Pro Wrestling Since 1997

Menu

The Lucha Report for 12/20‏



NOTICIAS

If you watched EMLL in the early 80′s or have watched it online or on video you will probably remember one of the main announcers was Pedro “El Mago” Septien who passed away this week at the age of 97. Septien’s main claim to fame was being Televisa’s baseball announcer for decades but he started broadcasting lucha libre in 1980 and didn’t really have any familiarity with the sport at the time but studied heavily and became one of the best announcers in the sport’s history. He wasn’t the best technical announcer but he brought an excitement that few other have since then. Dr. Alfonso Morales who is the definitive voice of lucha libre said that El Mago was a huge influence on his career and his research on all the main stars in the sport was almost unparalled. Dr. Morales also said that El Mago was the one that came up with the the motto “La Mejor Lucha del Mundo” which is still used as a slogan by EMLL today. QEPD.

Manuel Balderas Martinez who was mainly known for playing Coco Blanco in IWRG and the indies for the past decade plus passed away on Wednesday at the age of 45. Martinez worked for over 27 years and last worked a show at Arena Neza last month. Descanse en Paz.

Mistico II reinjured his left shoulder on Tuesday night in Guadalajara during the 3rd fall and couldn’t continue his match. The shoulder has been nagging him recently after injuring it originally months ago then came back way too quick before it fully recovered. There is no timetable on when he will come back but more often than not I suspect he will keep performing.

RESULTADOS

IWL 12/17 – Arena Aficion de Pachuca (There was EMLL talent announced for this show for weeks and they were pulled but the promotion never told the fans which made them upset)
1. ?
2. ??
3. Triangular de Parejas por el IWL Tag Titles: Dinamic Black & Fresero Jr. beat Arkanos & Kilvan and Shadow & Yoruba to retain their titles.
4. 4 Way Dance: Cerebro Negro defeated Fantasma de la Opera/Pantera I/Micke Segura
5. Triangular de Tercias por el IWL Trios Titles: Los Porros (Angel o Demonio/Leon Rojo/Ovett) beat Aero Boy/Dement Xtreme/Violento Jack and ATM (Metal/Red/Silver) to retain their titles.
6. 3 Way Dance: Black Terry defeated Ragde & Ultimo Vampiro
7. 3 Way #1 Contender Match por el IWL Heayvweight Title: Villano IV beat Pirata Morgan & Hijo del Pirata Morgan
8. IWL Heavyweight Title: Canek defeated Villano IV to retain his title.

IWRG 12/19 – Arena Naucalpan (36th Anniversary Show)
1. Alfa/Emperador Azteca/Omega beat Fulgore I/Kaling Black/Rey Hechicero
2. Bracito de Plata & Piratita Morgan defeated Dragoncito de Oro & Mini Multifacetico
3. Dr. Cerebro/Diva Salvaje/Miss Gaviota beat Canis Lupis/Danny Casas/Douki
4. Alan Extreme/Mascara Purpura/Veneno defeated Apolo Estrada Jr./Super Nova/Trauma I by DQ when Purpura faked a foule by Trauma who did the same to him in the 2nd fall.
5. Triangular de la Muerte: Golden Magic & Hijo del Pirata Morgan beat 911 & X-Fly with 911 unmasking as José Ángel Bocanegra González with 15 years experience and X-Fly getting shaved. The other team was Fierro & Trauma II.

CARTELERAS

ALIANZA UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

12/25 – Arena Lopez Mateos
1. Aero Kid & Profeta vs. Kain & Kratos
2. Euro/Olimpus/Spider Boy vs. Ave Negra/Rey Inmortal/Sangre de Lobo
3. Fabi Apache & Octagoncito vs. Mari Apache & Mini Psicosis
4. Argenis & Fenix vs. Daga & Ultimo Gladiador
5. Drago & La Parka Jr. vs. Chessman & Pentagon Jr.

