Pro Wrestling Since 1997

Menu

The Lucha Report for 8/12‏



NOTICIAS

Cuervo of the newly turned La Secta Bizarra in AAA will be going to All-Japan for their Royal Road Tournament tour in September and he will be facing Low-Ki in a 1st round match on 9/11.

EMLL announced last night that Tomohiro Ishii would be making his debut on 9/8 as Hiroshi Tanahashi’s visit has been cut from 8/21 to 9/8 and Ishii will be in from 9/8 to TBA.

Masked Republic in association with AAA & Pro Wrestling Revolution will be holding a seminar/tryout on 9/14 in San Jose, California where the winner will get a trip to Mexico to get a full tryout with AAA. All the details you need are here: http://www.luchaworld.com/?p=29573

RESULTADOS

EMLL 8/11 – Arena Coliseo
1. Bengala & Metatron beat Akuma & Apocalipsis

After the match in an interview, Terrible announced that Tiger was kicked out of TRT and had been replaced by Vangelis.

2. Astral/Electrico/Ultimo Dragoncito defeated Mercurio/Nitrito/Pequeno Olimpico with Electrico going over Nitrito furthering their Mexican National Lightweight Title match on Tuesday.

After this match, Tiger was notified of what Terrible announced and he wasn’t too happy.

3. Angel de Oro/Diamante/Hijo del Fantasma beat Misterioso II/Sangre Azteca/Virus
4. Lightning Match: Rey Cometa defeated Tiger who looked out of sorts here due to his firing from TRT.
5. La Maquina de la Destruccion (Damian el Terrible/Rey Bucanero/Vangelis) beat La Mascara/Rush/Titan then challenged them to a shot at their Mexican National Trios Titles afterwards.
6. Marco Corleone/Maximo/La Sombra defeated Ephesto/Mephisto/Volador Jr.

EMLL 8/11 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Capitan & Metalik beat Acertijo & Yaqui
2. Jocker & Satara defeated Brillante & El Divino
3. Leon Blanco/Sky Kid/Smaker beat Demonio Maya/Mr. Trueno/Rey Trueno
4. Delta/El Gallo/Guerrero Maya Jr. defeated El Barbaro Cavernario/Exterminador/Malefico
5. Mascara Dorada & Mistico II beat Dragon Rojo & Rey Escorpion

Fusion Sports 8/11 – Arena Fusion
1. Mr. Felino & Hibrido beat Cobra Infernal & Infierno Negro
2. Destello Negro & Hantar Jr. defeated Guerrero de Fuego & Rey Aventura
3. Black Metal/Star Moon/Vortice beat Arceus/Panterita/Stukita
4. Ares/Corsario Negro/Kronos defeated Black Abyss/La Pareja Toxica (Epidemia & Heavy Boy)
5. Kraneo & Volador Jr. beat Extreme Tiger & Rush with Volador pinning Tiger using the ropes.

IWRG 8/11 – Arena Naucalpan (annual show where everyone can wear their masks again and also a Pierroth (original) tribute show)
1. Alan Extreme/Imposible/Saruman beat Centvrion/Freelance/Golden Magic
2. Chico Che/Fresero Jr./Pantera defeated Los Gringos VIP (Avisman/Apolo Estrada Jr./Hijo del Diablo)
3. Dr. Wagner III/Hijo del Mascara Ano Dos Mil/Super Nova beat Bobby Lee Jr./Hijo del Pirata Morgan/Trauma II
4. IWRG Intercontinental Tag Titles: Eterno & X-Fly defeated Negro Navarro & Trauma I to win the titles.
5. Rayo de Jalisco Jr./Solar I/Veneno beat Pirata Morgan/Universo Dos Mil/Villano IV when Rayo fouled and pinned Universo. After the match, Pierroth and his family were honored in the ring.

