Pro Wrestling Since 1997

Menu

The Lucha Report for 7/30‏



NOTICIAS

Olimpico confirmed rumors on a Guadalajara radio show yesterday that in fact he is under the hood of Super Popular in Guadalajara which he defended saying that he isn’t frauding anyone because it’s a mask modeled after his old mask. Yeah it makes no sense and I have no idea why they decided to remask someone they were putting high on the card as a rudo and currently holds the Occidental Heavyweight Title. It also makes no sense for Olimpico to go on radio and admit the secret just a few weeks into the gimmick but I guess he wanted to silence the rumors that Super Popular was his son Exodia who suffered a career ending leg injury in 2010.

To show you how people can heal quickly, La Sombra announced yesterday that he would wrestle in his scheduled match at Arena Mexico on Friday night with his severely sprained ankle that was supposed to keep him out a couple of weeks. This is definitely risky because Sombra works a style that isn’t friendly on the ankles so any mistake he makes could put him out for a long time. Marco Corleone is also making his return on that show as well after being out of action for close to 3 months with his knee injury.

RESULTADOS

EMLL 7/30 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Arkangel de la Muerte/Escandalo/Sadico beat Black Metal/Esfinge/Sky Kid
2. Cuadrangular de Tercias – Semifinals: La Avalancha Alvarado (Brazo de Plata/La Mascara/Maximo) defeated La Dinastia Casas (Felino/Puma King/Tiger)
3. Cuadrangular de Tercias – Semifinals: La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto) beat El Gallo/Guerrero Maya Jr./Stuka Jr.
4. Cuadrangular de Tercias – Finals: La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto) defeated La Avalancha Alvarado (Brazo de Plata/La Mascara/Maximo) when Mephisto fouled Mascara and Averno pinned him. These teams are having a rematch next week.
5. Atlantis beat Ultimo Guerrero

EMLL 7/30 – Arena Mexico
1. Sensei & Soberano beat Herodes Jr. & Zayco
2. Hombre Bala Jr./Pegasso/Super Halcon Jr. defeated Disturbio/Hijo del Signo/Nosferatu
3. Lightning Match: Marcela beat Princesa Blanca
4. Torneo Cibernetico por el Mexican National Lightweight Title – Block A: Electrico defeated Pequeno Violencia to advance. Order of Elimination: Pequeno Halcon/Shockercito/Mercurio/Bam Bam/Pequeno Violencia
5. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Niebla Roja) beat Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polvora/Rey Escorpion) by DQ.
6. Mr. Niebla/Vangelis/Volador Jr. defeated Angel de Oro/Mascara Dorada/Mistico II

IWRG 7/28 – Arena Naucalpan
1. Dragon Celestial beat Sky Angel
2. Horus/Imposible/Punker defeated Centvrion/Freelance/Golden Magic by DQ when Imposible faked a foule by Magic.
3. Extreme Tiger/Las Traumas I y II beat Cerebro Negro/Heddi Karaoui/Saruman but Eterno & Super Nova ran out afterwards and attacked Las Traumas.
4. WWS Welterweight Title: Dinamic Black defeated 911 by DQ when AK-47 fouled Dinamic as he tried to finish off 911 with a Package Piledriver. The referee took some convincing but made the right call. This was a long but good match with fans throwing money in the ring afterwards in appreciation.
5. Lumberjacks w/Straps Match: Black Terry/Veneno/Pasion Kristal beat AK-47/Fuerza Guerrera/Bugambilla del Norte when Bugambilla turned on Fuerza and sided with the tecnicos.
6. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker) battled Emo Xtreme/Eterno/Super Nova to a DDQ when Nova ripped off Machine’s mask which one referee saw as Machine fouled Nova which the other referee saw.

