Pro Wrestling Since 1997

Menu

The Lucha Report for 1/2‏



RESULTADOS

EMLL 12/30 – Arena Puebla (80% capacity)
1. Aguila Egipcia & Black Tiger beat Ares & Siki Osama Jr.
2. Canelo Casas & Bobby Zavala defeated Meyer & Tigre Rojo
3. Dalys la Caribena/La Seductora/Tiffany beat La Afrodita/Goya Kong/Silueta
4. Guerrero Maya Jr./La Mascara/Maximo defeated Kraneo/Olimpico/Reapper
5. Mascara contra Mascara: Stigma beat Camorra who unmasked as Roberto Ruiz Gonzalez, 36 years old with 12 years experience from Mexico City.
6. Averno/Negro Casas/Mr. Niebla defeated Atlantis/Valiente/Volador Jr. with Averno going over Volador then challenged him for a shot at his NWA Historic Welterweight Title afterwards.

EMLL 1/1 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Evola & Sadico beat El Divino & Metatron
2. Dark Angel/Goya Kong/Silueta defeated Amapola/Princesa Sugei/Zeuxis
3. Acertijo/Arkangel de la Muerte/Disturbio beat Hijo del Javier Cruz/Leo/Triton when Acertijo fouled and pinned Cruz.
4. Averno/Damian el Terrible/Polvora defeated Blue Panther/Brazo de Plata/Titan when Averno fouled and pinned Titan.
5. Volador Jr. beat Rey Bucanero

EMLL 1/1 – Arena Mexico
1. Mercurio & Pequeno Olimpico beat Acero & Aereo
2. Puma King/Raziel/Sangre Azteca defeated Pegasso/Sagrado/Sensei
3. Torneo Cibernetico por la Copa Junior: Super Halcon Jr. beat Canelo Casas to win. Order of Elimination: Robin/Herodes Jr./Dragon Lee II/Hijo del Signo/Oro Jr./Black Panther/Stigma/Cachorro/Hombre Bala Jr./Guerrero Negro Jr./Canelo Casas
4. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla) defeated La Mascara/Maximo/Valiente
5. Mexican National Lt. Heavyweight Title: Mephisto beat Atlantis to retain his title.

Invasion RCH 1/1 – Arena Lopez Mateos
1. ?
2. Ludxor & Venum defeated Carta Brava Jr. & Eterno
3. Lolita/La Parkita/Black Mamba beat Sexy Lady/Mini Chessman/Pasion Kristal
4. La Secta Bizarra (Cuervo/Escoria/Espiritu) defeated Mexican Powers (Crazy Boy/Joe Lider/Nino Hamburguesa)
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) beat El Consejo (Hijo del Fantasma/Hijo del Texano/Mascara Ano Dos Mil Jr.)

IWRG 1/1 – Arena Naucalpan (IWRG 18th Anniversary Show)
1. Emperador Azteca & Sky Angel beat Los Fulgores I y II
2. Dragoncito de Oro & Mini Rey Cometa defeated Mini Dr. X & Mini Joker
3. Bombero Infernal/Centvrion/Dr. Cerebro beat Los Gringos VIP (Avisman/Hijo del Diablo/Tupac Amaru Jr.)
4. Alan Extreme/Golden Magic/Veneno defeated AK-47/Canis Lupis/Hijo del Mascara Ano Dos Mil
5. Cien Caras Jr./Super Nova/X-Fly beat Hijo del Lizmark/Vampiro/Villano IV when Cien fouled and pinned Vampiro.

Producciones Sanchez 1/1 – Arena Neza
1. Felina Metalica & Star Fire beat Anime & Sexy Flor
2. Hijo del Villano III & Villano III Jr. defeated Brazo de Oro Jr. & Robin
3. Steel Cage Match where the loser gets shaved or unmasked: Rey Lobo beat Super Brazo who was supposed to get shaved bald but got a small haircut instead. Other participants: El Barbaro/Arquero I/Hombre Bala Jr./Micke Segura/Neza Kid/Freelance/Shigeo Okumura/Stuka Jr./Fuego/Tiger/Virus
4. Atlantis/La Mascara/Maximo defeated La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla)

