Pro Wrestling Since 1997

Menu

The Lucha Report for Dia del Padre‏ (TripleMania Results)



NEWS

AAA had a disatrous night with their iPPV of Triplemania XXI on UStream as the show never aired at all, the screen was black the whole time and the promotion tweeted on their account that UStream was to blame for this inconvenience. There is no word on if the show will air as a replay or whether any refunds will be given but this was a complete debacle.

AAA inducted Abismo Negro in their Hall of Fame tonight with his family and Mini Abismo Negro being there to accept on his behalf. A well deserved honor for someone who was a key performer in the promotion for close to 15 years.

RESULTS

AAA 6/16 – Arena Ciudad de Mexico City (Triplemania XXI)
1. Elegido/Fabi Apache/Dinastia/Pimpinela Escarlata beat Silver Kain/Taya Valkyrie/Mini Abismo Negro/Black Mamba
2. #1 Contender Match por el AAA Mega Heavyweight Title: Heavy Metal defeated Chessman
3. 5 Way Dance por el AAA Tag Titles: Crazy Boy & Joe Lider beat Drago & Fenix to win the titles. Order of Elimination: Angelico & Jack Evans/Los Mamitos (Mr. E & Sexy B)/Halloween & Psicosis Original/Drago & Fenix – After the match Vampiro made his return and presented the titles that he vacated with Joe Lider to Joe & Crazy Boy. Konnan then came out and got into a verbal debate with Vamp teasing a future match.
4. Jeff Jarrett/Monster Pain/Matt Morgan defeated The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) with La Bruja Karen verbally fighting with Marisela Pena being the story here.
5. AAA Mega Heavyweight Title: Hijo del Texano beat Heavy Metal to retain his title. Ray Mendoza Jr. came out after the match and formally challenged Texano to a shot at the title but said that he would need time to get in condition since he is “retired.”
6. Decision Match por el AAA Latin America Heavyweight Title: Blue Demon Jr. defeated El Mesias to win the title in a tecnico style match that the crowd didn’t really care for. L.A. Par-K made his return and presented Demon the title that he vacated and said that even though he left AAA he could come back if he wanted to. Everyone hugged afterwards.
7. Dr. Wagner Jr./Electroshock/Octagon/La Parka Jr. beat Canek/Mascara Ano Dos Mil/Universo Dos Mil/Villano IV in a match full of interference from Dorian Roldan who was helping the anti-AAA guys even though they really didn’t want his help. Erick “El Goyito” Perez did accompany Octagon but did nothing.
8. Caballera contra Caballera: Perro Aguayo Jr. defeated Cibernetico in a wild bloody brawl filled with weapons, ref bumps, Perros & Bizarros running out and getting stretchered out before Perrito pinned Ciber after a Lanza. Perrito dedicated the match to Hector Garza who was honored before the match in a video package and all the fathers on Dia del Padre. Ciber was indeed shaved bald as well in the first hair loss of his career.

EMLL 6/16 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Hijo del Javier Cruz & El Idolo beat Acertijo & Satara
2. Esfinge/Leon Blanco/Virgo defeated Espectrum/Infierno/Rafaga
3. 4 Way Dance: Azteca de Oro & Sky Kid beat Demonio Rojo & Sadico with Azteca going over Demonio and they agreed to a mask match for 6/30. Order of Elimination: Evola & Exterminador/El Hippie & Leo/Demonio Rojo & Sadico
4. Lightning Match: Princesa Blanca defeated Luna Magica
5. El Barbaro Cavernario/Negro Casas/Mr. Niebla beat Hijo del Fantasma/Rey Cometa/Triton

EMLL 6/16 – Arena Mexico
1. Metatron & Sensei beat Akuma & Zayco
2. Molotov/Soberano/Stigma defeated Apocalipsis/Espanto Jr./Inquisidor
3. Torneo Cibernetico: Dalis la Caribena beat Princesa Sugei to win. Order of Elimination: Zeuxis/Lluvia/La Comandante/Estrellita/La Seductora/Goya Kong/Tiffany/Dark Angel/Princesa Sugei
4. La Mascara/Rush/Titan defeated Mr. Aguila/Kraneo/Psicosis with Rush destroying Aguila then challenging him to a hair match with his foot planted on his face.
5. Decision Match por el CMLL Trios Titles: Los Estetas del Aire (Mascara Dorada/Mistico II/Valiente) beat Los Guerreros Laguneros (Euforia/Niebla Roja/Ultimo Guerrero) in a damn good match to win the titles. Mistico went over UG with a Mistica.

