Pro Wrestling Since 1997

Menu

The Lucha Report for 8/28‏ (wrestler sentenced to seven years in prison)



NOTICIAS

After almost serving two years in prison awaiting sentencing for almost murdering two police officers, Jesús Luna Pozos aka Charly Manson was sentenced on Monday to 7 years and 4 months in federal prison. The incident happened on April 24th, 2011 when Manson was arrested in Zapotitla after assaulting four police officers as they were trying to arrest him for being drunk. Manson and his friend Adrián López Reyes who was also a juvenile were looking for Charly’s car and couldn’t find it so they found the officers to help them because they thought that they had been carjacked but the cops wanted to bring them in for being drunk so a huge argument ensued. Another police officer showed up as backup and in the excitement of the situation, he shot Reyes in the leg before an ambulance showed up to pick up Reyes and the officers. Charly & Reyes were both taken to jail then Reyes was sent to a hospital while the officers were sent to another one with one of the officers having some serious head injuries. Román Castañeda Castro who was the police officer that was severely injured by Manson was revealed to have suffered a fractured skull with brain trauma and his partner Moisés Izaguirre Baños had to have surgery on his nose. At the time, Luis Genaro Vázquez who is the deputy Attorney General for the PGJDF said that with Manson being adverse in wrestling they were treating this case even more serious than a regular fight with police because Manson’s extremities are considered as weapons against defenseless policemen.

The full legal report at the time was as follows:

The attorney general’s office of the Justicia del Distrito Federal (PGJDF) exercised penal action against the professional wrestler Jesús Luna Pozos whose professional name is Charly Manson and Adrián López Reyes who was his driver for probable responsibility of assault qualified by acting advantage against agents of the authority. Through the Fiscalía Desconcentrada de Investigación en Tláhuac, la Subprocuraduría de Averiguaciones Previas Desconcentradas reported that Manson & Reyes were consigned before the penal judge that was on duty at Reclusorio Preventivo Varonil Sur since ministerially the accusations were accredited by injuring two preventive police officers with fighting tactics of his art. According to registered information on the early morning of April 24, 2011, the wrestler Charly Manson in the company of his driver Adrián López Reyes were found on calle (street) Bartolomé Escobedo, colonia Agrícola Metropolitana as they were trying to look for their vehicle after requesting police assistance. The police showed up and were told by Manson they were looking for a red Dodge Caliber that wasn’t parked where it was supposed to be at. Upon arriving at the scene, the officers questioned them on how they lost their vehicle which during the questioning the wrestler started pushing the cops which started a clash. Manson then employed his lucha libre know-how by striking police officer Moisés Izaguirre Baños in the face causing an orbital fracture in his right eye and a fractured jawbone meanwhile Román Castañeda Castro suffered a fractured skull with brain trauma. Two more assisting officers arrived at the scene where they joined the fray where they proceeded to detain Manson & Reyes then taking them to Ministerio Público de la Coordinación Territorial Tláhuac Dos where the corresponding prior inquiry was initiated. It will take 60 days or more for Castro to heal so penal action will be exercised against Manson & Reyes. The legal argument consigned to Manson & Reyes is found established in article 130, fraction III with the qualification that the crime was committeed with advantage predicted in the article 130 relating to the 134 which is aggrevated assault against the legitimate exercise of the authority predicted in the article 289 of the penal code of the federal district. Regarding maximum and minimum punishments, the medium term is greater to 5 years with the maximum being 8 to 10 years as this is treated like a serious crime therefore there is no benefit of low precaution.

AAA’s lawyers bailed Charly Manson out of prison on May 4th, 2011 and went back to work for the promotion until June 30th, 2011 when Manson was arrested after the AAA TV taping in Tizayuca on a warrant placed by the judge revoking his bail and was transferred to Mexico City early Friday morning where he has been in jail ever since. This stems from the attack on the police officers in April that sent him to prison to begin with before bail was met on May 3rd, 2011 but the judge has decided to revoke the bail and Manson has been in prison ever since. Reyes though did his prison time and has been released on parole.

