Pro Wrestling Since 1997

Menu

The Lucha Report for 8/14‏



NOTICIAS

The latest issue of Super Luchas has an interesting tidbit saying that there are rumors going around that EMLL has stolen the Zocalo show booking on 9/21 from Todos x Todos which was to feature the supposed 3 way mask match between Santo, Dr. Wagner Jr., & L.A. Par-K. The rumor is that one of the big apuestas matches that they promised at their press conference recently which didn’t have a date may take place on that show. If this does happen then it is a blessing in disguise for Santo because he can avoid having to not deliver the mask match as announced and blame EMLL in the process.

Speaking of Santo, you may remember recently the joint press conference that was held with WBC Dictator Jose Suliaman about the CMB Heavyweight Title and how a #1 contender for the title was supposed to be determined by tournaments around the world….well Santo announced yesterday that Heddi Karaoui has been named the #1 contender.

RESULTADOS

EMLL 8/12 – Arena Puebla
1. Akuma & Ares beat Aguila Egipcia & Bengala
2. Asturiano/Pegasso/Starman defeated Fuerza Chicana/Hooligan/Siki Osama
3. Namajague/Shigeo Okumura/Bobby Zavala beat Delta/Guerrero Maya Jr./Rey Cometa
4. Blue Panther/Maximo/Rush defeated Averno/Negro Casas/Mr. Niebla by DQ when Averno fouled BP.
5. Revancha Match: Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Ultimo Guerrero) beat Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polvora/Rey Escorpion) with UG going over Scorp and challenged him to a shot at the CMLL Lt. Heavyweight Title next week.

EMLL 8/13 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Pequeno Olimpico & Pequeno Violencia beat Astral & Shockercito
2. El Barbaro Cavernario/Disturbio/Rafaga defeated Black Metal/Starman/Stigma
3. La Dinastia Casas (Felino/Puma King/Tiger) beat Diamante/Rey Cometa/Sagrado
4. Atlantis/Brazo de Plata/Diamante Azul defeated Negro Casas/Mr. Niebla/Pierroth
5. Mexican National Lt. Heavyweight Title: Mephisto beat La Mascara to win the title.

EMLL 8/13 – Arena Mexico
1. Espanto Jr. & Super Comando beat Metatron & Soberano
2. La Comandante/Tiffany/La Vaquerita defeated Dalis la Caribena/Goya Kong/Luna Magica
3. Angel de Oro/Stuka Jr./Titan beat Misterioso II/Sangre Azteca/Bobby Zavala
4. Decision Match por el Mexican National Lightweight Title: Electrico defeated Nitrito to win the title.
5. Dragon Rojo/Taichi Ishikari/Polvora beat Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Niebla Roja) by DQ when Niebla ripped off Dragon’s mask and Dragon wanted a singles match afterwards.
6. Ultimo Guerrero defeated Rey Escorpion

FULL 8/9 – Campo de Futbol de Acatlipa
1. Apolo Ramirez & Syka beat Corcel Negro & Espia II
2. Maiden & Rider defeated Charly Madrid & Marabunta Jr.
3. Mini Cibernetico & Mini Electroshock beat Mini Alebrije & La Parkita
4. Hijo del Huracan Ramirez & Hijo del Mascara Sagrada defeated Hijo del Fishman & Hijo del Pirata Morgan by DQ.
5. Perro Aguayo Jr. & Cien Caras Jr. beat Blue Demon Jr. & Tinieblas Jr. when Perrito fouled and pinned Tinieblas.

Independent 8/13 – Arena Queretaro
1. Galaxy & Sangre de Dragon beat Krager & Von Drake
2. Fuego Latino & Optimus defeated Espiritu Negro & Lince
3. Princesa Blanca & Princesa Sugei beat Estrellita & Lluvia
4. Averno/Olimpico/Rey Bucanero defeated Blue Panther/Shocker/Triton
5. NWA Middleweight Title: La Sombra beat Volador Jr. by DQ to retain his title after a foule.

