Pro Wrestling Since 1997

Menu

The Lucha Report for 1/29‏: Del Rio comments on WWE in Mexico



NEWS

WWE World Heavyweight Champion Alberto del Rio gave an interview with Yahoo! Deportes over the weekend where he admitted that Mexico isn’t in the WWE plans anymore due to declining a economy, attendances, ratings, and even piracy. ADR said that once WWE sees that a market is beyond saving in their minds then they would turn their attention to newer markets. ADR said that a couple of years ago Mexico was held in high regard by the promotion but their last tour there last year was considered a flop in their eyes with the lack of merchandise sold being a key factor in determining that the product just wasn’t hot anymore. ADR spoke of his future and said while he hopes to return to Mexico one day he feels a deep sense of gratitude to the WWE for giving him the opportunity that made him a superstar and they stood by him in very difficult situations. ADR said that the WWE is like family and when he retires he hopes to become a road agent where he will be able to share his experiences with younger talent to help them grow to become superstars like him.

UWE announced yesterday that they were stripping Villano IV & Ray Menodza Jr. of their UWE Tag Titles due to Mendoza’s impending retirement and they will hold a 4-way tournament on 2/10 to determine the new champs with the participants being: Aero Boy & Violento Jack/Chucho el Roto & Iron Love/Daga & Joe Lider/Ricky Marvin & Super Crazy.

RESULTS

EMLL 1/27 – Arena Coliseo
1. Guerrero Negro Jr. & Inquisidor beat Genesis & Oro Jr.
2. Demus 3:16/Pequeno Violencia/Pequeno Warrior defeated Acero/Mini Fantasy/Shockercito
3. Arkangel de la Muerte/Escandalo/Hooligan beat Pegasso/Starman/Stigma
4. Lightning Match: Dark Angel defeated Princesa Blanca
5. Angel de Oro/Delta/Guerrero Maya Jr. beat Averno/Black Warrior/Negro Casas by DQ when El Black ripped off Maya’s mask and then afterwards all the tecs’ masks were ripped off.
6. Mascara Dorada/Shocker/Valiente defeated Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polvora/Rey Escorpion) with Valiente challenging Polvora to a shot at his CMLL Welterweight Title afterwards.

EMLL 1/27 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Azteca de Oro & Meteoro beat Relampago Azul & Thunder Boy
2. Demonio Maya & In Memoriam defeated Horus & El Idolo
3. Torneo Cibernetico por la Occidental Welterweight Title – Block B: Sadico eliminated Sky Kid (who did a stretcher job) with a Martinete to advance to next week. Order of Elimination: Brillante/El Divino/El Hippie/El Pirana/Hijo del Javier Cruz/Virgo
4. Occidental Middleweight Title: El Barbaro Cavernario beat Halcon de Plata to retain his title.
5. Damian el Terrible/Mephisto/Tiger defeated Maximo/Rush/La Sombra

EMLL 1/28 – Arena Puebla
1. Black Tiger & Stigma beat Akron & Sauron
2. Bobby Zavala/Disturbio/Siki Osama Jr. defeated Camaleon/Leono/Tigre Rojo Jr.
3. Rey Cometa/Stuka Jr./Triton beat Namajague/Shigeo Okumura/Virus by DQ when Namajague ripped off Stuka’s mask.
4. Mexican National Femenil Title: Estrellita defeated Princesa Sugei to retain her title.
5. Blue Panther/Titan/Valiente beat La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla) with Valiente going over Negro and challenging him to a shot at his NWA Historic Welterweight Title next week.
6. La Mascara/Rush/Thunder (debut) defeated Damian el Terrible/Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto) – Thunder overall looked good here but reports were that he is still green at the style and must work on his timing.

