Pro Wrestling Since 1997

Menu

The Lucha Report for 11/25‏



NOTICIAS

Psycho Ripper talked about his name change and said that with AAA owning the name Psicosis in the United States and the fact that he works shows there he was forced to change his name and parts of his attire that were also trademarked. He said that it wasn’t an issue in Mexico but the fact that he was being shown on American TV along with working indy shows became a problem.

RESULTADOS

DTU 11/23 – Deportivo Benito Juarez de Tenochitlan
1. Kalibus/Rey Estampida/Tacubo beat Angel de la Noche/Corey/Hell Boy
2. Cuadrangular de Parejas: Crazy King & Miedo Extremo defeated Hacker & Mastizo/Artikus & Lanceloth/Ave Fenix & Jhonky
3. Comando Negro & Chica Tormenta beat Black Fire & Davinha
4. Black Terry & Centvrion battled Paranoico & Slayer Pack to a DDQ when BT & Paranoico who had both been eliminated came back in the ring to brawl.
5. Scramble Match: Jinzo defeated Angel del Misterio – Other participants: Black Thunder/Crazy Boy/Drastick Boy/Kaleth/Pequeno Cobra/Rey Celestial
6. Negro Navarro & Trauma I beat Aero Boy & Violento Jack
7. Ciclope & X-Fly defeated Angel o Demonio & Ovett in a bloody match.

EMLL 11/24 – Arena Coliseo
1. Molotov & Sensei beat Akuma & Zayco
2. Oro Jr./Soberano/Starman defeated Canelo Casas/Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
3. Fuego/Magnus/Pegasso beat Namajague/Sangre Azteca/Bobby Zavala by DQ when Namajague ripped off Pegasso’s mask.
4. Lightning Match: Gran Guerrero defeated Triton
5. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla) beat Diamante Azul/Sagrado/Thunder
6. Blue Panther/Mascara Dorada/Titan defeated La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto) with Titan going over Averno again and challenged him for a shot at his Mexican National Welterweight Title again with Averno accepting this time.

EMLL 11/24 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Relampago Azul & Yaqui beat Explosivo & Indigo
2. Los Hippies (Martin y Tony Escobedo) defeated Demonio Rojo & Jocker
3. Demonio Maya/Exterminaodor/Rafaga beat Hijo del Javier Cruz/Leon Blanco/Virgo
4. Black Metal/Leo/Stuka Jr. defeated El Barbaro Cavernario/Magnum/Malefico
5. Rush/Super Popular/Valiente beat Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polvora/Rey Escorpion) with Rush going over Scorp then challenged him to a shot at his CMLL Lt. Heavyweight Title for next week.

IWRG 11/24 – Arena Naucalpan
1. IWRG Intercontinental Lightweight Title: Imposible beat Douki to retain his title.
2. Mexican State Trios Titles: Los Gringos VIP (Avisman/Apolo Estrada Jr./Hijo del Diablo) defeated Black Terry/Bombero Infernal/Dr. Cerebro with Apolo using a Martinete on Doc to retain their titles. Doc demanded a hair match afterwards.
3. IWRG Intercontinental Tag Titles: Las Traumas I y II beat AK-47 & Fierro to retain their titles.
4. IWRG Intercontinental Trios Titles: Pirata Morgan/Hijo del Pirata Morgan/Pirata Morgan Jr. defeated La Familia de Tijuana (Eterno/Super Nova/X-Fly) to retain their titles.
5. Por el Rey del Ring: 911 beat Hijo del Mascara Ano Dos Mil by DQ when Apolo Estrada Jr. fouled 911 to retain his title.

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

Promociones Cholo 11/21 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. Angel Vengador/Bull Rider/Exodo beat Cyrax/Ivan el Terrible/Super Mofles
2. Black Boy/Centauro/Clasico/Venum Black Jr. defeated Amnesia II/Mosco Negro/Scream/Shamu by DQ.
3. Latin American Tag Titles: Tony Casanova & Venum Black battled X-Torm & Zarco to a double countout after everyone was taken out by dives and the titles were declared vacant.
4. Ruleta de la Muerte: El Pulpo beat Super Machine who unmasked as Efrain Camarillo. Other participants: Super Kendo/Leatherface/Espectro Jr./Mazambula/Chaneke/Lizmark Jr./Camaleon de Oro/Rubi Gardenia/Memo Velazquez/Super Rhyno/Super Machine
5. Brazo de Oro/La Mascara/Mistico II defeated Morphosis/Oriental/Rey Escorpion with Mistico going over Scorp then challenged him for a shot at his CMLL Lt. Heavyweight Title afterwards.

