Pro Wrestling Since 1997

Menu

The Lucha Report for 2/19‏



Credit to AAA, Alejandro Amaro Diaz, Alexis Salazar, Ana Gutierrez, Black Terry Jr, EMLL, Gonzalo Lopez, IWRG, Loaiza

NOTICIAS

AAA is promising numerous surprises on their TV taping in Mexico City on Friday night with new members of Sociedad and the AAA army debuting.

AAA also announced that Triplemania will take place this year in August not June at Arena Ciudad de Mexico City.

Chilanga Mask announced yesterday that El Dandy’s official retirement match against El Satanico will take place on their show at Arena Lopez Mateos on 4/27.

Dr. Wagner Jr. will be following in Shocker’s footsteps from last year as he will be a cast member of TV Azteca’s version of Survivor called “La Isla, La Reality” where a group of personalities will be dropped off on an island to see who is the ultimate survivor. Wagner is already there but he has at least one booking on 3/7 in Tijuana that he may have to miss.

RESULTADOS

EMLL 2/17 – Arena Puebla
1. Disturbio/Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando) beat Paris/Tigre Rojo/Tigre Rojo Jr.
2. Metalico/Metatron/Robin defeated Espiritu Maligno/Siki Osama/Toro Bill Jr.
3. Fuego/Rey Cometa/Sagrado beat Kamaitachi/Shigeo Okumura/Sangre Azteca
4. Rush defeated Vangelis
5. Felino/Negro Casas/Mr. Niebla beat Los Estetas del Aire (Mascara Dorada/Mistico II/Valiente) when Niebla fouled and pinned Mistico. The tecnicos demanded a rematch afterwards.

EMLL 2/18 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Acertijo & Sadico beat El Brillante & El Divino
2. Canelo Casas/Demonio Maya/Nosferatu defeated Dragon Lee II/Esfinge/Magnus
3. Camorra beat Stigma after ripping his mask off and pinning him.
4. Brazo de Plata/El Gallo/Sagrado defeated Kamaitachi/Shigeo Okumura/Virus
5. Por el Campeonato Maestros: Negro Navarro beat Solar I to win the title in their usual solid match.
6. Cuadrangular de Parejas: Marco Corleone & La Sombra defeated Euforia & Ultimo Guerrero by DQ when Euforia fouled Marco. Other participants: Damian el Terrible & Rey Bucanero and Atlantis & Diamante Azul

EMLL 2/18 – Arena Mexico
1. El Cholo & Inquisidor beat Flyer & Metatron
2. Nitrito/Pequeno Warrior/Pierrothito defeated Angelito/Mini Fantasy/Shockercito
3. Cancerbero/Puma King/Raziel beat Hombre Bala Jr./Super Halcon Jr./Triton
4. Lightning Match: Tiger defeated Stuka Jr.
5. Dragon Rojo/Misterioso II/Pierroth beat La Dinastia Panther (Blue Panther/Black Panther/Cachorro)
6. Mexican National Trios Titles: Felino/Negro Casas/Mr. Niebla defeated La Mascara/Rush/Titan to win the titles. Remember it was weeks ago that Felino & Negro split off from Niebla to team with their family while Niebla formed a new Peste Negra with El Barbaro Cavernario & Herodes Jr.

Independent 2/15 – Plaza de Toros Portatil de Morelos
1. Fuerza Buena/Ikaro/Kalaquita beat Gringo Loco/Impostor/Exagoncito Dos Mil
2. Criss Boy/Fenix/Golden Boy defeated Black Scorpion/Raksas/Voltaje
3. Flipper/Rey Cobra/Romeo beat Cachorro/El Juez/Nahual
4. Maximo/Rush/Titan defeated Damian el Terrible/Dragon Rojo/Rey Escorpion
5. Los Estetas del Aire (Mascara Dorada/Mistico II/Valiente) beat Felino/Negro Casas/Mr. Niebla

CARTELERAS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

2/21 – Gimnasio Juan de la Barrera del Distrito Federal (TV taping)
1. Dinastia/Mascarita Sagrada/Mini Drago vs. Mini Abismo Negro/Mini Charly Manson/Mini Histeria
2. Drago/Jennifer Blake/Fabi Apache vs. Pentagon Jr./Sexy Star/Taya Valkyrie
3. Angelico/Australian Suicide/Zumbi vs. The Inferno Rockers (Demon Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)
4. Crazy Boy/Fenix/Joe Lider vs. Daga/Juventud Guerrera/Steve Pain
5. Rey de Reyes – Grupo D: Psycho Clown vs. Hijo del Texano vs. Psicosis vs. Luchador Sorpresa
6. Cibernetico/Electroshock/Jack Evans/La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr./Chessman/Jeff Jarrett/Zorro