EMLL 1/29 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Leo & Metatron beat Espectrum & Rafaga
2. Hijo del Signo/Hooligan/Nosferatu defeated Horus/Metalico/Molotov
3. Kraneo/Morphosis/Psicosis beat Angel de Oro/Brazo de Plata/Shocker
4. Lightning Match: Titan defeated Dragon Rojo and challenged him to a shot at his CMLL Middleweight Title afterwards.
5. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Niebla Roja/Ultimo Guerrero) beat Mascara Dorada/Maximo/Rush

EMLL 1/29 – Arena Mexico
1. Oro Jr. & Robin beat Apocalipsis & Cholo
2. Demus 3:16/Pequeno Olimpico/Pequeno Warrior defeated Mini Fantasy/Stukita/Ultimo Dragoncito
3. Cancerbero/Raziel/Sangre Azteca beat Diamante/Pegasso/Starman
4. Black Warrior/Misterioso II/Olimpico defeated Blue Panther/Guerrero Maya Jr./Triton
5. Decision Match por el CMLL Lt. Heavyweight Title: Rey Escorpion beat Volador Jr. with a Martillo Negro to win the title in what sounded like a good match.
6. Atlantis/Marco Corleone/La Sombra defeated La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla) by DQ when Niebla ripped off Sombra’s mask.

IWRG 1/27 – Arena Naucalpan
1. Arana de Plata & Fulgore beat Astro Rey Jr. & Seiya
2. Chico Che/Freelance/Micke Segura defeated Alan Extreme/Avisman/Apolo Estrada Jr. with fans throwing money in the ring afterwards in appreciation.
3. IWRG Intercontinental Middleweight Title: El Angel beat Trauma II to retain his title.
4. Factor/Mascara Ano Dos Mil Jr./Toscano defeated Extreme Tiger/Trauma I/Veneno with Trauma injuring his knee on a dive during the 3rd fall.
5. Por el Campeonato Maestros: Negro Navarro beat Hijo del Texano to retain his title when as Toscano came out and distracted the ref, Trauma II gave Texano a neckbreaker allowing his father to submit him.

Promociones Cadena 1/27 – Arena Coliseo de Monterrey
1. Angel Espacial/Slayer Boy/Solovino beat Destructor/Mercenario/Norteno Jr.
2. Desafio/Galactar/Rey Infernal defeated Ciber Payaso/Gato Fantasma/Norteno
3. Mongol Chino & Mongol Chino Jr. (not the original) beat Difunto I & Hijo del Espanto II
4. Lolita/Mascarita Sagrada/Orquidea Negra defeated Sexy Lady/Mini Psicosis/Chica de Arabia
5. 4 Way Dance: Diluvio Negro I battled Silver Star/Tigre Universitario/Vaquero Romo to a quadruple countout.
6. Drago & Fenix beat Daga & Dark Dragon with the fans throwing money in the ring afterwards.

RWV 1/26 – Unidad Deportiva Salvador Campa de Veracruz
1. Dark Goth/Infierno/Justicia Americana/Matrix beat Arkangel Sagrado/Kampa Xtreme/Kid Warrior/Silver Boy
2. Torneo Arena Veracruz: Flayer Boy eliminated Flyer to win. Other participants: Bucanero Infernal/Casanova/Kaibil/Peligro/Vengador Radioactivo
3. Cirujano/Dr. Siniestro/Quimico defeated Capitan de los Mares/Capitan de los Mares Jr./Dr. Taner
4. Halcon Guerrero/Espectrito Jr./Mini Histeria beat Odin/Dinastia/Premier
5. GHC Jr. Heavyweight Tag Titles: Ricky Marvin & Super Crazy defeated Fenix & Pesadilla in a very good match to retain their titles.

UWE 1/26 – Arena Lopez Mateos
1. Lince X & Sol de Oriente beat Euro & Olimpus
2. Big Boy/Karma/Soy Raymunda defeated Corsario Negro Jr./Drako/Jose el Caporal
3. Chucho el Roto/Flamita/Iron Love battled Sadico/Las Traumas I y II to a double countout
4. Delta/Guerrero Maya Jr./Titan beat Euforia/Polvora/Puma King even with Delta leaving the ring injured in the last fall.
5. La Tercia Sensacion (Marco Corleone/Maximo/Rush) defeated Dragon Rojo/Mephisto/Mr. Niebla by DQ when Niebla fouled Maximo.