Independent 6/14 – Auditorio Jose Maria Arteaga de Queretaro
1. Capitan Centella & Onix beat Morfeo & Profeo
2. Delirius/Hijo del Diablo Jr./Maligno defeated Andy Woo/Black Angel/Crazy Latino
3. Zarpa de Tigre Jr./Lolita/Pimpinela Escarlata beat Brujo Maya/Sexy Lady/Polvo de Estrellas
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) defeated La Estampida Mortal (Los Reyes Toros I/II/III) by DQ when Rey Toro I fouled Psycho.
5. Octagon/Pantera I/Toscano beat Juventud Guerrera/Parka Negra/Perro del Ring

UPCOMING SHOWS

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

6/17 – Arena Puebla
1. Genesis & Millenium vs. Sauron & Zayco
2. Leono/Robin/Tigre Rojo Jr. vs. Cholo/Espiritu Maligno/Inquisidor
3. Fuego/Sagrado/Stigma vs. Los Cancerberos del Infierno (Cancerbero/Raziel/Virus)
4. Blue Panther/Delta/Hijo del Fantasma vs. Kraneo/Morphosis/Psicosis
5. Los Estetas del Aire (Mascara Dorada/Mistico II/Valiente) vs. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)

6/18 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Black Metal/Leo/Magnus vs. Disturbio/Magnum/Sadico
2. Marcela & Silueta vs. Amapola & Princesa Sugei
3. Brazo de Plata/El Gallo/Guerrero Maya Jr./Stuka Jr. vs. Kraneo/Malefico/Sangre Azteca/Vangelis
4. Caballera contra Caballera: Bam Bam vs. Mercurio
5. La Mascara/Shocker/La Sombra vs. Mr. Aguila/Rey Bucanero/Volador Jr.

6/18 – Arena Mexico
1. Metatron & Robin vs. Camorra & Ramstein
2. Pegasso/Starman/Super Halcon Jr. vs. Escandalo/Hooligan/Nitro
3. Lightning Match: Hombre Bala Jr. vs. Shigeo Okumura
4. Bushiroad/Hijo del Fantasma/Sagrado vs. Felino/Polvora/Puma King
5. NWA Welterweight Title: Mascara Dorada (c) vs. Averno
6. Mistico II/Titan/Valiente vs. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Ultimo Guerrero

6/21 – Arena Mexico
1. Sensei & Soberano vs. Akuma & Apocalipsis
2. Dalis la Caribena/Dark Angel/Marcela vs. Amapola/Princesa Blanca/La Seductora
3. Diamante/Rey Cometa/Triton vs. Niebla Roja/Olimpico/Psicosis
4. En Busca de un Idolo: Fuego vs. Vangelis
5. En Busca de un Idolo: Stuka Jr. vs. Valiente
6. Blue Panther/Brazo de Plata/Rush vs. Averno/Negro Casas/Rey Escorpion
7. Maximo/Shocker/La Sombra vs. Mr. Aguila/Damian el Terrible/Volador Jr.

FEDERACION UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

6/21 – Lienzo Charro Constituyentes del Distrito Federal
1. Metal Boy vs. Maldito Jr.
2. Marabunta Jr. & Chica Yeye vs. Meiden & Pande
3. Angel del Amor/Chico Che/Oriental vs. Loco Max/Loco Valentino/Veneno
4. Decision Match por el FULL Tag Titles: Shocker & Tinieblas Jr. vs. Hijo del Medico Asesino & Mr. Niebla

FUERZA IMPERIAL

7/20 – Sala de Armas del Magdalena Mixhuca del Distrito Federal
1. ?
2. ??
3. 3 Way Dance: Hijo del Pirata Morgan & Pirata Morgan Jr. vs. Puma King & Tiger vs. X
4. Pirata Morgan/Los Villanos III y IV/Kaving vs. Felino/Fuerza Guerrera/Mr. Niebla/Rey Bucanero
5. Hijo del Fantasma/Mil Mascaras/Rayo de Jalisco Jr. vs. Mascara Ano Dos Mil/Hijo del Mascara Ano Dos Mil/Universo Dos Mil

