Rockers (Demon Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)
3. Australian Suicide/Los Gueros del Cielo (Angelico & Jack Evans) vs. Eterno/Pentagon Jr./X
4. Alan Stone/Electroshock/Psycho Clown vs. Chessman/Hijo del Texano/Silver King
5. Cibernetico/Fenix/La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr./Black Warrior/Jeff Jarrett

CHILANGA MASK

4/27 – Arena Lopez Mateos
1. ?
2. ??
3. ???
4. Aero Boy vs. Black Terry
5. Dandy Retirement Tour: El Dandy vs. El Satanico

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

3/30 – Arena Coliseo
1. Aereo/Pequeno Halcon/Stukita vs. Mercurio/Pequeno Olimpico/Pequeno Warrior
2. Goya Kong/Lluvia/Skadi vs. Amapola/Tiffany/Zeuxis
3. Rey Cometa/Stuka Jr./Triton vs. Los Cancerberos del Infierno (Cancerbero/Raziel/Virus)
4. Lightning Match: Fuego vs. Ephesto
5. Diamante Azul/La Mascara/Titan vs. La Maquina de la Destruccion (Damian el Terrible/Rey Bucanero/Vangelis)
6. Atlantis/Marco Corleone/Maximo vs. Negro Casas/Mr. Niebla/Rey Escorpion

3/30 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Raycko vs. El Pirana
2. Explosivo & El Tapatio vs. Furia Nazi & Satara
3. El Brillante & Hijo del Javier Cruz vs. Exterminador & Infierno
4. Leon Blanco vs. Rafaga
5. El Gallo & Leo vs. Camorra & Malefico
6. Brazo de Plata/Sagrado/La Sombra vs. Mephisto/Misterioso II/Polvora

3/31 – Arena Puebla
1. Paris/Robin/Tigre Rojo Jr. vs. Ares/Guerrero Espacial/Rey Hechicero
2. Asturiano/Electrico/Ultimo Dragoncito vs. Blue Center/Espiritu Maligno/Pierrothito
3. Lightning Match: Stigma vs. Bobby Zavala
4. Torneo Cibernetico: Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Mephisto)/Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto) vs. Los Invasores (Mr. Aguila/Kraneo/Morphosis/Olimpico/Ripper)
5. La Sombra & Volador Jr. vs. Negro Casas & Mr. Niebla

4/1 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. El Divino vs. Evola
2. Black Metal/Esfinge/Metatron vs. Canelo Casas/Disturbio/Hijo del Signo
3. Dark Angel/Estrellita/Silueta vs. La Comandante/Tiffany/Zeuxis
4. Caballera contra Caballera: Leo vs. Camorra
5. Cuadrangular de Trios – Participants: Atlantis/Diamante Azul/Titan vs. La Dinastia Panther (Blue Panther/Black Panther/Cachorro) vs. La Familia Dinamita (El Cuatrero/Sanson/Universo Dos Mil) vs. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Ultimo Guerrero)

4/1 – Arena Mexico
1. Bengala & Flyer vs. Akuma & Ramstein
2. Acero/Astral/Pequeno Halcon vs. Demus 3:16/Mercurio/Pequeno Olimpico
3. Metalico/Oro Jr./Super Halcon Jr. vs. Los Cancerberos del Infierno (Cancerbero/Raziel/Virus)
4. Lightning Match: Pegasso vs. Rey Hechicero
5. Delta/Guerrero Maya Jr./Stuka Jr. vs. Misterioso II/Polvora/Bobby Zavala
6. Mistico II/La Sombra/Triton vs. Puma King/Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)

FEDERACION UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

4/5 – Arena Metropolitana de Chiapas
1. ?
2. Vertigo/Brillantina/Sexy Flor vs. Cradle/Tiffany/Bugambilla del Norte
3. Laredo Kid & Super Laredo vs. Murcy Jr. & New Fire
4. Mascara contra Mascara contra Caballera: Capitan Furia vs. Granda Man vs. Hijo del Mascara Ano Dos Mil
5. Hijo del Anibal/Octagon/Tinieblas Jr. vs. Dr. Wagner Jr./Fuerza Guerrera/Hijo del Solitario
6. Sin Cara vs. Luchador Sorpresa

FUSION SPORTS MEXICO

3/30 – Arena Fusion (3rd Anniversario)
1. ?
2. ??
3. Por el Campeonato Strong Style: Ares (c) vs. Pentagon Jr.
4. Por el Campeonato AAA FUSION: Fenix (c) vs. Belial
5. AAA Trios Titles: The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. The Inferno Rockers (Demon Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)

