Pro Wrestling Since 1997

Menu

The Lucha Report for 7/12‏



NEWS

EMLL announced yesterday that their 80th Anniversario will take place on 9/13 at Arena Mexico which is presumably main evented by Atlantis & Ultimo Guerrero in a mask match.

RESULTADOS

IWRG 7/11 – Arena Naucalpan
1. Sky Angel beat Dragon Celestial
2. Alan Extreme & Saruman defeated Los Fulgores I y II
3. Black Terry/Chico Che/Golden Magic beat Canis Lupis/Imposible/Picudo Jr.
4. Apolo Estrada Jr./Eterno/X-Fly defeated Emo Xtreme/Extreme Tiger/Toscano when Eterno fouled and pinned Toscano.
5. NWA Original Lt. Heavyweight Title: Super Nova beat Dinamic Black to retain his title after a piledriver which saw Dinamic get stretchered out. Hijo del Texano seconded his brother Super Nova here and interfered during the match.

CARTELERAS

ALIANZA UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

7/14 – Arena Lopez Mateos
1. ?
2. Beda/Spider Boy/Tonatiuh vs. Lince X/Sangre de Lobo/Stryker
3. Euro/Los Gemelos Fantasticos I y II vs. Ice Killer/Jack/Violento
4. Cerebro Maligno/Mr. Flama/Pegasus/Yakuza vs. Herejia/Judas el Traidor/Rey Krimen/Sadico
5. Romano Garcia/Negro Navarro/Rocky Santana vs. Chucho el Roto/Iron Love/Mr. Potro

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

7/15 – Polideportivo la Huizachera de Tehuacan (Sin Limite taping)
1. Black Killer & Dracul Jr. vs. Blaze & Principe Azul
2. Lucky Boy & Nino de Ebano vs. Carta Brava Jr. & Gran Apache
3. Fabi Apache/Octagoncito/Pimpinela Escarlata vs. Taya Valkyrie/Mini Abismo Negro/Black Mamba
4. Angelico & Jack Evans vs. Chessman & Eterno
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. El Consejo (Hijo del Texano/Mascara Ano Dos Mil Jr./Silver Kain)
6. Cibernetico & El Mesias vs. Perro Aguayo Jr. & Psicosis Original

7/19 – Arena Xalapa (Sin Limite taping)
1. Alebrije II/Atomic Boy/Nino Hamburguesa vs. Argos/Gran Apache/Ultimo Gladiador
2. AAA Mixed Tag Titles: Halloween & Mari Apache (c) vs. Drago & Fabi Apache
3. The Black Family (Cuervo/Espiritu/Ozz) vs. Los Perros del Mal (Daga/Eita/Psicosis Original)
4. Angelico/Jack Evans/Fenix vs. Parka Negra/Pentagon Jr./Steve Pain
5. Cibernetico/El Mesias/La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr./Chessman/Hijo del Texano

CHILANGA MASK

8/25 – Arena Coliseo de Coacalco
1. ?
2. ??
3. Aero Boy vs. Kaientai
4. Guerrero Maya Jr. vs. Black Terry
5. Negro Navarro vs. Shu el Guerrero

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

7/14 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Indigo & Metalik vs. El Pirana & Relampago
2. Halcon de Plata & Leo vs. Infierno & Satara
3. Tony Escobedo/El Hippie/Sky Kid vs. Acertijo/Jocker/Sadico
4. El Gallo/Stuka Jr./Triton vs. Exterminador/Malefico/Rafaga
5. Diamante Azul & Mascara Dorada vs. Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)

7/14 – Arena Mexico
1. Camaleon & Leono vs. Cholo & Ramstein
2. Oro Jr./Pegasso/Soberano vs. Camorra/Hooligan/Nosferatu
3. Bushiroad/Hijo del Fantasma/Rey Cometa vs. Misterioso II/Sangre Azteca/Vangelis
4. Arena Coliseo Tag Titles: Namajague & Shigeo Okumura (c) vs. Delta & Guerrero Maya Jr.
5. Brazo de Plata/Thunder/Titan vs. Kraneo/Psicosis/Volador Jr.
6. Blue Panther/Maximo/Rush vs. Mr. Aguila/Negro Casas/Rey Bucanero

7/15 – Arena Puebla (60th Anniversary Show)
1. Bam Bam & Shockercito vs. Pequeno Olimpico & Pequeno Violencia
2. Estrellita/Luna Magica/Marcela vs. Amapola/Princesa Blanca/Princesa Sugei
3. Maximo/Stuka Jr./Titan vs. Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polvora/Rey Escorpion)
4. Brazo de Plata/Diamante Azul/Shocker vs. Pierroth/Ultimo Guerrero/Volador Jr.
5. Steel Cage Match where the loser must shave or unmask – Participants: Leono/Pegasso/Robin/Stigma/Tigre Rojo Jr./Disturbio/Escandalo/Espiritu Maligno/Inquisidor/Siki Osama