Promociones Cantu 8/12 – Arena Cuatro Caminos de Nuevo Laredo
1. ?
2. La Hiedra & Taya Valkyrie defeated Dama de Hierro & Fabi Apache
3. Aero Boy/El Brazo/Extreme Metal/Perseus beat Mortal USA/Los Exoticos (Black Mamba/Pasion Kristal/Polvo de Estrellas)
4. Los Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker) defeated Los Poderosos (Hombre sin Miedo/Kendor Jr./Sobredosis) by DQ when Sobredosis ripped off Machine’s mask. Ultimo Gladiador came out and got into it with the Poderosos afterwards.
5. Jack Evans/Octagon/Pimpinela Escarlata beat Daga/Pentagon Jr./Ultimo Gladiador who was jumped by the Poderosos afterwards before the Rockers made the save and they threw out cage match challenges afterwards.

CARTELERAS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

8/16 – Auditorio Jose Maria Arteaga de Queretaro (Sin Limite taping)
1. Dinastia/Mascarita Divina/Octagoncito vs. Mini Abismo Negro/Mini Charly Manson/Mini Histeria
2. Argenis/Flamita/Lucky Boy vs. Eterno/Steve Pain/Ultimo Gladiador
3. Angelico/Jack Evans/Fenix vs. Machine Rocker/Pentagon Jr./Soul Rocker
4. Crazy Boy & Joe Lider vs. Daga & Psicosis Original
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. El Consejo (Hijo del Texano/Mascara Ano Dos Mil Jr./Silver Kain)
6. Cibernetico/El Mesias/La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr./Chessman/Parka Negra

8/30 – Arena Naucalpan (Sin Limite taping)
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Perro Aguayo Jr./Cibernetico/El Mesias vs. La Secta Bizarra (Cuervo/Escoria/Ozz)

CHILANGA MASK

8/25 – Arena Coliseo de Coacalco
1. ?
2. Aero Boy vs. Kaientai
3. Magnifico vs. Arkangel de la Muerte
4. Solar I vs. Judas el Traidor
5. Valiente & Virus vs. Las Traumas I y II
6. Guerrero Maya Jr. vs. Black Terry
7. Negro Navarro vs. Shu el Guerrero

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

8/16 – Arena Mexico
1. Metalico & Sensei vs. Escandalo & Nitro
2. Estrellita/Marcela/Silueta vs. Amapola/Princesa Blanca/Princesa Sugei
3. Marco Corleone/Maximo/Thunder vs. Los Invasores (Kraneo/Morphosis/Psicosis)
4. Los Estetas del Aire (Mascara Dorada/Mistico II/Valiente) vs. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)
5. Blue Panther 35th Anniversary Match: Atlantis/Blue Panther/Negro Casas vs. Black Terry/Negro Navarro/Solar I – BP wants to wear his mask during the 1st fall.
6. Super Libre: La Sombra vs. Volador Jr.

8/18 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Indigo & Meteoro vs. Relampago Azul & El Tapatio
2. Brillante & El Idolo vs. Demonio Rojo & Jocker
3. Halcon de Plata & Virgo vs. Infierno & Magnum
4. Black Metal/Leo/Smaker vs. Espectrum/Exterminador/Rafaga
5. Hijo del Fantasma/Maximo/La Sombra vs. Olimpico/Psicosis/Volador Jr.

8/18 – Arena Mexico
1. Molotov & Oro Jr. vs. Cholo & Zayco
2. Hombre Bala Jr./Magnus/Super Halcon Jr. vs. Arkangel de la Muerte/Canelo Casas/Nosferatu
3. Angel de Oro/Fuego/Guerrero Maya Jr,. vs. La Dinastia Casas (Felino/Puma King/Tiger)
4. Lightning Match: Diamante Azul vs. Euforia
5. Los Estetas del Aire (Mascara Dorada/Mistico II/Valiente) vs. Dragon Rojo/Mr. Niebla/Polvora
6. Mexican National Trios Titles: La Mascara/Rush/Titan (c) vs. La Maquina de la Destruccion (Damian el Terrible/Rey Bucanero/Vangelis)

8/19 – Arena Puebla
1. Asturiano/Camaleon/Millenium vs. Artillero/Blue Center/Super Comando
2. Leono/Starman/Stigma vs. Cancerbero/Espiritu Maligno/Raziel
3. Hijo del Fantasma/Stuka Jr./Titan vs. Los Invasores (Kraneo/Morphosis/Psicosis)
4. Atlantis/Rush/Thunder vs. Damian el Terrible/Mr. Niebla/Niebla Roja
5. CMLL Lt. Heavyweight Title: Rey Escorpion (c) vs. Ultimo Guerrero