RESULTADOS

EMLL 8/26 – Arena Puebla
1. Guerrero Negro Jr. & El Malayo beat Black Tiger & Robin
2. Hombre Bala Jr./Metalico/Tigre Rojo Jr. defeated Akron/Hijo del Signo/King Jaguar
3. Fuego/Sagrado/Triton beat Namajague/Puma King/Sangre Azteca
4. Brazo de Plata/Diamante Azul/La Mascara defeated Los Invasores (Kraneo/Morphosis/Psicosis)
5. Relevos Increibles: Atlantis/La Sombra/Mr. Niebla beat Rush/Damian el Terrible/Volador Jr. by DQ when Rush fouled Niebla. Rush & Niebla then got in a shouting match afterwards and they will have a singles match next week.

EMLL 8/27 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Espectrum & Malefico beat Black Metal & Leo
2. Diamante/Fuego/Magnus defeated Escandalo/Hooligan/Sangre Azteca
3. CMLL Femenil Title: Marcela beat Amapola to retain her title.
4. Angel de Oro/Blue Panther/Titan defeated Dragon Rojo/Misterioso II/Polvora with Oro going over Polvora and challenged him to a shot at his Mexican National Welterweight Title next week.
5. Damian el Terrible/Negro Casas/Volador Jr. beat La Tercia Sensacion (Marco Corleone/Maximo/Rush)

EMLL 8/27 – Arena Mexico
1. Oro Jr. & Robin beat Herodes Jr. & Inquisidor
2. Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)/Nitro defeated Soberano/Stigma/Super Halcon Jr.
3. Los Cadetes del Espacio (Pegasso/Starman/Triton) beat Cancerbero/Taichi Ishikari/Raziel
4. Lightning Match: Rey Cometa defeated Shigeo Okumura
5. Namajague/Rey Escorpion/Hiroshi Tanahashi beat Brazo de Plata/Delta/Guerrero Maya Jr. with Tanahashi using the High Fly Flow on Porky.
6. Atlantis/La Mascara/Thunder defeated Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Ultimo Guerrero) by DQ when UG ripped off Atlantis’ mask.

IWL 8/27 – Arena Aficion de Pachuca
1. 3 Way Dance: Chamuel beat Gallito Feliz & El Guapito
2. As Jr./Centinela/Coco Amarillo Jr./Gato Salvaje defeated Babel/Corcel Infernal/Mascara de la Muerte/Monsther II
3. Tables/Ladders/Chairs Match por el IWL Internet Title: Perico retained his title. Other participants: Arkanos/Arceus/Fly Metalik/Fly Star/Fly Warrior/Kid Jaguar/Medics III/Metaleon/Ninja de Fuego/Peligro/Quimico Jr./Shadow
4. Triangular de Tercias: ATM (ATM/ATM Gold/ATM Silver) beat Aero Boy/Dement Xtreme/Hormiga and Los Indestrucibles (Infierno Kid/Ojo Diabolico Jr./Sepulturero)
5. 5 Way Dance por el IWL Jr. Heavyweight Title: Carta Brava Jr. defeated Astro Latino to win the title. Freelance/Pantera I/Micke Segura were in the match and Brava wasn’t originally scheduled to be here but he jumped in anyway.
6. Triangular de Tercias: Loco Max/Super Pinocho/Super Raton beat La Secta Negra (Carta Brava Jr./Cerebro Negro/Fantasma de la Opera) & Los Porros (Angel o Demonio/Leon Rojo/Ovett)
7. Dr. Wagner Jr./Huracan Ramirez/Super Muneco defeated Canek/Super Crazy/Zumbido by DQ when Canek ripped off Doc’s mask.

