Pro Wrestling Since 1997

Menu

The Lucha Report for 4/7‏



NEWS

On yesterday’s EMLL show on Galavision Mexico they showed a vignette for a new Pierroth and his daughter stated that the promotion had talked with her father in the past about reviving the gimmick but that was all she knew.

Sexy Star tweeted on Thursday that she would be making her Arena Mexico debut in May hence why she vacated her Reina de Reinas title for AAA. This doesn’t mean that she will be joining EMLL as in the month of May, Ultimo Dragon runs a Dragonmania show there as well.

RESULTS

AAA 4/6 – Arena Lopez Mateos (FUSION taping)
1. La Jarochita & Bugambilla del Norte beat Nemesis & Dama de Hierro
2. Dinastia & Octagoncito defeated Mini Chessman & Mini Psicosis
3. Eterno/Lucky Boy/Nino de Ebano beat Flamita/Jinzo/Lanceloth with fans throwing money in the ring afterwards in appreciation.
4. Gran Apache/Sexy Lady/Black Mamba defeated Atomic Boy/Lolita/Pasion Kristal when Apache fouled and pinned Atomic.
5. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker) beat Argenis/Dizzy/Zumbi
6. Crazy Boy & Joe Lider defeated Daga & Psicosis Original
7. Electroshock/Fenix/La Parka Jr. beat Chessman/Parka Negra Jr./Pentagon Jr.

EMLL 4/5 – Arena Mexico
1. Bobby Zavala & Disturbio beat Camaleon & Molotov
2. Los Cancerberos del Infierno (Cancerbero/Raziel/Virus) defeated Pegasso/Starman/Triton
3. Blue Panther/Delta/Guerrero Maya Jr. beat Olimpico/Puma King/Vangelis
4. Lightning Match: Maximo defeated Tiger
5. Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polvora/Rey Escorpion) beat Angel de Oro/Diamante Azul/Stuka Jr.
6. Atlantis/Shocker/Thunder beat Mr. Aguila/Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto) with Shocker going over Aguila then challenged him to a hair match twice before Aguila finally accepted.

EMLL 4/7 – Arena Coliseo (70th Anniversary Show)
1. Metatron & Soberano beat Espanto Jr. & Guerrero Negro Jr.
2. Hombre Bala Jr./Metalico/Super Halcon Jr. defeated Hijo del Signo/Nosferatu/Taurus by DQ when Signo ripped off Metalico’s mask.
3. Torneo Cibernetico: Goya Kong beat Princesa Blanca to win. Order of Elimination: Silueta/Princesa Sugei/Zeuxis/Dalis la Caribena/Estrellita/Tiffany/Marcela/Amapola/Princesa Blanca
4. Averno/Blue Panther/Shocker defeated Black Terry/Negro Navarro/Villano IV with fans throwing money in the ring afterwards in appreciation.
5. Atlantis/Diamante Azul/Rayo de Jalisco Jr. beat Mascara Ano Dos Mil/Ray Mendoza Jr./Universo Dos Mil with Ray giving a farewell speech afterwards.
6. CMLL Middleweight Title: Dragon Rojo defeated La Sombra to retain his title.

EMLL 4/7 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Relampago Azul beat El Divino
2. Azteca de Oro & Black Metal defeated Acertijo & Demonio Rojo
3. Sadico beat El Hippie with help from Acertijo & Demonio and they are building to a big cage match.
4. Torneo Cibernetico: Sangre Azteca defeated Leo to win. Order of Elimination: Arkangel de la Muerte/El Gallo/Smaker/Virus/Olimpico/Leon Blanco/Leo
5. NWA Welterweight Title: Negro Casas beat Mascara Dorada to retain his title.

UPCOMING SHOWS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

4/15 – Domo de la Feria de Leon (TV taping)
1. Dinastia/Mascarita Sagrada/Rey Celestial vs. Mini Abismo Negro/Mini Charly Manson/Mini Histeria
2. Jennifer Blake/Fabi Apache/Lolita vs. Mari Apache/Sexy Lady/Taya Valkyrie
3. Aero Star/Argenis/Fenix vs. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)
4. Los Mirreyes (Alan Stone/Elegido/Toscano) vs. El Consejo (Argos/Mascara Ano Dos Mil Jr./Silver Kain)
5. The Black Family (Cuervo/Escoria/Espiritu/Ozz) vs. Los Perros del Mal (Perro Aguayo Jr./Daga/Halloween/Psicosis Original)
6. Parejas Increibles: El Mesias & Blue Demon Jr. vs. L.A. Par-K & Hijo del Texano