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

Baja Stars 1/25 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. Silencio Negro beat Black Zaygon after a foule.
2. Dementor & Pitbull defeated Eternus & Tapatio Jr.
3. Angel Garces/Star Boy/Ursus beat Angel Negro/King Azteca/El Profeta
4. Hardcore Match: Arandu battled Mortiz to a double countout when Mortiz used a Spanish Fly through some plywood on the floor and both men couldn’t make it back. There were mask/hair challenges thrown around afterwards.
5. Hijo del Santo & Rayo de Jalisco Jr. defeated Cien Caras Jr. & Dr. Wagner Jr. when the rudo team fell apart. Cien jumped Doc afterwards before Rayo & Santo made the save.

UNITED STATES

FMLL 1/26 – Sports Arena in Los Angeles, California drawing around 9,000
1. ?
2. Mortiz/Negro Navarro/Profeta defeated Brazo de Oro/Piloto Suicida/Solar I
3. Hijo del Rey Misterio II/Mascara Sagrada/Sin Limite beat Acero Dorado/Black Machine/Shamu Jr.
4. Blue Panther/Ultimo Guerrero/Volador Jr. defeated Atlantis/Brazo de Plata/La Mascara when UG fouled and pinned Atlantis.
5. Hijo del Santo/L.A. Par-K/Rayo de Jalisco Jr. beat Blue Demon Jr./Cien Caras Jr./Dr. Wagner Jr. with Doc ripping off Par-K’s mask and pinning him.

UPCOMING SHOWS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

2/3 – Palenque de la Feria de Pachuca (TV taping)
1. Argenis/Astro de Plata/Atomic Boy vs. Billy el Malo/Gran Apache/Black Mamba
2. Fabi Apache/La Jarochita/Lolita vs. Jennifer Blake/Mari Apache/Taya Valkyrie
3. Dinastia/Mascarita Sagrada/Octagoncito vs. Mini Abismo Negro/Mini Histeria/Mini Psicosis
4. The Black Family (Cuervo/Escoria/Espiritu) vs. Los Perros del Mal (Daga/Halloween/Psicosis Original)
5. Fenix/Octagon/Octagon Jr. vs. Pentagon Jr./Silver Kain/Toscano
6. Cibernetico/El Mesias/La Parka Jr. vs. Chessman/Hijo del Texano/Parka Negra

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

2/1 – Arena Mexico
1. Sensei & Soberano vs. Camorra & Guerrero Negro Jr.
2. Fuego/Hombre Bala Jr./Super Halcon Jr. vs. Arkangel de la Muerte/Escandalo/Nitro
3. Dark Angel/Estrellita/Marcela vs. Amapola/Princesa Blanca/Princesa Sugei
4. Torneo Cibernetico Reyes del Aire – Block A – Participants: Delta/Hijo del Fantasma/La Mascara/Rey Cometa/Sagrado/La Sombra/Stuka Jr./Titan/Mr. Aguila/Averno/Dragon Rojo/Euforia/Felino/Namajague/Polvora/Tiger
5. Maximo/Rush/Shocker vs. Damian el Terrible/Mephisto/Ultimo Guerrero

2/3 – Arena Coliseo
1. Bengala & Horus beat Herodes Jr. & Zayco
2. Magnus/Stigma/Super Halcon Jr. defeated Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)/Taurus
3. Dalis la Caribena/Goya Kong/Luna Magica beat La Comandante/La Seductora/Zeuxis
4. Brazo de Plata/Diamante/Mascara Dorada defeated Ephesto/Misterioso II/Puma King
5. CMLL Welterweight Title: Polvora (c) vs. Valiente
6. La Tercia Sensacion (Marco Corleone/Maximo/Rush) vs. Mr. Aguila/Kraneo/Psicosis

