Pro Wrestling Since 1997

Menu

The Lucha Report for 12/9‏



RESULTADOS

AAA 12/8 – Auditorio de la Gente de Tepic (Guerra de Titanes)
1. Ludxor/Venum/Dinastia beat Gran Apache/Machine Rocker/Mini Charly Manson
2. Fenix/Los Güeros del Cielo (Angelico & Jack Evans) defeated Juventud Guerrera/Steve Pain/Pentagon Jr.
3. Steel Cage Match where the loser gets shaved: Black Mamba beat Pimpinela Escarlata who was shaved. Other participants: Polvo de Estrellas/Sexy Star/Yuriko/Pasion Kristal/Fabi Apache/Jennifer Blake/Taya Valkyrie
4. AAA Latin American Title: Blue Demon Jr. defeated Electroshock to retain his title.
5. AAA Trios Titles: The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) defeated El Consejo (Hijo del Fantasma/Hijo del Texano/Silver King) to retain their titles.
6. Perro Aguayo Jr./Cibernetico/El Mesias/La Parka Jr. beat Daga/Jeff Jarrett/Parka Negra/Psicosis Original when Mesias pinned Jarrett but after the match the big angle went down as El Consejo ran out to attack Ciber/Mesias/Parka before Zorro ran out to make the save but didn’t and joined in the attack as well as Los Perros reuniting with Konnan. Dorian Roldan then happily announced that La Sociedad was reuniting with Consejo, Perros, Sexy Star, Jarretts, & Konnan. The question though is that Perro Aguayo Jr.’s status wasn’t made clear as he wasn’t attacked or helped. Gaging the response on social media to this angle and needless to say there is a lot of fans that didn’t like this angle.

EMLL 12/8 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. El Brillante beat Samael
2. Angel del Mal & Demonio Rojo defeated Los Hippies (Martin y Tony Escobedo)
3. Sadico beat El Divino by DQ after ripping his mask off.
4. Demonio Maya/Espectrum/Infierno defeated Esfinge/El Idolo/Leon Blanco
5. El Gallo/Solar I/Stuka Jr. beat El Barbaro Cavernario/Negro Navarro/Rafaga with fans throwing money in the ring afterwards in appreciation.
6. Gran Guerrero & Ultimo Guerrero defeated Atlantis & La Mascara when GG ripped off Mascara’s mask and pinned him.

EMLL 12/8 – Arena Mexico
1. Herodes Jr. & Zayco beat Metatron & Oro Jr.
2. Hooligan/Sangre Azteca/Bobby Zavala defeated Pegasso/Sensei/Stigma
3. Blue Panther/Fuego/Sagrado beat Misterioso II/Namajague/Puma King
4. Lightning Match: Diamante Azul defeated Dragon Rojo
5. Mascara Dorada/Thunder/Valiente beat Averno/Euforia/Tama Tonga
6. Maximo/Rush/Volador Jr. defeated La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla) by DQ when Negro fouled Volador.

IWRG 12/8 – Arena Naucalpan
1. Los Fulgores I y II beat Atomic Star & Electro Boy
2. Los Exoticos (Bugambilla del Norte/Diva Salvaje/Miss Gaviota) defeated Avisman/Fulgore I (subbing for Kalim Black)/Imposible
3. Bombero Infernal/Dragon Celestial/Golden Magic beat Hijo del Diablo/Picudo Jr./Tony Rivera
4. Decision Match por el WWS Welterweight Title: Apolo Estrada Jr. defeated Dr. Cerebro to win the title with help from the referee. Doc was very upset afterwards and demanded a hair match.
5. Fuerza Guerrera/Las Traumas I y II beat Alan Extreme/Toscano/Veneno after Fuerza used a chain on Veneno.