CARTELERAS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

8/2 – Gimnasio Juan de la Barrera del Distrito Federal (Sin Limite taping)
1. Fabi Apache/Octagoncito/Pimpinela Escarlata vs. Taya Valkyrie/Mini Abismo Negro/Black Mamba
2. Flamita/Lucky Boy/Nino de Ebano vs. Carta Brava Jr./Eterno/Steve Pain
3. Los Mirreyes (Elegido/Alan Stone/Toscano) vs. The Black Family (Cuervo/Escoria/Ozz)
4. AAA Tag Titles: Crazy Boy & Joe Lider (c) vs. Daga & Psicosis Original
5. Electroshock/Jack Evans/Fenix vs. Chessman/Hijo del Texano/Parka Negra
6. Revancha Match: Cibernetico vs. Perro Aguayo Jr.

8/16 – Auditorio Jose Maria Arteaga de Queretaro
1. Dinastia/Mascarita Divina/Octagoncito vs. Mini Abismo Negro/Mini Charly Manson/Mini Histeria
2. Argenis/Flamita/Lucky Boy vs. Eterno/Steve Pain/Ultimo Gladiador
3. Angelico/Jack Evans/Fenix vs. Machine Rocker/Pentagon Jr./Soul Rocker
4. Crazy Boy & Joe Lider vs. Daga & Psicosis Original
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. El Consejo (Hijo del Texano/Mascara Ano Dos Mil Jr./Silver Kain)
6. Cibernetico/El Mesias/La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr./Chessman/Parka Negra

CHILANGA MASK

8/25 – Arena Coliseo de Coacalco
1. ?
2. Aero Boy vs. Kaientai
3. Magnifico vs. Arkangel de la Muerte
4. Solar I vs. Judas el Traidor
5. Valiente & Virus vs. Las Traumas I y II
6. Guerrero Maya Jr. vs. Black Terry
7. Negro Navarro vs. Shu el Guerrero

DANTES LUCHA FACTORY

8/1 – Fbolko Foro Bar de Guadalajara
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Occidental Middleweight Title: Black Metal (c) vs. El Barbaro Cavernario

DESASTRE TOTAL ULTRAVIOLENTO

8/1 – Plaza de Toros de Tulancingo (free show)
1. Scramble Match – Participants: Alexis X/Atomic Star/Kalibus/King Metal/Kiuuby/Mantra
2. Princesa Metalica & Zuzu Divine vs. JC Maclean & Keira
3. Triangular de Parejas: Angel del Misterio & Jorge Kebrada vs. King Metal & Peligro vs. Konami & Miedo Extremo
4. Triangular de Parejas: Artikus & Nino Hamburguesa vs. Lanceloth & Rocky Lobo vs. Pequeno Cobra & Yuta
5. Scramble Match – Participants: Aero Boy/Ciclope/Jhonky/Paranoico/Slayer Pack
6. Chairs Match – Participants: Black Fire/Drastick Boy/Flamita/Hormiga/Principe Halcon
7. Triangular de Parejas: CIMA & Tomahawk vs. Crazy Boy & Joe Lider vs. Hacker & Kaleth

8/3 – Unidad Deportiva Eliezer Morales de Fortin
1. Jhonky & X vs. Avatar & Kalibus
2. Torneo por el Veracruz Trios Titles: Andras/Dark Gotch/Principe Rojo vs. Black Baby/Gran Prix/Sepultura vs. Destroyer/Infierno/Vulcano
3. Triangular de Parejas: Artikus & Pequeno Cobra vs. Crazy Star & Kaleth vs. Lucky Boy & Nino de Ebano
4. Torneo Cibernetico por el NWG Azteca Campeonato – Participants: Angel del Futuro/Flamita/Hacker/Lanceloth/Principe Halcon Jr.
5. 4 Way Dance por el DTU Extremo Campeonato: Ciclope (c) vs. Hormiga vs. Miedo Extremo vs. Paranoico
6. Triangular de Tercias: Mexican Powers (Crazy Boy/Joe Lider/Nino Hamburguesa) vs. CIMA/Tomahawk/Yuta vs. Drastick Boy/Jinzo/Rocky Lobo