HUMO PROMOCIONES

3/29 – Arena Cuautepec
1. ?
2. Big Mama & Lady Monsther vs. Kamilion & La Nazi
3. Torneo por el HUMO Lightweight Title – Participants: Alfa/Fulgore I/Halcon Dos Mil/Kid Jaguar/Medics I/Omega/Rey Templario/Shadow/Stukita
4. Los Porros (Angel o Demonio/Leon Rojo/Ovett) vs. La Secta Negra (Carta Brava Jr./Emo Xtreme/Fantasma de la Opera)
5. Fuerza Guerrera/Tony Rivera/Scorpio Jr. vs. Fresero Jr./Pirata Morgan/Hijo del Pirata Morgan

INDEPENDENT

3/30 – Arena Coliseo de Coacalco
1. New Aquiles & Sparticus vs. Locki & Orbit Dos Mil
2. Teseo & Ukkonen vs. Mascarita Infernal & Mini Gato Eveready
3. Aramis/Dinamic King/Mascara Verde vs. Demonio Baltazar/Forastero/Rayo Felino
4. Iron Love/Judas el Traidor/Magnifico vs. Decnis/Toscano/Veneno
5. AIWA Heavyweight Title: Hacha Diabolica (c) vs. Hijo del Anibal

4/3 – Arena Aficion de Pachuca
1. Galactico & Magnetico vs. Luzbel & Tanque Infernal
2. Aramis/Goya Kong/Muneca de Plata vs. Amapola/Estrellita/Tiffany
3. La Mascara/Mascara Dorada/Volador Jr. vs. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)
4. 3 Way Dance por el Trofeo Pachuca: Rush vs. Negro Casas vs. Shocker

4/4 – Arena Queretaro
1. Maverick & Star Boy vs. Marduk & El Vengador
2. Torneo Cibernetico – Participants: Drabek II/Fugitivo/El Medico/Ozuno/Zain vs. Drabek I/Furia Dorada/Nieto del Enfermero/Optimus/El Paramedico
3. Los Compadres Extremos (Aero Boy & Violento Jack) vs. Dance Boy & Ursus
4. Pantera I/Hijo del Pantera/Pantera Jr. vs. Villano III/Hijo del Villano III/Villano III Jr.

4/4 – Gimnasio Municipal de Coatepec
1. Lobo Solitario/Diamantito Rojo/Extremito/Super Premier vs. Kraken/Lobito/Mercurito Rojo/Panterita
2. Destello Azul & Diamante Rojo Jr. vs. Bucanero Infernal & Fantasma de Espacio
3. Aero Star/Flayer Boy/Zafiro vs. El Demasiado/Ojo de Halcon/Silencioso
4. AAA Mixed Tag Titles: Drago & Fabi Apache (c) vs. Peligro & Sexy Lady
5. Electroshock/Super Premier/Vengador Radioactivo vs. El Consejo (Hijo del Fantasma/Hijo del Texano/Mascara Ano Dos Mil Jr.

4/4 – Palenque de la Feria de Fresnillo
1. Crazy Black & Viento Negro vs. Picman & Piojo
2. Aliado de Dios/Malaga/Slayer vs. Apolo Estrada Jr./Manny Sanchez Jr./Alex Segura
3. Argenis/Jennifer Blake/Octagoncito vs. Gran y Mari Apache/Mini Charly Manson
4. Australian Suicide/Fenix/Super Fly vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

LUCHA LIBRE PIEDRAS NEGRAS

4/1 – Gimnasio Beto Estrada de Piedras Negras
1. ?
2. ??
3. Chico de Barrio & Fabi Apache vs. Luzbel & Taya Valkyrie
4. Australian Suicide/Los Gueros del Cielo (Angelico & Jack Evans) vs. La Secta Bizarra (Cuervo/Espiritu/Ozz)
5. Daga & Zorro vs. Hijo del Fantasma & Hijo del Texano

MONTERREY

3/30 – Arena Coliseo de Monterrey
1. ?
2. Angel Justiciero & Heroe Desconocido vs. Artillero Rudo & Mr. Vega
3. Diluvio Negro I & Silver Star vs. Las Traumas I y II
4. Charles Lucero & Tigre Universitario vs. Los Villanos III y IV

3/30 – Terraza Elma
1. Los Universos I y II vs. Martes 13 & Viernes 13
2. Hija del Karonte & Mini Difunto vs. Lady Puma & Aladino
3. Extreme Boy/Rey Orion/Ultimo Ninja vs. Demencia/Epidemius/Psicotico
4. Hijo del Huracan Ramirez & Nuevo Caifan vs. Hijo del Mongol Negro & Jungla Negra Jr.
5. Karonte & Ultimo Guerrero vs. Caifan & Hijo del Centurion Negro