2/3 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Azteca de Oro & Brillante vs. Demonio Royo & Thunder Boy
2. El Alteno & El Idolo vs. Mr. Trueno & Rey Trueno
3. Black Metal/El Gallo/Sky Kid vs. Exterminador/In Memoriam/Malefico
4. Occidental Welterweight Title: Leo (c) vs. Sadico
5. Atlantis/La Sombra/Titan vs. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)

2/4 – Arena Puebla
1. Asturiano & Black Tiger vs. Espiritu Maligno & Fuerza Chicana
2. Astral/Shockercito/Ultimo Dragoncito vs. Mercurio/Pequeno Olimpico/Pequeno Warrior
3. Magnus/Starman/Stigma vs. Apocalipsis/Nitro/Taurus
4. Brazo de Plata/Diamante Azul/Titan vs. Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polvora/Rey Escorpion)
5. Marco Corleone/Rush/Thunder vs. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Niebla Roja/Ultimo Guerrero)
6. NWA Historic Welterweight Title: Negro Casas (c) vs. Valiente

INDEPENDENT

2/1 – Plaza de Toros de Tuxtla Gutierrez
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Canek & Dr. Wagner Jr. vs. Carlito Colon & Chris Masters

2/2 – Arena San Francisco de Coacalco
1. ?
2. ??
3. ???
4. Los Charros Negros I y II/Negro Navarro vs. Asgaro/Los Diluvios Negros I y II
5. Buitre/Camaleon/Oro Jr. vs. Los Compares y Terrorista (I/II/III)

2/3 – Arena Gladiador de Matamoros
1. Asiel vs. Fairo
2. Black Panther & Principe Demonio vs. Midas & Star Kid
3. Angel Azul/Black Silver/Jaivo IV vs. Comandante Muerte/Constelacion/Horus
4. Angel o Demonio/Cachorro II/Chamaco Becerra vs. Guerrero Azteca/Kaoma Jr./Principe Azteca
5. Extreme Tiger/Guerrillero Jr./Laredo Kid vs. Etreus/Hijo del Pantera Blanca/Karateca Jr.

2/5 – Arena Queretaro
1. Buitre & Delirius vs. Bandido & Capitan Centella
2. Brujo Maya & Tor vs. Morfeo & Super Gallo
3. Neurosis & Rey Toro vs. Crazzy Latino & Fire Fighter
4. Maligno I/Perro del Ring/Zarpa de Tigre Jr. vs. Fuego Latino/Principe Otomi/Ursus
5. La Dinastia de la Muerte (Negro Navarro/Las Traumas I y II) vs. La Monarquia (Las Drabeks I y II/Principe)

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

1/31 – Arena Naucalpan
1. Galaxy vs. Arana de Plata Jr.
2. 3 Way Dance: Centrvion vs. Alan Extreme vs. Mr. Leo
3. Dr. Cerebro/Extreme Tiger/Veneno vs. Canis Lupis/Carta Brava Jr./Danny Casas
4. Super Libre: Los Oficiales (AK-47/Fierro/911) vs. Pirata Morgan/Hijo del Pirata Morgan/Pirata Morgan Jr.
5. WWS Welterweight Title: Cerebro Negro © vs. Dinamic Black

2/3 – Arena Naucalpan
1. Galaxy & Sky Angel vs. Arana de Plata & Jack
2. Mini Cobra/Multifaceticito/Voladorcito vs. Los Mini Oficiales (AK-47/Fierrito/911)
3. Centrvion/Dinamic Black/Golden Magic vs. Dave the Clown/Niko/Rothen Clown
4. Black Terry/Negro Navarro/Veneno vs. Canis Lupis/Dr. Wagner III/Fuerza Guerrera
5. Steel Cage Match where the loser must shave or unmask – Participants: Alan Extreme/Carta Brava Jr./Dragon Celestial/Eterno/Imposible/Saruman/Serpiente de Oro/Violencia Jr. vs. Boicot/Fleeyser/Jhon Crazy/Kiuuby/Mr. Leo/Rey Espacial/Rey Tabu/Vuelo Espacial