CHILANGA MASK

12/22 – Arena Coliseo de Coacalco
1. Fulgore I vs. Fulgore II
2. Chica Tormenta vs. Silueta
3. Ares vs. Magnifico
4. 3 Way Dance: Belial vs. Freelance vs. Micke Segura
5. Super Libre: Aero Boy vs. Titan
6. Ricky Marvin vs. Tony Rodriguez
7. Falls Count Anywhere Match: Extreme Tiger vs. Impulso
8. Por el Campeonato FULL: Arkangel de la Muerte (c) vs. Dinamic Black

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

12/22 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Indigo vs. Tapatio
2. El Divino vs. Jocker
3. Esfinge & Halcon de Plata vs. Demonio Maya & Demonio Rojo
4. El Gallo vs. Exterminador
5. Black Metal/Pegasso/Solar I vs. Espectrum/Herodes Jr./Malefico
6. Mascara Dorada/Shocker/Valiente vs. Mr. Aguila/Kraneo/Pierroth

12/22 – Arena Mexico
1. Metalico & Sensei vs. Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
2. #1 Contender Torneo Cibernetico por el CMLL Femenil Title – Participants: Amapola/Estrellita/Goya Kong/Silueta/Dalys la Caribena/Lady Afrodita/Princesa Sugei/La Seductora/Tiffany/Zeuxis
3. Delta/Guerrero Maya Jr./Sagrado vs. Shigeo Okumura/Puma King/Tiger
4. Atlantis/La Mascara/Titan vs. La Maquina de la Destruccion (Damian el Terrible/Rey Bucanero/Vangelis)
5. Volador Jr. vs. Negro Casas

12/23 – Arena Puebla
1. Black Tiger & Sensei vs. Espiritu Maligno & Toro Bill Jr.
2. Electrico & Shockercito vs. Pierrothito & Sauron
3. Sagrado & Stigma vs. Camorra & Bobby Zavala
4. Blue Panther & Delta vs. Shigeo Okumura & Virus
5. Atlantis/Brazo de Plata/Maximo vs. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla)

12/25 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Camaleon & Robin vs. Demonio Maya & Sadico
2. Hijo del Javier Cruz/Leo/Magnus vs. Acertijo/Disturbio/Rafaga
3. Fuego/El Gallo/Triton vs. El Barbaro Cavernario/Nitro/Nosferatu
4. Blue Panther & Solar I vs. Arkangel de la Muerte & Negro Casas (This should be really good)
5. Brazo de Plata/Shocker/Volador Jr. vs. La Maquina de la Destruccion (Damian el Terrible/Rey Bucanero/Vangelis)

12/25 – Arena Mexico
1. Leono & Metalico vs. Akuma & Zayco
2. Astral/Electrico/Ultimo Dragoncito vs. Demus 3:16/Nitrito/Pequeno Olimpico
3. Molotov/Starman/Stigma vs. Canelo Casas/Hijo del Signo/Shigeo Okumura
4. Lightning Match: Sagrado vs. Tiger
5. Delta/Guerrero Maya Jr./Valiente vs. Euforia/Felino/Pierroth
6. Atlantis/La Mascara/Titan vs. Rey Escorpion/Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)

FEDERACION INDEPENDENT DE LUCHA LIBRE

12/22 – Calle Distrito Federal Colonia Tres de Mayo
1. ?
2. Romeo & Dante Velazquez vs. Mr. Iskenia & Maldad Negra
3. Calaquita & Kid Latino vs. Impostor & Ultratumbita
4. Mascara contra Caballera: Gringo Loco I vs. Tony Diaz
5. Brazo de Plata/Flipper/Rey Cobra vs. Black Scorpion/Nahual/Rey Escorpion

FEDERACION UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

1/5 – Parque Nicolas Bravo de Fiesta de Medellin
1. ?
2. ??
3. Mascarita Sagrada & Voladorcito vs. Mini Cibernetico & Mini Electroshock
4. Huracan Ramirez/Mascara Sagrada Jr./Tinieblas Jr. vs. Coco Rojo/Henry/Scorpio Jr.