8/4 – Arena Union de Veracruz
1. 3 Way Dance: Aero King vs. Estrellita de Fortin vs. Kalibus
2. Crazy King & X vs. Baby & Sepultura
3. Angel del Futuro & Artikus vs. Ferrari Nueva Era & Ferrari Nueva Generacion
4. Lanceloth & Rocky Lobo vs. Kaleth & Pequeno Cobra
5. Scramble Match: Black Power/Ferrari Jr./Gran Prix/Hacker/Hormiga/Nino Hamburguesa/Principe Halcon
6. Angel del Misterio & Flamita vs. Lucky Boy & Nino de Ebano
7. Triangular de Parejas: Crazy Boy & Joe Lider vs. Ciclope & Miedo Extremo vs. Drastick Boy & Jhonky

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

8/2 – Arena Mexico
1. Molotov & Oro Jr. vs. Akuma & Inquisidor
2. Dark Angel/Estrellita/Goya Kong vs. Amapola/La Comandante/La Seductora
3. Brazo de Plata/Mascara Dorada/Titan vs. Taichi Ishikari/Namajague/Shigeo Okumura
4. Lightning Match: Rey Cometa vs. Ephesto
5. Atlantis/Diamante Azul/Shocker vs. Damian el Terrible/Gran Guerrero/Ultimo Guerrero
6. Marco Corleone/La Sombra/Rush vs. Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)/Volador Jr.

8/4 – Arena Coliseo
1. Camaleon & Leono vs. Espanto Jr. & Ramstien
2. Sagrado/Stigma/Triton vs. Camorra/Cancerbero/Raziel
3. Delta/Guerrero Maya Jr./Hijo del Fantasma vs. Misterioso II/Sangre Azteca/Virus
4. Revancha Lightning Match: Angel de Oro vs. Puma King
5. La Mascara/Rush/Titan vs. Damian el Terrible/Taichi Ishikari/Vangelis
6. Marco Corleone/Shocker/Thunder vs. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla)

8/4 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Hijo del Javier Cruz & El Idolo vs. Satara & El Yaqui
2. Esfinge & Virgo vs. Evola & Infierno
3. Cuadrangular de Parejas por la Copa Express: Black Metal & El Gallo/Halcon de Plata & Leo/El Barbaro Cavernario & Sadico/Demonio Rojo & Malefico
4. Diamante Azul/Maximo/Valiente vs. Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polvora/Rey Escorpion)

8/5 – Arena Puebla
1. Black Tiger & Meyer vs. Centauro de Fuego & Espanto Jr.
2. Millenium & Tigre Rojo Jr. vs. Inquisidor & Siki Osama
3. Hombre Bala Jr./Pegasso/Soberano vs. Espiritu Maligno/Hijo del Signo/Nosferatu
4. Lightning Match: Marcela vs. Amapola
5. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Ultimo Guerrero) vs. Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polvora/Rey Escorpion)
6. Por la Copa Arena Puebla 60 Anniversario: Mistico II vs. Averno

FEDERACION UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

8/9 – Campo de Futbol de Acatlipa
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Hijo del Huracan Ramirez & Hijo del Mascara Sagrada vs. Hijo del Fishman & Hijo del Pirata Morgan
6. Blue Demon Jr. & Tinieblas Jr. vs. Perro Aguayo Jr. & Cien Caras Jr.

INDEPENDENT

7/31 – Arena Queretaro
1. Alastor & Lafayette vs. Viajero del Futuro & Vidente
2. Electro Boy & Galaxy vs. Kastigador & Vengador
3. Starman & Ursus vs. Cholo & Espiritu Negro
4. Mascara Dorada & Valiente vs. Dragon Rojo & Rey Escorpion
5. Mistico II & La Sombra vs. Averno & Volador Jr.

