Pro Wrestling Since 1997

Menu

The Lucha Report for 2/22‏ (Sin Cara, Jeff Jarrett in action)



NOTICIAS

Sin Cara made his debut last night for AAA doing a mystery figure gimmick on the stage after the main event as his former theme music as Mistico played. This may not have been him personally as two of his brothers both work there and look like him physically but he is definitely coming in soon if he wasn’t there last night. I would think it was the real deal though.

A photo of Sin Cara is here:

EMLL announced yesterday that Cien Caras would join Salvador Lutteroth as the honorees for this year's Dos Leyendas show on 3/21 at Arena Mexico.

Ray Mendoza Jr's son Kortiz posted last night in social media that his father was in pretty bad shape with the flu and it wasn't looking good for him to make it through but today he gave an update saying that his father seemed to be doing a little better and their fear was eased a little bit.

RESULTADOS

AAA 2/21 - Gimnasio Juan de la Barrera del Distrito Federal (TV taping)
1. Mini Abismo Negro/Mini Charly Manson/Mini Histeria beat Dinastia/Mascarita Sagrada/Mini Drago
2. Pentagon Jr./Sexy Star/Taya Valkyrie defeated Drago/Jennifer Blake/Fabi Apache with Pentagon going over Drago then along with Sexy Star challenged for the AAA Mixed Tag Titles afterwards.
3. Angelico/Australian Suicide/Zumbi beat The Inferno Rockers (Demon Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker) but after the match Pentagon Jr. came back out and attacked Suicide and unmasked him saying that there would be no more of him.
4. Daga/Juventud Guerrera/Steve Pain defeated Crazy Boy/Fenix/Joe Lider when as Lider was about to put Pain through a flaming table, Eterno made his return and threw Lider through the table. Both factions agreed afterwards to a Domo de la Muerte for Rey de Reyes where the loser gets shaved or unmasked.
5. Rey de Reyes - Grupo D: Black Warrior (making his return as a member of La Sociedad) beat Psycho Clown to advance. Order of Elimination: Psicosis/Hijo del Texano/Psycho Clown
6. Perro Aguayo Jr./Chessman/Jeff Jarrett/Zorro defeated Cibernetico/Electroshock/Jack Evans/La Parka Jr. with a brawl taking place afterwards only to be stopped when the lights went out and coming back on with the original Mistico's music playing and a mystery figure standing at the stage before going out again then coming back on with the tecnicos cleaning house.

EMLL 2/21 - Arena Mexico
1. Camaleon & Leono beat Akuma & Guerrero Negro Jr.
2. Astral/Electrico/Ultimo Dragoncito defeated Demus 3:16/Mercurio/Pequeno Olimpico
3. Dark Angel/Marcela/Silueta beat Amapola/Dalys la Caribena/Zeuxis
4. Lightning Match: Diamante Azul battled Damian el Terrible to a double pinfall.
5. El Barbaro Cavernario/Mr. Niebla/Ultimo Guerrero defeated Soberano/Valiente/Volador Jr.
6. Felino/Negro Casas/Shocker beat La Tercia Sensacion (Marco Corleone/Maximo/Rush) by DQ when Rush assaulted the referee and the hair match challenges between Rush/Negro/Shocker continued afterwards.

CARTELERAS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

3/3 - Lienzo Charro Leon Ornelas de Irapuato (TV taping)
1. AAA Minis Title: Dinastia (c) vs. Mini Charly Manson
2. Zumbi/Jennifer Blake/Fabi Apache vs. Steve Pain/Sexy Lady/Sexy Star
3. Australian Suicide/Los Gueros del Cielo (Angelico & Jack Evans) vs. Daga/Pentagon Jr./Psicosis
4. Axel/Electroshock/Luchador Sorpresa vs. Chessman/Hijo del Fantasma/Silver King
5. Cibernetico/La Parka Jr./Psycho Clown vs. Hijo del Texano/Parka Negra/Zorro

CIRCUITO DE LUCHA DE ALTO NIVEL

3/1 - Arena Lopez Mateos
1. Ice Killer/La Hiedra/Ice Angel vs. Caifan Jr./La Abogada/Sexy Angel
2. 3 Way Dance: Relampago vs. El Angel vs. Marabunta Jr.
3. Lightning Match: Delta vs. Nitro
4. Las Traumas I y II vs. Barba Roja & Hijo del Pirata Morgan
5. Corsario Negro Jr./Mr. Jack/Kraneo/Maiden vs. Los Bastardos (Epitafio/Leviathan/Samael/Tormento)
6. Relevos Increibles: Atlantis & Gran Guerrero vs. Guerrero Maya Jr. & Ultimo Guerrero