FRATERNIDAD DOS MIL

12/26 – Coliseo Fraternidad Dos Mil de Veracruz
1. 3 Way Dance: Angelito Negro vs. Pantera Rosa vs. Mini Flash
2. Anarquia & Tigre I vs. Aguila Imperial Jr. & Cancerbero Jr.
3. Atila/Reggae Boy/Sangre Nueva/Kristal vs. Chavo Infernal/Rockero Infernal/Triple-X Jr./Stefanny
4. Michael/Rey Egipto/Sangre y Fuego/Tiburon vs. Cirujano/Hijo del Buitre/Kid Dragon/Matrix
5. Drago & Fenix vs. Daga & Pentagon Jr.

FUERZA IMPERIAL

12/28 – Gimnasio Churubusco del Distrito Federal
1. ?
2. ??
3. Puma King/Scorpio Jr./Tiger vs. Cerebro Negro/Dinamic Black/Dr. Cerebro
4. Maximo & Cassandro vs. Felino & Rey Bucanero
5. Atlantis/La Mascara/Shocker vs. Mr. Niebla/Ultimo Guerrero/Villano IV

FURIA BLANCA PROMOCIONES

12/28 – Cancha German Evers de Mazatlan
1. ?
2. ??
3. Loser of the fall gets shaved or unmasked: Principe Kisho & Tiger vs. Bello Juan & Rudy Santana
4. Mascaras contra Mascaras: Kempo Dragon & Relampago vs. Los Bestiales I y II
5. CMLL Lt. Heavyweight Title: Rey Escorpion (c) vs. Mascara Dorada

INDEPENDENT

12/21 – Plaza de Toros de Chilpancingo
1. Dinastia & Mascarita Divina vs. Mini Abismo Negro & Mini Charly Manson
2. Atomic Boy/Fabi Apache/Pimpinela Escarlata vs. Gran Apache/Taya Valkyrie/Black Mamba
3. Daga & Fenix vs. Dizzy & Pentagon Jr.
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. La Secta Bizarra (Cuervo/Escoria/Espiritu)
5. Cibernetico/Electroshock/La Parka Jr. vs. Chessman/Hijo del Fantasma/Hijo del Texano

12/21 – Unidad Deportiva Oriente Maquio de San Juan del Rio
1. ?
2. ??
3. ???
4. Cinthia Moreno & Sexy Lady vs. Nygma & Yuriko
5. Gronda II & Octagon vs. Mascara Ano Dos Mil Jr. & Silver King

12/22 – Auditorio Municipal Ezequiel Montes de Queretaro
1. Geometrico & Kumache vs. Aladdin & Orion
2. Kaiser Dragon & Dulce Luna vs. Espada de Plata & Lilith Dark
3. Super Brazo Jr./Chica Yeye/La Chona vs. Daisuke Hanaoka/Rey Hechicero/Luchador Sorpresa
4. Freelance & Pantera I vs. Alan Extreme & Micke Segura
5. Decnis & Mascara Sagrada Jr. vs. Monsther & Reapper

12/22 – Campo Rojo Barrio Santa Maria de Tehuantepec
1. ?
2. ??
3. Challenger Jr. & Fantasma Blanco vs. Montecristo & Vertigo
4. Black Abyss vs. Capitan Furia
5. Dr. Wagner III & Mascara Sagrada Jr. vs. Hijo del Canek & Hijo del Fishman

12/22 – Instalaciones de la Feria de la Piñata de Acolman
1. ?
2. ??
3. Mascarita Sagrada & La Parkita vs. Mini Abismo Negro & Mini Psicosis
4. La Jarochita/Lolita/Pasion Kristal vs. La Hechicera/Mari Apache/Nygma
5. Aero Star/Argenis/Super Fly vs. La Secta Bizarra (Cuervo/Escoria/Espiritu

12/23 – Salon Zandunga de Ixtepec
1. ?
2. Fabi Apache & Lolita vs. La Hechiera & Sexy Lady
3. Dinastia & La Parkita vs. Mini Histeria & Mini Psicosis
4. Daga & Ultimo Gladiador vs. Pimpinela Escarlata & Yuriko
5. Alebrije II & Axel vs. Chessman & Pentagon Jr.

