Pro Wrestling Since 1997

Menu

The Lucha Report for 7/24‏



NEWS

Enrique Yniesta tweeted yesterday that Halloween has left AAA & Perros del Mal due to some personal issues that has been affecting his performance. Halloween & Mari Apache lost their AAA Mixed Tag Titles five days ago at Arena Xalapa and the finish seemed like a blowoff for their team so we will see where he goes from here.

RESULTADOS

EMLL 7/22 – Arena Puebla
1. Cholo & Guerrero Negro Jr. beat Asturiano & Black Tiger
2. Dalis la Caribena/Dark Angel/Estrellita defeated Princesa Blanca/La Vaquerita/Zeuxis
3. Diamante/Fuego/Sagrado beat Arkangel de la Muerte/Escandalo/Raziel after Raziel’s teammates attacked him leaving him unmasked.
4. Espiritu Maligno/Puma King/Tiger defeated Delta/Guerrero Maya Jr./Stigma when Espiritu fouled and pinned Stigma with mask match challenges being thrown around afterwards.
5. La Mascara/Rush/Thunder beat Negro Casas/Mr. Niebla/Volador Jr. by DQ when Negro fouled Rush after a tough battle.
6. NWA Lt. Heavyweight Title: Diamante Azul defeated Ultimo Guerrero with a German Suplex to retain his title. UG was stretchered out afterwards.

EMLL 7/23 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Metatron & Sky Kid beat Demonio Maya & Sadico by DQ.
2. Esfinge/El Gallo/Soberano defeated Hijo del Signo/Malefico/Rafaga
3. Amapola/La Comandante/Princesa Sugei beat Lluvia/Luna Magica/Marcela
4. Ephesto/Misterioso II/Vangelis defeated Diamante Azul/Sagrado/Stuka Jr.
5. Maximo/Rush/La Sombra beat Mr. Aguila/Euforia/Ultimo Guerrero by DQ when UG fouled Sombra.

EMLL 7/23 – Arena Mexico
1. Camaleon & Horus beat Espanto Jr. & Herodes Jr.
2. Nitrito/Pequeno Olimpico/Pequeno Warrior defeated Pequeno Halcon/Shockercito/Ultimo Dragoncito
3. Dalis la Caribena/Dark Angel/Goya Kong beat Princesa Blanca/La Seductora/Tiffany
4. Angel de Oro/Brazo de Plata/Rey Cometa defeated Morphosis/Shigeo Okumura/Olimpico
5. Lightning Match: Niebla Roja beat Mascara Dorada after fouling and pinning him.
6. Felino/Mr. Niebla/Pierroth defeated Atlantis/La Mascara/Thunder

Furia Blanca 7/21 – Cancha German Evers de Mazatlan
1. Lightning Match: Yago beat Furia Extrema
2. Misterio Blanco & Sexy Angel defeated Wilbert & Sary Kee
3. Dark Samuray/Sigma/Tygon beat Halcon Dorado/Mercury/Tiger
4. Draegon Drago/Fly Metal/Principe Kismo defeated Black Ninja/Rey Fumanchu/Terremoto King Jr.
5. Hooligan & Mario Mora beat Kempo Dragon & Relampago
6. Relevos Increibles: Shocker & Arkangel de la Muerte (subbing for Negro Casas) defeated Rush & Mephisto by DQ when Rush fouled Shocker.