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

2/23 - Arena Coliseo
1. Bengala & Metalico vs. Apocalipsis & Ramstein
2. Pegasso/Starman/Stigma vs. Hijo del Signo/Nitro/Rey Hechicero
3. Estrellita/Goya Kong/Lady Afrodita vs. Las Ladies del Polanco (Princesa Blanca y Princesa Sugei)/Tiffany
4. Blue Panther/Guerrero Maya Jr./Titan vs. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Niebla Roja)
5. Marco Corleone/La Mascara/La Sombra vs. Dragon Rojo/Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)

2/23 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Explosivo vs. Furia Nazi
2. El Brillante vs. Angel del Mal
3. El Divino & Virgo vs. Demonio Rojo & Magnum
4. El Gallo/Leo/Stuka Jr. vs. El Barbaro Cavernario/Malefico/Rafaga
5. Mistico II & Volador Jr. vs. Polvora & Rey Escorpion

2/24 - Arena Puebla
1. Aguila Egipcia & Black Tiger vs. Ares & King Jaguar
2. Astral/Asturiano/Electrico vs. Pequeno Warrior/Pierrothito/Sauron
3. Delta/Guerrero Maya Jr./Pegasso vs. Kamaitachi/Shigeo Okumura/Bobby Zavala
4. Blue Panther/Maximo/Rush vs. Dragon Rojo/Rey Escorpion/Shocker
5. Revancha Match: Los Estetas del Aire (Mascara Dorada/Mistico II/Valiente) vs. Felino/Negro Casas/Mr. Niebla

2/25 - Arena Coliseo de Guadalajara
1. Metatron & Smaker vs. Demonio Maya & Exterminador
2. Astral/Shockercito/Ultimo Dragoncito vs. Demus 3:16/Mercurio/Pequeno Warrior
3. Cachorro/Fuego/Stuka Jr. vs. Cancerbero/Malefico/Raziel
4. Rush/La Sombra/Titan vs. Negro Casas/Shocker/Ultimo Guerrero
5. Marco Corleone vs. Euforia

2/25 - Arena Mexico
1. Flyer & Oro Jr. vs. Akuma & Espanto Jr.
2. Pegasso/Star Jr./Stigma vs. Espiritu Negro/Guerrero Negro Jr./Hijo del Signo
3. Lightning Match: Starman vs. Rey Hechicero
4. Brazo de Plata/Rey Cometa/Sagrado vs. Misterioso II/Pierroth/Vangelis
5. Los Reyes de la Atlantida (Atlantis/Delta/Guerrero Maya Jr.) vs. La Peste Negra (El Barbaro Cavernario/Herodes Jr./Mr. Niebla)
6. La Mascara/Maximo/Triton vs. Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)/Bobby Zavala

2/28 – Arena Mexico
1. Aereo & Pequeno Halcon vs. Mercurio & Nitrito
2. Fuego/Hombre Bala Jr./Super Halcon Jr. vs. Hooligan/Nitro/Sangre Azteca
3. Delta/Guerrero Maya Jr./Rey Cometa vs. Kamaitachi/Morphosis/Olimpico
4. Lightning Match: Stuka Jr. vs. Vangelis
5. Diamante Azul/Rush/La Sombra vs. Damian el Terrible/Rey Bucanero/Shocker
6. Los Estetas del Aire (Mascara Dorada/Mistico II/Valiente) vs. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Ultimo Guerrero)

EMPRESA REGIOMONTANA DE LUCHA LIBRE

2/23 – Terraza Elma de Monterrey
1. ?
2. Angel o Demonio & Ciclope vs. Fantasma de la Opera & Chica Tormenta
3. Aero Boy & Violento Jack vs. Kaientai & Lord Byron
4. Decnis & Scorpio Jr. vs. Angel Dorado & Memo Valle
5. Ricky Marvin & Sky vs. Los Nuevos Caifanes Rockeros I y II

ESTO ES LUCHA PRO WRESTLING

3/1 – Salon Los Angeles de Milpa Alta
1. ?
2. ??
3. Ares/Freelance/Yoruba vs. Canis Lupis/Eterno/Fresero Jr.
4. 4 Way Dance: Alan Extreme vs. Imposible vs. Saruman vs. Vampiro Metalico
5. UWA Lt. Heavyweight Title: Super Nova (c) vs. Averno

FEDERACION UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

3/2 – Palenque de Gallos de Tuxtla Gutierrez
1. Arjen & Murcy I vs. Mano Blanca Jr. & Mini Porky
2. Destroyer & New Fire Jr. vs. Marvin & Starman
3. Capitan Furia vs. Granda Man
4. Laredo Kid/Mexican Tiger/Murcy Jr. vs. Gallo Sureno II/Hijo del Mascara Ano Dos Mil/Vertigo
5. Octagon/Rayo de Jalisco Jr./Tinieblas Jr. vs. Perro Aguayo Jr./Hijo del Solitario/Pirata Morgan