8/20 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Esfinge & Metatron vs. Demonio Maya & Evola
2. Magnus/Sky Kid/Soberano vs. Disturbio/Herodes Jr./Sadico
3. Lluvia/Luna Magica/Marcela vs. Amapola/Princesa Blanca/Princesa Sugei
4. Angel de Oro/Blue Panther/Titan vs. Ephesto/Mephisto/Polvora
5. Los Estetas del Aire (Mascara Dorada/Mistico II/Valiente) vs. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Ultimo Guerrero)

8/20 – Arena Mexico
1. Bengala & Sensei vs. Akuma & Ramstein
2. Dalis la Caribena/Estrellita/Goya Kong vs. La Comandante/La Seductora/Tiffany
3. Delta/Hijo del Fantasma/Triton vs. Shigeo Okumura/Sangre Azteca/Bobby Zavala
4. Lightning Match: Diamante vs. Tiger
5. Brazo de Plata/La Sombra/Thunder vs. Negro Casas/Mr. Niebla/Rey Escorpion
6. Dragon Rojo vs. Niebla Roja

INDEPENDENT

8/15 – Plaza de Toros el Pinal de Teziutlan
1. ?
2. ??
3. ???
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Uro Rocker)
5. 3 Way Bull Terrier Match: Cibernetico vs. Perro Aguayo Jr. vs. Daga

8/17 – Auditorio Teoponzalco de Cuernavaca
1. Centinela & Destello vs. Los Black Hangmen I y II
2. Hechicero/Nahual/Vertigo vs. Comodin/Fuego Dorado/Kid Power
3. Circulo Negro/Electro/Fenix vs. Cachorro/Euforico/Sioux
4. Los Estetas del Aire (Mascara Dorada/Mistico II/Valiente) vs. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)
5. Atlantis/Maximo/Rush vs. Negro Casas/Mr. Niebla/Ultimo Guerrero

8/17 – Recinto Ferial de Texcoco
1. Mascarita Divina & Octagoncito vs. Mini Abismo Negro & Mini Charly Manson
2. La Jarochita/Cinthia Moreno/Pimpinela Escarlata vs. Sexy Lady/Taya Valkyrie/Polvo de Estrellas
3. Alebrije II/Atomic Boy/Crazy Boy vs. La Secta Bizarra (Cuervo/Escoria/Ozz)
4. Electroshock/El Mesias/Octagon vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)

8/24 – Auditorio Municipal de Axapusco
1. Misterio vs. Imperio Negro
2. Cachetada & Caricia vs. Comando Rivera & Dement Xtreme
3. Pequeno Valiente & Voladorcito vs. Mini Dr. X & Reptilio
4. Mascara contra Mascara: Guerrero del Bronx Jr. vs. Soldado del Muerte
5. Atlantis & Super Brazo vs. Rey Lobo & Ultimo Guerrero

8/26 – Auditorio Municipal de Capulhuac
1. ?
2. Cuervo & Fabi Apache vs. Gran y Mari Apache
3. Aero Star/Fenix/Super Fly vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
4. Electroshock & La Parka Jr. vs. Chessman & Pentagon Jr.

8/31 – Auditorio Municipal de Perote
1. Destello Azul & Flayer Boy vs. La Momia & Rey Infierno
2. Peligro & Fabi Apache vs. Vengador Radioactivo & Sexy Lady
3. 4 Way Dance por el AAA FUSION Campeonato: Fenix (c) vs. Drago vs. Halloween vs. Pentagon Jr.
4. Crazy Boy/Electroshock/Joe Lider vs. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)

8/31 – Modulo Deportivo Santos Reyes de Ciudad Serdan
1. ?
2. ??
3. El Brazo & Super Fly vs. Pasion Kristal & Polvo de Estrellas
4. Aero Star/Jack Evans/La Parka Jr. vs. El Consejo (Argos/Mascara Ano Dos Mil Jr./Silver Kain

