Pro Wrestling Since 1997

Menu

The Lucha Report for 11/23‏



NOTICIAS

Psycho Clown announced on Thursday that EMLL had barred their talent from working the El Brazo Tribute show tonight at Arena Neza due to their policy of not allowing them to work in the same ring as AAA talent which is total BS because we have had examples of such happening this year. They will be at the show and will be signing autographs but total bush league since this was a tribute show for a beloved figure in the sport.

Rey Cometa suffered an arm injury last Sunday presumably at the Chilanga Mask show last Sunday at Arena Coliseo de Coacalco against Impulso and will be out of action for the next month.

The 7th annual EMLL Bodybuilding Contest took place Wednesday afternoon at Arena Mexico and for some of the luchadores and most of the front office this is the most important event of the year for the promotion. Seriously there is a lot of talent who put more work and effort to win this contest than to look good actually wrestling. Before the show there was an tumbling exhibition featuring Arkangel de la Muerte’s students which included some famous sons such as Hijo del Villano III, Villano III Jr., and Mr. Niebla Jr.

On to the awards here are the categories and how they placed

Principiantes Category:

1st Place – Dragon Lee II (yes the brother of Rush & Mistico II)
2nd Place – Pequeno Olimpico
3rd Place – Stukita

Intermedios Category:

1st Place – Electrico
2nd Place – Akuma
3rd Place – Puma King

Femenil Category:

1st Place – Dalys la Caribena (finally winning the competition after finishing 2nd the previous 4 years)
2nd Place – Dark Angel (who was announced the day before not to be competing only to show up and lose for the first time)
3rd Place – Estrellita

Avanzados Category:

1st Place – Astral
2nd Place – Sensei
3rd Place – Tama Tonga

Overall Winner – Astral (if you have seen his pics from Facebook then you knew this guy was taking this easy)

RESULTADOS

AAA 11/22 – Plaza de Toros San Marcos de Aguascalientes (TV taping)
1. Taya Valkyrie/Black Mamba/Yuriko beat Fabi Apache/Pasion Kristal/Pimpinela Escarlata with Yuriko going over Kristal wanting a hair match afterwards which all the others want with each other as well….smell the cage match.
2. Mexican Powers (Crazy Boy/Joe Lider/Nino Hamburguesa) defeated Eterno/Steve Pain/Pentagon Jr. (subbing for Juventud Guerrera who is in Ecuador for a show)
3. La Secta Bizarra (Cuervo/Escoria/Espiritu) beat The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) by DQ thanks to Hijo del Tirantes. El Consejo came out afterwards and said they were getting the shot at the AAA Trios Titles because Dorian Roldan was sending La Secta to Japan.
4. El Consejo (Hijo del Fantasma/Hijo del Texano/Silver King) defeated Fenix/Los Güeros del Cielo (Angelico & Jack Evans)
5. Daga/Parka Negra/Psicosis Original beat Perro Aguayo Jr./Cibernetico/La Parka Jr. – Perro tried not to fight with Daga & Psicosis but they turned on him and it turned into a beatdown before Konnan ran out trying to help but they got him until Zorro ran out and cleaned house. Ciber told Perrito that he doesn’t trust Konnan but Perrito said that he trusted them both.

EMLL 11/22 – Arena Mexico
1. Hombre Bala Jr. & Super Halcon Jr. beat Disturbio & Guerrero Negro Jr.
2. Dalys la Caribena/Princesa Blanca/La Seductora defeated Dark Angel/Goya Kong/Silueta
3. Angel de Oro/Stuka Jr./Triton beat Misterioso II/Shigeo Okumura/Virus
4. Kraneo/Psycho Ripper (Psicosis with a new look)/Vangelis defeated Atlantis/Blue Panther/La Mascara – After the match all the bodybuilding contest winners came out and posed in their speedos.
5. Negro Casas beat Rush clean with a Casita and afterwards they agreed to a hair match soon.
6. Euforia/Ultimo Guerrero/Volador Jr. defeated Los Estetas del Aire (Mascara Dorada/Mistico II/Valiente) with a big angle going on as Volador had issues with UG but eventually went over Mistico with his own Mistica. Volador then shook hands with Mistico after the match before Mistico got jumped by Los Guerreros which saw Volador making the save but he was outgunned until Kraneo & Psycho Ripper made the save for him. Ripper then yelled at Volador that they have saved him way too much and he never thanks them for it so he walked away from them.