CARTELERAS

CHILANGA MASK

12/22 – Arena Coliseo de Coacalco
1. Super Libre: Aero Boy vs. Titan
2. Ricky Marvin vs. Tony Rodriguez
3. Falls Count Anywhere Match: Extreme Tiger vs. Impulso

DESASTRE TOTAL ULTRAVIOLENTO

11/30 – Polideportivo Xonaca de Puebla
1. Artikus & Lanceloth vs. Ave Fenix & Heliux
2. Ladder Match: Aero Boy & Violento Jack vs. Pequeno Cobra & Slayer Pack vs. Hormiga & Kalibus
3. Kaleth/Joey Ryan/Luchadora Sorpresa vs. Angel del Misterio/Rey Celestial/La Magnifica
4. Scramble Match – Participants: Black Fire/Crazy Boy/Drastick Boy/Hacker/Jinzo/Roderick Strong
5. Triangular de Parejas: Angel o Demonio & Ovett vs. Ciclope & Miedo Extremo vs. Dement Xtreme & X-Fly

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

11/25 – Arena Puebla
1. Meyer & Paris vs. Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
2. Black Tiger/Millenium/Pegasso vs. Blue Center/Camorra/Hijo del Signo
3. Delta/Guerrero Maya Jr./Stigma vs. Kraneo/Olimpico/Psicosis
4. La Avalancha Alvarado (Brazo de Plata/La Mascara/Maximo) vs. Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polvora/Rey Escorpion)
5. Los Estetas del Aire (Mascara Dorada/Mistico II/Valiente) vs. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla)

11/26 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Esfinge & Metatron vs. Infierno & Rafaga
2. Oro Jr./Sky Kid/Smaker vs. Guerrero Negro Jr./Mr. Trueno/Rey Trueno
3. Sagrado/Starman/Stigma vs. Los Cancerberos del Infierno (Cancerbero/Raziel/Virus)
4. Delta/Diamante Azul/Guerrero Maya Jr. vs. Misterioso II/Niebla Roja/Pierroth
5. Atlantis/La Mascara/Rush vs. Negro Casas/Tama Tonga/Volador Jr.

11/26 – Arena Mexico
1. Leono & Metalico vs. Disturbio & Inquisidor
2. Pegasso/Soberano/Triton vs. Arkangel de la Muerte/Canelo Casas/Hooligan
3. Dark Angel/Estrellita/Goya Kong vs. Amapola/Tiffany/Zeuxis
4. Lightning Match: Fuego vs. Namajague
5. Stuka Jr./Thunder/Titan vs. La Maquina de la Destruccion (Damian el Terrible/Rey Bucanero/Vangelis)
6. Brazo de Plata/Maximo/Shocker vs. Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polvora/Rey Escorpion)

11/29 – Arena Mexico
1. Hombre Bala Jr. & Super Halcon Jr. vs. Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
2. Astral/Electrico/Shockercito vs. Demus 3:16/Pequeno Olimpico/Pierrothito
3. Angel de Oro/Delta/Guerrero Maya Jr. vs. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)
4. Lightning Match: Maximo vs. Niebla Roja
5. Atlantis/Diamante Azul/Shocker vs. Euforia/Tama Tonga/Ultimo Guerrero
6. Torneo Cibernetico: Blue Panther/La Mascara/Mascara Dorada/Mistico II/Valiente vs. Mr. Aguila/Kraneo/Morphosis/Psycho Ripper/Volador Jr.

12/1 – Arena Coliseo
1. Mini Fantasy & Ultimo Dragoncito vs. Mercurio & Nitrito
2. Dark Angel/Marcela/Silueta vs. Princesa Blanca/Princesa Sugei/La Seductora
3. Fuego/Sagrado/Triton vs. El Barbaro Cavernario/Shigeo Okumura/Puma King
4. Brazo de Plata/La Mascara/Stuka Jr. vs. Damian el Terrible/Sangre Azteca/Vangelis
5. Maximo/Mistico II/Thunder vs. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla)
6. Mexican National Welterweight Title: Averno (c) vs. Titan