Promociones Cantu 8/26 – Arena Cuatro Caminos de Nuevo Laredo
1. ?
2. Jennifer Blake & Sexy Lady defeated La Hiedra & Taya Valkyrie
3. El Brazo & La Hechicera beat Veneno & Dama de Hierro
4. Los Exoticos (Black Mamba/Pimpinela Escarlata/Polvo de Estrellas) defeated La Secta Bizarra (Escoria/EspirituOzz)
5. Steel Cage Match where the last man eliminated gets shaved or unmasked: Sobredosis beat Espiritu (who wasn’t originally in the match but joined anyway) who got shaved. Raul Romero who is on the Nuevo Laredo Commission stated that if Espiritu wanted to get in the match then he could get shaved if he lost which he did. Other participants: Hombre sin Miedo/Kendor Jr./Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker/Ultimo Gladiador

CARTELERAS

ALIANZA UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

9/1 – Arena Lopez Mateos
1. Dragon Mixteco Jr. & Waercat vs. Antheus & Sentencia
2. Pegasus/Shibata/Spider Boy vs. Ironia/Lince-X/Magia Negra
3. Angel de la Noche/Angel del Amor/Mr. Flama vs. Caporal/Signo Jr./Violento
4. Super Libre: Los Bastardos (Epitafio/Leviathan/Samael/Tormento) vs. Los Oficiales (AK-47/Fierro/911)/Luchador Sorpresa
5. 4 Way Dance por el Trofeo Master: Rocky Santana vs. Solar I vs. Judas el Traidor vs. Negro Navarro

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

8/30 – Arena Naucalpan (Sin Limite taping)
1. Fabi Apache & Lolita vs. La Magnifica & Mari Apache
2. Dinastia & Mascarita Sagrada vs. Mini Charly Manson & Mini Histeria
3. Crazy Boy/Joe Lider/Nino Hamburguesa vs. Carta Brava Jr./Eterno/Hijo del Pirata Morgan
4. Triangular de Tercias: Los Güeros del Cielo (Angelico & Jack Evans) vs. Machine Rocker & Soul Rocker vs. Daga & Psicosis Original
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Chessman/Hijo del Texano/Ultimo Gladiador
6. Steel Cage Match: Perro Aguayo Jr./Cibernetico/El Mesias vs. La Secta Bizarra (Cuervo/Escoria/Ozz)

9/5 – Gimnasio Agustin Millan de Toluca (Sin Limite taping)
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. El Consejo (Hijo del Texano/Mascara Ano Dos Mil Jr./Silver King)
6. Cibernetico/El Mesias/La Parka Jr. vs. Chessman/Ozz/Parka Negra

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

8/30 – Arena Mexico
1. Metalico & Sensei vs. Apocalipsis & Disturbio
2. Dalis la Caribena/Goya Kong/Marcela vs. Amapola/Princesa Blanca/La Seductora
3. Blue Panther/Mascara Dorada/Mistico II vs. Averno/Polvora/Rey Escorpion
4. Torneo por el CMLL Universal Campeonato – Block B – Participants: Diamante Azul/La Sombra/Titan/Valiente/Dragon Rojo/Mephisto/Hiroshi Tanahashi/Virus
5. La Tercia Sensacion (Marco Corleone/Maximo/Rush) vs. Felino/Negro Casas/Volador Jr.

9/1 – Arena Coliseo
1. Leono & Molotov vs. Akuma & Canelo Casas
2. Dalis la Caribena/Estrellita/Luna Magica vs. La Comandante/Princesa Sugei/Tiffany
3. Lightning Match: Hijo del Fantasma vs. Tiger
4. Angel de Oro/Diamante Azul/Valiente vs. Taichi Ishikari/Namajague/Shigeo Okumura
5. Marco Corleone/La Sombra/Thunder vs. La Maquina de la Destruccion (Damian el Terrible/Rey Bucanero/Vangelis)
6. Atlantis vs. Hiroshi Tanahashi