PROMOCIONES BELLA AIROSA

3/30 – Arena Cisneros de Oaxaca
1. ?
2. Estelar & Jungla Jr. vs. Pepe Cisneros Jr. & Rigo Cisneros Jr.
3. Dragoncito de Oro & Super Pinochito vs. Mini Dr. X & Mini Psicosis
4. Alex Stell/Relampago Gomez Jr./Templario vs. Endeavor/Fantasma Jr./Mosco de la Merced
5. Starman/Super Astro/Ultraman Jr. vs. Fuerza y Juventud Guerrera/Pirata Morgan

PROMOCIONES CANTU

3/31 – Arena Cuatro Caminos de Nuevo Laredo
1. ?
2. Fabi Apache & La Hechicera vs. Mari Apache & Taya Valkyrie
3. Ave del Norte/Perseus/May Flowers vs. Espantapajaros I/Rio Bravo/Bella Karina
4. Australian Suicide/Los Gueros del Cielo (Angelico & Jack Evans) vs. Cuervo/Escoria/Sobredosis
5. Perro Aguayo Jr. & Daga vs. Hijo del Fantasma & Hijo del Texano

PROMOCIONES JUBA

3/30 – Arena Juba de Reynosa
1. ?
2. ??
3. ???
4. Asterisco & Magnifico vs. Cuervo & Ozz
5. Australian Suicide/Los Gueros del Cielo (Angelico & Jack Evans) vs. Imagen II/Luminoso/Zorro
6. Steel Cage Match: Cibernetico vs. Perro Aguayo Jr.

4/27 – Arena Juba de Reynosa
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Sin Cara & Tinieblas Jr. vs. Averno & Hijo del Solitario

PROMOCIONES KDENA

3/30 – Deportivo Guadalupe Victoria de Nuevo Leon
1. Destructor & Mercenario vs. Eclipso & Letal
2. Cuerno de Chivo/Lady Maravilla/Shakira vs. Angel Espacial/Cirio Negro/Katary
3. Ciber Payaso & Mortifero vs. Black Soul & Titanik
4. Atomo/Gato Fantasma/Golden Boy vs. Desafio/Jacaranda/Orquidea Negra
5. Panthro & Panthro Jr. vs. Mongol Chino & Mongol Chino Jr.
6. Galactar & Taya Valkyrie vs. Principe de Oro & Fabi Apache
7. Perro Aguayo Jr. & Daga vs. Hijo del Fantasma & Hijo del Texano

SACCOMATS

3/29 – Arena Neza
1. Cadenero Punk vs. Zella
2. Las Chivas I y II vs. Los Super Aguilas I y II
3. Bizarro/Hermano Muerte II/Principe Cronos vs. Dement Xtreme/Pandemonium/Pandemonium Jr.
4. Neza Kid/Pantera/Warrior Stell vs. Freelance/Maldito Jr./Rey Lobo
5. Triangular de Parejas: Brazo de Oro & Brazo de Platino vs. Cocolores & Coco Rojo vs. Broke the Clown & Rothen Clown

TODOS X TODOS

4/13 – Deportivo Guadalupe Victoria de Nuevo Leon
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. L.A. Par-K vs. Dr. Wagner Jr.

UNION INDEPENDENT PRO WRESTLING

3/30 – Boys & Girls Club in East Los Angeles, California
1. Mikey O’Shea vs. Bobby Rios
2. Eli Everfly vs. Shawn Winchester
3. Pequeno Shamu & Sage Sinn vs. Classicus Shadow & Datura
4. 3 Way Dance por el UIPW Internet Title: Amazing Jr. (c) vs. B-Boy vs. Lil’ Cholo
5. UIPW Super Heavyweight Title: Super Natural (c) vs. Cyber Ram
6. Dr. Maldad & Shamu vs. El Bionico & Durango Kid
7. Blood Eagle & Ripper vs. Mariachi Loco & Misterioso

The visual version of the Lucha Report is here:

http://deathvalleydriver.com/forum/index.php?/topic/1796-the-lucha-report-for-328/

Post Category: News

Tags: , , , ,

Leave a Reply

Sponsors

Polls

Should Alberto Del Rio sign with TNA?

Loading ... Loading ...

2014 GERWECK.NET Year End Awards: Worst PPV of the year?

Vote View Results

Loading ... Loading ...

Should "Mean" Gene Okerlund be inducted into the GERWECK.NET Hall of Fame?

Loading ... Loading ...