FUSION SPORTS MEXICO

12/1 – Explanada de la Feria de Chiapas
1. Diamante Rojo Jr. & Silencio Jr. vs. Furier & Mini Black Metal
2. Dinastia & Black Mamba vs. Demasiado & Mini Abismo Negro
3. Scramble Match – Participants: Angel del Misterio/Drastick Boy/Eterno/Jinzo/Kaleth/Rey Celestial
4. Mexican Powers (Crazy Boy/Joe Lider/Nino Hamburguesa) vs. Parka Negra/Joey Ryan/Roderick Strong

INDEPENDENT

11/25 – Explanada Municipal Santa Catarina de Tlatenpan
1. ?
2. ??
3. ???
4. La Jarochita & Lolita vs. La Hechicera & Sexy Lady
5. Drago & La Parka Jr. vs. Electroshock & Ultimo Gladiador

11/26 – Arena Queretaro
1. Morfeo vs. Electric Boy
2. Eragon & Alex Guajardo vs. Galaxy & Sangre de Dragon
3. Los Dragones de Oriente I y II vs. Las Drabeks I y II
4. Averno & Blue Panther vs. Black Terry & Negro Navarro
5. Los Estetas del Ring (Mascara Dorada/Mistico II/Valiente) vs. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Ultimo Guerrero)

11/29 – Arena Nacional de Nicolas Romero
1. Las Arkins I y II/Cosmo vs. Big Machine/Krausser/Silver
2. Cerebro Maligno/Chucho el Roto/Pantera vs. Dragon Lee/Yakuza/Reina del Sur
3. Sepulturero vs. Luchador Sorpresa
4. Las Traumas I y II vs. Factor & Rayan

11/29 – Centro Civico de Ciudad Victoria
1. ?
2. Astuto/Fabi Apache/Dinastia/Pimpinela Escarlata vs. Gran Apache/Mari Apache/Mini Abismo Negro/Black Mamba
3. Mexican Powers (Alebrije II/Joe Lider/Nino Hamburguesa) vs. Antifaz del Norte/Daga/Pentagon Jr.
4. Steel Cage Match: Golden Tiger/Silver Tiger/Tiger vs. Nefasto/Thufasto/Thunder vs. Comando Extremo/Mascara Brillante/Rocker Boy
5. Jack Evans/Hijo del Fantasma/Mascara Ano Dos Mil Jr. vs. Escoria/Espiritu/Psicosis Original

11/29 – Palenque de Gallos de la Feria de Comitan
1. ?
2. ??
3. Mascarita Sagrada/Octagoncito/Mr. Sombra vs. Harahel/Mini Chessman/Mini Psicosis
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)
5. Aero Star/La Parka Jr./Luchador Sorpresa vs. Argos/Capitan Furia/Hijo del Texano

11/30 – Auditorio Municipal de Perote
1. Guerrero Sioux & Zorro de Fuego vs. Halcon Star & Sombra Blanca
2. Desconcido Jr./Mr. Imperio/Samuray de Plata vs. Bucanero/Gitano/Peligro
3. Flayer Boy/Linterna Verde/Vengador Radioactivo vs. Crazy Man/Poseidon/Rey Infierno
4. Atlantis & Mistico II vs. Gran Guerrero & Ultimo Guerrero

12/1 – Arena Independiente de Tultitlan
1. Pequeno Cererbo vs. Rey Imperio
2. Mr. Dragon/Rosario Negro/Viajero/Reina del Sur vs. Rony/Shibata/Spider Boy/Felina Metalica
3. Drako/Driver X/Sakura vs. Lover/Puma Black/Ultimo Rosario
4. Por el Campeonato Pachuca: Fresero Jr. (c) vs. Infierno Kid
5. Chucho el Roto/Iron Love/Toscano/Ultimo Gladiador vs. Holocausto/Jr. Mafia/Ojo Diabolico Jr./Sepulturero

12/1 – Gimnasio Municipal Josue Neri Santos de Ciudad Juarez
1. ?
2. ??
3. ???
4. Black Fish/Centinela/Ultimo Samuray vs. Emulo/Trimegistro/Vary
5. Hijo del L.A. Par-K/Pagano/Cassandro vs. Dr. Wagner III/Niebla Roja/Silver King Jr.
6. Atlantis & Ultimo Guerrero vs. Dr. Wagner Jr. & L.A. Par-K

12/15 – Arena Coliseo de San Luis Potosi
1. ?
2. Silueta & Vaquerita vs. Keira & Latin Queen
3. Oro Azul/Rey Fuego/Venado vs. Los Mensajeros del Mal (Cirujano/Curro Hernandez/Ku Klux Klan
4. Las Traumas I y II vs. Mensajero & Virus
5. Solar I & Super Astro vs. Black Terry & Negro Navarro