4/20 – Parque Beisborama de Cordoba (FUSION taping)
1. Jinzo & Lucky Boy vs. Black Mamba & Yuriko
2. Crazy Boy & Joe Lider vs. Dr. Cerebro & Eterno
3. Atomic Boy/Fabi Apache/La Jarochita vs. Gran Apache/Sexy Lady/Taya Valkyrie
4. Los Mirreyes (Alan Stone/Elegido/Toscano) vs. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)
5. Drago/Fenix/Octagon vs. Chessman/Pentagon Jr./Silver Kain
6. La Secta Bizarra (Cibernetico/Cuervo/Escoria) vs. Los Perros del Mal (Daga/Halloween/Psicosis Original)

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

4/8 – Arena Puebla
1. Meyer & Milenium vs. Ares & Espiritu Maligno
2. Revancha Match: Astral/Electrico/Stukita vs. Demus 3:16/Pierrothito/Universito Dos Mil
3. Estrellita/Lady Afrodita/Marcela vs. Amapola/Princesa Blanca/Princesa Sugei
4. Angel de Oro/Mistico II/La Sombra vs. Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polvora/Rey Escorpion)
5. Shocker vs. Rey Bucanero
6. CMLL Trios Titles: La Tercia Sensacion (Marco Corleone/Maximo/Rush) (c) vs. Los Nuevos Guerreros (Euforia/Niebla Roja/Ultimo Guerrero)

4/9 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Metatron & Sky Kid vs. Mr. Trueno & Rey Trueno
2. Pegasso/Starman/Triton vs. Los Cancerberos del Infierno (Cancerbero/Raziel/Virus)
3. CMLL Minis Title: Pequeno Olimpico (c) vs. Astral
4. Rush/Shocker/Valiente vs. Mr. Aguila/Kraneo/Psicosis
5. Atlantis/Mistico II/Thunder vs. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Niebla Roja/Ultimo Guerrero)

4/9 – Arena Mexico
1. Genesis & Metatron vs. Herodes Jr. & Zayco
2. Shockercito/Stukita/Ultimo Dragoncito vs. Demus 3:16/Pequeno Violencia/Pequeno Warrior
3. Lightning Match: Dalis la Caribena vs. Zeuxis
4. Fuego/Metalico/Sagrado vs. Escandalo/Hooligan/Nitro
5. Blue Panther/Diamante/Stuka Jr. vs. La Fuerza TRT (Damian el Terrible/Rey Bucanero/Tiger)
6. Brazo de Plata/Diamante Azul/Maximo vs. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla)

4/12 – Arena Mexico
1. Acero/Aereo/Mini Fantasy vs. Mercurio/Nitrito/Pequeno Olimpico
2. Goya Kong/Luna Magica/Silueta vs. La Comandante/Tiffany/La Vaquerita
3. Lightning Match: Rey Cometa vs. Namajague
4. Torneo Gran Alternativa – Block A – Participants: Atlantis & Hombre Bala Jr./La Mascara & Stigma/Mascara Dorada & Oro Jr./Maximo & Robin/Averno & Taurus/Mephisto & Akuma/Ultimo Guerrero & Guerrero Negro Jr./Volador Jr. & Disturbio
5. Marco Corleone/Shocker/La Sombra vs. Mr. Aguila/Dragon Rojo/Rey Escorpion

INDEPENDENT

4/13 – Palacio de los Deportos el Chontal de Cunduacan
1. Ave de Fuego & Ovni vs. Ciclope & Wolverine
2. Centenario/Krosty/Lucero Jr. vs. Guerrero Mixteco Jr./Lucero Mortal/Pequeno Maya
3. Demoledor/Mega Steel/Pasion Kristal vs. Crossman/Killer Steel/Tribal
4. Birdman/Drago/Fenix vs. Full Back Jr./Golden Boy/Guerrero Mixteco
5. Birdman Jr./Elegido/El Mesias vs. Forajido/Full Back/Pentagon Jr.

INTERNATIONAL WRESTLING LEAGUE

4/13 – Domo del DIF Municipal de Huehuetoca
1. Babel & Ultimo Corcel vs. Blazer Black & Gatillero
2. Kid Jaguar & Shadow vs. Los Medics I y II
3. Dinastia/Tony Boy/Pequeno Demonio vs. Mini Charly Manson/Pequeno Picudo/Yuriko
4. Tables/Ladders/Chairs Match – Participants: Angel del Amor/Arkanos/Carrona/Corcel/Epidemia/Impulso/Quimico Jr./Red Monster/Templario
5. Centinela/Ninja de Fuego/Pantera/Tony Rivera vs. Ojo Diabolico Jr./Perico/Sepulturero/Terror
6. Los Porros (Angel o Demonio/Leon Rojo/Ovett) vs. La Secta Negra (Carta Brava Jr./Cerebro Negro/Fantasma de la Opera)
7. 3 Way #1 Contenders Match por el IWL Tag Titles: La Parka Jr. & Toscano vs. Micke Segura & Zumbido vs. Escoria & Ozz

