Pro Wrestling Since 1997

Menu

The Lucha Report for 3/3‏



RESULTADOS

CLAN 3/1 – Arena Lopez Mateos
1. Hieloco/Ice Angel/La Hielera beat La Abogada/Caifan Jr./Sexy Angel
2. 3 Way Dance: Relampago defeated El Angel & Marabunta Jr.
3. Las Traumas I y II battled Barba Roja & Hijo del Pirata Morgan to a double countout.
4. Lightning Match: Delta beat Nitro
5. Corsario Negro Jr./Kraneo/Magnetico/Mr. Yack defeated Los Bastardos (Epitafio/Leviathan/Samael/TormentO0
6. Relevos Increibles: Atlantis & Ultimo Guerrero beat Guerrero Maya Jr. & Gran Guerrero by DQ when UG turned on his Atlantis and fouled him.

EMLL 3/2 – Arena Coliseo
1. Pequeno Olimpico & Pequeno Violencia beat Mini Fantasy & Stukita
2. Canelo Casas/Disturbio/Inquisidor defeated Metalico/Molotov/Sensei
3. Estrellita/Goya Kong/Marcela beat Amapola/Dalys la Caribena/Princesa Blanca by DQ when Dalys pulled Marcela’s hair too much.
4. La Mascara/Maximo/Titan defeated Ephesto/Gran Guerrero/Virus
5. Mr. Aguila/Kraneo/Reapper beat Atlantis/Marco Corleone/Volador Jr. when Reapper fouled and pinned Atlantis. Aguila was again in no condition to perform here.
6. NWA Historic Middleweight Title: La Sombra defeated Dragon Rojo to retain his title in a very solid match.

EMLL 3/2 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. El Tapatio beat El Pirana
2. Infierno & El Yaqui defeated Hijo del Javier Cruz & El Idolo
3. Demonio Rojo beat El Divino
4. Black Metal & Leo defeated Exterminador & Sadico
5. Mascara Dorada/Stuka Jr./Valiente beat Malefico/Niebla Roja/Rafaga
6. Mistico II defeated Polvora

IWRG 3/2 – Arena Naucalpan
1. Galaxy & Latigo beat Andy Boy & Orion
2. Dragon Celestial & Emperador Azteca defeated Douki & Daisuke Hanaoka
3. Apolo Estrada Jr./Tony Rivera/Tupac Amaru Jr. beat Black Terry/Chico Che/Skayde who turned on BT costing him to get pinned.
4. Golden Magic/Hip Hop Man/Veneno defeated AK-47/911/Spartan by DQ when AK-47 fouled Veneno.
5. Hijo del Dos Caras/Relampago/Super Nova beat Cien Caras Jr./Hijo del Diablo/X-Fly by DQ when Apolo Estrada Jr. ran out and attacked Nova. The rudos then beat up and unmasked Nova afterwards.

Promociones CARMAN 2/28 – Salon Jorge Murad de Puebla
1. Saeta Roja Jr & Sombra de Plata beat Baron & La Mafia
2. Bracito/Monsther II/Xtreme Warrior defeated Flecha/Torbellino Negro/Xtreme Star when Monsther fouled and pinned Flecha.
3. Fabi Apache & La Jarochita beat La Hechicera & Sexy Lady
4. Alan Stone/Fenix/La Parka Jr. defeated The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
5. Mascara contra Caballera: Alebrije II beat King Vikingo when Cuije fouled Vikingo and Alebrije pinned him. Monsther II had kidnapped Cuije earlier in the match but Alan Stone saved him and brought him back.

UWE 3/2 – Arena Lopez Mateos
1. ?
2. Diosa Atenea/India Mazahua/Star Fire defeated Mystique/Princesa Ahyleen/Sexy Angel
3. Pegasus/Shibata/Sky Fly/Spider Boy beat La Resistencia (Arkanos/Kilvan/Shadow/Yoruba)
4. 3 Way Dance: Villano IV defeated Negro Navarro after he had already eliminated Fuerza Guerrera.
5. Ricky Marvin/Super Crazy/Super Zeta beat Matt Striker/Josef von Schmidt/Ultimate Security by DQ due to excessive violence.

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

Baja Stars 3/1 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. Tigrillo beat Misionero de la Muerte
2. Black Phantom & Fantastico defeated Black Boy & Mirage
3. Pancho Cachondo/Silver Star/Super Xolo beat Enfermero Jr./Scream/Shamu by DQ when Silver turned on Xolo.
4. Johnny Goodtime & Johnny Yuma defeated Big Daddy Destro & Ray Rosas
5. Extreme Match: Los Compadres Extremos (Aero Boy & Violento Jack) beat Arandu & TJ Boy
6. Baja Stars Middleweight Title: Sin Cara defeated Black Warrior to win the the vacant title.