9/1 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. El Brillante & El Divino vs. Satara & Yaqui
2. Halcon de Plata & El Idolo vs. Acertijo & Jocker
3. Sky Kid/Smaker/Virgo vs. Demonio Maya/Demonio Rojo/Exterminador
4. Black Metal/El Gallo/Leo vs. Espectrum/Infierno/Malefico
5. La Mascara/Rush/Stuka Jr. vs. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Ultimo Guerrero)

9/2 – Arena Puebla
1. Meyer & Robin vs. Ares & Camorra
2. Dalis la Caribena/Goya Kong/Luna Magica vs. Amapola/Princesa Sugei/Tiffany
3. Delta/Guerrero Maya Jr./Stigma vs. Puma King/Tiger/Bobby Zavala
4. Los Estetas del Aire (Mascara Dorada/Mistico II/Valiente) vs. Euforia/Negro Casas/Volador Jr.
5. Rush vs. Mr. Niebla

9/13 – Arena Mexico (80th Anniversario)
1. Fuego/Rey Cometa/Stuka Jr. vs. Tomohiro Ishii/Namajague/Shigeo Okumura
2. Brazo de Plata/Maximo/Titan vs. Euforia/Mephisto/Niebla Roja
3. Relevos Increibles: Marco Corleone/Rush/Vangelis vs. Shocker/Damian el Terrible/Negro Casas
4. Caballera contra Caballera: Blue Panther vs. Averno
5. Relevos Suicidas: Atlantis & Ultimo Guerrero vs. La Sombra & Volador Jr.
6. Mascara contra Mascara: Winners of #5

INDEPENDENT

8/30 – Arena Baratilleros de Veracruz
1. ?
2. ??
3. ???
4. Rey Bucanero & Super Piloto vs. Drako & Suicida Jr.

8/30 – Arena Queretaro
1. Revolver Kid vs. Momo
2. Galaxy & Sangre de Dragon vs. Kastigador & Morfeo
3. Silver Dragon & Super Gallo vs. Neurosis & Star Tron
4. Las Drabeks I y II vs. Los Dragones de Oriente I y II
5. Fuego Latino/Optimus/Rey Cometa vs. Espiritu Negro/Kaoma/Lince

8/31 – Auditorio Municipal de Perote
1. Destello Azul & Flayer Boy vs. La Momia & Rey Infierno
2. Peligro & Fabi Apache vs. Vengador Radioactivo & Sexy Lady
3. 4 Way Dance por el AAA FUSION Campeonato: Fenix (c) vs. Drago vs. Halloween vs. Pentagon Jr.
4. Crazy Boy/Electroshock/Joe Lider vs. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)

8/31 – Modulo Deportivo Santos Reyes de Ciudad Serdan
1. ?
2. ??
3. El Brazo & Super Fly vs. Pasion Kristal & Polvo de Estrellas
4. Aero Star/Jack Evans/La Parka Jr. vs. El Consejo (Argos/Mascara Ano Dos Mil Jr./Silver King)

8/31 – Palenque del Bosque de San Luis Rio Colorado
1. Baby Star & Xtreme Boy vs. Buho & Mr. Majestik
2. Fantasma Dos Mil/Galactico/Galaxy vs. Aros/Suspenso/Titanium
3. Angelus/Iron Boy/Rey Metalico vs. Esquisofrenia/Maverick/Rey Silver
4. Hijo del Lizmark & Lizmark Jr. vs. Damian 666 & Bestia 666

9/1 – Arena Azteca Budokan de Neza
1. Galeon/Rayo Star/Skyman vs. Chaman Jr./Jack/Principe Jaguar
2. Shoeline/Tobby/Diva Salvaje vs. El Angle/Brozo el Payaso/La Cachetada
3. Mini Angelito & La Parkita vs. Mini Cibernetico & Mini Gronda
4. Lady Apache & Esther Moreno vs. La Chola & Rossy Moreno
5. Decnis/Oriental/Zumbi vs. Monsther/Morphosis/Pirata Morgan