LMV PROMOTIONS

2/2 – Arena Lopez Mateos
1. Kato Kung Lee II & Perseus vs. Abogado del Diablo & Diva Salvaje
2. Chispita & Sahori vs. La Hiedra & Miss Janeth
3. Fishman & Hijo del Fishman vs. Sangre Chicana & Sangre Chicana Jr.
4. Hijo del Fresero/El Pulpo/Super Muneco/Cassandro vs. Hijo del Diablo/Hijo del Medico Asesino/Pirata Morgan/Shu el Guerrero
5. Mascara y Caballera contra Caballeras: Villano IV & Ray Mendoza Jr. vs. Brazo de Platino & Super Brazo
6. Carlito Colon & Shawn Daivari vs. Angel Blanco Jr. & Hijo del Solitario

MANTIZ PRODUCCIONES

2/2 – Arena Cuautepec
1. Manitas de Seda & Baby Star vs. Enfermero de la Muerte & Mini Cobra
2. Sahori & Yuca vs. Chica Bacteria & La Seductora
3. Bull Raider/Centella Oriental/Lirio de Plata vs. Electroman/King Flash/Mostro
4. Ojos de Fuego vs. Leon Salvaje
5. Coco Blanco/Cocolores/Cosmos Negro vs. Ek-Balam/Factor/Tiger
6. Demencia/Halloween/Veneno vs. Dave the Clown/Hacha Infernal/Rothen the Clown

PERROS DEL MAL

2/3 – Arena Zapata del Distrito Federal
1. ?
2. Henry & Konkreto vs. Ek-Balam & Super Colt
3. Fly Metalik/Impulso/Terremoto vs. Celestial/Cosmico/Mini Talisman
4. Mascara Ano Dos Mil Jr. & Ricky Marvin vs. Perro Aguayo Jr. & Psicosis Original

PROMOCIONES CADENA

2/3 – Arena Coliseo de Monterrey
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Las Traumas I y II/Cassandro vs. Silver Star/Tigre Universitario/Pimpinela Escarlata
6. Electroshock & Juventud Guerrera vs. Carlito Colon & Shawn Daivari

PROMOCIONES JUNIORS

1/30 – Auditorio Miguel Barragan de San Luis Potosi
1. Divino & Lagarto vs. Destroyer & Maligno
2. Mr. Jack vs. Diablo Negro
3. Cuervo & Fabi Apache vs. Gran y Mari Apache
4. Drago & Pimpinela Escarlata vs. Chessman & Conde Bartock
5. Electroshock/Elegido/La Parka Jr. vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)

PROMOCIONES MONSERRATH

2/3 – Arena Coliseo de Reynosa
1. Kokis Doberman & Kokis Jr. vs. Komander & Mano II
2. Chang Lee & Kriminal Jr. vs. Black Cougar & The Thunder
3. Furia Roja vs. Misterio Negro
4. Signo de Oro & Signo de Plata vs. Alas de Fuego & K-Lee
5. Estrellato/Extreme Tiger/Hator vs. Halcon de Oro/Rey Astral/Super Chucky

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

PROMOCIONES ROJAS

2/1 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. ??
3. Cuadrangular de la Mascaras: Fantastik & Mascarita Dorada vs. Venum Black Jr. & Octagoncito vs. Mascarita Sagrada & Tzuki vs. Mr. Maldito & Mini Mr. Aguila
4. WWO Lt. Heavyweight Title: Hijo del Rey Misterio II (c) vs. Bestia 666
5. Ruleta de la Muerte – Participants: Hijo del Lizmark/Super Muneco/Espectro II/Damian 666/Fugitivo/TJ Boy/El Pulpo/Kato Kung Lee II/Camaleon de Oro/Hijo del Diablo

Post Category: News

Tags: , , ,

Leave a Reply

Sponsors

Polls

2014 GERWECK.NET Year End Awards: TV Show of the year

Vote View Results

Loading ... Loading ...

Should Alberto Del Rio sign with TNA?

Loading ... Loading ...

Should "Mean" Gene Okerlund be inducted into the GERWECK.NET Hall of Fame?

Loading ... Loading ...