3/3 – Lienzo Charro Leon Ornelas de Irapuato (TV taping)
1. AAA Minis Title: Dinastia (c) vs. Mini Charly Manson
2. Zumbi/Jennifer Blake/Fabi Apache vs. Steve Pain/Sexy Lady/Sexy Star
3. Australian Suicide/Los Gueros del Cielo (Angelico & Jack Evans) vs. Daga/Pentagon Jr./Psicosis
4. Axel/Electroshock/Luchador Sorpresa vs. Chessman/Hijo del Fantasma/Silver King
5. Cibernetico/La Parka Jr./Psycho Clown vs. Hijo del Texano/Parka Negra/Zorro

CIRCUITO DE LUCHA DE ALTO NIVEL

3/1 – Arena Lopez Mateos
1. Ice Killer/La Hiedra/Ice Angel vs. Caifan Jr./La Abogada/Sexy Angel
2. 3 Way Dance: Relampago vs. El Angel vs. Marabunta Jr.
3. Lightning Match: Delta vs. Nitro
4. Las Traumas I y II vs. Barba Roja & Hijo del Pirata Morgan
5. Corsario Negro Jr./Mr. Jack/Kraneo/Maiden vs. Los Bastardos (Epitafio/Leviathan/Samael/Tormento)
6. Relevos Increibles: Atlantis & Gran Guerrero vs. Guerrero Maya Jr. & Ultimo Guerrero

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

2/21 – Arena Mexico
1. Camaleon & Leono vs. Akuma & Guerrero Negro Jr.
2. Astral/Electrico/Ultimo Dragoncito vs. Demus 3:16/Mercurio/Pequeno Olimpico
3. Dark Angel/Marcela/Silueta vs. Amapola/Dalys la Caribena/Zeuxis
4. Lightning Match: Diamante Azul vs. Damian el Terrible
5. Soberano/Valiente/Volador Jr. vs. El Barbaro Cavernario/Mr. Niebla/Ultimo Guerrero
6. La Tercia Sensacion (Marco Corleone/Maximo/Rush) vs. Felino/Negro Casas/Shocker

2/23 – Arena Coliseo
1. Bengala & Metalico vs. Apocalipsis & Ramstein
2. Pegasso/Starman/Stigma vs. Hijo del Signo/Nitro/Rey Hechicero
3. Estrellita/Goya Kong/Lady Afrodita vs. Las Ladies del Polanco (Princesa Blanca y Princesa Sugei)/Tiffany
4. Blue Panther/Guerrero Maya Jr./Titan vs. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Niebla Roja)
5. Marco Corleone/La Mascara/La Sombra vs. Dragon Rojo/Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)

2/23 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Explosivo vs. Furia Nazi
2. El Brillante vs. Angel del Mal
3. El Divino & Virgo vs. Demonio Rojo & Magnum
4. El Gallo/Leo/Stuka Jr. vs. El Barbaro Cavernario/Malefico/Rafaga
5. Mistico II & Volador Jr. vs. Polvora & Rey Escorpion

2/24 – Arena Puebla
1. Aguila Egipcia & Black Tiger vs. Ares & King Jaguar
2. Astral/Asturiano/Electrico vs. Pequeno Warrior/Pierrothito/Sauron
3. Delta/Guerrero Maya Jr./Pegasso vs. Kamaitachi/Shigeo Okumura/Bobby Zavala
4. Blue Panther/Maximo/Rush vs. Dragon Rojo/Rey Escorpion/Shocker
5. Revancha Match: Los Estetas del Aire (Mascara Dorada/Mistico II/Valiente) vs. Felino/Negro Casas/Mr. Niebla

2/25 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Metatron & Smaker vs. Demonio Maya & Exterminador
2. Astral/Shockercito/Ultimo Dragoncito vs. Demus 3:16/Mercurio/Pequeno Warrior
3. Cachorro/Fuego/Stuka Jr. vs. Cancerbero/Malefico/Raziel
4. Rush/La Sombra/Titan vs. Negro Casas/Shocker/Ultimo Guerrero
5. Marco Corleone vs. Euforia