9/1 – Salon Hacienda Los Laureles de Cuautitlan
1. Baby Camaleon vs. Principe Flama
2. La Barbi & Bastet la Diosa vs. Cristal & Sadica
3. Galaxy & Mr. Leo vs. Los Fulgores I y II
4. Batman/Centvrion/Seiya vs. El Guason/Sombra del Amor/Diva Salvaje
5. Camaleon/Dinamic Black/Golden Magic vs. Danny Casas/Fresero Jr./Rayan

9/4 – Auditorio Morelos de Aguascalientes
1. ?
2. ??
3. Jennifer Blake/La Parkita/Pimpinela Escarlata vs. Taya Valkyrie/Mini Abismo Negro/Yuriko
4. Los Mirreyes (Alan Stone/Elegido/Toscano) vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
5. Cibernetico & La Parka Jr vs. Perro Aguayo Jr. & Daga

9/10 – Arena Queretaro
1. Brillante Azul & Galaxy vs. Alex Guajardo & El Lince
2. Dragon de Oriente II/Optimus/Ursus vs. Drabek II/Espiritu Negro/Kaoma Jr.
3. Lolita & Mascarita Divina vs. Sexy Lady & Mini Charly Manson
4. Aero Star/Argenis/Dave the Clown vs. Black Mamba/Yuriko/Exotico Sorpresa
5. Electroshock & La Parka Jr vs. Chessman & Ozz

9/12 – Auditorio Municipal de Tlatlahuiquitepec
1. ?
2. ??
3. El Brazo & Nygma vs. Escoria & Yuriko
4. Aero Star/La Parka Jr./Toscano vs. El Consejo (Argos/Hijo del Texano/Mascara Ano Dos Mil Jr.)

9/16 – Arena Lopez Mateos
1. ?
2. ??
3. Fabi Apache & Black Mamba vs. Sexy Lady & Pasion Kristal
4. Argenis & Super Fly vs. Machine Rocker & Soul Rocker
5. Drago & La Parka Jr. vs. Chessman & Pentagon Jr.

9/16 – Centro Civico de Santa Clara
1. Rey Destella vs. Rey Vulcano
2. Horus Magic & Travieso vs. Halcon Extreme & Profanador
3. Luna Magica/La Parkita/Pequeno Angel vs. Lady Sensacion/Los Pequenos Espantapajaros I y II
4. Alacran Dorado/Oro Jr./Pantherman vs. Rey Bucanero Jr./Rey Criollo/Soldado del Diablo
5. Brazo de Plata/Mascara Sagrada Jr./Oriental vs. Mr. Niebla/Psicosis/Ultimo Guerrero

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

9/1 – Arena Naucalpan
1. Emperador Azteca & Sky Angel vs. Dragon Celestial & Fulgore II
2. Cristal & Lady Puma vs. Hija del Karonte & Lady Sensacion
3. Los Angeles Dorado (Dorado/Hijo del Dorado/Dorado Jr.) vs. Imposible/Picudo Jr./Zafiro
4. Torneo Cibernetico por la Copa High Power: Alan Extreme/Bobby Lee Jr./Carta Brava Jr./Centvrion/Dinamic Black/Dr. Cerebro/Golden Magic/Hijo del Pirata Morgan vs. Chucho el Roto/Iron Love/Psicopata/Rey Krimen/Sadico/Sepulturero/Terry Dos Mil/Yakuza
5. IWRG Intercontinental Tag Titles: Eterno & X-Fly (c) vs. Las Traumas I y II