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

SVE 12/6 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. Kanalla & Pit Bull beat Dementor & TG Power
2. Black Zygon/Camaleon de Oro/Venum Black Jr./Rubi Gardenia defeated Cholo/King Azteca/Shamu/Diamantina
3. Pentagoncito Black & Piratita Morgan beat Mascarita Sagrada & Nino de la Calle
4. Hijo del Rey Misterio & L.A. Par-K defeated Dr. Wagner Jr. & Hijo del Solitario when Par-K pinned Doc after Misterio fouled him.
5. Mascara contra Caballera: Rayo de Jalisco Jr. beat Super Parka who got a mild haircut far from bald. Hijo del Santo was supposed to be facing Parka but couldn’t due to his injury but he was at the show and spoke to the fans.

CARTELERAS

ALIANZA UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

12/25 – Arena Lopez Mateos
1. Aero Kid & Profeta vs. Kain & Kratos
2. Euro/Olimpus/Spider Boy vs. Ave Negra/Rey Inmortal/Sangre de Lobo
3. Fabi Apache & Octagoncito vs. Mari Apache & Mini Psicosis
4. Argenis & Fenix vs. Daga & Ultimo Gladiador
5. Drago & La Parka Jr. vs. Chessman & Pentagon Jr.

CAUTION WRESTLING FEDERATION

12/15 – Auditorio de Ozumbilla
1. ?
2. Escorpion Negro/Yuca/Diva Salvaje/El Guapito vs. Chester/Reyna Dorada/Chica Yeye/La Parkita
3. 4 Way Dance: Fulgore I vs. Fulgore II vs. Zoom Driver vs. Luchador Sorpresa
4. Relevos Increibles Suicidas: Fantasma Jr. & Shu el Guerrero vs. Konami & Peligro vs. Pilatos & Mascara Ano Dos Mil vs. Scorpio Jr. & Universo Dos Mil Jr.

CHILANGA MASK

12/22 – Arena Coliseo de Coacalco
1. Fulgore I vs. Fulgore II
2. Chica Tormenta vs. Silueta
3. Ares vs. Magnifico
4. 3 Way Dance: Belial vs. Freelance vs. Micke Segura
5. Super Libre: Aero Boy vs. Titan
6. Ricky Marvin vs. Tony Rodriguez
7. Falls Count Anywhere Match: Extreme Tiger vs. Impulso
8. Por el Campeonato FULL: Arkangel de la Muerte (c) vs. Dinamic Black

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

12/9 – Arena Puebla
1. Aguila Egipcia & Bengala vs. El Malayo & Zayco
2. Leono & Robin vs. Espiritu Maligno & King Jaguar
3. Sagrado/Starman/Stigma vs. Camorra/Cancerbero/Raziel
4. Delta/Guerrero Maya Jr./Titan vs. Mr. Aguila/Kraneo/Olimpico
5. Blue Panther vs. Averno
6. Atlantis & Mistico II vs. Gran Guerrero & Ultimo Guerrero

12/10 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Black Metal & Leo vs. Exterminador & Malefico
2. Magnus/Sky Kid/Smaker vs. Raziel/Mr. Trueno/Rey Trueno
3. Goya Kong/Marcela/Silueta vs. Amapola/La Comandante/Tiffany
4. Sagrado/Solar I/Stuka Jr. vs. Negro Navarro/Olimpico/Psycho Ripper
5. Los Estetas del Aire (Mascara Dorada/Mistico II/Valiente) vs. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)

12/10 – Arena Mexico
1. Bengala & Metatron vs. El Cholo & Zayco
2. Metalico/Molotov/Sensei vs. Disturbio/Hijo del Signo/Nosferatu
3. Fuego/Soberano/Stigma vs. Arkangel de la Muerte/Hooligan/Sangre Azteca
4. Lightning Match: Dark Angel vs. Dalys la Caribena
5. Blue Panther/Shocker/Thunder vs. Mr. Aguila/Felino/Tiger
6. Diamante Azul/Maximo/La Sombra vs. Dragon Rojo/Mr. Niebla/Rey Escorpion