Promociones Cantu 7/22 – Arena Cuatro Caminos de Nuevo Laredo
1. ?
2. Aero Boy & Flamita defeated Ciclope & Drastick Boy
3. Extreme Match: Los Porros (Angel o Demonio/Big Memo/Ovett) beat Ciber Payaso/Dance Boy/Mortifero
4. Los Poderosos (Hombre sin Miedo/Kendor Jr./Sobredosis) defeated Mexican Powers (Crazy Boy/Joe Lider/Nino Hamburguesa) when Miedo fouled and pinned Nino.
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) beat Dr. Wagner III/Hijo del Medico Asesino/Laredo Kid

CARTELERAS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

8/2 – Gimnasio Juan de la Barrera del Distrito Federal (Sin Limite taping)
1. Fabi Apache/Octagoncito/Pimpinela Escarlata vs. Taya Valkyrie/Mini Abismo Negro/Black Mamba
2. Flamita/Lucky Boy/Nino de Ebano vs. Carta Brava Jr./Eterno/Steve Pain
3. Los Mirreyes (Elegido/Alan Stone/Toscano) vs. The Black Family (Cuervo/Escoria/Ozz)
4. AAA Tag Titles: Crazy Boy & Joe Lider (c) vs. Daga & Psicosis Original
5. Electroshock/Jack Evans/Fenix vs. Chessman/Hijo del Texano/Parka Negra
6. Revancha Match: Cibernetico vs. Perro Aguayo Jr.

CHILANGA MASK

8/25 – Arena Coliseo de Coacalco
1. ?
2. Aero Boy vs. Kaientai
3. Magnifico vs. Arkangel de la Muerte
4. Solar I vs. Judas el Traidor
5. Guerrero Maya Jr. vs. Black Terry
6. Negro Navarro vs. Shu el Guerrero

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

7/26 – Arena Mexico
1. Hombre Bala Jr. & Super Halcon Jr. vs. Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
2. Diamante/Pegasso/Triton vs. Arkangel de la Muerte/Escandalo/Hooligan
3. Blue Panther/La Mascara/Shocker vs. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)
4. Torneo Cibernetico – Participants: Fuego/Hijo del Fantasma/Negro Casas/Stuka Jr./Valiente/Misterioso II/Sangre Azteca/Tiger/Vangelis/Virus
5. Mascara Dorada/Mistico II/Titan vs. Polvora/Rey Bucanero/Rey Escorpion
6. Maximo/Rush/La Sombra vs. Damian el Terrible/Taichi Ishikari/Volador Jr.

7/28 – Arena Coliseo
1. Bengala & Robin vs. Akuma & Inquisidor
2. Metalico/Sensei/Soberano vs. Camorra/Nitro/Nosferatu
3. Guerrero Maya Jr./Rey Cometa/Triton vs. Los Cancerberos del Infierno (Cancerbero/Raziel/Virus)
4. Lightning Match: Angel de Oro vs. Puma King
5. Shocker/La Sombra/Titan vs. Euforia/Taichi Ishikari/Niebla Roja
6. Los Estetas del Aire (Mascara Dorada/Mistico II/Valiente) vs. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)

7/28 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. El Capitan & Indigo vs. Samael & El Tapatio
2. Brillante & El Idolo vs. Acertijo & Jocker
3. Tony Escobedo/El Hippie/Leo vs. Demonio Rojo/Exterminador/Malefico
4. Brazo de Plata vs. Kraneo
5. La Mascara/Rush/Super Popular vs. Damian el Terrible/Rafaga/Rey Bucanero

7/29 – Arena Puebla
1. Black Tiger & Millenium vs. Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
2. Goya Kong/Luna Magica/Marcela vs. Amapola/Tiffany/La Vaquerita
3. Los Cancerberos del Infierno (Cancerbero/Raziel/Virus) vs. Arkangel de la Muerte/Escandalo/Hooligan
4. Delta/Guerrero Maya Jr./Rey Cometa vs. Los Invasores (Kraneo/Morphosis/Psicosis)
5. Mascara contra Mascara: Stigma vs. Espiritu Maligno
6. Los Estetas del Aire (Mascara Dorada/Mistico II/Valiente) vs. Negro Casas/Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)