2/25 – Arena Mexico
1. Flyer & Oro Jr. vs. Akuma & Espanto Jr.
2. Pegasso/Star Jr./Stigma vs. Espiritu Negro/Guerrero Negro Jr./Hijo del Signo
3. Lightning Match: Starman vs. Rey Hechicero
4. Brazo de Plata/Rey Cometa/Sagrado vs. Misterioso II/Pierroth/Vangelis
5. Los Reyes de la Atlantida (Atlantis/Delta/Guerrero Maya Jr.) vs. La Peste Negra (El Barbaro Cavernario/Herodes Jr./Mr. Niebla)
6. La Mascara/Maximo/Triton vs. Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)/Bobby Zavala

FEDERACION UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

3/2 – Palenque de Gallos de Tuxtla Gutierrez
1. Arjen & Murcy I vs. Mano Blanca Jr. & Mini Porky
2. Destroyer & New Fire Jr. vs. Marvin & Starman
3. Capitan Furia vs. Granda Man
4. Laredo Kid/Mexican Tiger/Murcy Jr. vs. Gallo Sureno II/Hijo del Mascara Ano Dos Mil/Vertigo
5. Octagon/Rayo de Jalisco Jr./Tinieblas Jr. vs. Perro Aguayo Jr./Hijo del Solitario/Pirata Morgan

HUMO PROMOCIONES

3/1 – Cancha de Futbol Rapido Ezequiel Montes de Queretaro
1. Tigre de San Luis/Xtreme Boy/Siomara vs. Creeper/Gravedad Cero/Dark Lady
2. Torneo por el Campeonato Femenil HUMO – Participants: Atenea/Big Mama/Black Fury/Cristal/Estrella Negra/Kamillon/Lady Monsther/Lady Sensacion/Princesa Guerrera/Tiffany/Xena
3. Torneo por el Campeonato Welterweight Humo – Participants: Avenger/Black Hunter/Croyer/DJ Master/Electro Boy/Elixir/Halcon Dos Mil/Hechicero Negro/Kid Jaguar/Lasserado/Las Medics I y III/Pantera/Pantera Gris/Micke Segura/Shadow
4. Black Terry vs. Negro Navarro
5. Street Fight: Fantasma de la Opera & Stukita vs. Dinamic Black & Fresero Jr.

INDEPENDENT

2/23 – Arena Neza (Coco Blanco Benefit Show)
1. Freelance/Principe Azteca/Turbo vs. Black Thunder/Micke Segura/Yago
2. Arkangel de la Muerte/Escandalo/Hooligan vs. Carta Brava Jr./Dr. Cerebro/Fantasma de la Opera
3. Guerrero Maya Jr./Solar I/Valiente vs. Los Desastres Naturales (Hecatombe/Maremoto/Terremoto)
4. Danny Boy/El Gallego/Rocky Santana/Skayde vs. Black Terry/El Indomito/Puma King/Shu el Guerrero
5. Los Brazos (Oro/Plata/Platino) vs. Los Payasos Tricolor (Coco Amarillo Jr./Coco Verde/Cocolores)
6. Black Warrior/La Mascara/Mascara Sagrada/Maximo vs. El Dandy/Negro Casas/Mr. Niebla/Scorpio Jr.

2/24 – Estadio de Futbol Rapido de Nuevo Laredo
1. Estrellita & Princesa Sugei vs. La Hiedra & Tiffany
2. Extreme Rules: Los Compadres Extremos (Aero Boy & Violento Jack) vs. Angel o Demonio & Ciclope
3. Decnis/Lemus II/Scorpio Jr. vs. Dragster/Perseus/Street Boy
4. Los Poderosos (Hombre sin Miedo/Kendor Jr./Sobredosis) vs. Fuerza Guerrera/Hijo del Pirata Morgan/Rey Bucanero
5. Relevos Increibles: Volador Jr. & L.A. Par-K vs. La Sombra & Ultimo Guerrero
6. Atlantis/Laredo Kid/Tinieblas Jr. vs. Canek/Felino/Pirata Morgan

2/26 – Arena Queretaro
1. Gremlin vs. Vengador
2. Optimus & Sangre de Dragon vs. Galaxy & Kastigador
3. Los Dragones de Oriental I y II vs. Arkangel de la Muerte & Nitro
4. Triton & Valiente vs. Puma King & Tiger
5. Marco Corleone & Maximo vs. Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)