INTERNATIONAL WRESTLING LEAGUE

9/14 – Centro de Convenciones de Tlanepantla (3rd Anniversary Show)
1. 3 Way Dance: Chamuel vs. Gallito Feliz vs. El Guapito
2. Torneo Cibernetico – Participants: Brazo Jr./Centinela/Concord/Gotita de Plata/Kid Jaguar/Las Medics I y III/Monsther II/Muerte Negra/Quimico Jr.
3. Los Indestructibles (Infierno Kid/Ojo Diabolico Jr./Sepulturero/Ultimo Vampiro) vs. La Resistencia (Arkanos/Kilvan/Shadow/Yoruba)
4. Triangular de Tercias: Los Saetas del Ring (Dinamic Black/Freelance/Pantera) vs. ATM (ATM/ATM Gold/ATM Silver) vs. Carta Brava Jr./Hijo del Fishman/Kung Fu Jr.
5. Aero Boy/Dement Xtreme/Hormiga/Violento Jack vs. Los Porros (Angel o Demonio/Leon Rojo/Ovett/Perico)
6. Tables/Ladders/Chairs Match por el IWL Intercontinental Title: Super Crazy (c)/Cerebro Negro/Fantasma de la Opera/Flamita/Loco Max/Ninja de Fuego/Pesadilla/Tony Rivera/Micke Segura/Ultimo Gladiador/Zumbido
7. 4 Way Decision Match por el IWL Heavyweight Title: Dr. Wagner Jr. vs. L.A. Par-K vs. Canek vs. Justin Credible

KING BULLS WRESTLING

9/20 – Auditorio Americo Villareal de Ciudad Madero
1. ?
2. Fenix/Dinastia/Princesa vs. Pentagon Jr./Mini Charly Manson/Sexy Diablo
3. Lolita vs. Taya Valkyrie
4. AAA Mega Heavyweight Title: Hijo del Texano (c) vs. Mascara Ano Dos Mil Jr.
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Jack Evans/Steve Pain/Gringo Sorpresa

LUCHA LIBRE AZTECA

9/9 – Gimnasio Nuevo Leon
1. ?
2. ??
3. Golden Boy/Mascara Purpura/Tigre Universitario vs. Bengali/Los Difuntos I y II
4. Maximo & Sagrado vs. Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)
5. Por el vacante Campeonato Azteca: Atlantis vs. Blue Panther vs. Ultimo Guerrero

LUCHA LIBRE PIEDRAS NEGRAS

9/3 – Plaza de Toros Monumental de Arizpe
1. ?
2. Black Boy & Chico de Barrio vs. Black Star & Conde Azteca
3. Los Poderosos (Hombre sin Miedo/Kendor Jr./Sobredosis) vs. Loco Castillo/Valente Castillo/Luzbel
4. Lolita & Sexy Lady vs. La Hiedra & Taya Valkyrie
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Hijo del Texano/Pentagon Jr./Silver King

LUCHAS 2000

8/31 – Arena Lopez Mateos
1. Shoeline & Tobby vs. Golden Bull & Ranger
2. Payasito Fandango vs. Zacarias el Perico (Peste Negra mascot)
3. Goya Kong & Marcela vs. Amapola & Tiffany
4. Centvrion/Dinamic Black/Golden Magic vs. Comando Negro/Freelance/Micke Segura
5. Atlantis/Blue Panther/Negro Casas vs. Negro Navarro/Shu el Guerrero/Ultimo Guerrero
6. La Generacion Dorada (La Mascara/Mascara Dorada/La Sombra) vs. Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)/Volador Jr.

MONTERREY

8/31 – Arena Santa Lucia
1. Norteno vs. Norteno Jr.
2. Atomo & Eclipso vs. Harry el Sucio & Warrior
3. Slayer Boy & Unicornio vs. Cuerno de Chivo & Destructor
4. La Negra Venenosa & Orquidea Negra vs. Dar War & Desafio
5. Coco Viper & Silver Star vs. Hator & La Momia
6. Diluvio Negro I & Dr. Wagner Jr. vs. L.A. Par-K & Vaquero Romo

