Pro Wrestling Since 1997

Menu

The Lucha Report for 4/17‏



NEWS

Blue Demon Jr. formally was announced as a member of the AAA roster on Monday during their TV taping in Leon along with Axel who for those that don’t know is Hijo del Santo’s nephew and business rival you could say. Joaquin Roldan also announced that AAA would be holding their own version of a Torneo for the Leyenda Azul which EMLL has run for years. Axel wanted a shot at Daga’s AAA Cruiserweight Title and they had a pull-apart brawl before Konnan & Dorian Roldan made their return to AAA wiht Konnan announcing that he was coming back to in-ring action before having an argument with Demon.

Volador Jr. announced yesterday that he was going to auction off his Venom outfit which he has worn many times in Arena Mexico to help get funds for his father Super Parka’s knee surgery.

RESULTS

AAA 4/15 – Domo de la Feria de Leon (TV taping)
1. Mini Abismo Negro/Mini Charly Manson/Mini Histeria beat Dinastia/Mascarita Divina/Rey Celestial
2. Jennifer Blake/Fabi Apache/Lolita defeated Mari Apache/Sexy Lady/Taya Valkyrie
3. Aero Star/Argenis/Fenix beat The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)
4. Los Mirreyes (Alan Stone/Elegido/Toscano) defeated El Consejo (Argos/Mascara Ano Dos Mil Jr./Silver Kain)
5. No DQ Match: The Black Family (Cuervo/Escoria/Espiritu/Ozz) beat Los Perros del Mal (Perro Aguayo Jr./Daga/Halloween/Psicosis Original) and after the match Axel ran in to attack the tecnicos before unmasking as Ricky Marvin who is the newest member of Los Perros.
6. Parejas Increibles: El Mesias & Blue Demon Jr. defeated L.A. Par-K & Hijo del Texano with Demon going over Par-K to win and challenged him to a shot at the AAA Mega Heavyweight Title but was attacked by Mesias who had brawled with him during the match.

EMLL 4/15 – Arena Puebla
1. Black Tiger & Tigre Rojo Jr. beat El Malayo & Siki Osama
2. Metalico/Starman/Stigma defeated Escandalo/Hijo del Signo/Hooligan by DQ when Metalico ripped off Signo’s mask.
3. Misterioso II/Morphosis/Vangelis beat Diamante/Hijo del Fantasma/Sagrado
4. Atlantis/La Mascara/Mascara Dorada defeated Ephesto/Mephisto/Psicosis
5. Revancha Match: Angel de Oro/Mistico II/La Sombra beat Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polvora/Rey Escorpion) by DQ when Rojo fouled Sombra.

EMLL 4/16 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Demonio Maya & Evola beat El Idolo & Virgo
2. Los Cancerberos del Infierno (Cancerbero/Nosferatu/Raziel) defeated Black Metal/Metatron/Sky Kid when Cancerbero fouled and pinned Metal.
3. Estrellita/Goya Kong/Silueta beat Amapola/La Comandante/Zeuxis
4. Diamante Azul/Marco Corleone/Rush defeated Damian el Terrible/Mr. Niebla/Rey Bucanero
5. Ultimo Guerrero beat Mistico II

EMLL 4/16 – Arena Mexico
1. Guerrero Negro & Ramstein beat Bengala & Freesbee
2. Hombre Bala Jr./Pegasso/Super Halcon Jr. defeated Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)/Taurus
3. Lightning Match: Astral battled Pierrothito to a double countout after Astral took himself out on a dive.
4. Misterioso II/Shigeo Okumura/Vangelis beat Diamante/Sagrado/Triton
5. Angel de Oro/Delta/Stuka Jr. defeated Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polvora/Rey Escorpion) with Stuka going over Escorpion then challenged him to a shot at his CMLL Lt. Heavyweight Title which was denied.
6. La Generacion Dorada (La Mascara/Mascara Dorada/La Sombra) beat La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)