12/13 – Arena Mexico
1. Camaleon & Oro Jr. vs. Canelo Casas & Herodes Jr.
2. Fuego/Pegasso/Triton vs. Shigeo Okumura/Virus/Bobby Zavala
3. Los Reyes de la Atlantida (Atlantis/Delta/Guerrero Maya Jr.) vs. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)
4. Lightning Match: Valiente vs. Negro Casas
5. Marco Corleone/La Mascara/Rush vs. La Maquina de la Destruccion (Damian el Terrible/Tama Tonga/Vangelis)
6. Mistico II/Titan/Volador Jr. vs. Niebla Roja/Reapper/Ultimo Guerrero

12/15 – Arena Mexico
1. Leono & Robin vs. Akuma & Inquisidor
2. Astral/Mini Fantasy/Shockercito vs. Demus 3:16/Pequeno Olimpico/Pequeno Warrior
3. Lightning Match: Super Halcon Jr. vs. Cancerbero
4. Guerrero Maya Jr./Sagrado/Stuka Jr. vs. Misterioso II/Puma King/Sangre Azteca
5. Blue Panther/Rush/Thunder vs. Polvora/Rey Bucanero/Tiger
6. Maximo/Valiente/Volador Jr. vs. Felino/Negro Casas/Pierroth

FEDERACION UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

12/15 – Cancha de Basquetbol de San Miguel Teotongo
1. Charly Madrid vs. Meiden
2. Akela & Marabunta Jr. vs. Raider & Tupuk Amaru
3. Decnis & Mascarita Sagrada vs. Hijo del Pirata Morgan & Mini Cibernetico
4. Huracan Ramirez & Tinieblas Jr. vs. Dr. Wagner III & Hijo del Mascara Ano Dos Mil

FUERZA IMPERIAL

12/28 – Gimnasio Churubusco del Distrito Federal
1. ?
2. ??
3. Puma King/Scorpio Jr./Tiger vs. Cerebro Negro/Dinamic Black/Dr. Cerebro
4. Maximo & Cassandro vs. Felino & Rey Bucanero
5. Atlantis/La Mascara/Shocker vs. Mr. Niebla/Ultimo Guerrero/Villano IV

FURIA BLANCA PROMOCIONES

12/14 – Cancha German Evers de Mazatlan
1. ?
2. ??
3. Furia Blanca/Principe Kisho/Tiger vs. Exterminador/Rudy Santana/Luchador Sorpresa
4. Torneo por el Pacific Coast Tag Titles – Participants: El Barbaro Cavernario & Espectrum/Black Ninja & Wilbert/Esfinge & Smaker/Fly Metal & Terremoto King Jr./Halcon Dos Mil & Mr. Humo/Jack Scorpio & Maligno
5. Kempo Dragon/La Mascara/Titan vs. Mr. Aguila/Mr. Trueno/Ultimo Guerrero

INDEPENDENT

12/9 – Plaza de Toros de Tenancingo
1. ?
2. ??
3. Jennifer Blake & La Jarochita vs. Mari Apache & Taya Valkyrie
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. El Consejo (Hijo del Texano/Mascara Ano Dos Mil Jr./Silver King)
5. Perro Aguayo Jr./Cibernetico/El Mesias vs. La Secta Bizarra (Cuervo/Escoria/Ozz)

12/12 – Auditorio Municipal Santa Isabel de Tepexala
1. ?
2. ??
3. Mascarita Divina & La Parkita vs. Mini Charly Manson & Mini Chessman
4. La Jarochita & Pasion Kristal vs. La Hechicera & Black Mamba
5. Electroshock/Fenix/Super Fly vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)