Independent 11/19 – Arena Aficion de Pachuca
1. ?
2. Centvrion & Charly Madrid defeated Blazer & Violencia Jr.
3. Lumberjacks with straps Match: Fenix/Lolita/Mascarita Divina beat Pentagon Jr./La Jarochita/Mini Charly Manson
4. 3 Way Bull Terrier Match: Silver King defeated Electroshock & Mascara Ano Dos Mil Jr. after fouling Electro then touching the 4 corners.
5. Relevos Increibles: Monster Clown/La Parka Jr./Chessman beat Murder Clown/Psycho Clown/Hijo del Texano after the Clowns turned on Texano.

IWRG 11/21 – Arena Naucalpan
1. Atomic Star & Electro Boy beat Seiya & Sky Angel
2. Anubis Black/Arana de Plata/Epidemia defeated Emperador Azteca/Hip Hop Man/Latigo
3. #1 Contender Match por el IWRG Intercontinental Lightweight Title: Douki beat Dragon Celestial
4. Super Libre: Golden Magic defeated Canis Lupis in a bloody match with mask ripping and Magic demanded a mask match afterwards.
5. Triangular de Parejas: Alan Extreme & Veneno beat Las Traumas I y II and Eterno & Super Nova in another bloody match.

CARTELERAS

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

11/24 – Arena Coliseo
1. Molotov & Sensei vs. Akuma & Zayco
2. Oro Jr./Soberano/Starman vs. Canelo Casas/Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
3. Fuego/Pegasso/Sagrado vs. Namajague/Sangre Azteca/Bobby Zavala
4. Lightning Match: Triton vs. Gran Guerrero
5. Brazo de Plata/Diamante Azul/Thunder vs. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla)
6. Blue Panther/Mascara Dorada/Tian vs. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)

11/24 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Explosivo & Indigo vs. Relampago Azul & Yaqui
2. Los Hippies (Martin y Tony Escobedo) vs. Demonio Rojo & Jocker
3. Halcon de Plata/Leon Blanco/Virgo vs. Demonio Maya/Exterminaodor/Rafaga
4. Black Metal/El Gallo/Leo vs. Espectrum/Magnum/Malefico
5. Stuka Jr./Super Popular/Valiente vs. Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polvora/Rey Escorpion)

11/25 – Arena Puebla
1. Meyer & Paris vs. Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
2. Black Tiger/Millenium/Pegasso vs. Blue Center/Camorra/Hijo del Signo
3. Delta/Guerrero Maya Jr./Stigma vs. Kraneo/Olimpico/Psicosis
4. La Avalancha Alvarado (Brazo de Plata/La Mascara/Maximo) vs. Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polvora/Rey Escorpion)
5. Los Estetas del Aire (Mascara Dorada/Mistico II/Valiente) vs. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla)

11/26 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Esfinge & Metatron vs. Infierno & Rafaga
2. Oro Jr./Sky Kid/Smaker vs. Guerrero Negro Jr./Mr. Trueno/Rey Trueno
3. Sagrado/Starman/Stigma vs. Los Cancerberos del Infierno (Cancerbero/Raziel/Virus)
4. Delta/Diamante Azul/Guerrero Maya Jr. vs. Misterioso II/Niebla Roja/Pierroth
5. Atlantis/La Mascara/Rush vs. Negro Casas/Tama Tonga/Volador Jr.

11/26 – Arena Mexico
1. Leono & Metalico vs. Disturbio & Inquisidor
2. Pegasso/Soberano/Triton vs. Arkangel de la Muerte/Canelo Casas/Hooligan
3. Dark Angel/Estrellita/Goya Kong vs. Amapola/Tiffany/Zeuxis
4. Lightning Match: Fuego vs. Namajague
5. Stuka Jr./Thunder/Titan vs. La Maquina de la Destruccion (Damian el Terrible/Rey Bucanero/Vangelis)
6. Brazo de Plata/Maximo/Shocker vs. Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polvora/Rey Escorpion)

11/29 – Arena Mexico
1. Hombre Bala Jr. & Super Halcon Jr. vs. Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
2. Astral/Electrico/Shockercito vs. Demus 3:16/Pequeno Olimpico/Pierrothito
3. Angel de Oro/Delta/Guerrero Maya Jr. vs. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)
4. Lightning Match: Maximo vs. Niebla Roja
5. Atlantis/Diamante Azul/Shocker vs. Euforia/Tama Tonga/Ultimo Guerrero
6. Torneo Cibernetico: Blue Panther/La Mascara/Mascara Dorada/Mistico II/Valiente vs. Mr. Aguila/Kraneo/Morphosis/Psycho Ripper/Volador Jr.