TxT 8/10 – Auditorio Benito Juarez de Veracruz
1. ?
2. Black Abyss & Oro defeated Diva Salvaje & May Flowers
3. 3 Way Dance: Esther Moreno beat Lady Apache & Rossy Moreno
4. Heddi Karaoui & Zumbi defeated Hijo del Santo & Rayman by DQ in Santo’s first match back from his surgery and Hijo del Huracan Ramirez was at ringside just in case if Santo couldn’t compete but was the reason for the DQ as L.A. Par-K ran out to distract Santo so Ramirez got involved.
5. Dr. Wagner Jr. beat L.A. Par-K

CARTELERAS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

8/16 – Auditorio Jose Maria Arteaga de Queretaro
1. Dinastia/Mascarita Divina/Octagoncito vs. Mini Abismo Negro/Mini Charly Manson/Mini Histeria
2. Argenis/Flamita/Lucky Boy vs. Eterno/Steve Pain/Ultimo Gladiador
3. Angelico/Jack Evans/Fenix vs. Machine Rocker/Pentagon Jr./Soul Rocker
4. Crazy Boy & Joe Lider vs. Daga & Psicosis Original
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. El Consejo (Hijo del Texano/Mascara Ano Dos Mil Jr./Silver Kain)
6. Cibernetico/El Mesias/La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr./Chessman/Parka Negra

CHILANGA MASK

8/25 – Arena Coliseo de Coacalco
1. ?
2. Aero Boy vs. Kaientai
3. Magnifico vs. Arkangel de la Muerte
4. Solar I vs. Judas el Traidor
5. Valiente & Virus vs. Las Traumas I y II
6. Guerrero Maya Jr. vs. Black Terry
7. Negro Navarro vs. Shu el Guerrero

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

8/12 – Arena Puebla
1. Aguila Egipcia & Bengala vs. Akuma & Ares
2. Asturiano/Pegasso/Starman vs. Fuerza Chicana/Hooligan/Siki Osama
3. Delta/Guerrero Maya Jr./Rey Cometa vs. Namajague/Shigeo Okumura/Bobby Zavala
4. Blue Panther/Maximo/Rush vs. Averno/Negro Casas/Mr. Niebla
5. Revancha Match: Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Ultimo Guerrero) vs. Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polvora/Rey Escorpion)

8/13 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Astral & Shockercito vs. Pequeno Olimpico & Pequeno Violencia
2. Black Metal/Starman/Stigma vs. El Barbaro Cavernario/Disturbio/Rafaga
3. Diamante/Rey Cometa/Sagrado vs. La Dinastia Casas (Felino/Puma King/Tiger)
4. Atlantis/Brazo de Plata/Diamante Azul vs. Negro Casas/Mr. Niebla/Pierroth
5. Mexican National Lt. Heavyweight Title: La Mascara (c) vs. Mephisto

8/13 – Arena Mexico
1. Bengala & Metatron vs. Espanto Jr. & Guerrero Negro Jr.
2. Dalis la Caribena/Goya Kong/Luna Magica vs. La Comandante/Tiffany/La Vaquerita
3. Angel de Oro/Stuka Jr./Titan vs. Misterioso II/Sangre Azteca/Bobby Zavala
4. Decision Match por el Mexican National Lightweight Title: Electrico vs. Nitrito
5. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Niebla Roja) vs. Dragon Rojo/Taichi Ishikari/Polvora
6. Ultimo Guerrero vs. Rey Escorpion

8/16 – Arena Mexico
1. Metalico & Sensei vs. Escandalo & Nitro
2. Estrellita/Marcela/Silueta vs. Amapola/Princesa Blanca/Princesa Sugei
3. Marco Corleone/Maximo/Thunder vs. Los Invasores (Kraneo/Morphosis/Psicosis)
4. Los Estetas del Aire (Mascara Dorada/Mistico II/Valiente) vs. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)
5. Blue Panther 35th Anniversary Match: Atlantis/Blue Panther/Negro Casas vs. Black Terry/Negro Navarro/Solar I – BP wants to wear his mask during the 1st fall.
6. Super Libre: La Sombra vs. Volador Jr.