FUSION SPORTS MEXICO

6/30 – Auditorio Siglo XXI de Yucatan
1. Angel del Misterio/Dave the Clown/Demasiado/Psico Kid vs. La Demencia Dorada (Dragosth/Gargola/Golden/Juana la Loca)
2. Fly Warrior/Shadow/Tornado vs. Belial/Fly Metalik/Metaleon
3. Fabi Apache & Keira vs. La Sadica & X
4. Argenis/Fenix/Yuta vs. Argos/Crazy Boy/Pentagon Jr.
5. Los Lobos Americanos (Eddie Edwards y Davey Richards)/Tomahawk vs. El Consejo (Hijo del Texano/Mascara Ano Dos Mil/Silver Kain)

GRUPO CONSORCIO

7/6 – Palacio de los Deportes de Villahermosa (Canek Tribute Show)
1. Lucero Jr. & Ovni vs. Ave de Fuego Jr. & Danes Jr.
2. Angel del Futuro & Pequeno Maya vs. Danes II & Enigma
3. Big Mama & Lady Apache vs. Sadica & Star Fire
4. Dave the Clown/Niko/Rothen Clown vs. Asesino Negro Jr./Hijo del Canek/Hijo del Fishman
5. Axel/Canek/Rayo de Jalisco Jr. vs. Tony Rivera/Veneno/Zumbido

INDEPENDENT

6/18 – Arena Queretaro
1. Speed Demon & Star Boy vs. Morfeo & Vengador
2. Alex Guajardo & Lince vs. Fuego Latino & Optimus
3. Estrellita & Goya Kong vs. Princesa Blanca & La Seductora
4. Diamante Azul & Rey Cometa vs. Mephisto & Rey Escorpion
5. Atlantis/Maximo/Rush vs. Damian el Terrible/Negro Casas/Mr. Niebla

6/20 – Su Bodega de Cerro Azul
1. Fuego Azul & Power Ranger vs. Mutante & Rocka Infernal
2. Falcon/Principe Halcon/Diva Salvaje vs. Bayron/King Lion/Muerte Nocturna
3. La Chivita & La Parkita vs. Espectrito de Ultratumba & Mini Love Machine
4. Axel & Hombre Bala Jr. vs. Pirata Morgan & Hijo del Pirata Morgan

6/22 – Palenque de la Feria de Martinez del Torre
1. ?
2. ??
3. As Negro & Estrellita vs. Perro Callejero & Princesa Sugei
4. Dragon Misterioso & La Parkita vs. Gitano Reyes & Mini Psicosis
5. Atlantis & Super Juguete vs. Psicosis & Ultimo Guerrero

6/23 – Arena Neza
1. Apolo Guerrero vs. Angel Negro Jr.
2. Enemigo Publico & Baby Star vs. Soldado del Futuro & Cachetada
3. Hombre Bala Jr. & Super Halcon Jr. vs. Los Rayos Tapatios I y II
4. Diamante Azul/Sagrado/Triton vs. Niebla Roja/Polvora/Ramstein
5. La Mascara & Mascara Dorada vs. Negro Casas & Mr. Niebla

6/23 – Gimnasio Josue Nery Santos de Ciudad Juarez
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Laredo Kid & La Parka Jr. vs. Electroshock & El Mesias
6. AAA Trios Titles contra Caballeras: The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Cinta de Oro/Crazzy 33/Rocky Star)

6/23 – Poliforum Zamna de Merida
1. ?
2. Espartano & Torinito vs. Halcon Rojo Jr. & Mensajero del Diablo
3. Alebrije II & Hijo del Anibal vs. Monsther & Veneno
4. PWR Femenil Title: Cheerleader Melissa (c) vs. Ivelisse Velez
5. Hijo del Santo vs. Blue Demon Jr.

6/23 – Salon de Eventos La Quinta Isabel de Chimalhuacan
1. ?
2. Andy Boy & Karate Kid vs. Anthrax & Hell Boy
3. Orion/Jhon Terry/Verbo vs. Fantasma de la Opera/Leon Rojo/Ovett
4. Super Muneco Jr./Super Raton/Super Raton Jr. vs. Dave the Clown/Niko/Rothen Clown
5. Hijo del Huracan Ramirez/Hijo del Lizmark/Mascara Sagrada Jr. vs. Tony Rivera/X-Fly/Zumbido