12/25 – Arena Azteca Budokan de Neza
1. Arlequin Negro & Samoth vs. Papa Chango & Punker Bizarro
2. Angel Astral/Legendario/Sky Man vs. Centella Atomica/Hell Boy/Metaleon
3. Dollar/Dragosth/Juana la Loca vs. Dement Xtreme/Hip Hop Man/Leon Dorado
4. Skayde/Esther Moreno/Diva Salvaje vs. Black Abyss/Zumbi/Rossy Moreno
5. Dr. Wagner III/Oriental/Yuriko vs. Black Warrior/Rey Hechicero/Jhonny Villalobos

12/25 – Arena Pavilion del Norte de Saltillo
1. ?
2. Destino/Eskalibur/Judicial Jr. vs. Eclipse/Guerrero Negro II/King Rap
3. Dragon Oriental/Lince de Oro/Ultimo Samuray vs. Espartan/Guerrero del Ring/Sombra Lagunera
4. Espartaco/Los Magnificos I y II vs. Guerrero Negro Jr./Kikapoo Jr./Tempestad
5. Chavo Lomeli/Green Demon/Latino vs. Los Guerreros Laguneros (Gran Guerrero/Niebla Roja/Ultimo Guerrero

12/25 – Auditorio Municipal Xaltipan-Xiutetelco de Puebla
1. ?
2. ??
3. ???
4. Lolita/La Parkita/Yuriko vs. Sexy Lady/Mini Chessman/Black Mamba
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. El Consejo (Argos/Hijo del Texano/Mascara Ano Dos Mil Jr.)

12/25 – Lienzo Charro de Tulpetac
1. Guerrero de Fuego & Infierno Negro vs. Destino & Ibrido
2. Cobra Imperial & Gato Salvaje Jr. vs. Darhius & Estigma
3. Corsario Negro Jr./Dr. Jekyll/Vortize vs. Moria/Robin/Shadow
4. Mascarita Divina & Mascarita Sagrada vs. Mini Murder Clown & Mini Psycho Clown
5. Alebrije II & La Parka Jr. vs. Cuervo & Espiritu

12/27 – Arena el Diablo Velasco de Veracruz
1. Marabunta Jr. & Peluchin vs. Kung Fu Jr. & Raiden
2. Diva Salvaje & Miss Gaviota vs. Bugambilla del Norte & Pasion Kristal
3. Hijo del Mascara Sagrada & Huracan Ramirez Jr. vs. Hijo del Canek & Hijo del Fishman
4. Hijo del Anibal vs. Hijo del Lizmark
5. Hijo del Dos Caras & Mascara Sagrada vs. Dr. Wagner III & Hijo del Medico Asesino

12/27 – Auditorio José María Arteaga de Querétaro
1. ?
2. ??
3. Dinastia & Mascarita Divina vs. Mascarita Negra & Mini Charly Manson
4. Fenix & Pimpinela Escarlata vs. Dizzy & Black Mamba
5. Cibernetico/Drago/La Parka Jr. vs. La Secta Bizarra (Cuervo/Escoria/Espiritu)

12/28 – Arena Olimpico Laguna de Gomez Palacio
1. ?
2. Circus & Payasito vs. Espectro III & Frankenstein
3. Maximito & La Parkita vs. Mini Dorado & Pentagoncito
4. Dr. Wagner III/Eterno/Hijo del Silver King vs. Hijo del Kato Kung Lee/Hijo del L.A. Par-K/V-57
5. La Sombra & Dragon Rojo vs. Euforia & Niebla Roja