PROMOCIONES CANTU

9/2 – Arena Cuatro Caminos de Nuevo Laredo
1. ?
2. Lady Maravilla/Lolita/Sexy Lady vs. La Hechicera/La Hiedra/Taya Valkyrie
3. El Brazo/Street Boy/Black Mamba vs. Aracnido/Golden Boy/Rey Demonio
4. Mascara Purpura/Perseus/Pimpinela Escarlata vs. Los Poderosos (Hombre sin Miedo/Kendor Jr./Sobredosis)
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Hijo del Texano/Pentagon Jr./Silver King

PROMOCIONES HUMO

8/31 – Gimnasio del Cobach Forestal de Durango
1. Aero Kid/Kid Durango/Punisher vs. Crazy Mouse/Gran Chuy/Rey Templario
2. Princesa Guerrera & Red Angel vs. Sadic Maiden & Sadica
3. Fulgore I & Rey Angel vs. Cerebro Negro & Fantasma de la Opera
4. Lobo del Aire/Siniestro/Zumbido vs. Loco Max/Namajague/Shigeo Okumura
5. NWA Lt. Heavyweight Title: Diamante Azul (c) vs. Pierroth

PROMOCIONES MDS

9/1 – Rodeo Toro Loco de Tlahuac
1. ?
2. Baby Star Jr. & Manitas de Seda vs. Enfermero de la Muerte & Mini Cobra
3. Cobra del Amor/Golden Fox/Leopardo Negro vs. Azacel/Black Lord/Lapida
4. Azgar/Ciber Black/Manos de Seda vs. The Killer/El Macho/El Reo
5. Maximo & Sagrado vs. Felino & Mr. Niebla

PROMOCIOnes WARRIOR

9/16 – Cancha del Club de Leones del Distrito Federal
1. ?
2. Torneo por la Copa Club de Leones – Participants: Akuma/Cerebro Negro/Coco Rosa/Coyote/Espanto Jr./Herodes Jr./Kaving/Terremoto
3. Kortiz/May Flowers/Mini May Flowers vs. Olimpico/Diva Salvaje/Pequeno Warrior
4. Fuego/Hijo del Fantasma/Tiger vs. Daisuke Hanaoka/Namajague/Shigeo Okumura
5. Diamante/Mascara Dorada/Mr. Niebla vs. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)

WORLD WRESTLING LEAGUE

9/8 – Plaza de Toros Lauro Luis Longoria de Nuevo Laredo
1. Laredo Kid/Super Laredo/Vengador Radioactivo vs. Hijo del Canek/Heddi Karaoui/Zumbi
2. Rico Casanova/Super Crazy/Taya Valkyrie vs. Apolo/Hercules Gomez/Ivelisse Velez
3. Extreme Tiger vs. Chessman
4. WWL Tag Titles: Los Mamitos (Mr. E & Sexy B) (c) vs. Crazy Boy & Joe Lider
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Los Boricuas (Huracan Castillo Jr./Miguel Perez Jr./Savio Vega)
6. 3 Way Dance por el PWR Heavyweight Title: Blue Demon Jr. (c) vs. La Parka Jr. vs. Carlito Colon
7. WWL Heavyweight Title: Monster Pain (c) vs. John Morrison
8. Mil Mascaras/Hijo del Dos Caras/Sicodelico Jr. vs. La Familia Dinamita (Cien Caras Jr./Mascara Ano Dos Mil/Universo Dos Mil)

9/9 – Arena Coliseo de Monterrey
1. Laredo Kid/Super Laredo/Vengador Radioactivo vs. Chessman/Hijo del Canek/Zumbi
2. Taya Valkyrie vs. Ivelisse Velez
3. Heddi Karaoui vs. Damian 666
4. 3 Way Dance por el WWL Tag Titles: Los Mamitos (Mr. E & Sexy B) (c) vs. Crazy Boy & Joe Lider vs. Apolo & Hercules Gomez
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Los Boricuas (Huracan Castillo Jr./Miguel Perez Jr./Savio Vega)
6. 3 Way Dance por el PWR Heavyweight Title: Blue Demon Jr. (c) vs. La Parka Jr. vs. Carlito Colon
7. WWL Heavyweight Title: Monster Pain (c) vs. John Morrison
8. Mil Mascaras/Hijo del Dos Caras/Sicodelico Jr. vs. La Familia Dinamita (Cien Caras Jr./Mascara Ano Dos Mil/Universo Dos Mil)