UNITED STATES

FMLL 4/14 – Coliseum in El Paso, Texas drawing 2,000 fans
1. ?
2. Hijo del Impostor Jr./Impostor Jr./Maquina 45 Jr. defeated Acertijo/Galactico/Tiger Man
3. Hijo del Rey Misterio & Stuka Jr. beat Cobarde Jr. & Magno
4. Hijo del Santo & Rayo de Jalisco Jr. defeated Angel Blanco Jr. & Cien Caras Jr. by DQ when Cien fouled Rayo.
5. Atlantis & L.A. Par-K beat Dr. Wagner Jr. & Ultimo Guerrero

UPCOMING SHOWS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

4/20 – Parque Beisborama de Cordoba (EVOLUCION taping)
1. Jinzo & Lucky Boy vs. Black Mamba & Yuriko
2. Crazy Boy & Joe Lider vs. Dr. Cerebro & Eterno
3. Atomic Boy/Fabi Apache/La Jarochita vs. Gran Apache/Sexy Lady/Taya Valkyrie
4. Los Mirreyes (Alan Stone/Elegido/Toscano) vs. X
5. Drago/Fenix/Octagon vs. Chessman/Pentagon Jr./Silver Kain
6. La Secta Bizarra (Cibernetico/Cuervo/Escoria) vs. Los Perros del Mal (Daga/Halloween/Psicosis Original)

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

4/19 – Arena Mexico
1. Electrico & Pequeno Halcon vs. Pequeno Violencia & Pequeno Warrior
2. Metalico & Molotov vs. Disturbio & Hijo del Signo
3. Torneo Cibernetico por el Mexican National Welterweight Title – Block A – Participants: Fuego/Guerrero Maya Jr./Mistico II/Rey Cometa/Valiente/Averno/Namajague/Sangre Azteca/Tiger/Volador Jr.
4. Torneo Gran Alternativa – Block B – Participants: Blue Panther & Leono/Brazo de Plata & Camaleon/Rush & Sensei/La Sombra & Soberano/Damian el Terrible & Herodes Jr./Mr. Niebla & Espanto Jr./Rey Bucanero & Cholo/Rey Escorpion & Bobby Zavala
5. Atlantis/Diamante Azul/Shocker vs. Los Guerreros Laguneros (Mr. Aguila/Euforia/Ultimo Guerrero

4/21 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Brillante vs. Thunder Boy
2. Halcon de Plata & Virgo vs. Exterminador & Infierno
3. Azteca de Oro/Black Metal/El Hippie vs. Acertijo/Demonio Rojo/Sadico
4. Occidental Heavyweight Title: Olimpico (c) vs. Leon Blanco
5. Angel de Oro/Brazo de Plata/Rey Cometa vs. El Barbaro Cavernario/Kraneo/Namajague

4/21 – Arena Mexico
1. Magnus & Oro Jr. vs. Camorra & Zayco
2. Diamante/Starman/Stigma vs. Arkangel de la Muerte/Escandalo/Nitro
3. Fuego/Metalico/Triton vs. Shigeo Okumura/Puma King/Virus
4. Lightning Match: Valiente vs. Polvora
5. Hijo del Fantasma/Rush/Shocker vs. Dragon Rojo/Ephesto/Mephisto
6. Atlantis/Blue Panther/Mistico II vs. Negro Casas/Niebla Roja/Volador Jr.