12/28 – Auditorio Municipal de Torreon
1. ?
2. ??
3. Lolita & Mascarita Divina vs. La Jarochita & Mini Histeria
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)
5. Drago/Electroshock/La Parka Jr. vs. El Consejo (Hijo del Texano/Mascara Ano Dos Mil Jr./Silver King)

1/10 – Arena Xalapa
1. ?
2. ??
3. ???
4. Perro Aguayo Jr. & Daga vs. Pentagon Jr. & Silver King

INTERNATIONAL WRESTLING LEAGUE

12/25 – Deportivo Tlalli de Tlanepantla
1. 4 Way #1 Contender Match por el IWL Lightweight Title: Arceus vs. Fly Star vs. Rayo Star vs. Toxin Boy
2. Corcel Infernal vs. Quimico Jr.
3. 3 Way Dance por el IWL Jr. Heavyweight Title: Carta Brava Jr. (c) vs. Ares vs. Micke Segura
4. Scramble Match por el IWL Tag Titles: Dinamic Black & Fresero Jr. (c) vs. Arkanos & Shadow vs. ATM & ATM One vs. Fly Metalik & Fly Warrior vs. Kilvan & Yoruba
5. Torneo por el IWL Extreme Tag Titles – Block A: Aero Boy & Violento Jack vs. Angel o Demonio & Ovett vs. Cerebro Negro & Fantasma de la Opera vs. Leon Rojo & Perico vs. X-Fly & Ludark Shaitan
6. IWL Intercontinental Title: Super Crazy (c) vs. Zumbido
7. 4 Way Dance por el IWL Heavyweight Title: Canek (c) vs. Mr. Niebla vs. Rey Escoprion vs. Ultimo Vampiro

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

12/22 – Arena Naucalpan
1. Alfa/Omega/Seiya vs. Los Fulgores I y II/Zurdog
2. Hip Hop Man & Miss Gaviota vs. Douki & Imposible
3. Black Terry/Bombero Infernal/Dr. Cerebro vs. Los Gringos VIP (Avisman/Apolo Estrada Jr./Hijo del Diablo)
4. Centvrion/Golden Magic/Veneno vs. Las Traumas I y II/X-Fly
5. Mascara Purpura/Negro Navarro/Volador Jr. vs. Negro Casas/911/Super Nova

12/25 – Arena Naucalpan
1. Emperador Azteca/Seiya/Sky Angel vs. Arana de Plata/Atomic Star/Electro Boy
2. Dr. Cerebro/Golden Magic/Saruman vs. Douki/Imposible/Picudo Jr.
3. Alan Extreme/Toscano/Veneno vs. Pirata Morgan/Las Traumas I y II
4. 4 Way Dance por el Rock y Lucha Campeonato: Black Terry vs. Fuerza Guerrera vs. Heavy Metal vs. Negro Navarro
5. Rock y Lucha Campeonato: Villano IV (c) vs. Winner of #4

1/1 – Arena Naucalpan
1. Emperador Azteca & Sky Angel vs. Los Fulgores I y II
2. Dragoncito de Oro & Mini Rey Cometa vs. Mini Dr. X & Mini Joker
3. Bombero Infernal/Centvrion/Dr. Cerebro vs. Los Gringos VIP (Avisman/Hijo del Diablo/Tupac Amaru Jr. (WTF))
4. Alan Extreme/Golden Magic/Veneno vs. AK-47/Hijo del Mascara Ano Dos Mil/X-Fly
5. Lizmark/Vampiro/Villano IV vs. Cien Caras Jr./Pirata Morgan/Super Nova

INVASION RCH

1/1 – Arena Lopez Mateos
1. Euro & Olimpus vs. Sangre de Lobo & Stryker
2. Ludxor & Venum vs. Carta Brava Jr. & Eterno
3. Lolita/La Parkita/Black Mamba vs. Sexy Lady/Mini Chessman/Yuriko
4. Mexican Powers (Crazy Boy/Joe Lider/Nino Hamburguesa) vs. La Secta Bizarra (Cuervo/Escoria/Espiritu)
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. El Consejo (Hijo del Fantasma/Hijo del Texano/Mascara Ano Dos Mil Jr.)