8/18 – Arena Mexico
1. Molotov & Oro Jr. vs. Cholo & Zayco
2. Hombre Bala Jr./Magnus/Super Halcon Jr. vs. Arkangel de la Muerte/Canelo Casas/Nosferatu
3. Angel de Oro/Fuego/Guerrero Maya Jr,. vs. La Dinastia Casas (Felino/Puma King/Tiger)
4. Lightning Match: Diamante Azul vs. Euforia
5. Los Estetas del Aire (Mascara Dorada/Mistico II/Valiente) vs. Dragon Rojo/Mr. Niebla/Polvora
6. Mexican National Trios Titles: La Mascara/Rush/Titan (c) vs. La Maquina de la Destruccion (Damian el Terrible/Rey Bucanero/Vangelis)

INDEPENDENT

8/12 – Pista de las Estrellas de San Lorenzo Tepaltitlan
1. ?
2. ??
3. Lolita & Dinastia vs. Sexy Lady & Mini Psicosis
4. Electroshock/Fenix/La Parka Jr. vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)

8/13 – Arena Aficion de Pachuca
1. Ram vs. Jaguar Kid
2. Jhonky & Sacristan del Diablo vs. El Silencioso & Tritoncito
3. Avispon & Heddi Karaoui vs. Chico Che & Apolo Estrada Jr.
4. Marcela & Zeuxis vs. Amapola & La Seductora
5. Danny Casas & Maximo vs. Niko & Rush

8/13 – Arena Queretaro
1. Galaxy & Sangre de Dragon vs. Krager & Von Drake
2. Fuego Latino & Optimus vs. Espiritu Negro & Lince
3. Estrellita & Lluvia vs. Princesa Blanca & Princesa Sugei
4. Blue Panther/Shocker/Triton vs. Averno/Olimpico/Rey Bucanero
5. NWA Middleweight Title: La Sombra (c) vs. Volador Jr.

8/15 – Plaza de Toros el Pinal de Teziutlan
1. ?
2. ??
3. ???
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Uro Rocker)
5. 3 Way Bull Terrier Match: Cibernetico vs. Perro Aguayo Jr. vs. Daga

8/17 – Recinto Ferial de Texcoco
1. Mascarita Divina & Octagoncito vs. Mini Abismo Negro & Mini Charly Manson
2. La Jarochita/Cinthia Moreno/Pimpinela Escarlata vs. Sexy Lady/Taya Valkyrie/Polvo de Estrellas
3. Alebrije II/Atomic Boy/Crazy Boy vs. La Secta Bizarra (Cuervo/Escoria/Ozz)
4. Electroshock/El Mesias/Octagon vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)

8/26 – Auditorio Municipal de Capulhuac
1. ?
2. Cuervo & Fabi Apache vs. Gran y Mari Apache
3. Aero Star/Fenix/Super Fly vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
4. Electroshock & La Parka Jr. vs. Chessman & Pentagon Jr.

8/31 – Auditorio Municipal de Perote
1. Destello Azul & Flayer Boy vs. La Momia & Rey Infierno
2. Peligro & Fabi Apache vs. Vengador Radioactivo & Sexy Lady
3. 4 Way Dance por el AAA FUSION Campeonato: Fenix (c) vs. Drago vs. Halloween vs. Pentagon Jr.
4. Crazy Boy/Electroshock/Joe Lider vs. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)

8/31 – Modulo Deportivo Santos Reyes de Ciudad Serdan
1. ?
2. ??
3. El Brazo & Super Fly vs. Pasion Kristal & Polvo de Estrellas
4. Aero Star/Jack Evans/La Parka Jr. vs. El Consejo (Argos/Mascara Ano Dos Mil Jr./Silver Kain