FUSION SPORTS MEXICO

12/1 – Explanada de la Feria de Chiapas
1. Diamante Rojo Jr. & Silencio Jr. vs. Furier & Mini Black Metal
2. Dinastia & Black Mamba vs. Demasiado & Mini Abismo Negro
3. Scramble Match – Participants: Angel del Misterio/Drastick Boy/Eterno/Jinzo/Kaleth/Rey Celestial
4. Mexican Powers (Crazy Boy/Joe Lider/Nino Hamburguesa) vs. Parka Negra/Joey Ryan/Roderick Strong

INDEPENDENT

11/25 – Explanada Municipal Santa Catarina de Tlatenpan
1. ?
2. ??
3. ???
4. La Jarochita & Lolita vs. La Hechicera & Sexy Lady
5. Drago & La Parka Jr. vs. Electroshock & Ultimo Gladiador

11/26 – Arena Queretaro
1. Morfeo vs. Electric Boy
2. Eragon & Alex Guajardo vs. Galaxy & Sangre de Dragon
3. Los Dragones de Oriente I y II vs. Las Drabeks I y II
4. Averno & Blue Panther vs. Black Terry & Negro Navarro
5. Los Estetas del Ring (Mascara Dorada/Mistico II/Valiente) vs. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Ultimo Guerrero)

11/29 – Arena Nacional de Nicolas Romero
1. Las Arkins I y II/Cosmo vs. Big Machine/Krausser/Silver
2. Cerebro Maligno/Chucho el Roto/Pantera vs. Dragon Lee/Yakuza/Reina del Sur
3. Sepulturero vs. Luchador Sorpresa
4. Las Traumas I y II vs. Factor & Rayan

11/29 – Palenque de Gallos de la Feria de Comitan
1. ?
2. ??
3. Mascarita Sagrada/Octagoncito/Mr. Sombra vs. Harahel/Mini Chessman/Mini Psicosis
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)
5. Aero Star/La Parka Jr./Luchador Sorpresa vs. Argos/Capitan Furia/Hijo del Texano

12/1 – Arena Independiente de Tultitlan
1. Pequeno Cererbo vs. Rey Imperio
2. Mr. Dragon/Rosario Negro/Viajero/Reina del Sur vs. Rony/Shibata/Spider Boy/Felina Metalica
3. Drako/Driver X/Sakura vs. Lover/Puma Black/Ultimo Rosario
4. Por el Campeonato Pachuca: Fresero Jr. (c) vs. Infierno Kid
5. Chucho el Roto/Iron Love/Toscano/Ultimo Gladiador vs. Holocausto/Jr. Mafia/Ojo Diabolico Jr./Sepulturero

12/15 – Arena Coliseo de San Luis Potosi
1. ?
2. Silueta & Vaquerita vs. Keira & Latin Queen
3. Oro Azul/Rey Fuego/Venado vs. Los Mensajeros del Mal (Cirujano/Curro Hernandez/Ku Klux Klan
4. Las Traumas I y II vs. Mensajero & Virus
5. Solar I & Super Astro vs. Black Terry & Negro Navarro

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

11/24 – Arena Naucalpan
1. IWRG Intercontinental Lightweight Title: Imposible (c) vs. Douki
2. Mexican State Trios Titles: Los Gringos VIP (Avisman/Apolo Estrada Jr./Hijo del Diablo) (c) vs. Black Terry/Bombero Infernal/Dr. Cerebro
3. IWRG Intercontinental Tag Titles: Las Traumas I y II (c) vs. AK-47 & Fierro
4. IWRG Intercontinental Trios Titles: Pirata Morgan/Hijo del Pirata Morgan/Pirata Morgan Jr. vs. La Familia de Tijuana (Eterno/Super Nova/X-Fly)
5. Por el Rey del Ring: 911 (c) vs. Hijo del Mascara Ano Dos Mil