7/16 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Metatron & Smaker vs. Espectrum & Evola
2. Black Metal/Esfinge/Magnus vs. Barbaro Cavernario/Cancerbero/Raziel
3. Fuego/Stuka Jr./Triton vs. Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polovra/Rey Escorpion)
4. Atlantis/Blue Panther/Shocker vs. Negro Casas/Rey Bucanero/Tiger
5. Mistico II vs. Volador Jr.

7/16 – Arena Mexico
1. Camaleon & Genesis vs. Akuma & Camorra
2. Hombre Bala Jr./Molotov/Super Halcon Jr. vs. Guerrero Negro Jr./Hijo del Signo/Nosferatu
3. Lightning Match: Bushiroad vs. Hooligan
4. Lluvia/Luna Magica/Silueta vs. La Comandante/La Vaquerita/Zeuxis
5. Delta/Guerrero Maya Jr./Mascara Dorada vs. Morphosis/Namajague/Olimpico
6. Maximo/Rush/Thunder vs. Kraneo/Mr. Niebla/Psicosis

FEDERACION UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

7/19 – Lienzo Charro Constituyentes del Distrito Federal
1. Marabunta Jr. vs. Rider
2. Charly Madrid & Freelance vs. Las Traumas I y II
3. Brazo de Plata/Mistico II/Seminarista vs. Meiden/Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)
4. NRM Masters Title: Hijo del Mascara Sagrada (c) vs. Pirata Morgan

7/28 – Plaza de Toros de Oaxaca
1. Charly Madrid & Marabunta Jr. vs. Meiden & Rider
2. Rey Celestial & Mini Electroshock vs. Mini Chessman & Mini Cibernetico
3. Jennifer Blake & Cinthia Moreno vs. La Hechicera & Taya Valkyrie
4. Huracan Ramirez/Super Fly/Pimpinela Escarlata vs. Loco Max/Psicosis Original/Scorpio Jr.
5. El Mesias/La Parka Jr./Tinieblas Jr. vs. Dr. Wagner III/Hijo del Texano/Silver Kain

FUERZA IMPERIAL

7/20 – Sala de Armas del Magdalena Mixhuca del Distrito Federal
1. Magistro/Marabunta Jr./Mascara Virtual vs. Espantapajaros I/Kaving/Marabunta
2. Dalis la Caribena & Estrellita vs. Goya Kong & Princesa Blanca
3. 4 Way Dance: Solar I & Super Astro vs. Hijo del Pirata Morgan & Pirata Morgan Jr. vs. Puma King & Tiger vs. Los Rayos Tapatios I y II
4. Pirata Morgan/Los Villanos III y IV/Kortiz vs. Felino/Fuerza Guerrera/Mr. Niebla/Rey Bucanero
5. Hijo del Fantasma/Mil Mascaras/Rayo de Jalisco Jr. vs. Mascara Ano Dos Mil/Hijo del Mascara Ano Dos Mil/Universo Dos Mil

FURIA BLANCA PROMOCIONES

7/21 – Cancha German Evers de Mazatlan
1. ?
2. ??
3. Draegon Drago/Fly Metal/Principe Kismo vs. Black Ninja/Rey Fumanchi/Terremoto King Jr.
4. Kempo Dragon/Mario Mora/Relampago vs. Arkangel de la Muerte/Escandalo/Hooligan
5. Rush & Shocker vs. Mephisto & Negro Casas

INDEPENDENT

7/13 – Centro de Abastos de Tultitlan
1. ?
2. Apestoso/Black Killer/Blue Dragon vs. Black Mirror/Demonio Baltazar/Destructor
3. Barrio Azteca/Rey de Oro/Dinastia/Mascarita Divina vs. Demonio Baltazar Jr./Sable/Mini Charly Manson/Mini Psicosis
4. Black Terror Jr./Fabi Apache/Black Mamba vs. Rodman/X-Fly/Taya Valkyrie
5. Aero Star/Argenis/Dr. Wagner Jr. vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)