CARTELERAS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

1/17 – Arena Naucalpan (TV taping)
1. Aero Star/Ludxor/Super Fly/Venum vs. Carta Brava Jr./Fresero Jr./Gran Apache/Black Mamba
2. Jennifer Blake/Fabi Apache/La Jarochita vs. La Magnifica/Mari Apache/Sexy Star
3. Mexican Powers (Crazy Boy/Joe Lider/Nino Hamburguesa) vs. Machine Rocker/Soul Rocker/Luchador Sorpresa
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. La Secta Bizarra (Cuervo/Escoria/Espiritu)
5. Cibernetico/Fenix/El Mesias vs. Perro Aguayo Jr./Daga/Hijo del Texano

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

1/3 – Arena Mexico
1. Mini Fantasy & Pequeno Halcon vs. Pequeno Violencia & Pequeno Warrior
2. Starman/Stigma/Triton vs. Arkangel de la Muerte/Hooligan/Nitro
3. Fuego/Guerrero Maya Jr./Stuka Jr. vs. Shigeo Okumura/Virus/Bobby Zavala
4. Brazo de Plata/Maximo/Shocker vs. La Fuerza TRT (Damian el Terrible/Rey Bucanero/Tiger)
5. Mascara Dorada/Valiente/Volador Jr. vs. Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)/Ultimo Guerrero
6. Por el Leyenda de Plata: Titan vs. Negro Casas

1/5 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. William Rock vs. El Yaqui
2. Halcon de Plata & El Idolo vs. Furia Nazi & Satara
3. Virgo vs. Rey Trueno
4. Leo & Smaker vs. Magnum & Sadico
5. El Gallo/Sagrado/Valiente vs. Arkangel de la Muerte/Reapper/Vangelis
6. Mexican National Welterweight Title: Titan (c) vs. Averno

1/5 – Arena Mexico
1. Hombre Bala Jr. & Super Halcon Jr. vs. Guerrero Negro Jr. & Herodes Jr.
2. Dark Angel/Estrellita/Goya Kong vs. Amapola/Princesa Sugei/Tiffany
3. Torneo Cibernetico Pequeno Reyes del Aire – Participants: Astral/Electrico/Shockercito/Stukita/Ultimo Dragoncito/Demus 3:16/Mercurio/Nitrito/Pequeno Olimpico/Pierrothito
4. Brazo de Plata/La Mascara/La Sombra vs. Damian el Terrible/Negro Casas/Rey Bucanero
5. Atlantis/Mascara Dorada/Volador Jr. vs. Euforia/Mr. Niebla/Ultimo Guerrero

1/6 – Arena Puebla
1. Meyer/Robin/Star Jr. vs. Espiritu Maligno/King Jaguar/El Rebelde
2. Electrico/Stukita/Ultimo Dragoncito vs. Pequeno Violencia/Pierrothito/Sauron
3. Fuego/Sagrado/Stigma vs. Camorra/Raziel/Virus
4. La Mascara/Shocker/La Sombra vs. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Niebla Roja/Ultimo Guerrero)
5. NWA Historic Welterweight Title: Volador Jr. (c) vs. Averno

1/7 – Arena Mexico
1. Metalico & Robin vs. Ramstein & Zayco
2. Camaleon/Oro Jr./Soberano vs. Canelo Casas/Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
3. Lightning Match: Hombre Bala Jr. vs. Raziel
4. La Dinastia Panther (Blue Panther/Black Panther/Cachorro) vs. La Dinastia Casas (Negro Casas/Puma King/Tiger)
5. Delta/Guerrero Maya Jr./Shocker vs. El Barbaro Cavernario/Euforia/Niebla Roja
6. Rush/Stuka Jr./Titan vs. Damian el Terrible/Rey Bucanero/Virus

FEDERACION UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

1/5 – Parque Nicolas Bravo de Fiesta de Medellin
1. ?
2. ??
3. Mascarita Sagrada & Voladorcito vs. Mini Cibernetico & Mini Electroshock
4. Huracan Ramirez/Mascara Sagrada Jr./Tinieblas Jr. vs. Coco Rojo/Henry/Scorpio Jr.