FEDERACION UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

7/28 – Plaza de Toros de Oaxaca
1. Charly Madrid & Marabunta Jr. vs. Meiden & Rider
2. Rey Celestial & Mini Electroshock vs. Mini Chessman & Mini Cibernetico
3. Jennifer Blake & Cinthia Moreno vs. La Hechicera & Taya Valkyrie
4. Huracan Ramirez/Super Fly/Pimpinela Escarlata vs. Loco Max/Psicosis Original/Scorpio Jr.
5. El Mesias/La Parka Jr./Tinieblas Jr. vs. Dr. Wagner III/Hijo del Texano/Silver Kain

8/9 – Campo de Futbol de Acatlipa
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Hijo del Huracan Ramirez & Hijo del Mascara Sagrada vs. Hijo del Fishman & Hijo del Pirata Morgan
6. Blue Demon Jr. & Tinieblas Jr. vs. Perro Aguayo Jr. & Cien Caras Jr.

GOLDEN LEGEND PROMOCIONES

7/28 – Gimnasio Municipal Josue Neri Santos de Ciudad Juarez
1. Bello Armando & Guerrero Escarlata vs. Angelix & Stigma de Oro
2. Las Bestias (I/II/III) vs. Fuego/Peluchin Maldad/Romano
3. Baby Solis/Magno/Maquina 45 Jr. vs. Fussion/Muneco Infernal/Rey Escorpion
4. Cinta de Oro/Rocky Star/Takeda vs. Angel Blanco Jr./Black Fish/Villano III
5. WWA Jr. Heavyweight Title: Hijo del Solitario (c) vs. Rayo de Jalisco Jr.
6. Dr. Wagner Jr. vs. L.A. Par-K

INDEPENDENT

7/24 – Arena Neza
1. ?
2. ??
3. ???
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Los Perros del Mal (Daga/Halloween/Psicosis Original)
5. Dr. Wagner Jr./Electroshock/La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr./Canek/Mascara Ano Dos Mil Jr.

7/26 – Auditorio Santiago Teyahualco
1. Aeronix & Locki vs. Rey Justicia & SWAT
2. Morvius/Teseo/Ukkonen vs. Chicago Rush/Ciclon Infernal/Inmortal
3. Aramis & Freelance vs. Dragon Negro & Pierrothito
4. Iron Love/Judas el Traidor/Magnifico vs. Mr. Niebla/Nitro/Sangre Azteca

7/27 – Salon Zitacuaro
1. ?
2. ??
3. Mini Zeus & La Parkita vs. Mini Histeria & Mini Psicosis
4. Fabi Apache & La Jarochita vs. La Hechicera & Sexy Lady
5. Fenix & La Parka Jr. vs. Chessman & Pentagon Jr.

7/28 – Arena Coliseo de Coacalco
1. Orbit Dos Mil vs. Lobo Escarlata Jr.
2. Aeronix & Kruenen vs. Lobo Escarlata & SWAT
3. Golden Cat/Teseo/Ukkonen vs. Chicago Rush/Ciclon Infernal/Rey Justicia
4. Aramis & Freelance vs. Dragon Negro & Ztizan
5. Iron Love/Jeque/Judas el Traidor vs. Cyborg/Apolo Estrada Jr./911

7/28 – Domo Parque Solidaridad de Tonala
1. Royal Rumble – Participants: Aero Xtreme/Black Tod/Kal-El/Luxor/Principe Egipcio/Principe Escorpion/Rey Dinamico/Alex Romano/Rudy Santana/Tiger King
2. Fabi Apache & La Jarochita vs. La Magnifica & Sexy Lady
3. Dinastia & La Parkita vs. Mini Murder Clown & Mini Psycho Clown
4. Aero Star/Argenis/Atomic Boy vs. The Black Family (Cuervo/Espiritu/Ozz)
5. Crazy Boy/Jack Evans/Joe Lider vs. Chessman/Daga/Ultimo Gladiador

7/31 – Arena Queretaro
1. Alastor & Lafayette vs. Viajero del Futuro & Vidente
2. Electro Boy & Galaxy vs. Kastigador & Vengador
3. Starman & Ursus vs. Cholo & Espiritu Negro
4. Mascara Dorada & Valiente vs. Dragon Rojo & Rey Escorpion
5. Mistico II & La Sombra vs. Averno & Volador Jr.