6/23 – Salon Seccion #208 de Monclova
1. Rebelde Rojo I & Romano vs. Black Metal & Ultimo Picaso
2. Guerrero Negro & Zintro vs. Black Toro & Kikapoo Jr.
3. Los Cocos Aceros I y II/Pimpinela Escarlata vs. Mr. Averno/Escoria/Ministro Negro
4. Cuervo & Fabi Apache vs. Mistico Negro & Mari Apache

7/12 – Gimnasio Ninos Heroes de Tepic
1. ?
2. Aguila Dorada/Happy Boy/Loco Extremo vs. Loco Gonzalez/Magic Boy/Nino Suicida
3. La Jarochita/Dinastia/Mini Elegido vs. Estrellita Explosiva/Mini Avaricia/Mini Murder Clown
4. Caballera contra Caballera: Joe Lider vs. Mario Mora
5. Axel & Octagon vs. Daga & Pentagon Jr.

7/20 – Gimnasio Miguel Hidalgo de Poza Rica
1. El Falcon/Power Ranger/Principe Halcon vs. Byron Temerario/King Lion/Rocka Infernal
2. Starman & Super Halcon Jr. vs. Hijo del Signo & Hooligan
3. Fuego & Stigma vs. Arkangel de la Muerte & Escandalo
4. Atlantis & Mistico II vs. Euforia & Ultimo Guerrero

INTERNACIONAL WRESTLING LEAGUE

6/18 – Arena Aficion de Pachuca
1. Orion/Jhon Terry/Verbo vs. Luminoso Jr./Ojo de Tigre/Sacristan del Diablo
2. 3 Way Dance: Las Frutas (Super Boing/Super Kamikaze/Super Pascual) vs. Chile Peludo/Perfil/Quimico Jr. vs. Los Payasos del Terror (Carrona/Periko/Terror)
3. Arkanos/Pentagon Jr./Lolita vs. Fresero Jr./Sexy Lady/Pasion Kristal
4. Elimination Match por el vacante IWL Lightweight Title – Participants: Atomic Star/Corcel Infernal/Kid Jaguar/Mascara Universal/Medics III/Ninja de Fuego/Pequeno Demonio/Pequeno Picudo/Shadow
5. Guerra de Empresas por la Copa Criteria – Participants: AAA (Drago/Fenix/Super Fly)/Arena Aficion (Ciclope/Drastick Boy/Niko)/AULL (Epitafio/Leviathan/Rocky Santana)/La Familia de Tijuana (Eterno/Super Nova/X-Fly)/Los Guapos (Tony Rivera/Scorpio Jr./Zumbido)/IWRG (Black Terry/Dinamic Black/Dr. Cerebro)/Los Revolucionarios (Freelance/Pantera/Micke Segura)/La Secta Negra (Carta Brava Jr./Cerebro Negro/Fantasma de la Opera)
6. Revancha Match: IWL Trios Titles: The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) (c) vs. Los Porros (Angel o Demonio/Leon Rojo/Ovett)

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

6/20 – Arena Naucalpan
1. Sky Angel vs. Fulgore I
2. Angel del Amor & Saruman vs. Imposible & Picudo Jr.
3. Centvrion/Golden Magic/Veneno vs. AK-47/Canis Lupis/Fierro
4. Chico Che/Las Traumas I y II vs. El Angel/Decnis/Scorpio Jr.
5. Por el Rey del Ring: 911 (c) vs. Dinamic Black

INVASION RCH

6/27 – Arena Naucalpan
1. ?
2. La Jarochita & Lolita vs. Sexy Lady & Taya Valkyrie
3. Cuervo & Espiritu vs. Las Traumas I y II
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)
5. Cibernetico/Electroshock/El Mesias vs. Los Perros del Mal (Perro Aguayo Jr./Daga/Halloween)

PROMOCIONES CANTU

6/17 – Arena Cuatro Caminos de Nuevo Laredo
1. ?
2. La Justiciera & Lady Puma vs. La Hiedra & Hija del Karonte
3. Hijo del Huracan Ramirez/Perseus/Pimpinela Escarlata vs. Los Poderosos (Hombre sin Miedo/Kendor Jr./Sobredosis)
4. El Brazo & Huracan Ramirez vs. Jaque Mate & Negro Navarro
5. Laredo Kid & La Parka Jr. vs. Parka Negra & Ultimo Gladiador