12/15 – Arena Coliseo de Coacalco
1. Golden Cat/Inmortal/Locky vs. Cheyen/Onix/Star
2. Demonio Baltazar/Forastero/Lapido/Ztizan vs. Astro Negro/Aztlan/Prodigio/Zenky
3. Chicago Rush/Teseo/Ukkonen vs. Destino/Kanon/Rey Hechicero
4. Por el Campeonato Cosmopolitan: Aramis (c) vs. Kripta
5. Iron Love/Jeque/Magnifico vs. Guerrero Maya Jr./Nitro/Sangre Azteca

12/15 – Arena Coliseo de San Luis Potosi
1. ?
2. Silueta & Vaquerita vs. Keira & Latin Queen
3. Oro Azul/Rey Fuego/Venado vs. Los Mensajeros del Mal (Cirujano/Curro Hernandez/Ku Klux Klan
4. Las Traumas I y II vs. Mensajero & Virus
5. Solar I & Super Astro vs. Black Terry & Negro Navarro

12/17 – Domo del Parque Solidaridad de Tonala
1. Donovan & Magisterio vs. Andy Aguilar & Halcon Negro
2. Capitan Cobra & Delirio vs. Egipcio Jr. & Sombra Infernal
3. Dinastia & Gladiador 95.5 vs. Mini Psicosis & Alex Romano
4. Lolita & La Magnifica vs. Mari Apache & Pantera Asesina
5. Fenix/Joe Lider/La Parka Jr. vs. Espiritu/Histeria/Pentagon Jr.

12/18 – Arena Actopan
1. ?
2. ??
3. Fabi Apache & Dinastia vs. Taya Valkyrie & Mascarita Negra
4. Fenix & Pimpinela Escarlata vs. Dizzy & Black Mamba
5. Cibernetico & La Parka Jr. vs. Chessman & Hijo del Texano

12/18 – Arena Queretaro (El Brazo Tribute Show)
1. Brazo Cibernetico vs. Kastigador
2. Brazo de Oro Jr. & Robin vs. Galaxy & Star Boy
3. Brazo de Platino & Super Brazo vs. Las Drabeks I y II
4. Aramis/Goya Kong/Muneca de Plata vs. Amapola/La Comandante/Tiffany
5. La Avalancha Alvarado (Brazo de Oro/Brazo de Plata/La Mascara/Maximo) vs. Gran Guerrero/Ray Mendoza Jr./Ultimo Guerrero/Villano IV)

12/18 – Salon Jardin en Santa Fe
1. ?
2. ??
3. Mascarita Divina/Octagoncito/La Parkita vs. Mini Charly Manson/Mini Chessman/Mini Psicosis
4. Aero Star & La Jarochita vs. Super Fly & Sexy Lady
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Los Exoticos (Pasion Kristal/Polvo de Estrellas/Yuriko)

12/21 – Plaza de Toros de Chilpancingo
1. Dinastia & Mascarita Divina vs. Mini Abismo Negro & Mini Charly Manson
2. Atomic Boy/Fabi Apache/Pimpinela Escarlata vs. Gran Apache/Taya Valkyrie/Black Mamba
3. Daga & Fenix vs. Dizzy & Pentagon Jr.
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. La Secta Bizarra (Cuervo/Escoria/Espiritu)
5. Cibernetico/Electroshock/La Parka Jr. vs. Chessman/Hijo del Fantasma/Hijo del Texano

12/21 – Unidad Deportiva Oriente Maquio de San Juan del Rio
1. ?
2. ??
3. ???
4. Cinthia Moreno & Sexy Lady vs. Nygma & Yuriko
5. Gronda II & Octagon vs. Mascara Ano Dos Mil Jr. & Silver King

12/22 – Instalaciones de la Feria de la Piñata de Acolman
1. ?
2. ??
3. Mascarita Sagrada & La Parkita vs. Mini Abismo Negro & Mini Psicosis
4. La Jarochita/Lolita/Pasion Kristal vs. La Hechicera/Mari Apache/Nygma
5. Aero Star/Argenis/Super Fly vs. La Secta Bizarra (Cuervo/Escoria/Espiritu

12/23 – Salon Zandunga de Ixtepec
1. ?
2. Fabi Apache & Lolita vs. La Hechiera & Sexy Lady
3. Dinastia & La Parkita vs. Mini Histeria & Mini Psicosis
4. Daga & Ultimo Gladiador vs. Pimpinela Escarlata & Yuriko
5. Alebrije II & Axel vs. Chessman & Pentagon Jr.