8/2 – Plaza de los Fundadores de San Luis Potosi
1. ?
2. Meteoro & Silver Slam vs. Divino & Maniaco
3. Oro Azul & Oscuridad vs. Black Maravilla & Mensajero
4. Aero Fly/Lolita/Mascarita Divina/Sexy Salazar vs. Diablo Negro/Sexy Lady/Mini Psicosis/Bello Willy
5. Drago & La Parka Jr. vs. Pentagon Jr. & Silver Kain

8/3 – Arena Metropolitana Jorge Cuesy de Tuxtla Gutierrez
1. ?
2. ??
3. ???
4. Granda Man/Mascara Sagrada Jr./Murcy Jr. vs. Dr. Salvaje/Hijo del Fishman/New Fire Jr.
5. La Mascara/Mistico II/La Sombra vs. Mr. Aguila/Averno/Volador Jr.

8/3 – Bazar Pericoapa del Distrito Federal
1. ?
2. ??
3. Big Mama & Black Fire vs. Ludark Shaitan & La Sadica
4. Hombre Bala Jr./Tigro/Vamper vs. Black Abyss/Gran Markus Jr./Nortux la Momia
5. Maximo/Oriental/Zumbi vs. Dragon Rojo/Monsther/Morphosis

8/4 – Auditorio Municipal de Tlazala
1. ?
2. Angel Jr. & La Chivita vs. Espectrito & Mini Ozz
3. La Chiva & Zumbido Jr. vs. Mosco de la Merced Jr. & Violencia Jr.
4. 3 Way Dance: Ludxor vs. Venum vs. Blazer Black
5. Lover Maiden/Mascara Divina/Pathfinder vs. Espantapajaros/Espectro Jr./Mascara Maligna

8/4 – Unidad Deportiva el Tintero de Queretaro
1. Pequena Escarlata vs. Magic Girl
2. Michinoku Dragon & Profecia vs. Blue Machine & Gerges
3. Murano & Thamus vs. Black Angel & Capitan Centella
4. Los Reyes Toros (I/II/III) vs. Crazzy Latino/Principe Otomi/Rey Impacto
5. Super Pinocho/Super Raton/Ultraman Jr. vs. Delirius/Hijo del Diablo Jr./Perro del Ring

8/15 – Plaza de Toros el Pinal de Teziutlan
1. ?
2. ??
3. ???
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Uro Rocker)
5. 3 Way Bull Terrier Match: Cibernetico vs. Perro Aguayo Jr. vs. Daga

8/31 – Auditorio Municipal de Perote
1. Destello Azul & Flayer Boy vs. La Momia & Rey Infierno
2. Peligro & Fabi Apache vs. Vengador Radioactivo & Sexy Lady
3. 4 Way Dance por el AAA FUSION Campeonato: Fenix (c) vs. Drago vs. Halloween vs. Pentagon Jr.
4. Crazy Boy/Electroshock/Joe Lider vs. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)

INDEPENDENT WRESTLING PROMOTIONS

7/31 – Auditorio Municipal de Tampico
1. Guerrera Negra & Heroina vs. Anubis & Hahastary
2. Eclipse/Guerrero del Camino/Danny Trueno vs. Cisticerco/Infierno/Luchador Sorpresa
3. Iron Boy/Lumino/Rayo Veloz vs. Black Master/Pastor Diabolico/Ritmo Peligroso
4. Joe Lider vs. Reptilius
5. Bunker & Lancer vs. Aborto & Chaneke
6. Drago & Nino Hamburguesa vs. Electroshock & Black Mamba