PROMOCIONES DEL VALLE

6/21 – Feria del Santo Patrono de San Juan Tizahuapan
1. Super Power vs. Terror
2. Deluto Jr. & Killer Boy vs. Custodio de la Muerte & Roco Van Jr.
3. Accion & Rayito del Sol vs. Kulikitaka & Talos la Momia Jr.
4. Angel del Silencio & Torbellino Boy vs. Demetrius en Inmortal & Gato Tenton
5. Campesino del Valle/Drastico/Villano III vs. El Capo/Hijo del Fishman/Kumo

PROMOCIONES JUNIORS

7/17 – Auditorio Miguel Barragan de San Luis Potosi
1. Divino & La Jarochita vs. Maniaco & Lady Dinamita
2. Los Exoticos (Black Mamba/Pasion Kristal/Sexy Salazar) vs. Black Maravilla/Diablo Negro/Halcon Dorado
3. Aero Star/Argenis/Super Fly vs. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)
4. Cuervo/Electroshock/Elegido vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
5. Dr. Wagner Jr. & El Mesias vs. Perro Aguayo Jr. & Hijo del Texano

PROMOCIONES KDENA

6/30 – Arena Solidaridad
1. ?
2. ??
3. ???
4. Ares & Belial vs. Terremoto Negro & Tornado
5. Las Traumas I y II vs. Cerebro Negro & Dr. Cerebro
6. 3 Way Dance: Hijo del Santo vs. L.A. Par-K vs. Dr. Wagner Jr.

TODOS X TODOS

6/22 – Gimnasio Juan de la Barrera del Distrito Federal
1. Golden Magic & Poseidon vs. Dinamic Black & Imposible
2. La Cholita & Rossy Moreno vs. Lady Apache & Esther Moreno
3. WWA Trios Titles: El Trio Fantasia (Super Muneco/Super Pinocho/Super Raton) (c) vs. Black Terry/Scorpio Jr./Shu el Guerrero
4. PWR Tag Titles: Blue Demon Jr. & Hijo del Santo (c) vs. Heddi Karaoui & Zumbi
5. Torneo de la Muerte – Participants: Canek & Mascara Ano Dos Mil/L.A. Par-K & Super Parka/Pirata Morgan & Villano IV/Rayo de Jalisco Jr. & Universo Dos Mil

WAR CITY WRESTLING

6/22 – Arena Coliseo de Reynosa
1. Konis Doberman vs. Draguido
2. Estrellato & Rey Astral vs. Alas de Fuego & Ka-Lee
3. Dark Saint & Mini Spiderman vs. Halcon Soriano & Stukita
4. Dance Boy vs. Luchador Sorpresa
5. Zero & Chica Tormenta vs. Guerrillero Jr. & Estrellita Explosiva
6. Extreme Tiger/Impulso/Joe Lider vs. Douki/Eita/Daisuke Hanaoka

WORLD WRESTLING LEAGUE

7/7 – Arena Coliseo de Monterrey
1. ?
2. ??
3. Colt Cabana vs. ACH
4. Por la Copa Hector Garza: Team Mexico (Perro Aguayo Jr./Cibernetico/La Parka Jr.) vs. Team Puerto Rico (Apolo/Hercules Gomez/El Mesias)
5. Tommy Dreamer vs. Sabu
6. 4 Way Dance por el WWL Tag Titles: Los Mamitos (Mr. E & Sexy B) vs. Dr. Wagner Jr. & Dr. Wagner III vs. Heddi Karaoui & Zumbi vs. Eita & Tomahawk
7. Estelaris Jr./Hombre sin Miedo/Laredo Kid vs. Mascara Purpura/Ninja Jr./Rico Rodriguez
8. Ivelisse Velez vs. Taya Valkyrie
9. PWR Heavyweight Title: Blue Demon Jr. (c) vs. Big Daddy V
10. Mil Mascaras & Sicodelico Jr. vs. Los Villanos III y IV
11. WWL Heavyweight Title: Monster Pain (c) vs. Bobby Lashley

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

BAJA STARS WRESTLING

7/31 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Rayo de Jalisco Jr. vs. Cien Caras Jr.

UNITED STATES

FUERZA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

7/13 – National Western Complex in Denver, Colorado
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Hijo del Santo vs. L.A. Par-K


Post Category: News

Tags: , , ,

Leave a Reply

Sponsors

Polls

Evolution reforms

Vote View Results

Loading ... Loading ...

Would you like to see The Rock vs. Brock Lesnar at Wrestlemania 31?

Loading ... Loading ...

Should Scott Hall be inducted into the GERWECK.NET hall of fame?

Loading ... Loading ...