12/25 – Auditorio Municipal Xaltipan-Xiutetelco de Puebla
1. ?
2. ??
3. ???
4. Lolita/La Parkita/Yuriko vs. Sexy Lady/Mini Chessman/Black Mamba
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. El Consejo (Argos/Hijo del Texano/Mascara Ano Dos Mil Jr.)

12/27 – Arena el Diablo Velasco de Veracruz
1. Marabunta Jr. & Peluchin vs. Kung Fu Jr. & Raiden
2. Diva Salvaje & Miss Gaviota vs. Bugambilla del Norte & Pasion Kristal
3. Hijo del Mascara Sagrada & Huracan Ramirez Jr. vs. Hijo del Canek & Hijo del Fishman
4. Hijo del Anibal vs. Hijo del Lizmark
5. Hijo del Dos Caras & Mascara Sagrada vs. Dr. Wagner III & Hijo del Medico Asesino

12/27 – Auditorio José María Arteaga de Querétaro
1. ?
2. ??
3. Dinastia & Mascarita Divina vs. Mascarita Negra & Mini Charly Manson
4. Fenix & Pimpinela Escarlata vs. Dizzy & Black Mamba
5. Cibernetico/Drago/La Parka Jr. vs. La Secta Bizarra (Cuervo/Escoria/Espiritu)

12/28 – Auditorio Municipal de Torreon
1. ?
2. ??
3. Lolita & Mascarita Divina vs. La Jarochita & Mini Histeria
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)
5. Drago/Electroshock/La Parka Jr. vs. El Consejo (Hijo del Texano/Mascara Ano Dos Mil Jr./Silver King)

INTERNATIONAL WRESTLING LEAGUE

12/14 – Auditorio Municipal de Tampico
1. Kamillon/Sadica/Sahori/Star Fire vs. Baby Hangar/Guerrera Negra/Princesa Metalica/Xatana
2. Triangular de Atomicos: Arkanos/Las Medics I y III/Shadow vs. ATM (ATM/ATM Gold/ATM Silver/ATM Super) vs. Iron Boy/Loco Castillo/Lumino/Mecanico Infernal
3. Triangular de Tercias: Loco Max/Tony Rivera/Zumbido vs. Bronco/Peligro/Sadico vs. Freelance/Pantera/Micke Segura
4. IWL Atomicos Titles: Los Porros (Angel o Demonio/Leon Rojo/Ovett/Perico) (c) vs. Aero Boy/Dement Xtreme/Hormiga/Violento Jack
5. WWA Trios Titles contra Mascaras/Caballera: La Secta Negra (Carta Brava Jr./Cerebro Negro/Fantasma de la Opera) (c) vs. El Trio Fantasia (Super Muneco/Super Pinocho/Super Raton)
6. 4 Way Dance por el IWL Heavyweight Title: Dr. Wagner Jr. (c) vs. Canek vs. L.A. Par-K vs. Pirata Morgan

12/17 – Arena Aficion de Pachuca
1. Scramble Match por el IWL Lightweight Title: Medics III (c) vs. Fly Star/Fly Warrior/Kid Jaguar/Medics I
2. IWL Internet Title: Perico (c) vs. ATM One
3. Triangular de Parejas por el IWL Tag Titles: Dinamic Black & Fresero Jr. (c) vs. Arkanos & Kilvan and Shadow & Yoruba
4. Scramble Match por el IWL Jr. Heavyweight Title: Carta Brava Jr. (c) vs. Cerebro Negro/Fantasma de la Opera/Pantera/Micke Segura
5. IWL Trios Titles: Los Porros (Angel o Demonio/Leon Rojo/Ovett) (c) vs. ATM (Metal/Red/Silver)
6. Black Terry vs. Virus
7. 4 Way Dance por el IWL Heayvweight Title: Canek (c) vs. Mr. Niebla vs. Rey Escorpion vs. Villano IV