8/2 – Plaza de los Fundadores de San Luis Potosi
1. ?
2. Meteoro & Silver Slam vs. Divino & Maniaco
3. Oro Azul & Oscuridad vs. Black Maravilla & Mensajero
4. Aero Fly/Lolita/Mascarita Divina/Sexy Salazar vs. Diablo Negro/Sexy Lady/Mini Psicosis/Bello Willy
5. Drago & La Parka Jr. vs. Pentagon Jr. & Silver Kain

8/3 – Arena Metropolitana Jorge Cuesy de Tuxtla Gutierrez
1. ?
2. ??
3. ???
4. Granda Man/Mascara Sagrada Jr./Murcy Jr. vs. Dr. Salvaje/Hijo del Fishman/New Fire Jr.
5. La Mascara/Mistico II/La Sombra vs. Mr. Aguila/Averno/Volador Jr.

8/15 – Plaza de Toros el Pinal de Teziutlan
1. ?
2. ??
3. ???
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Uro Rocker)
5. 3 Way Bull Terrier Match: Cibernetico vs. Perro Aguayo Jr. vs. Daga

INDEPENDENT WRESTLING PROMOTIONS

7/31 – Auditorio Municipal de Tampico
1. Guerrera Negra & Heroina vs. Anubis & Hahastary
2. Eclipse/Guerrero del Camino/Danny Trueno vs. Cisticerco/Infierno/Luchador Sorpresa
3. Iron Boy/Lumino/Rayo Veloz vs. Black Master/Pastor Diabolico/Ritmo Peligroso
4. Joe Lider vs. Reptilius
5. Bunker & Lancer vs. Aborto & Chaneke
6. Drago & Nino Hamburguesa vs. Electroshock & Black Mamba

INTERNATIONAL WRESTLING LEAGUE

7/30 – Arena Aficion de Pachuca
1. Medics III/Peligro/Terror/Lolita vs. Pentagon Jr./Perico/Sexy Lady/Pasion Kristal
2. Arkanos/Kid Jaguar/Shadow vs. Centinela/Medics I/Quimico Jr.
3. Argenis/Drago/Fenix vs. Freelance/Pantera/Micke Segura
4. Infierno Kid/Ojo Diabolico Jr./Ultimo Vampiro vs. Aero Boy/Ciclope/Drastick Boy
5. La Secta Negra (Carta Brava Jr./Cerebro Negro/Fantasma de la Opera) vs. Loco Max/Tony Rivera/Zumbido vs. Black Terry/Dinamic Black/Dr. Cerebro
6. IWL Trios Titles: The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) (c) vs. Los Porros (Angel o Demonio/Leon Rojo/Ovett)

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

7/25 – Arena Naucalpan
1. Seiya vs. Fulgore II
2. Astro Rey Jr./Freelance/Cristal vs. Alan Extreme/Saruman/Diosa Maya
3. Centvrion/Chico Che/Golden Magic vs. Los Exoticos (Bugambilla del Norte/Diva Salvaje/Miss Gaviota)
4. Dinamic Black/Dr. Cerebro/Veneno vs. Emo Xtreme/Heddi Karaoui/911
5. Toscano/Las Traumas I y II vs. Eterno/Mascara Ano Dos Mil Jr./Super Nova

7/28 – Arena Naucalpan
1. Sky Angel vs. Fulgore II
2. Centvrion/Freelance/Golden Magic vs. Alan Extreme/Dragon Celestial/Imposible
3. WWS Welterweight Title: Dinamic Black (c) vs. 911
4. Extreme Tiger/Las Traumas I y II vs. Cerebro Negro/Heddi Karaoui/Saruman
5. Lumberjacks w/Straps Match: Black Terry/Veneno/Pasion Kristal vs. AK-47/Fuerza Guerrera/Bugambilla del Norte
6. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker) vs. Eterno/Mascara Ano Dos Mil Jr./Super Nova