CARTELERAS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

3/3 – Lienzo Charro Leon Ornelas de Irapuato (TV taping)
1. AAA Minis Title: Dinastia (c) vs. Mini Charly Manson
2. Zumbi/Jennifer Blake/Fabi Apache vs. Steve Pain/Sexy Lady/Sexy Star
3. Australian Suicide/Los Gueros del Cielo (Angelico & Jack Evans) vs. Daga/Pentagon Jr./Psicosis
4. Axel/Electroshock/Luchador Sorpresa vs. Chessman/Hijo del Fantasma/Silver King
5. Cibernetico/La Parka Jr./Psycho Clown vs. Hijo del Texano/Parka Negra/Zorro

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

3/3 – Arena Puebla
1. Akron & Fuerza Chicana vs. Ares & King Jaguar
2. Estrellita/Lluvia/Marcela vs. Amapola/Dalys la Caribena/Princesa Blanca
3. Stigma/Stuka Jr./Triton vs. Morphosis/Shigeo Okumura/Olimpico
4. La Mascara/Maximo/Rush vs. Rey Bucanero/Shocker/Ultimo Guerrero
5. CMLL Trios Titles: Los Estetas del Aire (Mascara Dorada/Mistico II/Valiente) (c) vs. El Barbaro Cavernario/Felino/Mr. Niebla

3/4 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Metatron & Virgo vs. Demonio Maya & Evola
2. Sky Kid/Smaker/Star Jr. vs. Akuma/Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
3. Estrellita/Goya Kong/Lluvia vs. Amapola/Dalys la Caribena/Princesa Sugei
4. Los Reyes de la Atlantida (Atlantis/Delta/Guerrero Maya Jr.) vs. La Peste Negra (El Barbaro Cavernario/Herodes Jr./Mr. Niebla)
5. Mistico II/Titan/Volador Jr. vs. Rey Escorpion/Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)

3/4 – Arena Mexico
1. Dragon Lee & Flyer vs. Apocalipsis & Camorra
2. Lightning Match: Super Halcon Jr. vs. Hijo del Signo
3. Lady Afrodita/Marcela/Silueta vs. Princesa Blanca/Tiffany/Zeuxis
4. Pegasso/Soberano/Valiente vs. Los Cancerberos del Infierno (Cancerbero/Raziel/Virus)
5. Brazo de Plata/Cachorro/Sagrado vs. Misterioso II/Puma King/Tiger
6. La Mascara/Mascara Dorada/Stuka Jr. vs. Mephisto/Rey Bucanero/Bobby Zavala

3/7 – Arena Mexico
1. Fuego/Oro Jr./Triton vs. Canelo Casas/Disturbio/Guerrero Negro Jr.
2. Blue Panther/Brazo de Plata/Diamante Azul vs. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Niebla Roja)
3. Torneo Parejas Increibles Nacional – Block A – Participants: La Mascara & Dragon Rojo/Maximo & Rey Escorpion/Mistico II & Reapper/Rey Cometa & Polvora/La Sombra & Ultimo Guerrero/Titan & Felino/Valiente & Vangelis/Volador Jr. & Averno
4. Atlantis/Marco Corleone/Rush vs. Damian el Terrible/Mr. Niebla/Shocker

3/9 – Arena Coliseo
1. Magnus & Metatron vs. Akuma & Cholo
2. Camaleon/Metalico/Sensei vs. Hooligan/Nitro/Rey Hechicero
3. Hombre Bala Jr./Molotov/Starman vs. Arkangel de la Muerte/Kamaitachi/Shigeo Okumura
4. Lightning Match: Guerrero Maya Jr. vs. Sangre Azteca
5. Brazo de Plata/Diamante Azul/Rey Cometa vs. Misterioso II/Puma King/Tiger
6. Mascara Dorada/Valiente/Volador Jr. vs. Damian el Terrible/Reapper/Rey Bucanero

FUSION SPORTS MEXICO

3/9 – Arena Fusion
1. ?
2. ??
3. Ikaro/Rey Celestial/Zafiro vs. El Abrabro/Belial/Canis Lupis
4. Drako/Apolo Estrada Jr./Alex Segura vs. Corsario Negro Jr./Mascara Infernal/Terremoto
5. Argenis/Drago/Pantera vs. Chessman/Pentagon Jr./Micke Segura

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

3/5 – Arena Naucalpan
1. Galaxy vs. Zurdog
2. Super Libre: Dragon Celestial/Emperador Azteca/Fulgore I vs. Aztlan/Kanon/Vortize
3. Black Terry vs. Skayde (one fall match that should be awesome)
4. Alan Extreme/Centvrion/Dr. Cerebro vs. Danny Casas/Las Traumas I y II
5. Hijo del Lizmark/Relampago/Veneno vs. Cien Caras Jr./Hijo del Mascara Ano Dos Mil/X-Fly

PROMOCIONES CANTU

3/3 – Arena Cuatro Caminos de Nuevo Laredo
1. ?
2. Ave del Norte/Perseus/Street Boy vs. The Inferno Rockers (Demon Rocker/Devil Rocker/Soul Rocker)
3. Los Poderosos (Hombre sin Miedo/Kendor Jr./Sobredosis) vs. Los Exoticos (Black Mamba/Pasion Kristal/Pimpinela Escarlata)
4. Dandy Retirement Tour: El Dandy vs. El Satanico
5. Perro Aguayo Jr./Monster Clown/Murder Clown vs. Los Villanos (III/IV/Ray Mendoza Jr.)