INTERNATIONAL WRESTLING LEAGUE

12/14 – Auditorio Municipal de Tampico
1. Kamillon/Sadica/Sahori/Star Fire vs. Baby Hangar/Guerrera Negra/Princesa Metalica/Xatana
2. Triangular de Atomicos: Arkanos/Las Medics I y III/Shadow vs. ATM (ATM/ATM Gold/ATM Silver/ATM Super) vs. Iron Boy/Loco Castillo/Lumino/Mecanico Infernal
3. Triangular de Tercias: Loco Max/Tony Rivera/Zumbido vs. Bronco/Peligro/Sadico vs. Freelance/Pantera/Micke Segura
4. IWL Atomicos Titles: Los Porros (Angel o Demonio/Leon Rojo/Ovett/Perico) (c) vs. Aero Boy/Dement Xtreme/Hormiga/Violento Jack
5. WWA Trios Titles contra Mascaras/Caballera: La Secta Negra (Carta Brava Jr./Cerebro Negro/Fantasma de la Opera) (c) vs. El Trio Fantasia (Super Muneco/Super Pinocho/Super Raton)
6. 4 Way Dance por el IWL Heavyweight Title: Dr. Wagner Jr. (c) vs. Canek vs. L.A. Par-K vs. Pirata Morgan

LUCHA LIBRE ACAPULCO

11/24 – Unidad Deportiva de Acapulco
1. Aspiranito/El Guerrero/Seiya/Spartus vs. Joker/Kristal/Rey Jaguar/Romano
2. Estrella Divina/Phyros/El Pulpo/May Flowers vs. Astaroth/Guerrero Jr./Pandemonium Jr./Vegueta
3. La Avalancha Alvarado (Brazo de Oro/Brazo de Oro Jr./Robin) vs. Las Agorafobias I y III/Ultimo Samurai
4. Torneo Cibernetico – Participants: Baxter/Charly Madrid/Chico Che/Dinamic Black/Uranio/Andros Black/Apolo Estrada Jr./Gargola/911/Pandemonium
5. Black Silver Jr./La Mascara/Mistico II vs. Hijo del Black Silver/Mercurio/Pez Tigre

LUCHA LIBRE WMC

12/8 – Deportivo SMC Villa Coapa de Pericoapa
1. Estrella Blanca Jr./Hijo del Estrella Blanca/Ikaro vs. Hantar/Imperio Negro/Magnetico
2. Marcela/Paloma Rouse/Yuca vs. Crazy Star/Skady/Star Fire
3. Super Libre: Ancla vs. Venom
4. Dr. Cerebro/Hijo del Fishman/Los Magnificos I y II vs. Kung Fu Jr./Lord Freeze/Los Rayos Tapatios I y II
5. Gronda XXX/Rey Bucanero/Sagrado vs. Apocalipsis/Dragon Rojo/Polvora

MANTYZ PRODUCCIONES

12/1 – Arena Cuautepec
1. ?
2. ??
3. ???
4. Mascara Dorada & Shocker vs. Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)
5. Mascara contra Caballera: Sky Dragon vs. Electroman

PROMOCIONES HUMO

11/30 – Auditorio del Pueblo de Durango
1. Crazy Mause & Gran Chuy vs. Aero Kid & Kid Durango
2. 3 Way Dance: Princesa Guerrera vs. Sahori vs. Sadica
3. Lobo del Aire/Lobo Oriental/Rey Angel vs. Dark Saint/Halcon Suriano Jr./Stukita
4. WWA Trios Titles: La Secta Negra (Carta Brava Jr./Cerebro Negro/Fantasma de la Opera) (c) vs. Fulgore I/Rey Templario/Siniestro
5. Dr. Wagner Jr./El Trio Fantasia (Super Muneco/Super Pinocho/Super Raton) vs. Tony Rivera/Scorpio Jr./X-Fly/Zumbido