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

8/15 – Arena Naucalpan (Caravana de Campeones)
1. IWRG Intercontinental Lightweight Title: Imposible (c) vs. Golden Magic
2. Por el Rey del Ring: Dinamic Black (c) vs. Heddi Karaoui
3. IWRG Intercontinental Middleweight Title: Hijo del Pirata Morgan (c) vs. Eterno
4. IWRG Intercontinental Tag Titles: Eterno & X-Fly (c) vs. Pirata Morgan & Pirata Morgan Jr.
5. Por el Junior de Juniors: Trauma II (c) vs. Super Nova

MANTYZ PRODUCCIONES

8/17 – Arena Cuautepec
1. ?
2. ??
3. ???
4. Por el Arena Cuautepec Campeonato: King Flash (c) vs. Hacha Infernal
5. Brazo de Plata/Brazo de Platino/Valiente vs. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Ultimo Guerrero)

PROMOCIONES CANTU

8/12 – Arena Cuatro Caminos de Nuevo Laredo
1. ?
2. Dama de Hierro & Fabi Apache vs. La Hiedra & Taya Valkyrie
3. Aero Boy/El Brazo/Extreme Metal vs. Los Exoticos (Black Mamba/Pasion Kristal/Polvo de Estrellas)
4. Los Poderosos (Hombre sin Miedo/Kendor Jr./Sobredosis) vs. Los Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)
5. Jack Evans/Octagon/Pimpinela Escarlata vs. Daga/Pentagon Jr./Ultimo Gladiador

PROMOCIONES HUMO

8/31 – Gimnasio del Cobach Forestal de Durango
1. Aero Kid/Kid Durango/Punisher vs. Crazy Mouse/Gran Chuy/Rey Templario
2. Princesa Guerrera & Red Angel vs. Sadic Maiden & Sadica
3. Fulgore I & Rey Angel vs. Cerebro Negro & Fantasma de la Opera
4. Lobo del Aire/Siniestro/Zumbido vs. Loco Max/Namajague/Shigeo Okumura
5. NWA Lt. Heavyweight Title: Diamante Azul (c) vs. Pierroth

PROMOCIONES MDS

9/1 – Rodeo Toro Loco de Tlahuac
1. ?
2. Baby Star Jr. & Manitas de Seda vs. Enfermero de la Muerte & Mini Cobra
3. Cobra del Amor/Golden Fox/Leopardo Negro vs. Azacel/Black Lord/Lapida
4. Azgar/Ciber Black/Manos de Seda vs. The Killer/El Macho/El Reo
5. Maximo & Sagrado vs. Felino & Mr. Niebla

PROMOCIONES WMC

8/18 – Deportivo SME Villa Coapa del Distrito Federal
1. Fky Fny/Galactico/Magnetico vs. Kick Dragon/Mormo/Tanque Infernal
2. Big Boy/Icaro/Sensei vs. Ares/Camorra/Hantar
3. Crazy Star/Davinha/La Vaquerita vs. Keira/Princesa Blanca/Star Fire
4. Cuadrangular de Parejas: Las Traumas I y II/Eterno & Super Nova/Cerebro Negro & Dr. Cerebro/Belial & Tornado
5. Relevos Increibles: Felino/Nitro/Sagrado/Ultimo Guerrero vs. Averno/Puma King/Rey Bucanero/Tiger

UNIVERSAL WRESTLING ENTERTAINMENT

8/17 – Arena Lopez Mateos
1. Baslet & Big Mama vs. Dark Lady & Sadica
2. Torneo Cibernetico – Participants: Freelance/Impulso/Kiuuby/Pantera/Sadico/Micke Segura/Seiya/Spider Boy
3. Los Bastardos (Epitafio/Leviathan/Samael/Tormento) vs. Eterno/Los Oficiales (AK-47/Fierro/911)
4. Chucho el Roto/Iron Love/Terry Dos Mil/Yakuza vs. Comando Negro/Hijo del Pirata Morgan/Pirata Morgan Jr./Super Mega
5. AULL Lt. Heavyweight Title: Herejia (c) vs. Cerebro Maligno
6. Black Terry/Negro Navarro/Pirata Morgan vs. Gallego/Romano Garcia/Rocky Santana
7. Dr. Wagner Jr. & Tinieblas Jr. vs. Perro Aguayo Jr. & Hijo del Lizmark