INVASION RCH

8/1 – Arena Naucalpan
1. Freelance & Seiya vs. Alan Extreme & Fulgore I
2. Fenix/Fabi Apache/Miss Gaviota vs. Pentagon Jr./Taya Valkyrie/Bugambilla del Norte
3. Bull Terrier Match: Lolita vs. Sexy Lady
4. Torneo Cibernetico por la Copa High Power – Participants: Centrvion/Danny Casas/Decnis/Dinamic Black/Dr. Wagner III/Apolo Estrada Jr./Extreme Tiger/Golden Magic/Hijo del Mascara Ano Dos Mil/Picudo Jr./Saruman/Veneno
5. Steel Cage Match where the loser must shave or unmask: Chessman & Daga vs. Cien Caras Jr. & Hijo del Pirata Morgan vs. Eterno & Super Nova vs. Hijo del Texano & Villano IV vs. Las Traumas I y II

LUCHA LIBRE PIEDRAS NEGRAS

7/30 – Plaza de Toros Monumental de Arizpe
1. ?
2. ??
3. Chico de Barrio & Sexy Flor vs. Azteca Jr. & La Hiedra
4. El Brazo/Decnis/Laredo Kid vs. Los Poderosos (Hombre sin Miedo/Kendor Jr./Sobredosis)
5. La Parka Jr. & Pimpinela Escarlata vs. Mascara Ano Dos Mil Jr. & Psicosis Original

MANTYZ PRODUCCIONES

7/27 – Arena Cuautepec
1. Coquito Azul & Mini Cobra vs. Kenuim & Mini May Flowers
2. Adamantium/Centella Oriental/Hacha Infernal vs. Cosmos Negro/Demencia/King Flash
3. AK-47 & Fierro vs. Rayan & Spartan
4. La Mascara & Maximo vs. Negro Casas & Mr. Niebla
5. Mascara contra Mascara: Mantyz vs. Electroman

MARGAR PRODUCCIONES

7/28 – Arena Coliseo de Reynosa
1. Draguido vs. Kommander
2. Signo de Oro & Signo de Plata vs. Aguila Azteca & Gallo Fino
3. Skeletor vs. Halcon de Oro
4. Black Shadow vs. Rey Astral
5. Atlantis/Blue Panther/Delta vs. Gigaa/Super Boy/Super Chucky

PROMOCIONES CANTU

7/28 – Arena Solidaridad
1. ?
2. ??
3. ???
4. Karonte & Hija del Karonte vs. Gran y Mari Apache
5. Guerra de Empresas: The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Los Poderosos (Hombre sin Miedo/Kendor Jr./Sobredosis) vs. Difunto II/Diluvio Negro II/Silver Star vs. El Consejo (Antifaz del Norte/Argos/Mascara Ano Dos Mil Jr.)

7/29 – Arena Cuatro Caminos de Nuevo Laredo
1. ?
2. El Brazo/Mari Apache/Anubis vs. Aracnido/La Hiedra/Mini Rio Bravo
3. Negro Navarro vs. Gran Apache
4. Laredo Kid/Nino Hamburguesa/Perseus vs. Los Poderosos (Hombre sin Miedo/Kendor Jr./Sobredosis)
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. El Consejo (Antifaz del Norte/Argos/Mascara Ano Dos Mil Jr.)