PROMOCIONES MEJIA

12/7 – Cancha de Futbol Rapido Ezequiel Montes de Queretaro
1. 3 Way Dance: Elixir vs. The Criminal vs. Black Hunter
2. Triangular de Tercias: Kid Jaguar/Las Medics I y III vs. Avenger/Capricornio Extreme/Extreme Boy vs. Kid Star/Kraken/Pandita Jr.
3. Torneo de Parejas – Participants: Arkanos & Shadow/DJ Master & Laserado/America & Pantera/Ojo de Halcon & Ojo de Halcon Jr./Halcon Dos Mil & Pantera Gris/Croyer & Electro Boy
4. Dinamic Black/Freelance/Fresero Jr./Mascara Jr. vs. Carta Brava Jr./Loco Max/Muerte Negra/Micke Segura
5. Cerebro Negro/El Trio Fantasia (Super Muneco/Super Pinocho/Super Raton) vs. Fantasma de la Opera/Tony Rivera/X-Fly/Zumbido

PROMOTORA EVOLUCION

12/8 – Arena Pinkusky de Campeche
1. ?
2. Campeche Tag Titles: Salvaje Rojo & Snow Metal (c) vs. Dr. Blood & Lobo Siberano
3. Cuadrangular de la Muerte: Sahori vs. Guerrera Negra vs. Kamillon vs. La Hiedra
4. Triangular de la Muerte: Asesino Negro Jr. vs. TJ Boy vs. Drakull
5. Gronda XXX/Rey Viznur/Saeta del Ring vs. Black Warrior/Mecanico Infernal/Sadico

REVOLUCIONADO LA LUCHA LIBRE PIEDADENSE

12/8 – Explanada de la Feria de La Piedad
1. Angel Galactico & Dragon Plateado vs. Craker & 5th Dimension
2. Ayax/Guerrero Dragon/Halcon Azteca vs. Fuerza K9/Fuerza K9 1/Fuerza K9 Jr.
3. Ultimo Halcon & Winner Boy vs. Black Evil & Dimension Jr.
4. Energy/Orion/Rey Latino vs. Dargus/Ridex/Vengador
5. Lumberjack Match: Relampago vs. Hijo del Pirata Morgan vs. Decnis vs. Pirata Morgan Jr. vs. Septimo Dragon

TODOS X TODOS

11/30 – Gimnasio Juan de la Barrera del Distrito Federal
1. Lady Apache vs. Rossy Moreno
2. Negro Navarro vs. Heddi Karaoui
3. Cuadrangular de la Muerte: Angel Blanco Jr. & Horus vs. Cien Caras Jr. & Mascara Ano Dos Mil vs. Pirata Morgan & Pirata Morgan Jr. vs. Los Villanos III y IV
4. 4 Way Dance: Hijo del Santo vs. L.A. Par-K vs. Dr. Wagner Jr. vs. Hijo del Solitario

UNIVERSAL WRESTLING ENTERTAINMENT

11/30 – Arena Lopez Mateos
1. Aereo & Astral vs. Demus 3:16 & Pierrothito
2. Dalys la Caribena & Estrellita vs. Princesa Blanca & Tiffany
3. Dinamic Black/Flyer/Golden Magic vs. Canis Lupis/Centvrion/Freelance
4. Mascara Dorada/Titan/Triton vs. Euforia/Puma King/Tiger
5. Brazo de Plata/Maximo/Rush vs. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla)

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

INDEPENDENT

11/29 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Cibernetico & El Mesias vs. Chessman & Silver King

SHOW EN VIVO ENTERTAINMENT

12/6 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. Kanalla & Pit Bull vs. Dementor & TG Power
2. Camaleon de Oro/Venum Black Jr./Rubi Gardenia vs. King Azteca/Shamu/Diamantina
3. Mascarita Sagrada & Tzuki vs. Pentagoncito Black & Piratita Morgan
4. Rayo de Jalisco Jr. & L.A. Par-K vs. Dr. Wagner Jr. & Hijo del Solitario
5. Mascara contra Caballera: Hijo del Santo vs. Super Parka



Post Category: News

Tags: , ,

Leave a Reply

Sponsors

Polls

Will Spike TV renew Impact Wrestling's contract?

Loading ... Loading ...

Are you a WWE Network subscriber?

Loading ... Loading ...

Should Scott Hall be inducted into the GERWECK.NET hall of fame?

Loading ... Loading ...