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

11/28 – Arena Naucalpan
1. Sky Angel vs. Zurdog
2. Emperador Azteca/Latigo/Seiya vs. Atomic Boy/Electro Boy/Kaling Black
3. IWRG Intercontinental Lightweight Title: Imposible (c) vs. Dragon Celestial
4. Golden Magic/Mascara Purpura/Toscano vs. Hijo del Mascara Ano Dos Mil/Super Nova/X-Fly
5. IWRG Intercontinental Tag Titles: Las Traumas I y II (c) vs. Alan Extreme & Veneno

INTERNATIONAL WRESTLING LEAGUE

12/14 – Auditorio Municipal de Tampico
1. Kamillon/Sadica/Sahori/Star Fire vs. Baby Hangar/Guerrera Negra/Princesa Metalica/Xatana
2. Triangular de Atomicos: Arkanos/Las Medics I y III/Shadow vs. ATM (ATM/ATM Gold/ATM Silver/ATM Super) vs. Iron Boy/Loco Castillo/Lumino/Mecanico Infernal
3. Triangular de Tercias: Loco Max/Tony Rivera/Zumbido vs. Bronco/Peligro/Sadico vs. Freelance/Pantera/Micke Segura
4. IWL Atomicos Titles: Los Porros (Angel o Demonio/Leon Rojo/Ovett/Perico) (c) vs. Aero Boy/Dement Xtreme/Hormiga/Violento Jack
5. WWA Trios Titles contra Mascaras/Caballera: La Secta Negra (Carta Brava Jr./Cerebro Negro/Fantasma de la Opera) (c) vs. El Trio Fantasia (Super Muneco/Super Pinocho/Super Raton)
6. 4 Way Dance por el IWL Heavyweight Title: Dr. Wagner Jr. (c) vs. Canek vs. L.A. Par-K vs. Pirata Morgan

LUCHA LIBRE WMC

12/8 – Deportivo SMC Villa Coapa de Pericoapa
1. Estrella Blanca Jr./Hijo del Estrella Blanca/Ikaro vs. Hantar/Imperio Negro/Magnetico
2. Marcela/Paloma Rouse/Yuca vs. Crazy Star/Skady/Star Fire
3. Super Libre: Ancla vs. Venom
4. Dr. Cerebro/Hijo del Fishman/Los Magnificos I y II vs. Kung Fu Jr./Lord Freeze/Los Rayos Tapatios I y II
5. Gronda XXX/Rey Bucanero/Sagrado vs. Apocalipsis/Dragon Rojo/Polvora

MANTYZ PRODUCCIONES

12/1 – Arena Cuautepec
1. ?
2. ??
3. ???
4. Mascara Dorada & Shocker vs. Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)
5. Mascara contra Caballera: Sky Dragon vs. Electroman

MONTERREY

12/15 – Arena Coliseo de Monterrey
1. Atomo/Rey Imagen/Shakira vs. Destructor/Solovino/Angel Especial
2. FILL Middleweight Title: Demonio del Caribe (c) vs. Cats
3. Orlando Santa Cruz/Silver Star/Vaquero Romo vs. Desafio/Gato Fantasma/Principe de Oro
4. 3 Way Dance: Pimpinela Escarlata vs. Orquidea Negra vs. Bello Rubi
5. Aero Star & Super Fly vs. Corazon de Barrio & Hator
6. Cibernetico & Jack Evans vs. Escoria & Ozz

PROMOCIONES HUMO

11/30 – Auditorio del Pueblo de Durango
1. Crazy Mause & Gran Chuy vs. Aero Kid & Kid Durango
2. 3 Way Dance: Princesa Guerrera vs. Sahori vs. Sadica
3. Lobo del Aire/Lobo Oriental/Rey Angel vs. Dark Saint/Halcon Suriano Jr./Stukita
4. WWA Trios Titles: La Secta Negra (Carta Brava Jr./Cerebro Negro/Fantasma de la Opera) (c) vs. Fulgore I/Rey Templario/Siniestro
5. Dr. Wagner Jr./El Trio Fantasia (Super Muneco/Super Pinocho/Super Raton) vs. Tony Rivera/Scorpio Jr./X-Fly/Zumbido