INDEPENDENT

1/3 – Cancha de Futbol Arame de Naucalpan
1. Mini Murder Clown & Mini Psycho Clown vs. Mini Charly Manson & Mini Chessman
2. Ludxor/Venum/Pimpinela Escarlata vs. Atomic Star/Canis Lupis/Black Mamba
3. Gran Apache/Joe Lider/Nino Hamburguesa vs. Black Terry/Carta Brava Jr./Soul Rocker
4. Drago & Fenix vs. Daga & Pentagon Jr.
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. El Consejo (Hijo del Fantasma/Hijo del Texano/Silver King)

1/5 – Auditorio Municipal de Tepetlixpa
1. ?
2. Alfa & Omega vs. Cocolores & Tigre Tatuado II
3. Lolita/Octagoncito/La Parkita vs. Sadica/Bracito de Oro/Bracito de Plata
4. Las Traumas I y II vs. Hijo del Pirata Morgan & Pirata Morgan Jr.
5. Super Libre: Rayo de Jalisco Jr. vs. Pirata Morgan

1/6 – Estadio de Beisbol San Andres de Tuxtla
1. ?
2. ??
3. Fabi Apache & Octagoncito vs. La Jarochita & Mini Charly Manson
4. Aero Star/Drago/Fenix vs. La Secta Bizarra (Cuervo/Escoria/Espiritu)
5. Cibernetico & La Parka Jr. vs. Hijo del Texano & Parka Negra

1/10 – Arena Xalapa
1. ?
2. ??
3. ???
4. Perro Aguayo Jr. & Daga vs. Pentagon Jr. & Silver King

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

1/5 – Arena Naucalpan
1. Hip Hop Man & Sky Angel vs. Kaling Black & Zurdog
2. Emperador Azteca & Seiya vs. Los Fulgores I y II
3. Astro Rey Jr./Dragon Celestial/Latigo vs. Arana de Plata/Douki/Imposible
4. Dr. Cerebro/Golden Magic/Mascara Purpura vs. Danny Casas/911/Super Nova
5. Steel Cage Match where the loser would get shaved or unmasked – Participants: Dragoncito de Oro/Mini Cobra/Mini Multifacetico/Mini Super Pinocho/Voladorcito/Bracito de Plata/Mini AK-47/Mini Rock Spirit/Piratita Morgan/Rockerito

PROMOCIONES WINNERS BLACK

1/4 – Plaza de Toros Makarena de Uruapan
1. ?
2. ??
3. Huracan Ramirez/Nino del Angel/Super Kendo vs. Espectro de Ultratumba Jr./Maniac/Jhonny Villalobos
4. Mascara contra Caballera: Black Shadow vs. Esqueleto II
5. Atlantis/Mascara Dorada/Maximo vs. Black Warrior/Reapper/Ultimo Guerrero

PROMOCIONES WMC

1/19 – Deportivo SME del Villa Coapa
1. Estrellita & Paloma Rouse vs. Star Fire & Yuca
2. Torneo Cibernetico – Participants: Blayder Sky/Ikaro/Imperio Negro/Lord Freeze/Magnetico/Angel del Amor/Cerebro Negro/Flyer/Mascara Sagrada Jr./Star Boy
3. Revancha Match: Las Traumas I y II vs. Dr. Cerebro & Super Nova
4. Kung Fu Jr./Rey Bucanero/Sagrado vs. Apocalipsis/Hijo del Fishman/Hijo del Medico Asesino

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

BAJA STARS WRESTLING

1/17 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. ??
3. Aero Boy & Violento Jack vs. Arandu & TJ Boy
4. El Dandy vs. El Satanico
5. L.A. Par-K & Super Parka vs. Mascara Ano Dos Mil & Universo Dos Mil

THE CRASH

1/31 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. Eternus/Star Dragon/Xperia vs. Kamaleon Negro Jr./Pit Bull/Sargon
2. Los Chicos Yeye (Cinico/Viento/Zarco) vs. Los Luchas (Phoenix Star & Zokre)/Willie Mack
3. Triangular de Parejas: Aero Star & Extreme Tiger vs. Tony Casanova & Mr. Maldito vs. Crazy Boy & Impulso
4. 4 Way Ladder Match por el THE CRASH Cruiserweight Title: Fenix (c) vs. Angel Metalico vs. Daga vs. Star Boy
5. Angelico & Psycho Clown vs. Hijo del Fantasma & Hijo del Texano



Post Category: News

Tags: , , ,

Leave a Reply

Sponsors

Polls

Greatest Female Wrestler tournament - Round 1 (West bracket)

Vote View Results

Loading ... Loading ...

Greatest Female Wrestler tournament - Round 1 (East bracket)

Vote View Results

Loading ... Loading ...

Should Chyna be inducted into the GERWECK.NET Hall of Fame?

Loading ... Loading ...