4/22 – Arena Puebla
1. Black Tiger & Dinamico vs. Centauro de Fuego & Fuerza Chicana
2. Asturiano/Bengala/Leono vs. Espiritu Maligno/Inquisidor/Taurus
3. Pegasso/Stigma/Super Halcon Jr. vs. Hooligan/Nitro/Nosferatu
4. Hijo del Fantasma/Rey Cometa/Sagrado vs. Misterioso II/Shigeo Okumura/Virus
5. Blue Panther/Diamante Azul/Rush vs. Damian el Terrible/Felino/Volador Jr.
6. La Sombra vs. Dragon Rojo

FEDERACION UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

4/29 – Lienzo Charro las Juntas de Puerto Vallarta
1. Loco Extreme vs. Furia Kora Jr.
2. Reggae Boy & Rey Dinamico vs. Principe Egipcio & Tiger King
3. Mascarita Dorada & Octagoncito vs. Mini Abismo Negro & Mini Psicosis
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Aguila Dorada Jr./Alan Stone/Pimpinela Escarlata
5. Dr. Wagner Jr./Octagon/Tinieblas Jr. vs. Cien Caras Jr./Hijo del Mascara Ano Dos Mil/Parka Negra

ICHIBAN PRO WRESTLING

4/21 – Arena Ichiban
1. ?
2. ??
3. Corsario Negro Jr./Kanibal Punk/Big Mama vs. Hantar/Masara Infernal/La Comandante
4. Ancla/Sagrado/Soy Raymunda vs. Misterioso II/Sakura/Luchador Sorpresa

INDEPENDENT

4/27 – Centro de Convenciones de Tecamac
1. ?
2. Lady Sensacion vs. Luna Magica
3. Hijo del Canek & Hijo del Fishman vs. Kantar & Terremoto Negro
4. Mascara contra Mascara: Huracan Negro vs. Radamantis
5. Felino & Mr. Niebla vs. Dragon Rojo & Rey Escorpion

4/30 – Arena Union de Los Mochis
1. Cholo Chriss & Kiko vs. Americanista & Blue Storm
2. Dark Fire & Mr. Humo vs. Amenaza & Payaso Infernal
3. Cinthia Moreno & Pimpinela Escarlata vs. Jennifer Blake & Black Mamba
4. La Fuerza Aerea (Aero Star/Argenis/Super Fly) vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
5. Elegido & El Mesias vs. L.A. Par-K & Parka Negra

5/3 – Auditorio Jose Maria Arteaga de Queretaro
1. Black Buitre & El Sicario vs. Los Bandidos I y II
2. Capitan Centella & Rey Impacto vs. Delirius & Thor
3. Brujo Maya/Perro del Ring/Rey Toro III vs. Brillante Azul/Crazzy Latino/Fuego Latino
4. Fire Fighter/Principe Otomi/Ursus vs. Los Reyes Toros I y II/Zarpa de Tigre Jr.
5. Hijo del Santo & Ricky Marvin vs. Angel Blanco Jr. & Dr. Wagner Jr.

5/4 – Cancha Desarrollo Urbano del Distrito Federal
1. Eclipse & Invasor vs. Bufalo Tatanka & Vertigo Negro
2. Davinha & Paloma Rouse vs. Reyna Isis & Star Fire
3. Boro/Cobalto/Fenomenoide vs. Aton/Oriin/Sephiroth
4. Filoso/Archie Veloz/Venganza vs. Belial/Diabolius/Moria
5. Galactico/Rey Leo/Resplandor/Titan vs. Apocalipsis/Fugitivo/Jhon Terry/Jimmy Madrid
6. Arlequin Negro/Astro Negro/Turbo vs. Black Thunder/Douki/Daisuke Hanaoka
7. Cocolores/Shadow/Valiente vs. Mr. Niebla/Skayde/Vortize

5/4 – Lienzo Charro de Atlacomulco
1. Bly Tiger & Ilusion Infernal vs. Blemur & Soldado Nocturno
2. Moria & Pavor vs. Diabolus & Maverick
3. Cristal & La Zorra vs. Amazona & Sexy Polvora
4. Mexican State Welterweight Title: Belial (c) vs. Tropical
5. La Parkita & Voladorcito vs. Mini Histeria & Pequeno Psicosis
6. Agamido/Mascara Divina/Super Brazo vs. Espectro de Ultratumba/Hijo del Fishman/The Monster Jr.

