Pro Wrestling Since 1997

Menu

The Lucha Report for 1/4‏



RESULTADOS

EMLL 1/3 – Arena Mexico
1. Pequeno Violencia & Pequeno Warrior beat Mini Fantasy & Pequeno Halcon
2. Starman/Stigma/Triton defeated Arkangel de la Muerte/Hooligan/Nitro
3. Fuego/Guerrero Maya Jr./Stuka Jr. beat Shigeo Okumura/Virus/Bobby Zavala by DQ when Zavala ripped off Fuego’s mask.
4. Brazo de Plata/Maximo/Shocker defeated La Fuerza TRT (Damian el Terrible/Rey Bucanero/Tiger)
5. Por el Leyenda de Plata: Negro Casas beat Titan in a very good match and afterwards Negro put over Titan strong in a speech.
6. Mascara Dorada/Valiente/Volador Jr. defeated Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)/Ultimo Guerrero

CARTELERAS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

1/17 – Arena Naucalpan (TV taping)
1. Aero Star/Ludxor/Super Fly/Venum vs. Carta Brava Jr./Fresero Jr./Gran Apache/Black Mamba
2. Jennifer Blake/Fabi Apache/La Jarochita vs. La Magnifica/Mari Apache/Sexy Star
3. Mexican Powers (Crazy Boy/Joe Lider/Nino Hamburguesa) vs. Machine Rocker/Soul Rocker/Luchador Sorpresa
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. La Secta Bizarra (Cuervo/Escoria/Espiritu)
5. Cibernetico/Fenix/El Mesias vs. Perro Aguayo Jr./Daga/Hijo del Texano

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

1/5 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. William Rock vs. El Yaqui
2. Halcon de Plata & El Idolo vs. Furia Nazi & Satara
3. Virgo vs. Rey Trueno
4. Leo & Smaker vs. Magnum & Sadico
5. El Gallo/Sagrado/Valiente vs. Arkangel de la Muerte/Reapper/Vangelis
6. Mexican National Welterweight Title: Titan (c) vs. Averno

1/5 – Arena Mexico
1. Hombre Bala Jr. & Super Halcon Jr. vs. Guerrero Negro Jr. & Herodes Jr.
2. Dark Angel/Estrellita/Goya Kong vs. Amapola/Princesa Sugei/Tiffany
3. Torneo Cibernetico Pequeno Reyes del Aire – Participants: Astral/Electrico/Shockercito/Stukita/Ultimo Dragoncito/Demus 3:16/Mercurio/Nitrito/Pequeno Olimpico/Pierrothito
4. Brazo de Plata/La Mascara/La Sombra vs. Damian el Terrible/Negro Casas/Rey Bucanero
5. Atlantis/Mascara Dorada/Volador Jr. vs. Euforia/Mr. Niebla/Ultimo Guerrero

1/6 – Arena Puebla
1. Meyer/Robin/Star Jr. vs. Espiritu Maligno/King Jaguar/El Rebelde
2. Electrico/Stukita/Ultimo Dragoncito vs. Pequeno Violencia/Pierrothito/Sauron
3. Fuego/Sagrado/Stigma vs. Camorra/Raziel/Virus
4. La Mascara/Shocker/La Sombra vs. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Niebla Roja/Ultimo Guerrero)
5. NWA Historic Welterweight Title: Volador Jr. (c) vs. Averno

1/7 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Esfinge & Metatron vs. Espectrum & Rafaga
2. Dragon Lee II/Star Jr./Starman vs. Hechicero/Hooligan/El Rebelde
3. El Gallo/Smaker/Triton vs. Misterioso II/Shigeo Okumura/Bobby Zavala
4. Caballeras contra Caballeras: Hijo del Javier Cruz & Leo vs. Acertijo & Disturbio
5. Atlantis/La Mascara/Maximo vs. Felino/Mr. Niebla/Ultimo Guerrero

1/7 – Arena Mexico
1. Metalico & Robin vs. Ramstein & Zayco
2. Camaleon/Oro Jr./Soberano vs. Canelo Casas/Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
3. Lightning Match: Hombre Bala Jr. vs. Raziel
4. La Dinastia Panther (Blue Panther/Black Panther/Cachorro) vs. La Dinastia Casas (Negro Casas/Puma King/Tiger)
5. Delta/Guerrero Maya Jr./Shocker vs. El Barbaro Cavernario/Euforia/Niebla Roja
6. Rush/Stuka Jr./Titan vs. Damian el Terrible/Rey Bucanero/Virus