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

8/15 – Arena Naucalpan (Caravana de Campeones)
1. IWRG Intercontinental Lightweight Title: Imposible (c) vs. Golden Magic
2. Por el Rey del Ring: Dinamic Black (c) vs. Heddi Karaoui
3. IWRG Intercontinental Middleweight Title: Hijo del Pirata Morgan (c) vs. Eterno
4. IWRG Intercontinental Tag Titles: Eterno & X-Fly (c) vs. Pirata Morgan & Pirata Morgan Jr.
5. Por el Junior de Juniors: Trauma II (c) vs. Super Nova

LUCHA LIBRE AZTECA

9/9 – Gimnasio Nuevo Leon
1. ?
2. ??
3. Golden Boy/Mascara Purpura/Tigre Universitario vs. Bengali/Los Difuntos I y II
4. Maximo & Sagrado vs. Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)
5. Por el vacante Campeonato Azteca: Atlantis vs. Blue Panther vs. Ultimo Guerrero

LUCHAS 2000

8/31 – Arena Lopez Mateos
1. Shoeline & Tobby vs. Golden Bull & Ranger
2. Goya Kong & Marcela vs. Amapola & Tiffany
3. Centvrion/Dinamic Black/Golden Magic vs. Comando Negro/Freelance/Micke Segura
4. Blue Panther/Negro Navarro/Shu el Guerrero vs. Negro Casas/Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)
5. Relevos Increibles: Atlantis & Ultimo Guerrero vs. La Sombra & Volador Jr.

MANTYZ PRODUCCIONES

8/17 – Arena Cuautepec
1. ?
2. ??
3. ???
4. Por el Arena Cuautepec Campeonato: King Flash (c) vs. Hacha Infernal
5. Brazo de Plata/Brazo de Platino/Valiente vs. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Ultimo Guerrero)

PROMOCIONES HUMO

8/31 – Gimnasio del Cobach Forestal de Durango
1. Aero Kid/Kid Durango/Punisher vs. Crazy Mouse/Gran Chuy/Rey Templario
2. Princesa Guerrera & Red Angel vs. Sadic Maiden & Sadica
3. Fulgore I & Rey Angel vs. Cerebro Negro & Fantasma de la Opera
4. Lobo del Aire/Siniestro/Zumbido vs. Loco Max/Namajague/Shigeo Okumura
5. NWA Lt. Heavyweight Title: Diamante Azul (c) vs. Pierroth

PROMOCIONES MDS

9/1 – Rodeo Toro Loco de Tlahuac
1. ?
2. Baby Star Jr. & Manitas de Seda vs. Enfermero de la Muerte & Mini Cobra
3. Cobra del Amor/Golden Fox/Leopardo Negro vs. Azacel/Black Lord/Lapida
4. Azgar/Ciber Black/Manos de Seda vs. The Killer/El Macho/El Reo
5. Maximo & Sagrado vs. Felino & Mr. Niebla

PROMOCIONES WMC

8/18 – Deportivo SME Villa Coapa del Distrito Federal
1. Fky Fny/Galactico/Magnetico vs. Kick Dragon/Mormo/Tanque Infernal
2. Big Boy/Icaro/Sensei vs. Ares/Camorra/Hantar
3. Crazy Star/Davinha/La Vaquerita vs. Keira/Princesa Blanca/Star Fire
4. Cuadrangular de Parejas: Las Traumas I y II/Eterno & Super Nova/Cerebro Negro & Dr. Cerebro/Belial & Tornado
5. Relevos Increibles: Felino/Nitro/Sagrado/Ultimo Guerrero vs. Averno/Puma King/Rey Bucanero/Tiger

TORYUMON MEXICO

8/25 – Sala del Armas de Magdalena Mixhuca del Distrito Federal
1. ?
2. Baby Star/Sexy Flor/Silvie Silver vs. Bastet la Diosa/Estrella Negra/Felina Metalica
3. Celestick I/Super Ciudadano/Zumba vs. Akuma/El Cholo/El Patan
4. Brazo de Platino/Hijo del Fantasma/Ultimo Dragon vs. Damian el Terrible/Gran Guerrero/Rey Bucanero
5. Por la Copa NSK: Atlantis vs. Ultimo Guerrero