HUMO PROMOCIONES

3/1 – Cancha de Futbol Rapido Ezequiel Montes de Queretaro
1. Tigre de San Luis/Xtreme Boy/Siomara vs. Creeper/Gravedad Cero/Dark Lady
2. Torneo por el Campeonato Femenil HUMO – Participants: Atenea/Big Mama/Black Fury/Cristal/Estrella Negra/Kamillon/Lady Monsther/Lady Sensacion/Princesa Guerrera/Tiffany/Xena
3. Torneo por el Campeonato Welterweight Humo – Participants: Avenger/Black Hunter/Croyer/DJ Master/Electro Boy/Elixir/Halcon Dos Mil/Hechicero Negro/Kid Jaguar/Lasserado/Las Medics I y III/Pantera/Pantera Gris/Micke Segura/Shadow
4. Black Terry vs. Negro Navarro
5. Street Fight: Fantasma de la Opera & Stukita vs. Dinamic Black & Fresero Jr.

INDEPENDENT

2/23 – Arena Coliseo de Coacalco
1. Clark vs. Crisis
2. Sporticus & Ultimo Corcel vs. Lobo Escarlata & Orbit Dos Mil
3. Dinamic King/Tupac Amaru Jr./Ukkonen vs. Demonio Baltazar/Forastero/Niebla Negra I
4. Iron Love/Jeque/Miss Gaviota vs. Dragosth/Gargola Xtreme/Golden
5. 4 Way Dance: Guerrero Maya Jr. vs. Magnifico vs. Negro Navarro vs. Judas el Traidor

2/23 – Arena Neza (Coco Blanco Benefit Show)
1. Freelance/Principe Azteca/Turbo vs. Black Thunder/Micke Segura/Yago
2. Arkangel de la Muerte/Escandalo/Hooligan vs. Carta Brava Jr./Dr. Cerebro/Fantasma de la Opera
3. Guerrero Maya Jr./Solar I/Valiente vs. Los Desastres Naturales (Hecatombe/Maremoto/Terremoto)
4. Danny Boy/El Gallego/Rocky Santana/Skayde vs. Black Terry/El Indomito/Puma King/Shu el Guerrero
5. Los Brazos (Oro/Plata/Platino) vs. Los Payasos Tricolor (Coco Amarillo Jr./Coco Verde/Cocolores)
6. Black Warrior/La Mascara/Mascara Sagrada/Maximo vs. El Dandy/Negro Casas/Mr. Niebla/Scorpio Jr.

2/24 – Estadio de Futbol Rapido de Nuevo Laredo
1. Estrellita & Princesa Sugei vs. La Hiedra & Tiffany
2. Extreme Rules: Los Compadres Extremos (Aero Boy & Violento Jack) vs. Angel o Demonio & Ciclope
3. Decnis/Lemus II/Scorpio Jr. vs. Dragster/Perseus/Street Boy
4. Los Poderosos (Hombre sin Miedo/Kendor Jr./Sobredosis) vs. Fuerza Guerrera/Hijo del Pirata Morgan/Rey Bucanero
5. Relevos Increibles: Volador Jr. & L.A. Par-K vs. La Sombra & Ultimo Guerrero
6. Atlantis/Laredo Kid/Tinieblas Jr. vs. Canek/Felino/Pirata Morgan

2/26 – Arena Queretaro
1. Gremlin vs. Vengador
2. Optimus & Sangre de Dragon vs. Galaxy & Kastigador
3. Los Dragones de Oriental I y II vs. Arkangel de la Muerte & Nitro
4. Triton & Valiente vs. Puma King & Tiger
5. Marco Corleone & Maximo vs. Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)

2/27 – Arena Aficion de Pachuca
1. Brazo Cibernetico & Brazo de Oro Jr. vs. Robin & Zony
2. Aramis/Goya Kong/Muneca de Plata vs. Amapola/Dalys la Caribena/Tiffany
3. Maximo/Rush/La Sombra vs. Damian el Terrible/Rey Bucanero/Shocker
4. Marco Corleone/La Mascara/Volador Jr. vs. El Barbaro Cavernario/Negro Casas/Mr. Niebla

3/1 – Arena Olimpico Laguna de Gomez Palacio
1. ?
2. ??
3. Piloto Negro vs. Piloto Suicida
4. Torneo por la Copa Lagunera – Participants: Arabe/Espacial/Gringo Loco/Luminoso/Arana del Futuro/Dorado/Gran Kalifa/V-57
5. Relevos Suicidas: Dr. Wagner III & Hijo del L.A. Par-K vs. Hijo del Kato Kung Lee & Silver King Jr.
6. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. El Consejo (Hijo del Fantasma/Hijo del Texano/Silver King)