PROMOCIONES JUBA

7/27 – Arena Juba de Reynosa
1. ?
2. ??
3. ???
4. Hator/Luminoso/Maldicion vs. Arkangel Jr./Decnis/Turok Jr.
5. Perro Aguayo Jr./Asterisco/Pimpinela Escarlata vs. Electroshock/Imagen de Oro/Parka Negra

PROMOCIONES ZUMAYA

8/10 – Plaza de Toros de Tlalminulpa
1. Eslabon Perdido vs. Dragon Darth
2. Dragosth/Eterno/Impulso vs. Eita/Jorge Kebrada/Micke Segura
3. Por el GLC Campeonato: Golden (c) vs. Flamita
4. Mascarita Divina & La Parkita vs. Mini Charly Manson & Mini Psicosis
5. Fabi Apache & Lolita vs. Jennifer Blake & Mari Apache
6. Argenis & Fenix vs. Silver Kain & Ultimo Gladiador
7. Electroshock & La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr. & Halloween

TODOS X TODOS

7/27 – Gimnasio Juan de la Barrera del Distrito Federal (El Santo 71st Anniversary Show w/Hijo del Santo in attendance)
1. Centvrion vs. Imposible
2. Dr, Wagner III vs. Hijo del Medico Asesino
3. 3 Way Dance: Lady Apache vs. Esther Moreno vs. Rossy Moreno
4. Angel Blanco Jr./Blue Demon Jr./Hijo del Solitario/Rayman vs. Brian Cage/Oliver John/Heddi Karaoui/Zumbi
5. Canek/L.A. Par-K/Rayo de Jalisco Jr. vs. La Familia Dinamita (Cien Caras Jr./Mascara Ano Dos Mil/Universo Dos Mil

8/10 – Auditorio Benito Juarez de Veracruz
1. Black Baby & Mini Kahoz vs. Aero King & Black Power
2. Diamante & Oro vs. Diva Salvaje & May Flowers
3. 3 Way Dance: Lady Apache vs. Esther Moreno vs. Rossy Moreno
4. Hijo del Santo & Rayman vs. Heddi Karaoui & Zumbi
5. Dr. Wagner Jr. vs. L.A. Par-K

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

BAJA STARS WRESTLING

7/26 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. ??
3. ???
4. Arandu/Pancho Cachondo/Rubi Gardenia vs. Angel Negro/Enfermero Jr./Shamu
5. Rayo de Jalisco Jr. vs. Cien Caras Jr.
6. Atlantis vs. Ultimo Guerrero

MV PROMOCIONES

8/30 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. ??
3. Mascara contra Caballera: Hijo del Fishman vs. Extassis
4. Extreme Tiger & Thunder Machine vs. Animaniac & Mr. Tempest
5. Arandu & TJ Boy vs. Hijo del Lizmark & Lizmark Jr.
6. Dr. Wagner Jr. vs. L.A. Par-K

UNITED STATES

MEXICAN WRESTLING FEDERATION

7/27 – East Los Angeles Community & Youth Center in East Los Angeles, California
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Atlantis/Kiss Jr./Kiss III vs. Punisher/Super Maquina Jr./Ultimo Guerrero

PROMOCIONES SALINAS

7/28 – Fuego Western Club in McAllen, Texas
1. Alas de Oro & Draguito Reptil vs. Black Cougar & Excalibur
2. Huracancito & Pequeno Dragon vs. Bracito de Platino & Espectrito
3. Aguila Azteca & Sweety vs. Wolverine & Wendy
4. Campeonato contra Mascara: Laredo Kid (c) vs. Aquiles el Guerrero
5. Atlantis & Estrellato vs. Black Panther & Blue Panther

Post Category: News

Tags: , ,

Leave a Reply

Sponsors

Hot 100 Women of Wrestling 150 x 150

Polls

Hot 100 tournament - hottest all-time diva: Round 1

Vote View Results

Loading ... Loading ...

Hot 100 tournament - hottest all-time diva: Round 1

Vote View Results

Loading ... Loading ...

Should The Junkyard Dog be inducted into the GERWECK.NET hall of fame?

Loading ... Loading ...