WAR CITY WRESTLING

8/24 – Arena Coliseo de Reynosa
1. Black Steel & Zeus vs. Halcon Negro & Zarzy Tiger
2. Kokis/Kokis Jr./Komander vs. Draguido/Eskeletor Jr./Thunder
3. Rey Astral/Estrellita/Sweety vs. Black Shadow Jr./Hija del Zarzy/Tiffany
4. La Bestia/Eskeletor/Halcon de Oro vs. Chucky/Gigga/Super Boy
5. La Mascara/Mistico II/La Sombra vs. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)

UNIVERSAL WRESTLING ENTERTAINMENT

8/17 – Arena Lopez Mateos
1. Baslet & Big Mama vs. Dark Lady & Sadica
2. Torneo Cibernetico – Participants: Freelance/Impulso/Kiuuby/Pantera/Sadico/Micke Segura/Seiya/Spider Boy
3. Los Bastardos (Epitafio/Leviathan/Samael/Tormento) vs. Eterno/Los Oficiales (AK-47/Fierro/911)
4. Chucho el Roto/Iron Love/Terry Dos Mil/Yakuza vs. Comando Negro/Hijo del Pirata Morgan/Pirata Morgan Jr./Super Mega
5. AULL Lt. Heavyweight Title: Herejia (c) vs. Cerebro Maligno
6. Black Terry/Negro Navarro/Pirata Morgan vs. Gallego/Romano Garcia/Rocky Santana
7. Dr. Wagner Jr. & Tinieblas Jr. vs. Perro Aguayo Jr. & Hijo del Lizmark

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

MV PROMOCIONES

8/30 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. ??
3. Mascara contra Caballera: Hijo del Fishman vs. Extassis
4. Extreme Tiger & Thunder Machine vs. Animaniac & Mr. Tempest
5. Arandu & TJ Boy vs. Hijo del Lizmark & Lizmark Jr.
6. Dr. Wagner Jr. vs. L.A. Par-K

PROMOCIONES CHOLO

8/17 – Gimnasio Mariano Matamoros de Tijuana
1. Ciclope Jr. & Ivan el Terrible vs. Angel Vengador & Metalik
2. Bull Rider/Naruto/Lady Lee vs. Cyrax/Super Mofles/Viuda Negra
3. Black Machine/Clasico/Venum Black Jr. vs. Amnesia II/Animaniac/Shamu
4. Cholo/Extassis/Lizmark Jr. vs. Enfermero Jr./King Azteca/Memo Velazquez
5. Las Traumas I y II vs. Extreme Tiger & Halloween

PROMOCIONES FWA

8/16 – Gimnasio Municipal Oscar Tigre Garcia de Ensenada
1. ?
2. ??
3. ???
4. Street Fight por el vacante FWA Heavyweight Title: Sentencia vs. Leatherface
5. Extreme Tiger & Lizmark Jr. vs. Las Traumas I y II

UNITED STATES

UNION INDEPENDENT PRO WRESTLING

9/8 – Pico Rivera Sports Arena in Los Angeles, California
1. Los Bandidos/Trigger Gonzalez vs. Pantera Azteca/Los Suburban Commandoes
2. Golden Scorpion/Jaguar de Oro/L.A. Dragon/Pakal/Rubi Gardenia vs. Damian 666/Bestia 666/Kanalla/X-Torm/Zarco
3. Amazona & Yumi vs. Hudson Envy & Lady Lee
4. Los Luchas (Phoenix Star & Zokre)/Stuka Jr. vs. Hector Canales/Durango Kid/Bobby Rios
5. Diamante Azul/Lestat/Mariachi Loco vs. El Infernal/Morphosis/OG Playboy
6. El Bionico/Extreme Tiger/Valiente vs. Latigo Blanco/Lil’ Cholo/Virus
7. L.A. Panda/La Mascara/Rush vs. Dragon Rojo/Psicosis/Super Natural
8. Hijo del Rey Misterio/Misterioso/La Sombra vs. Euforia/Shamu Jr./Volador Jr.



Post Category: News

Tags: , ,

Leave a Reply

Sponsors

Polls

Is a Cesaro a future WWE champion?

Loading ... Loading ...

Which match would you prefer for Wrestlemania 31?

Vote View Results

Loading ... Loading ...

Should Christian be inducted into the GERWECK.NET Hall of Fame?

Loading ... Loading ...