LUCHA LIBRE DE PIEDRAS NEGRAS

4/16 – Gimnasio Beto Estrada de Piedras Negras
1. Blackstone & Guerrero Universal vs. Bengala & Maleficio
2. Azteca Jr. & Killer Bird vs. Black Star & Blackstone Jr.
3. Luzbel II & Valente Castillo vs. Chico de Barrio & Conde Azteca
4. Los Magnificos (Hombre sin Miedo/Rio Bravo/Sobredosis) vs. Los Exoticos (La Braza/Pimpinela Escarlata/Yuriko)
5. Octagon & La Parka Jr. vs. Parka Negra & Pentagon Jr.

MONTERREY

4/21 – Arena Solidaridad (Hector Garza Benefit Show w/special guest Latin Lover)
1. Extreme Boy/Sky/Silencio vs. Ciber Payaso/Desafio/Mortifero
2. La Dinastia Garza (Hector Garza Jr./Humberto Garza/Ultimo Ninja/Ninja Jr.) vs. Las Bestias Solovinos I y II/Titanik
3. Big Neurosis/Hijo del Ninja/Simbolo Dos Mil vs. Coco Viper/Pierko el Boricua/Sombra
4. Los Exoticos (Bello Rubi/Orquidea Negra/Pimpinela Escarlata) vs. Bengali/Difunto I/Potro Jr.
5. Los Diluvios Negros I y II/Rey Hechicero/Silver Star vs. Golden Boy/Mongol Chino/Rey Demonio/Vaquero Romo
6. Los Payasos Tricolor (Coco Amarillo/Coco Azul/Coco Rojo) vs. Antifaz del Norte/Dizzy/Pirata Morgan
7. Atlantis & Rey Bucanero vs. Euforia & Ultimo Guerrero
8. Cibernetico/Elegido/L.A. Par-K vs. Parka Negra/Psicosis Original/Perro Sorpresa

PROMOCIONES JUNIORS

4/17 – Auditorio Miguel Barragan de San Luis Potosi
1. Aero Fly & Divino vs. Destroyer & Mr. Jack
2. Fabi Apache/Lolita/Sexy Salazar vs. Diablo Negro/Lady Dinamita/Mari Apache
3. Dinastia vs. Mini Psicosis
4. Drago/Fenix/Toscano vs. Conde Bartock/Hijo del Texano/Mascara Ano Dos Mil Jr.
5. Cibernetico & La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr. & Parka Negra

PROMOCIONES KDENA

4/14 – Arena Solidaridad
1. Big Yayo & Cruzito vs. Mini Sagitario & Terulita
2. Infinito & Tacua vs. Dark War & Harry
3. Desafio/Mortifero/Picudo Jr. vs. Atomo/Sky/Orquidea Negra
4. Diluvio Negro II/Potro Jr./Silver Star vs. Mongol Chino/Mongol Chino Jr./Monje Negro Jr.
5. 3 Way Dance: Lolita vs. Sexy Lady vs. Taya Valkyrie
6. Dinamic Black/Apolo Estrada Jr./Golden Magic vs. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)

PROMOCIONES ROSALES

4/19 – Explanada de la Iglesia del San Lorenzo Tezonco de Iztapalapa
1. Murano & Tacubo vs. Emperador Azteca & X
2. Mascarita Divina & Mini Dizzy vs. Mascarita Negra & Mini Charly Manson
3. 4 Way Dance por el AAA Cruiserweight Title: Daga (c) vs. Atomic Boy vs. Dizzy vs. Fenix
4. Steel Cage Match: The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)
5. Cibernetico/Drago/La Parka Jr. vs. Chessman/Hijo del Texano/Pentagon Jr.

TORYUMON MEXICO

4/14 – Sala del Armas Magdalena Mixhuca del Distrito Federal
1. Sangre Imperial & Sangre Latina vs. Angel del Infierno & Kratoz
2. Barbye Anyma vs. Bastet
3. Astral & Shockercito vs. Demus 3:16 & Nitrito
4. Super Libre: Las Celesticks I y II vs. Douky & Daisuke Hanaoka
5. Brazo de Platino/Hijo del Fantasma/Magnus vs. Akuma 3:16/Herodes Jr./Hijo del Signo
6. NWA Welterweight Title: Negro Casas (c) vs. Ultimo Dragon

Post Category: News

Tags: , ,

Leave a Reply

Sponsors

Polls

Which match would you prefer for Wrestlemania 31?

Vote View Results

Loading ... Loading ...

Do you have access to Destination America?

Loading ... Loading ...

Should Christian be inducted into the GERWECK.NET Hall of Fame?

Loading ... Loading ...