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

LUCHA PROFESSIONAL FRONTERIZA

8/29 – Salon Tapatio de Mexicali
1. Kmakzy & Urban Estril Boy vs. Los Hermanos Tempestad I y II
2. Onyx & Scalibur vs. La Nueva Sangre LPF
3. Platino & Proximo vs. Matrix & Tronx
4. D-Luxe/Rey Negro/Vaquero Jr. vs. Crazy Azteca/Genio del Aire/Oziel
5. Intocable/Oriental/Mr. Tempest vs. Extassis/Halloween/Rey Cobra

MV PROMOCIONES

8/30 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. ??
3. Mascara contra Caballera: Hijo del Fishman vs. Extassis
4. Extreme Tiger & Thunder Machine vs. Animaniac & Mr. Tempest
5. Arandu & TJ Boy vs. Hijo del Lizmark & Lizmark Jr.
6. Dr. Wagner Jr. vs. L.A. Par-K

UNITED STATES

LUCHA EVENTS BROWNSVILLE

8/30 – Jacob Brown Auditorium in Brownsville, Texas
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Hijo del Santo vs. Blue Demon Jr.

PROMOCIONES SALINAS

9/1 – Kanjo’s Western Club in McAllen, Texas
1. Eagle Fire & Karate Lee vs. Hijo del Al Cruz & Panterita
2. El Lobo/Medico Jr./Zarco vs. Al Cruz/Panterita/Rocker Boy II
3. Street Fight: Aguila Azteca & Wendy
4. Mascarita Sagrada & Voladorcito vs. Bracito de Platino & La Parkita
5. Asterisco Jr./Laredo Kid/Sicodelico Jr. vs. Maldicion/Spawn/Luchador Sorpresa

UNION INDEPENDENT PRO WRESTLING

9/8 – Pico Rivera Sports Arena in Los Angeles, California
1. Los Bandidos/Trigger Gonzalez vs. Pantera Azteca/Los Suburban Commandoes
2. Golden Scorpion/Jaguar de Oro/L.A. Dragon/Pakal/Rubi Gardenia vs. Damian 666/Bestia 666/Kanalla/X-Torm/Zarco
3. Amazona & Yumi vs. Hudson Envy & Lady Lee
4. Los Luchas (Phoenix Star & Zokre)/Stuka Jr. vs. Hector Canales/Durango Kid/Bobby Rios
5. Diamante Azul/Lestat/Mariachi Loco vs. El Infernal/Morphosis/OG Playboy
6. El Bionico/Extreme Tiger/Valiente vs. Latigo Blanco/Lil’ Cholo/Virus
7. L.A. Panda/La Mascara/Rush vs. Dragon Rojo/Psicosis/Super Natural
8. Hijo del Rey Misterio/Misterioso/La Sombra vs. Euforia/Shamu Jr./Volador Jr.



Post Category: News

Tags: , ,

One Response

  1. Joan B. in S. C. says:

    The conviction of Charly Manson brings up an interesting question about wrestlers in the US getting into fights. As lucha libre is taken much more seriously than sports entertainment, would someone from WWE have his/her extremities considered as weapons?

Leave a Reply

Sponsors

Polls

2014 GERWECK.NET Year End Awards: Worst PPV of the year?

Vote View Results

Loading ... Loading ...

Would you like to see Undertaker vs. Bray Wyatt at Wrestlemania 31?

Loading ... Loading ...

Should "Mean" Gene Okerlund be inducted into the GERWECK.NET Hall of Fame?

Loading ... Loading ...