INVASION RCH

8/1 – Arena Naucalpan
1. Freelance & Seiya vs. Alan Extreme & Fulgore I
2. Fenix/Fabi Apache/Miss Gaviota vs. Pentagon Jr./Taya Valkyrie/Bugambilla del Norte
3. Bull Terrier Match: Lolita vs. Sexy Lady
4. Torneo Cibernetico por la Copa High Power – Participants: Centrvion/Danny Casas/Decnis/Dinamic Black/Dr. Wagner III/Apolo Estrada Jr./Extreme Tiger/Golden Magic/Hijo del Mascara Ano Dos Mil/Picudo Jr./Saruman/Veneno
5. Steel Cage Match where the loser must shave or unmask: Chessman & Daga vs. Cien Caras Jr. & Hijo del Pirata Morgan vs. Eterno & Super Nova vs. Hijo del Texano & Villano IV vs. Las Traumas I y II

PROMOCIONES WMC

8/18 – Deportivo SME Villa Coapa del Distrito Federal
1. Fky Fny/Galactico/Magnetico vs. Kick Dragon/Mormo/Tanque Infernal
2. Big Boy/Icaro/Sensei vs. Ares/Camorra/Hantar
3. Crazy Star/Davinha/La Vaquerita vs. Keira/Princesa Blanca/Star Fire
4. Cuadrangular de Parejas: Las Traumas I y II/Eterno & Super Nova/Cerebro Negro & Dr. Cerebro/Belial & Tornado
5. Relevos Increibles: Felino/Nitro/Sagrado/Ultimo Guerrero vs. Averno/Puma King/Rey Bucanero/Tiger

PROMOCIONES ZUMAYA

8/10 – Plaza de Toros de Tlalminulpa
1. Eslabon Perdido vs. Dragon Darth
2. Dragosth/Eterno/Impulso vs. Eita/Jorge Kebrada/Micke Segura
3. Por el GLC Campeonato: Golden (c) vs. Flamita
4. Mascarita Divina & La Parkita vs. Mini Charly Manson & Mini Psicosis
5. Fabi Apache & Lolita vs. Jennifer Blake & Mari Apache
6. Argenis & Fenix vs. Silver Kain & Ultimo Gladiador
7. Electroshock & La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr. & Halloween

TODOS X TODOS

8/10 – Auditorio Benito Juarez de Veracruz
1. Black Baby & Mini Kahoz vs. Aero King & Black Power
2. Diamante & Oro vs. Diva Salvaje & May Flowers
3. 3 Way Dance: Lady Apache vs. Esther Moreno vs. Rossy Moreno
4. Hijo del Santo & Rayman vs. Heddi Karaoui & Zumbi
5. Dr. Wagner Jr. vs. L.A. Par-K

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

MV PROMOCIONES

8/30 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. ??
3. Mascara contra Caballera: Hijo del Fishman vs. Extassis
4. Extreme Tiger & Thunder Machine vs. Animaniac & Mr. Tempest
5. Arandu & TJ Boy vs. Hijo del Lizmark & Lizmark Jr.
6. Dr. Wagner Jr. vs. L.A. Par-K

PROMOCIONES FWA

8/16 – Gimnasio Municipal Oscar Tigre Garcia de Ensenada
1. ?
2. ??
3. ???
4. Street Fight por el vacante FWA Heavyweight Title: Sentencia vs. Leatherface
5. Extreme Tiger & Hijo del Lizmark vs. Las Traumas I y II

UNITED STATES

HEX WRESTLING PROMOTIONS

8/3 – Physique Inc. in Oxnard, California
1. ?
2. ??
3. ???
4. Lestat/Misterioso/Scarecrow vs. Bestia 666/Blood Eagle/Shamu Jr.
5. Bionico/Durango Kid/Principe Unlimited vs. Acero Dorado/Damian 666/Lil’ Cholo



Post Category: News

Tags: , ,

Leave a Reply

Sponsors

Polls

Evolution reforms

Vote View Results

Loading ... Loading ...

Would you like to see The Rock vs. Brock Lesnar at Wrestlemania 31?

Loading ... Loading ...

Should Scott Hall be inducted into the GERWECK.NET hall of fame?

Loading ... Loading ...