7/14 – Arena Independiente de Tultitlan
1. ?
2. Bullyng & Mini Zumbido vs. Dragon Kaiser & Komachi
3. Centinela/Cerebro Negro/Ultimo Rosario vs. Los Tigres (Bronce/Oro/Plata)
4. Los Bastardos (Epitafio/Leviathan/Samael/Tormento) vs. La Resistencia (Arkanos/Kilvan/Psycho Kid/Yoruba)
5. Los Indestructibles (Infierno Kid/Ojo Diabolico Jr./Sepulturero/Ultimo Vampiro) vs. Freelance/Pantera/Micke Segura/Terry Dos Mil

7/14 – Parque de Beisbol Praxedes Balboa de Ciudad Victoria
1. ?
2. ??
3. Dinastia & Mascarita Divina vs. Mini Charly Manson & Mini Psicosis
4. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker) vs. Los Exoticos (La Brazo/Pasion Kristal/Polvo de Estrellas)
5. Elegido/Fenix/La Parka Jr. vs. Daga/Halloween/Pentagon Jr.

7/16 – Arena Aficion de Pachuca
1. Relevos Increibles: Anime/Charly Madrid/Ludark Shaitan vs. Black Fury/Blazer/Violencia Jr.
2. Cuadrangular de Parejas: Argenis & Drago vs. AK-47 & 911 vs. Pentagon & Ultimo Gladiador vs. Black Mamba & Pasion Kristal
3. Cibernetico & Electroshock vs. Perro Aguayo Jr. & Silver Kain

7/18 – Gimnasio Miguel Hidalgo de Poza Rica
1. El Falcon/Power Ranger/Principe Halcon vs. Byron Temerario/King Lion/Rocka Infernal
2. Starman & Super Halcon Jr. vs. Hijo del Signo & Hooligan
3. Fuego & Stigma vs. Arkangel de la Muerte & Escandalo
4. Atlantis & Mistico II vs. Euforia & Ultimo Guerrero

7/21 – Auditorio Municipal de Tepalcapa
1. Black Metal/Impacto/Panterita/The Power vs. Babel/Cirujano/Lover Dragon/Shivata
2. Ares & Fly Metalik vs. Centinela & Ultimo Rosario
3. Cerebro Negro/Dr. Cerebro/Fresero Jr. vs. Holocausto/Samael/Tormento
4. AAA Luchadores Sorpresas vs. Infierno Kid & Ultimo Vampiro
5. Black Abyss/Demoledor/Pagano/Toxico vs. Epitafio/Leviathan/Ojo Diabolico Jr./Sepulturero

7/21 – Centro Civico de Macuspana
1. ?
2. Ave de Fuego/Centenario/Golden Boy vs. Ciclope/Full Back Jr./Guerrero Mixteco Jr.
3. Wolverine vs. Sayco
4. Demoledor/Mega Steel/Pequeno Maya/Pasion Kristal vs. Enigma/Forajido/Tribal/Diva Salvaje
5. Krosty/Lucero Jr./Lolita vs. Lince/Lucero Mortal/Sexy Lady
6. Birdman Jr./Drago/Elegido vs. Espiritu/Full Back/Guerrero Mixteco

7/24 – Arena Neza
1. ?
2. ??
3. ???
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Los Perros del Mal (Daga/Halloween/Psicosis Original)
5. Dr. Wagner Jr./Electroshock/La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr./Canek/Mascara Ano Dos Mil Jr.

7/28 – Domo Parque Solidaridad de Tonala
1. Royal Rumble – Participants: Aero Xtreme/Black Tod/Kal-El/Luxor/Principe Egipcio/Principe Escorpion/Rey Dinamico/Alex Romano/Rudy Santana/Tiger King
2. Fabi Apache & La Jarochita vs. La Magnifica & Sexy Lady
3. Dinastia & La Parkita vs. Mini Murder Clown & Mini Psycho Clown
4. Aero Star/Argenis/Atomic Boy vs. The Black Family (Cuervo/Espiritu/Ozz)
5. Crazy Boy/Jack Evans/Joe Lider vs. Chessman/Daga/Ultimo Gladiador

7/31 – Arena Queretaro
1. Alastor & Lafayette vs. Viajero del Futuro & Vidente
2. Electro Boy & Galaxy vs. Kastigador & Vengador
3. Starman & Ursus vs. Cholo & Espiritu Negro
4. Mascara Dorada & Valiente vs. Dragon Rojo & Rey Escorpion
5. Mistico II & La Sombra vs. Averno & Volador Jr.