TORYUMON MEXICO

3/16 – Sala de Armas del Magdalena Mixhuca del Distrito Federal
1. Douki & Daisuke Hanaoka vs. Ikaro & Principe Azteca
2. Astral & Electrico vs. Demus 3:16 & Nitrito
3. Hombre Bala Jr./Super Ciudadano/Super Halcon Jr. vs. Akuma/Hooligan/Yoruba
4. Brazo de Plata & La Mascara vs. Arkangel de la Muerte & Olimpico
5. NWA International Jr. Heavyweight Title: Ultimo Dragon (c) vs. Rey Bucanero

WORLD WRESTLING LEAGUE

3/7 – Arena Xalapa
1. Corsario de Fuego/Eslabon Perdido/Peligro vs. Destello Azul/Flayer Boy/Linterna Verde
2. Zeuxis vs. Paloma Rouse
3. Skayde/Vengador Radioactivo/Zumbi vs. Astro Rey Jr./Dr. Wagner III/Hijo del Medico Asesino
4. Cien Caras Jr. vs. Leon Apolo
5. Extreme Match: Sabu vs. X-Fly
6. WWL Tag Titles: Los Mamitos (Mr. E & Sexy B) (c) vs. Hijo del Dos Caras & Sicodelico Jr.
7. Carlito Colon & Chavo Guerrero Jr. vs. Juventud Guerrera & Ricky Marvin
8. WWL Heavyweight Title: Monster Pain (c) vs. Blue Demon Jr.

3/8 – Plaza de Toros el Pinal de Tezuitlan
1. Corsario de Fuego/Eslabon Perdido/Peligro vs. Destello Azul/Flayer Boy/Linterna Verde
2. Zeuxis vs. Paloma Rouse
3. Skayde/Vengador Radioactivo/Zumbi vs. Astro Rey Jr./Dr. Wagner III/Hijo del Medico Asesino
4. Cien Caras Jr. vs. Leon Apolo
5. Extreme Match: Sabu vs. X-Fly
6. WWL Tag Titles: Los Mamitos (Mr. E & Sexy B) (c) vs. Hijo del Dos Caras & Sicodelico Jr.
7. Carlito Colon & Chavo Guerrero Jr. vs. Juventud Guerrera & Ricky Marvin
8. WWL Heavyweight Title: Monster Pain (c) vs. Blue Demon Jr.

3/9 – Plan Sexenal del Distrito Federal
1. Corsario de Fuego/Eslabon Perdido/Peligro vs. Destello Azul/Flayer Boy/Linterna Verde
2. Zeuxis vs. Paloma Rouse
3. Skayde/Vengador Radioactivo/Zumbi vs. Astro Rey Jr./Dr. Wagner III/Hijo del Medico Asesino
4. Cien Caras Jr. vs. Leon Apolo
5. Extreme Match: Sabu vs. X-Fly
6. WWL Tag Titles: Los Mamitos (Mr. E & Sexy B) (c) vs. Hijo del Dos Caras & Sicodelico Jr.
7. Carlito Colon & Chavo Guerrero Jr. vs. Juventud Guerrera & Ricky Marvin
8. WWL Heavyweight Title: Monster Pain (c) vs. Blue Demon Jr.

TIJUANA BAJA CALIFORNIA

INDEPENDENT

3/16 – Arena Coliseo de Mexicali
1. ?
2. ??
3. ???
4. Dinamic/Galactico/Iron Boy vs. Amnesia/Scream/Star Dragon
5. Dandy Retirement Tour: El Dandy vs. El Satanico

JM PROMOCIONES

3/7 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. ??
3. ???
4. Hijo del Rey Misterio vs. Hijo del Fishman
5. Rayo de Jalisco Jr. & Rayman vs. Angel Blanco Jr. & Dr. Wagner Jr.

The visual version of the Lucha Report is here:

http://deathvalleydriver.com/forum/index.php?/topic/1618-the-lucha-report-for-33/

Post Category: News

Tags: , , ,

Leave a Reply

Sponsors

Polls

Should Alberto Del Rio sign with TNA?

Loading ... Loading ...

2014 GERWECK.NET Year End Awards: Worst PPV of the year?

Vote View Results

Loading ... Loading ...

Should "Mean" Gene Okerlund be inducted into the GERWECK.NET Hall of Fame?

Loading ... Loading ...