MANTYZ PRODUCCIONES

12/25 – Arena Cuautepec
1. Talos & Tsunami vs. Cronos & Lirio de Plata
2. Axus & Mostro vs. Angel Nino de Plata & Bull Rider
3. Demencia & Kamus vs. Clon & Hacha Infernal
4. Factor & Spartan vs. Cosmos Negro & Fresero Jr.
5. Los Oficiales (AK-47/Fierro/911) vs. Cerebro Negro/Dr. Cerebro/King Flash

PROMOCIONES ACOSTA

12/28 – Arena Coliseo de Cordobes
1. Siluea Azul Jr. & Tiger Stell vs. Rocky Maciel & Red Bull
2. Tony Acosta & Super Pantera vs. Fire Boy & Manny Lopez
3. Ringo Acosta/Rockero Tri/Payasito de Rodeo vs. Demonio Rojo/Super Orion Jr./Piratita Morgan
4. Duende Acosta Jr./Hijo del Huracan Ramirez/Mascara Sagrada Jr. vs. Hijo del Canek/Hijo del Fishman/Lasserman

PROMOCIONES JUBA

12/22 – Arena Juba de Reynosa
1. ?
2. ??
3. ???
4. Asterisco/Asterisco Jr./Estrellato/Magnifico vs. Las Imagenes de Oro I y II/Kossmos/Maldicion
5. Octagon & Octagoncito vs. Hator & Mini Hator

PROMOCIONES KDENA

12/29 – Arena Coliseo de Monterrey
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)
6. AAA Mega Heavyweight Title: Hijo del Texano (c) vs. Psycho Clown

PROMOCIONES WINNERS BLACK

1/4 – Plaza de Toros Makarena de Uruapan
1. ?
2. ??
3. Huracan Ramirez/Nino del Angel/Super Kendo vs. Espectro de Ultratumba Jr./Maniac/Jhonny Villalobos
4. Mascara contra Caballera: Black Shadow vs. Esqueleto II
5. Atlantis/Mascara Dorada/Maximo vs. Black Warrior/Reapper/Ultimo Guerrero

PROMOCIONES ZP

12/22 – Sala de Armas del Magdalena Mixhuca del Distrito Federal
1. ?
2. ??
3. Jennifer Blake/Fabi Apache/Taya Valkyrie vs. Black Mamba/Pimpinela Escarlata/Yuriko
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Daga/Hijo del Fantasma/Psicosis Original
5. Cibernetico & La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr. & Hijo del Texano

SACCOMATS

12/25 – Arena Neza
1. Villano III Jr. & Hijo del Villano IV vs. Principe Azteca & Unico
2. Aramis/Marcela/Muneca de Plata vs. Dalys la Caribena/Princesa Blanca/La Seductora
3. Freelance/Neza Kid/Sublime vs. Boicot/Micke Segura/Super Kool
4. Fuego/Hombre Bala Jr./Stuka Jr. vs. Shigeo Okumura/Tiger/Virus
5. Maximo/Titan/Valiente vs. Dragon Rojo/Felino/Polvora

Post Category: News

Tags: , ,

Leave a Reply

Sponsors

Polls

Will Spike TV renew Impact Wrestling's contract?

Loading ... Loading ...

Are you a WWE Network subscriber?

Loading ... Loading ...

Should Scott Hall be inducted into the GERWECK.NET hall of fame?

Loading ... Loading ...