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

MV PROMOCIONES

8/30 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. ??
3. Mascara contra Caballera: Hijo del Fishman vs. Extassis
4. Extreme Tiger & Thunder Machine vs. Animaniac & Mr. Tempest
5. Arandu & TJ Boy vs. Hijo del Lizmark & Lizmark Jr.
6. Dr. Wagner Jr. vs. L.A. Par-K

PROMOCIONES CHOLO

8/17 – Gimnasio Mariano Matamoros de Tijuana
1. Ciclope Jr. & Ivan el Terrible vs. Angel Vengador & Metalik
2. Bull Rider/Naruto/Lady Lee vs. Cyrax/Super Mofles/Viuda Negra
3. Black Machine/Clasico/Venum Black Jr. vs. Amnesia II/Animaniac/Shamu
4. Cholo/Extassis/Lizmark Jr. vs. Enfermero Jr./King Azteca/Memo Velazquez
5. Las Traumas I y II vs. Extreme Tiger & Halloween

PROMOCIONES FWA

8/16 – Gimnasio Municipal Oscar Tigre Garcia de Ensenada
1. ?
2. ??
3. ???
4. Street Fight por el vacante FWA Heavyweight Title: Sentencia vs. Leatherface
5. Extreme Tiger & Lizmark Jr. vs. Las Traumas I y II

WAR CITY WRESTLING

8/24 – Arena Coliseo de Reynosa
1. Black Steel & Zeus vs. Halcon Negro & Zarzy Tiger
2. Kokis/Kokis Jr./Komander vs. Draguido/Eskeletor Jr./Thunder
3. Rey Astral/Estrellita/Sweety vs. Black Shadow Jr./Hija del Zarzy/Tiffany
4. La Bestia/Eskeletor/Halcon de Oro vs. Chucky/Gigga/Super Boy
5. La Mascara/Mistico II/La Sombra vs. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)

UNITED STATES

UNION INDEPENDENT PRO WRESTLING

9/8 – Pico Rivera Sports Arena in Los Angeles, California
1. Los Bandidos/Trigger Gonzalez vs. Pantera Azteca/Los Suburban Commandoes
2. Golden Scorpion/Jaguar de Oro/L.A. Dragon/Pakal/Rubi Gardenia vs. Damian 666/Bestia 666/Kanalla/X-Torm/Zarco
3. Amazona & Yumi vs. Hudson Envy & Lady Lee
4. Los Luchas (Phoenix Star & Zokre)/Stuka Jr. vs. Hector Canales/Durango Kid/Bobby Rios
5. Diamante Azul/Lestat/Mariachi Loco vs. El Infernal/Morphosis/OG Playboy
6. El Bionico/Extreme Tiger/Valiente vs. Latigo Blanco/Lil’ Cholo/Virus
7. L.A. Panda/La Mascara/Rush vs. Dragon Rojo/Psicosis/Super Natural
8. Hijo del Rey Misterio/Misterioso/La Sombra vs. Euforia/Shamu Jr./Volador Jr.



Post Category: News

Tags: , ,

Leave a Reply

Sponsors

Polls

Should Alberto Del Rio sign with TNA?

Loading ... Loading ...

2014 GERWECK.NET Year End Awards: Worst PPV of the year?

Vote View Results

Loading ... Loading ...

Should "Mean" Gene Okerlund be inducted into the GERWECK.NET Hall of Fame?

Loading ... Loading ...