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

2/23 – Arena Naucalpan
1. Hip Hop Man & Sky Angel vs. Matrix Jr. & Power Bull
2. Dragon Celestial/Emperador Azteca/Latigo vs. Douki/Daisuke Hanaoka/Hijo de la Bestia
3. Angel del Amor/Chico Che/Golden Magic vs. Espartaco/Apolo Estrada Jr./Tupac Amaru Jr.
4. IWRG Intercontinental Tag Titles: Alan Extreme & Veneno (c) vs. AK-47 & 911
5. Hijo del Lizmark/Relampago/Super Nova vs. Eterno/Hijo del Mascara Ano Dos Mil/X-Fly

2/26 – Arena Naucalpan
1. Sky Angel vs. Onix
2. Diva Salvaje & Miss Gaviota vs. Rayan & Spartan
3. Black Terry/Dragon Celestial/Emperador Azteca/Fulgore I vs. Skayde/Aztlan/Kanon/Vortize
4. Dr. Cerebro/Relampago/Veneno vs. Fuerza Guerrera/Las Traumas I y II
5. NWA Lt. Heavyweight Title: Super Nova (c) vs. Eterno

PROMOCIONES JUBA

3/2 – Arena Juba de Reynosa
1. ?
2. ??
3. ???
4. Tamaulipas Tag Titles: Asterisco Jr. & Magnifico (c) vs. Kaoma Jr. & Sairus
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. El Consejo (Hijo del Fantasma/Mascara Ano Dos Mil Jr./Silver King)

PROMOCIONES KDENA

2/23 – Arena Coliseo de Monterrey
1. ?
2. ??
3. ???
4. Principe de Oro & Orquidea Negra vs. Argos & Black Mamba
5. Panthro & Silver Star vs. Charles Lucero & Tigre Universitario
6. Ludxor/La Parka Jr./Venum vs. Cuervo/Ozz/Silver King

PROMOCIONES WAR

2/28 – Gimnasio Marcelino Gonzalez de Zacatecas
1. Estrin Fly & Mensajero vs. Danys Boy & Maligno
2. Black Turbo/Mega Boy/X vs. Angel de la Muerte/Dark Lluvia/Ex-Bull
3. Toxico/Dinastia/La Parkita vs. Taurocosis/Mini Murder Clown/Mini Psycho Clown
4. Aero Star/Alex Star/Gran Apache vs. Chapulin Gitano/Imperial Jr./Rafaga Revolution
5. Electroshock & El Mesias vs. Hijo del Fantasma & Hijo del Texano

PROMOCIONES WMC

3/2 – Deportivo SME Villa Coapa del Distrito Federal
1. Ancla/Huracan Ramirez/Mascara Sagrada Jr. vs. Gato Montes/Rey Infernal/Ying San
2. Marcela & Paloma Rouse vs. Crazy Star & Skadi
3. Kung Fu Jr. vs. Hijo del Fishman
4. Relevos Increibles: Trauma I & Super Nova vs. Trauma II & Dr. Cerebro
5. Lord Freeze/Los Magnificos I y II vs. Gran Guerrero/Imperio Negro/Ultimo Guerrero

WORLD OF UNPREDICTABLE WRESTLING

3/1 – Arena Coliseo de Tulancingo
1. Concord vs. Gotita de Plata
2. Amo de la Noche & Victor Doom vs. Cruz Infernal & Destructor
3. Vengador Radioactivo vs. Karma Butcher
4. Scramble Match por el WUW Weltwerweight Title: Super Crazy (c)/Artikus/Lanceloth/Lethal/Peligro/Pesadilla/Rex/Rocky Lobo
5. Hijo del Mascara Sagrada/Matt Striker/Zumbi vs. Jorge Kebrada/Siniestro/Ultimate Security

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

INDEPENDENT

3/16 – Arena Coliseo de Mexicali
1. ?
2. ??
3. ???
4. Dinamic/Galactico/Iron Boy vs. Amnesia/Scream/Star Dragon
5. Dandy Retirement Tour: El Dandy vs. El Satanico

JM PROMOCIONES

3/7 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. ??
3. ???
4. Hijo del Rey Misterio vs. Hijo del Fishman
5. Rayo de Jalisco Jr. & Rayman vs. Angel Blanco Jr. & Dr. Wagner Jr.

The visual version of the Lucha Report is here:

http://deathvalleydriver.com/forum/index.php?/topic/1554-the-lucha-report-for-222/



Post Category: News

Tags: , , , , , ,

Leave a Reply

Sponsors

Polls

Do you have access to Destination America?

Loading ... Loading ...

Luke Harper win a WWE singles title in before Bray Wyatt

Vote View Results

Loading ... Loading ...

Should Christian be inducted into the GERWECK.NET Hall of Fame?

Loading ... Loading ...