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

4/18 – Arena Naucalpan
1. Galaxy & Mr. Leo vs. Fulgore & Power Bull
2. Centvrion/Golden Magic/Saruman vs. Picudo Jr./Rayan/Spartan
3. Guerra de Golfo (Steel Cage Match) – Block A – Participants: El Angel/Apolo Estrada Jr./911/Tomahawk/Toscano/Trauma II/Veneno/X-Fly
4. Guerra de Golfo (Steel Cage Match) – Block B – Participants: Carta Brava Jr./Danny Casas/Chico Che/Dinamic Black/Eita/Eterno/Factor/Trauma I
5. Guerra de Golfo (Steel Cage Match): Loser of #3 vs. Loser of #4 with the loser getting shaved or unmasked.

LUCHA LIBRE DE PIEDRAS NEGRAS

4/16 – Gimnasio Beto Estrada de Piedras Negras
1. Blackstone & Guerrero Universal vs. Bengala & Maleficio
2. Azteca Jr. & Killer Bird vs. Black Star & Blackstone Jr.
3. Luzbel II & Valente Castillo vs. Chico de Barrio & Conde Azteca
4. Los Magnificos (Hombre sin Miedo/Rio Bravo/Sobredosis) vs. Los Exoticos (La Braza/Pimpinela Escarlata/Yuriko)
5. Octagon & La Parka Jr. vs. Parka Negra & Pentagon Jr.

MONTERREY

4/21 – Arena Solidaridad (Hector Garza Benefit Show w/special guest Latin Lover)
1. Extreme Boy/Sky/Silencio vs. Ciber Payaso/Desafio/Mortifero
2. La Dinastia Garza (Hector Garza Jr./Humberto Garza/Ultimo Ninja/Ninja Jr.) vs. Las Bestias Solovinos I y II/Titanik
3. Big Neurosis/Hijo del Ninja/Simbolo Dos Mil vs. Coco Viper/Pierko el Boricua/Sombra
4. Los Exoticos (Bello Rubi/Orquidea Negra/Pimpinela Escarlata) vs. Bengali/Difunto I/Potro Jr.
5. Los Diluvios Negros I y II/Rey Hechicero/Silver Star vs. Golden Boy/Mongol Chino/Rey Demonio/Vaquero Romo
6. Los Payasos Tricolor (Coco Amarillo/Coco Azul/Coco Rojo) vs. Antifaz del Norte/Dizzy/Pirata Morgan
7. Atlantis/Delta/Rey Bucanero vs. Euforia/Mr. Niebla/Ultimo Guerrero
8. Cibernetico/Elegido/L.A. Par-K vs. Parka Negra/Psicosis Original/Perro Sorpresa

PERROS DEL MAL

4/21 – Arena Lopez Mateos (Hector Garza Benefit Show)
1. ?
2. Ludark Shaitan & Candy Whithe vs. Keira & Lady Sensacion
3. 6 Way Dance por la Copa Strong Style: Ares vs. Belial vs. El Blazer vs. Douky vs. Terremoto vs. Tornado
4. 3 Way Dance: Cosmico & Mini Talisman vs. Impulso & Mr. Leo vs. Eita & Daisuke Hanaoka
5. Perro Aguayo Jr./Halloween/Perro Sorpresa vs. Joe Lider/Ozz/Toscano

PROMOCIONES JUNIORS

4/17 – Auditorio Miguel Barragan de San Luis Potosi
1. Aero Fly & Divino vs. Destroyer & Mr. Jack
2. Fabi Apache/Lolita/Sexy Salazar vs. Diablo Negro/Lady Dinamita/Mari Apache
3. Dinastia vs. Mini Psicosis
4. Drago/Fenix/Toscano vs. Conde Bartock/Hijo del Texano/Mascara Ano Dos Mil Jr.
5. Cibernetico & La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr. & Parka Negra

PROMOCIONES ROSALES

4/19 – Explanada de la Iglesia del San Lorenzo Tezonco de Iztapalapa
1. Murano & Tacubo vs. Emperador Azteca & X
2. Mascarita Divina & Mini Dizzy vs. Mascarita Negra & Mini Charly Manson
3. 4 Way Dance por el AAA Cruiserweight Title: Daga (c) vs. Atomic Boy vs. Dizzy vs. Fenix
4. Steel Cage Match: The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)
5. Cibernetico/Drago/La Parka Jr. vs. Chessman/Hijo del Texano/Pentagon Jr.