INTERNATIONAL WRESTLING LEAGUE

7/30 – Arena Aficion de Pachuca
1. Medics III/Peligro/Terror/Lolita vs. Pentagon Jr./Perico/Sexy Lady/Pasion Kristal
2. Arkanos/Kid Jaguar/Shadow vs. Centinela/Medics I/Quimico Jr.
3. Argenis/Drago/Fenix vs. Freelance/Pantera/Micke Segura
4. Infierno Kid/Ojo Diabolico Jr./Ultimo Vampiro vs. Aero Boy/Ciclope/Drastick Boy
5. La Secta Negra (Carta Brava Jr./Cerebro Negro/Fantasma de la Opera) vs. Loco Max/Tony Rivera/Zumbido vs. Black Terry/Dinamic Black/Dr. Cerebro
6. IWL Trios Titles: The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) (c) vs. Los Porros (Angel o Demonio/Leon Rojo/Ovett)

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

7/14 – Arena Naucalpan
1. Galaxy & Seiya vs. Arana de Plata & Fulgore II
2. Astro Rey Jr./Golden Magic/Saruman vs. Fulgore I/Imposible/Power Bull
3. Centvrion/Dinamic Black/Veneno vs. Decnis/911/Scorpio Jr.
4. Dr. Cerebro/Emo Xtreme/Toscano vs. Fuerza Guerrera/Heddi Karaoui/X-Fly
5. Las Traumas I y II vs. Eterno & Super Nova

INVASION RCH

8/1 – Arena Naucalpan
1. Freelance & Seiya vs. Alan Extreme & Fulgore I
2. Fenix/Fabi Apache/Miss Gaviota vs. Pentagon Jr./Taya Valkyrie/Bugambilla del Norte
3. Bull Terrier Match: Lolita vs. Sexy Lady
4. Torneo Cibernetico por la Copa High Power – Participants: Centrvion/Danny Casas/Decnis/Dinamic Black/Dr. Wagner III/Apolo Estrada Jr./Extreme Tiger/Golden Magic/Hijo del Mascara Ano Dos Mil/Picudo Jr./Saruman/Veneno
5. Steel Cage Match where the loser must shave or unmask: Chessman & Daga vs. Cien Caras Jr. & Hijo del Pirata Morgan vs. Eterno & Super Nova vs. Hijo del Texano & Villano IV vs. Las Traumas I y II

LEGEND PRODUCCIONES

7/20 – Arena Lopez Mateos
1. Barbie/Princesa Ahyleen/Sexy Flor vs. Basted/Chica Tormenta/Sexy Violeta
2. 3 Way Dance por el Campeonato GALLI: Epidemia (c) vs. Aramis vs. Dinamic Black
3. Los Bastardos (Epitafio/Leviathan/Samael) vs. Los Oficiales (AK-47/Fierro/911)
4. Relevos Increibles Suicidas: Danny Boy & Rocky Santana vs. Gran Apache II & Romano Garcia
5. Dr. Wagner Jr. & Rayo de Jalisco Jr. vs. Canek & L.A. Par-K

NUEVA GENERACTION XTREMA

7/20 – Gimnasio Factores Mutuos de Monterrey
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. La Dinastia de la Muerte (Negro Navarro/Las Traumas I y II) vs. Dralion/Optymuyz/Cachorro Zapata
6. Aero Boy/Dance Boy/Kaientai vs. Joe Lider/Pagano/Sick Boy

PROMOCIONES ACOSTA

7/20 – Arena Coliseo de Cordobes
1. Babe Star & Volador Sagrado vs. Sombra Negra & Super Orion
2. Anime & Lolita vs. Sexy Lady & Ludark Shaitan
3. Tony Acosta & Rocker Tri vs. Pantera & Super Orion Jr.
4. Duende Acosta/Ringo Acosta/Mascarita Divina vs. Demonio Rojo/Lasserman/Mini Psicosis
5. Drago & La Parka Jr. vs. Argos & Silver Kain

PROMOCIONES B-CHAMPS

7/13 – Bazar Pericopa del Distrito Federal
1. ?
2. ??
3. Gatwat vs. Bellboy
4. Genesis & Templario vs. Golden Bull & Revel
5. Mascara Sagrada Jr./Oriental/Skayde vs. Black Abyss/Histeria III/Steve Pain

PROMOCIONES CANTU

7/15 – Arena Cuatro Caminos de Nuevo Laredo
1. Dinastia & Mascarita Divina vs. Mini Charly Manson & Mini Psicosis
2. Cristal & Fabi Apache vs. La Hiedra & Rossy Moreno
3. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker) vs. Los Exoticos (La Braza/Pasion Kristal/Polvo de Estrellas)
4. Los Poderosos (Hombre sin Miedo/Kendor Jr./Sobredosis) vs. Pirata Morgan/Hijo del Pirata Morgan/Pirata Morgan Jr.
5. Fenix/Laredo Kid/La Parka Jr. vs. Los Perros del Mal (Daga/Halloween/Psicosis Original)