PROMOCIONES MEJIA

12/7 – Cancha de Futbol Rapido Ezequiel Montes de Queretaro
1. 3 Way Dance: Elixir vs. The Criminal vs. Black Hunter
2. Triangular de Tercias: Kid Jaguar/Las Medics I y III vs. Avenger/Capricornio Extreme/Extreme Boy vs. Kid Star/Kraken/Pandita Jr.
3. Torneo de Parejas – Participants: Arkanos & Shadow/DJ Master & Laserado/America & Pantera/Ojo de Halcon & Ojo de Halcon Jr./Halcon Dos Mil & Pantera Gris/Croyer & Electro Boy
4. Dinamic Black/Freelance/Fresero Jr./Mascara Jr. vs. Carta Brava Jr./Loco Max/Muerte Negra/Micke Segura
5. Cerebro Negro/El Trio Fantasia (Super Muneco/Super Pinocho/Super Raton) vs. Fantasma de la Opera/Tony Rivera/X-Fly/Zumbido

PROMOTORA EVOLUCION

12/8 – Arena Pinkusky de Campeche
1. ?
2. Campeche Tag Titles: Salvaje Rojo & Snow Metal (c) vs. Dr. Blood & Lobo Siberano
3. Cuadrangular de la Muerte: Sahori vs. Guerrera Negra vs. Kamillon vs. La Hiedra
4. Triangular de la Muerte: Asesino Negro Jr. vs. TJ Boy vs. Drakull
5. Gronda XXX/Rey Viznur/Saeta del Ring vs. Black Warrior/Mecanico Infernal/Sadico

REVOLUCIONADO LA LUCHA LIBRE PIEDADENSE

12/8 – Explanada de la Feria de La Piedad
1. Angel Galactico & Dragon Plateado vs. Craker & 5th Dimension
2. Ayax/Guerrero Dragon/Halcon Azteca vs. Fuerza K9/Fuerza K9 1/Fuerza K9 Jr.
3. Ultimo Halcon & Winner Boy vs. Black Evil & Dimension Jr.
4. Energy/Orion/Rey Latino vs. Dargus/Ridex/Vengador
5. Lumberjack Match: Relampago vs. Hijo del Pirata Morgan vs. Decnis vs. Pirata Morgan Jr. vs. Septimo Dragon

TODOS X TODOS

11/30 – Gimnasio Juan de la Barrera del Distrito Federal
1. Lady Apache vs. Rossy Moreno
2. Negro Navarro vs. Heddi Karaoui
3. Cuadrangular de la Muerte: Angel Blanco Jr. & Horus vs. Cien Caras Jr. & Mascara Ano Dos Mil vs. Pirata Morgan & Pirata Morgan Jr. vs. Los Villanos III y IV
4. 4 Way Dance: Hijo del Santo vs. L.A. Par-K vs. Dr. Wagner Jr. vs. Hijo del Solitario

UNIVERSAL WRESTLING ENTERTAINMENT

11/30 – Arena Lopez Mateos
1. Aereo & Astral vs. Demus 3:16 & Pierrothito
2. Dalys la Caribena & Estrellita vs. Princesa Blanca & Tiffany
3. Dinamic Black/Flyer/Golden Magic vs. Canis Lupis/Centvrion/Freelance
4. Mascara Dorada/Titan/Triton vs. Euforia/Puma King/Tiger
5. Brazo de Plata/Maximo/Rush vs. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla)

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

INDEPENDENT

11/29 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Cibernetico & El Mesias vs. Chessman & Silver King

SHOW EN VIVO ENTERTAINMENT

12/6 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. Kanalla & Pit Bull vs. Dementor & TG Power
2. Camaleon de Oro/Venum Black Jr./Rubi Gardenia vs. King Azteca/Shamu/Diamantina
3. Mascarita Sagrada & Tzuki vs. Pentagoncito Black & Piratita Morgan
4. Rayo de Jalisco Jr. & L.A. Par-K vs. Dr. Wagner Jr. & Hijo del Solitario
5. Mascara contra Caballera: Hijo del Santo vs. Super Parka

UNITED STATES

MUCHA LUCHA ATLANTA

12/15 – Santa Fe Mall in Duluth, Georgia
1. ?
2. ??
3. Mascara Dorada vs. Cassandro
4. Extreme Tiger & Hijo del Rey Misterio vs. Dragon Rojo & Niebla Roja



Post Category: News

Tags: , ,

Leave a Reply

Sponsors

Polls

Which match would you prefer for Wrestlemania 31?

Vote View Results

Loading ... Loading ...

Do you have access to Destination America?

Loading ... Loading ...

Should Christian be inducted into the GERWECK.NET Hall of Fame?

Loading ... Loading ...