TODOS X TODOS

4/27 – Gimnasio Juan de la Barrera del Distrito Federal
1. Hijo del Pirata Morgan & Pirata Morgan Jr. vs. Los Rayos Tapatios I y II
2. Esther y Rossy Moreno vs. Chica Tormenta & Diosa Maya
3. El Trio Fantasia (Super Muneco/Super Pinocho/Super Raton) vs. Black Terry/Scorpio Jr./Shu el Guerrero
4. Cuadrangular de Parejas por el Trofeo Angel Blanco: Angel Blanco Jr. & Cien Caras Jr. vs. Dinamic Black & Imposible vs. Fuerza Guerrera & Pirata Morgan vs. Rayman & Saruman
5. Dr. Wagner Jr./Hijo del Santo/Hijo del Solitario vs. La Migra (Oliver John/Shaun Ricker/Derek Sanders)

UNIVERSAL WRESTLING ENTERTAINMENT

5/1 – Arena Lopez Mateos
1. ?
2. Black Fury & La Vaquerita vs. Diosa Egipcia & Keira
3. Mr. Flama/Iron Love/Terry Dos Mil vs. The Killer Family (Rey Krimen/Sadico/Sepulturero)
4. AULL Lt. Heavyweight Title: Chucho el Roto (c) vs. Herejia
5. Solar I/Super Astro/Ultraman vs. Black Terry/Fuerza Guerrera/Negro Navarro
6. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla) vs. Mr. Aguila/Kraneo/Psicosis

5/19 – Arena Lopez Mateos (46th Anniversary Show)
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. UWE Tag Titles: Ricky Marvin & Super Crazy (c) vs. Crazy Boy & Joe Lider
6. 4 Way Dance por el Trofeo Universo: Canek vs. Dr. Wagner Jr. vs. Perro Aguayo Jr. vs. Blue Demon Jr.

UNITED STATES

FUERZA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

5/10 – Pico Rivera Sports Arena in Los Angeles, California
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Dr. Wagner Jr. & Hijo del Solitario vs. Angel Blanco Jr. & L.A. Par-K

PROMOCIONES GONZALEZ

4/26 – Los Portales Flea Market in Mission, Texas
1. ?
2. ??
3. Dr. Nocturno & Hijo del Arkangel vs. Enigma & Infernal
4. Laredo Kid & Pantera vs. Estelariz & Oriental
5. Steel Cage Match where the loser gets shaved or unmasked – Participants: Bestia 666/Dr. Wagner III/Hijo del Medico Asesino/Luminoso Jr./Mario Rock Jr./Ryu Mashida/Unico Jr.

PROMOCIONES MISTERIO

5/4 – Family Gym in San Diego, California
1. ?
2. Losing second gets shaved: Amazona w/El Jefe vs. Lady Lee w/El Guapo
3. Hijo del Supremo & Supremo Jr. vs. Kanalla & X-Torm
4. Extreme Tiger & Hijo del Rey Misterio vs. SoCal Crazy & X-Fly

Post Category: News

Tags: , ,

Leave a Reply

Sponsors

Polls

2014 GERWECK.NET Year End Awards: Worst PPV of the year?

Vote View Results

Loading ... Loading ...

Would you like to see Undertaker vs. Bray Wyatt at Wrestlemania 31?

Loading ... Loading ...

Should "Mean" Gene Okerlund be inducted into the GERWECK.NET Hall of Fame?

Loading ... Loading ...