PROMOCIONES FELIX

7/13 – El Forum de Navojoa
1. ?
2. Pitbull vs. Star Dragon
3. Animaniac & Camaleon Negro vs. Kung Fu Panda & Venum Black Jr.
4. Lizmark Jr. & Super Muneco vs. Espectro Jr. & Fugitivo de Texas

PROMOCIONES JOSAGA

7/14 – Unidad Deportiva de Fortin
1. El Marquez & Marquez Jr. vs. Angel Negro & Vengador
2. Black Star/Spider Boy/Super Gorilla vs. Abismo Rider/Dr. Brian/Halcon Infernal
3. Loco Max/Super Tarin/Tauro de Creta/Jhonny Villalobos vs. Los Colombianos (Colombiano/Leon Dorado/Miserable/Ricky Ricon)
4. Black Soldier/Pandillero Loco/La Parkita vs. Estruendo/Infierno Negro/Mini Chessman
5. Angel del Futuro/Crazy Star/Drago vs. Destroyer/Ultimo Gladiador/Vulcano

PROMOCIONES JUNIORS

7/17 – Auditorio Miguel Barragan de San Luis Potosi
1. Divino & La Jarochita vs. Maniaco & Lady Dinamita
2. Los Exoticos (Black Mamba/Pasion Kristal/Sexy Salazar) vs. Black Maravilla/Diablo Negro/Halcon Dorado
3. Aero Star/Argenis/Super Fly vs. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)
4. Cuervo/Electroshock/Elegido vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
5. Dr. Wagner Jr. & El Mesias vs. Perro Aguayo Jr. & Hijo del Texano

TODOS X TODOS

7/27 – Gimnasio Juan de la Barrera del Distrito Federal (El Santo 71st Anniversary Show w/Hijo del Santo in attendance)
1. ?
2. ??
3. 3 Way Dance: Lady Apache vs. Esther Moreno vs. Rossy Moreno
4. Angel Blanco Jr. & Hijo del Solitario vs. Shaun Ricker & Derek Sanders
5. Blue Demon Jr./Canek/L.A. Par-K vs. Heddi Karaoui/Oliver John/Zumbi

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

BAJA STARS WRESTLING

7/26 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. ??
3. ???
4. Arandu/Pancho Cachondo/Rubi Gardenia vs. Angel Negro/Enfermero Jr./Shamu
5. Rayo de Jalisco Jr. vs. Cien Caras Jr.
6. Atlantis vs. Ultimo Guerrero

UNITED STATES

FUERZA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

7/13 – National Western Complex in Denver, Colorado (Hijo del Santo will be appearing)
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Hijo del Rey Misterio/Mascara Sagrada/Rayo de Jalisco Jr. vs. Blue Demon Jr./L.A. Par-K/Tinieblas Jr.

7/21 – Florentine Gardens in El Monte, California
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Rayo de Jalisco Jr. & Tinieblas Jr. vs. Angel Blanco Jr. & L.A. Par-K

PROMOCIONES SALINAS

7/14 – Fuego Western Club in McAllen, Texas
1. El Payasin vs. Excalibur
2. Al Cruz Jr. & Wolverine vs. Eagle Fire & Karate Lee
3. Shekinah & Wendy vs. Lady Viper & Sweety Sweety
4. Aguila Azteca & Estreallto vs. Hijo del Pirata Morgan & Pirata Morgan Jr.
5. Hijo del Fishman/Kung Fu Jr./Laredo Kid vs. Aquiles el Guerrero/Pirata Morgan/Spawn
6. FILL Heavyweight Title: Hijo del Medico Asesino (c) vs. Dr. Wagner III

UNDERGROUND INDEPENDENT PRO WRESTLING

7/14 – East Los Angeles Boys & Girls Club in Los Angeles, California
1. ?
2. ??
3. 3 Way Dance: Jesus & Super Natural vs. Durango Kid & Mariachi Loco vs. Hudson Envy & Rubi Gardenia
4. Extreme Tiger/Lestat/Misterioso vs. Lil’ Cholo/OG Playboy/Shamu Jr.


Post Category: News

Tags: , ,

Leave a Reply

Sponsors



Polls

2014 GERWECK.NET Year End Awards: TV Show of the year

Vote View Results

Loading ... Loading ...

Should Alberto Del Rio sign with TNA?

Loading ... Loading ...

Should "Mean" Gene Okerlund be inducted into the GERWECK.NET Hall of Fame?

Loading ... Loading ...