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

12/15 – Arena Naucalpan
1. Alfa & Omega vs. Los Fulgores I y II
2. Dragon Celestial/Hip Hop Man/Latigo vs. Arana de Plata/Kalim Black/Zurdog
3. Golden Magic/Diva Salvaje/Miss Gaviota vs. Douki/Imposible/911
4. Alan Extreme/Mascara Purpura/Veneno vs. Fuerza Guerrera/Super Nova/X-Fly
5. Caballera contra Caballera: Dr. Cerebro vs. Apolo Estrada Jr.

INVASION RCH

1/1 – Arena Lopez Mateos
1. Euro & Olimpus vs. Sangre de Lobo & Stryker
2. Ludxor & Venum vs. Carta Brava Jr. & Eterno
3. Lolita/La Parkita/Black Mamba vs. Sexy Lady/Mini Chessman/Yuriko
4. Mexican Powers (Crazy Boy/Joe Lider/Nino Hamburguesa) vs. La Secta Bizarra (Cuervo/Escoria/Espiritu)
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. El Consejo (Hijo del Fantasma/Hijo del Texano/Mascara Ano Dos Mil Jr.)

MANTYZ PRODUCCIONES

12/15 – Arena Cuautepec
1. Akus & Lirio de Plata vs. Ahijado de la Muerte & Krito
2. Bull Rider & Mostro vs. Clon & Kamus
3. Chucho el Roto & Yakuza vs. Sol de Oriente & Sombra Escarlata
4. Adamantium/Freelance/Micke Segura vs. Cosmos Negro/Hacha Infernal/King Flash
5. Los Oficiales (AK-47/Fierro/911) vs. El Comando Elite (Factor/Rayan/Spartan)

MONTERREY

12/15 – Arena Coliseo de Monterrey
1. Atomo/Rey Imagen/Shakira vs. Destructor/Solovino/Angel Especial
2. FILL Middleweight Title: Demonio del Caribe (c) vs. Cats
3. Orlando Santa Cruz/Silver Star/Vaquero Romo vs. Desafio/Gato Fantasma/Principe de Oro
4. 3 Way Dance: Pimpinela Escarlata vs. Orquidea Negra vs. Bello Rubi
5. Aero Star & Super Fly vs. Corazon de Barrio & Hator
6. Cibernetico & Jack Evans vs. Escoria & Ozz

UNIVERSAL WRESTLING ENTERTAINMENT

12/15 – Arena Lopez Mateos
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Dr. Wagner Jr. & La Sombra vs. L.A. Par-K & Volador Jr.

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

LUCHA PROFESSIONAL FRONTERIZA

12/13 – Salon Tapatio de Mexicali
1. Extreme Rules: Halloween vs. Mr. Tempest
2. Mr. Aguila vs. Genio del Aire

UNITED STATES

MUCHA LUCHA ATLANTA

12/15 – Santa Fe Mall in Duluth, Georgia
1. ?
2. ??
3. Mascara Dorada vs. Cassandro
4. Extreme Tiger & Hijo del Rey Misterio vs. Dragon Rojo & Niebla Roja



Post Category: News

Tags: , ,

Leave a Reply

Sponsors

Polls

Evolution reforms

Vote View Results

Loading ... Loading ...

Would you like to see The Rock vs. Brock Lesnar at Wrestlemania 31?

Loading ... Loading ...

Should Scott Hall be inducted into the GERWECK.NET hall of fame?

Loading ... Loading ...