3/1 – Arena Olimpico Laguna de Gomez Palacio
1. ?
2. ??
3. Piloto Negro vs. Piloto Suicida
4. Torneo por la Copa Lagunera – Participants: Arabe/Espacial/Gringo Loco/Luminoso/Arana del Futuro/Dorado/Gran Kalifa/V-57
5. Relevos Suicidas: Dr. Wagner III & Hijo del L.A. Par-K vs. Hijo del Kato Kung Lee & Silver King Jr.
6. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. El Consejo (Hijo del Fantasma/Hijo del Texano/Silver King)

INDEPENDENT WRESTLING PROMOTIONS

2/22 – Auditorio Americo Villarreal Garcia de Ciudad Madero
1. Hahastary & Pandillera vs. Baby Hagar & Luchadora Sorpresa
2. Triangular de Parejas: Eclipse & Lumino vs. Cisticerco & Infierno vs. Aborto & Sadico
3. Ludxor & Venum vs. Reptilius & Silver Fox
4. Misterio Negro & Pimpinela Escarlata vs. Black Mamba & Diva Salvaje
5. Argos & Silver King vs. Cuervo & Ozz

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

2/19 – Arena Naucalpan
1. Galaxy vs. Matrix Jr.
2. Dragoncito de Oro & Mini Multifacetico vs. Mini Black Abyss & Mini Rockerito
3. Emperador Azteca/Maiden/Cristal vs. Zurdog/Amazona/Sadica
4. Torneo Cibernetico – Participants: Alfa/Black Terry/Dragon Celestial/Fulgore I/Imposible/Omega/Power Bull/Seiya/Sky Angel/Aztlan/Cheyene/Destino/Kanon/Jorge Kebrada/Onix/Prodigio/Vertice
5. Mascara Purpura/Relampago/Super Nova vs. Eterno/Fuerza Guerrera/Hijo del Mascara Ano Dos Mil

2/23 – Arena Naucalpan
1. Hip Hop Man & Sky Angel vs. Matrix Jr. & Power Bull
2. Dragon Celestial/Emperador Azteca/Latigo vs. Douki/Daisuke Hanaoka/Hijo de la Bestia
3. Angel del Amor/Chico Che/Golden Magic vs. Espartaco/Apolo Estrada Jr./Tupac Amaru Jr.
4. IWRG Intercontinental Tag Titles: Alan Extreme & Veneno (c) vs. AK-47 & 911
5. Hijo del Lizmark/Relampago/Super Nova vs. Eterno/Hijo del Mascara Ano Dos Mil/X-Fly

PROMOCIONES KDENA

2/23 – Arena Coliseo de Monterrey
1. ?
2. ??
3. ???
4. Principe de Oro & Orquidea Negra vs. Argos & Black Mamba
5. Panthro & Silver Star vs. Charles Lucero & Tigre Universitario
6. Ludxor/La Parka Jr./Venum vs. Cuervo/Ozz/Silver King

PROMOCIONES WMC

3/2 – Deportivo SME Villa Coapa del Distrito Federal
1. Ancla/Huracan Ramirez/Mascara Sagrada Jr. vs. Gato Montes/Rey Infernal/Ying San
2. Marcela & Paloma Rouse vs. Crazy Star & Skadi
3. Kung Fu Jr. vs. Hijo del Fishman
4. Relevos Increibles: Trauma I & Super Nova vs. Trauma II & Dr. Cerebro
5. Lord Freeze/Los Magnificos I y II vs. Gran Guerrero/Imperio Negro/Ultimo Guerrero

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

INDEPENDENT

3/16 – Arena Coliseo de Mexicali
1. ?
2. ??
3. ???
4. Dinamic/Galactico/Iron Boy vs. Amnesia/Scream/Star Dragon
5. Dandy Retirement Tour: El Dandy vs. El Satanico

JM PROMOCIONES

3/7 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. ??
3. ???
4. Hijo del Rey Misterio vs. Hijo del Fishman
5. Rayo de Jalisco Jr. & Rayman vs. Angel Blanco Jr. & Dr. Wagner Jr.

The visual Lucha Report is here:

http://deathvalleydriver.com/forum/index.php?/topic/1518-the-lucha-report-for-219/

Post Category: News

Tags: , , , ,

Leave a Reply

Sponsors

Polls

Should Alberto Del Rio sign with TNA?

Loading ... Loading ...

2014 GERWECK.NET Year End Awards: Worst PPV of the year?

Vote View Results

Loading ... Loading ...

Should "Mean" Gene Okerlund be inducted into the GERWECK.NET Hall of Fame?

Loading ... Loading ...