1/10 – Arena Mexico
1. Astral & Electrico vs. Demus 3:16 & Pierrothito
2. Fuego/Pegasso/Triton vs. Shigeo Okumura/Sangre Azteca/Bobby Zavala
3. Dark Angel/Estrellita/Goya Kong vs. Amapola/Dalys la Caribena/La Seductora
4. Los Estetas del Aire (Mascara Dorada/Mistico II/Valiente) vs. Mr. Aguila/Kraneo/Reapper
5. Atlantis/Maximo/La Sombra vs. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)
6. 2011 Leyenda de Plata vs. 2014 Leyenda de Plata: Volador Jr. vs. Negro Casas

FEDERACION UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

1/5 – Parque Nicolas Bravo de Fiesta de Medellin
1. ?
2. ??
3. Mascarita Sagrada & Voladorcito vs. Mini Cibernetico & Mini Electroshock
4. Huracan Ramirez/Mascara Sagrada Jr./Tinieblas Jr. vs. Coco Rojo/Henry/Scorpio Jr.

INDEPENDENT

1/5 – Arena Coliseo de Coacalco
1. Aftiel/Aldo Conti/Angel Destructor vs. Clark/Orbit Dos Mil/Silver Can
2. Locki & Teseo vs. Aeronix & SWAT
3. Dinamic King/Golden Cat/Lobo Escarlata vs. Ciber Punk/Forastero/Niebla Negra I
4. Aramis/Demonio Baltazar/Justiciero vs. Conde Bartock/Magia Negra/Misterio
5. Magnifico/Negro Navarro/El Semental Italiano vs. Dr. Cerebro/Rocky Santana/Yakuza

1/5 – Auditorio Municipal de Tepetlixpa
1. ?
2. Alfa & Omega vs. Cocolores & Tigre Tatuado II
3. Lolita/Octagoncito/La Parkita vs. Sadica/Bracito de Oro/Bracito de Plata
4. Las Traumas I y II vs. Hijo del Pirata Morgan & Pirata Morgan Jr.
5. Super Libre: Rayo de Jalisco Jr. vs. Pirata Morgan

1/5 – Centro Civico de Santa Clara
1. Hijo del Villano III & Villano III Jr. vs. Principe Azteca & El Unico
2. Estrellita & Goya Kong vs. Princesa Blanca & Tiffany
3. Golden Magic/Starman/Tigre Metalico vs. Arkangel de la Muerte/Dinamic Black/Nitro
4. Maximo & Shocker vs. Felino & Mr. Niebla

1/6 – Estadio de Beisbol San Andres de Tuxtla
1. ?
2. ??
3. Fabi Apache & Octagoncito vs. La Jarochita & Mini Charly Manson
4. Aero Star/Drago/Fenix vs. La Secta Bizarra (Cuervo/Escoria/Espiritu)
5. Cibernetico & La Parka Jr. vs. Hijo del Texano & Parka Negra

1/10 – Arena Xalapa
1. ?
2. ??
3. ???
4. Perro Aguayo Jr. & Daga vs. Pentagon Jr. & Silver King

1/17 – Arena Coliseo Papa Milo de Coahuila
1. Guerrero Espacial vs. Crazy Warrior
2. 3 Way Dance: Angel Galactico vs. Dragon Fly vs. Fantasmita Dos Mil
3. Dragster & Mascara Brillante vs. Lemus II & Pitbull Jr.
4. Astuto/Golden Tiger/Silver Tiger vs. Los Guapos VIP (Decnis/Scorpio Jr./Zumbido)

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

1/5 – Arena Naucalpan
1. Hip Hop Man & Sky Angel vs. Kaling Black & Zurdog
2. Emperador Azteca & Seiya vs. Los Fulgores I y II
3. Astro Rey Jr./Dragon Celestial/Latigo vs. Arana de Plata/Douki/Imposible
4. Dr. Cerebro/Golden Magic/Mascara Purpura vs. Danny Casas/911/Super Nova
5. Steel Cage Match where the loser would get shaved or unmasked – Participants: Dragoncito de Oro/Mini Cobra/Mini Multifacetico/Mini Super Pinocho/Voladorcito/Bracito de Plata/Mini AK-47/Mini Rock Spirit/Piratita Morgan/Rockerito

PRODUCCIONES SANCHEZ

1/5 – Arena Neza
1. Metaleon & Motocross vs. Bryan el Stripper & Rey Neza
2. Anime/Davinha/Sexi Flor vs. Felina Metalica/Skadi/Star Fire
3. Magnifico/Sonic/Turbo vs. Black Thunder/Luzbel/El Rebelde
4. Neza Kid/Skayde/Villano III vs. Brazo de Platino/Micke Segura/Bugambilla del Norte
5. Mascara Dorada/Mistico II/Titan vs. Euforia/Mephisto/Ultimo Guerrero

PROMOCIONES JUNIORS

1/15 – Auditorio Miguel Barragan de San Luis Potosi
1. Diablo Negro/Willy Boy/Lady Dinamita vs. Maniaco/MZ 1/Sadica
2. Lumberjack Match: Centvrion & Charly Madrid vs. El Blazer & Violencia Jr.
3. Aero Fly/Australian Suicide/Pimpinela Escarlata vs. Eterno/Juventud Guerrera/Silver King Jr.
4. Drago/Jack Evans/Fenix vs. La Secta Bizarra (Escoria/Espiritu/Ozz)
5. Electroshock & La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr. & Daga

PROMOCIONES KDENA

1/19 – Arena Coliseo de Monterrey
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. El Consejo (Hijo del Fantasma/Hijo del Texano/Silver King

PROMOCIONES WMC

1/19 – Deportivo SME del Villa Coapa
1. Estrellita & Paloma Rouse vs. Star Fire & Yuca
2. Torneo Cibernetico – Participants: Blayder Sky/Ikaro/Imperio Negro/Lord Freeze/Magnetico/Angel del Amor/Cerebro Negro/Flyer/Mascara Sagrada Jr./Star Boy
3. Revancha Match: Las Traumas I y II vs. Dr. Cerebro & Super Nova
4. Kung Fu Jr./Rey Bucanero/Sagrado vs. Apocalipsis/Hijo del Fishman/Hijo del Medico Asesino

TORYUMON MEXICO

1/26 – Sala del Armas Magdalena Mixhuca del Distrito Federal
1. Douki & Daisuke Hanaoka vs. Latino & Chavo Lomeli
2. Torneo de Parejas por la Copa Dragon – Participants: Akuma & Yoruba/Herodes Jr. & Aguila Solitaria/Hijo del Signo & Zumbi/Oro Jr. & El Pacha/Patan & Infierno/Piel Roja & Krator/Super Ciudadano & Drako/Ultimo Rebelde & Leonidas
3. Northern Femenil Title: Felina Metalica (c) vs. Baby Star
4. Blue Panther/Magnus/Ultimo Dragon vs. Gran Guerrero/Rey Bucanero/Ultimo Guerrero

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

BAJA STARS WRESTLING

1/17 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. ??
3. Aero Boy & Violento Jack vs. Arandu & TJ Boy
4. El Dandy vs. El Satanico
5. L.A. Par-K & Super Parka vs. Mascara Ano Dos Mil & Universo Dos Mil

THE CRASH

1/31 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. Eternus/Star Dragon/Xperia vs. Kamaleon Negro Jr./Pit Bull/Sargon
2. Los Chicos Yeye (Cinico/Viento/Zarco) vs. Los Luchas (Phoenix Star & Zokre)/Willie Mack
3. Triangular de Parejas: Aero Star & Extreme Tiger vs. Tony Casanova & Mr. Maldito vs. Crazy Boy & Impulso
4. 4 Way Ladder Match por el THE CRASH Cruiserweight Title: Fenix (c) vs. Angel Metalico vs. Daga vs. Star Boy
5. Angelico & Psycho Clown vs. Hijo del Fantasma & Hijo del Texano



Post Category: News

Tags: , , ,

Leave a Reply

Sponsors

Polls

Should Christian be inducted into the GERWECK.NET Hall of Fame?

Loading ... Loading ...

Should Tugboat/ Typhoon be inducted into the WWE hall of fame?

Loading ... Loading ...

Should WWE drop the Elimination Chamber?

Loading ... Loading ...