Pro Wrestling Since 1997

Menu

The Lucha Report for 12/22



RESULTS

AAA 12/21 – Unidad Deportiva de Acapulco (TV taping)
1. Kid Silver/King Haizer/Super Loco beat Diestro/Tigre Lee/Xtreme Warrior
2. Dinastia/Mascarita Dorada/Octagoncito defeated Mini Charly Manson/Mini Histeria/Mini Psicosis with Dinastia going over Psicosis and demanding a shot at the AAA Minis Title afterwards which brought out Psicosis Original who attacked him until Drago made the save.
3. Cuervo/Fabi Apache/Pimpinela Escarlata beat Halloween/Mari Apache/Polvo de Estrellas with Mari accidentally hitting Halloween with a steel chair. Fabi & Cuervo wanted another shot at the AAA Mixed Tag Titles afterwards.
4. Drago/Elegido/Fenix defeated The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker) by DQ due to excessive violence. Psicosis Original ran out and attacked Drago afterwards using a stapler on him.
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) beat El Consejo (Hijo del Texano/Mascara Ano Dos Mil Jr./Toscano) with Toscano getting pinned which angered Texano who shouted at him afterwards and Toscano ripping off his Consejo shirt. The Clowns wanted a shot at the AAA Trios Titles afterwards.
6. Cibernetico/El Mesias/La Parka Jr. defeated Perro Aguayo Jr./Chessman/Psicosis Original with Ciber going over Perrito and demanding a singles match afterwards.

EMLL 12/21 – Arena Mexico
1. Hombre Bala Jr. & Super Halcon Jr. beat Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
2. Amapola/Princesa Sugei/Tiffany defeated Dalis la Caribena/Estrellita/Silueta
3. Namajague/Shigeo Okumura/Vangelis beat Fuego/Rey Cometa/Stuka Jr.
4. Lightning Match: Averno defeated Valiente
5. Blue Panther/La Sombra/Titan beat Damian el Terrible/Negro Casas/Tiger
6. Mr. Aguila/Psicosis/Volador Jr. defeated Diamante Azul/Marco Corleone/Maximo

FULL 12/19 – Auditorio Blackberry del Distrito Federal
1. Marabunta Jr. beat Raider by DQ after a foule.
2. Charly Madrid & Super Calo Jr. defeated Henry & Maiden
3. Brazo de Plata & Oriental beat Decnis & Scorpio Jr.
4. Hijo del Huracan Ramirez/El Mesias/Tinieblas Jr. defeated Electroshock/Hijo del Medico Asesino/Pirata Morgan

Independent 12/20 – Plaza de Toros San Roque de Tuxtla Gutierrez
1. Draken & Venganza de Fuego beat El Angel & Brillantina
2. Espiritu/New Fire Jr./Yuriko defeated Argos/Murcy Jr./Super Fly
3. Spiderman & Mascarita Sagrada beat Verdugo & Mini Abismo Negro
4. El Mesias & La Parka Jr. defeated Chessman & Silver Kain

IWRG 12/20 – Arena Naucalpan (35th Anniversary Show)
1. Torneo Cibernetico por la Copa High Power – Participants: Boycot/Fleeyzer/Halcon Diabolico/John Crazy/Kiwby/Mr. Leo/Rey Espacial/Rey Tabu beat Alan Extreme/Centrvion/Dinamic Black/Eita/Eterno/Imposible/Saruman/Violencia Jr.
2. Black Terry defeated Fuerza Guerrera with his feet on the ropes and Terry agreed to a caballera contra mascara match afterwards.
3. Super Libre: Los Oficiales (AK-47/Fierro/911) battled The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker) to a double pinfall.
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) beat Eterno/Head Hunter I/X-Fly
5. Steel Cage Match: Dr. Wagner Jr. defeated Pirata Morgan – Order of Elimination: Canek/Hijo del Canek/Hijo del Mascara Ano Dos Mil/Mascara Ano Dos Mil Jr./Damian 666/X-Fly/Dr. Wagner III/Hijo del Pirata Morgan

UPCOMING SHOWS

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

12/23 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Brillante & El Tapatio vs. Acertijo & Demonio Rojo
2. El Idolo & Sky Kid vs. Evola & Sadico
3. El Gallo/Leo/Leon Blanco vs. Espectrum/In Memoriam/Malefico
4. Mascara Dorada & Titan vs. Felino & Polvora
5. Shocker vs. Mr. Niebla

12/23 – Arena Mexico
1. Camaleon & Freesbee vs. Camorra & Ramstein
2. Astral/Bam Bam/Ultimo Dragoncito vs. Mercurio/Nitrito/Pierrothito
3. Delta/Guerrero Maya Jr./Valiente vs. Puma/Sangre Azteca/Virus
4. Lightning Match: Marcela vs. Princesa Blanca
5. Arena Coliseo Tag Titles: Fuego & Stuka Jr. © vs. Cancerbero & Raziel
6. La Avalancha Alvarado (Brazo de Plata/La Mascara/Maximo) vs. Mephisto/Negro Casas/Volador Jr.

12/25 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Black Metal & Virgo vs. Demonio Maya & Magnum
2. Esfinge vs. Exterminador
3. Metalico/Pegasso/Sensei vs. El Bronco/Cancerbero/Raziel
4. El Gallo/Rey Cometa/Triton vs. Morphosis/Sangre Azteca/Vangelis
5. La Tercia Sensacion (Marco Corleone/Mascara Dorada/Maximo) vs. Mr. Niebla/Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)

12/25 – Arena Mexico
1. Bengala & Freesbee vs. Camorra & Zayco
2. Mini Fantasy/Shockercito/Stukita vs. Demus 3:16/Pequeno Olimpico/Pequeno Warrior
3. Leono/Starman/Tigre Blanco vs. Bobby Zavala/Disturbio/Virus
4. Goya Kong/Lady Afrodita/Marcela vs. Princesa Blanca/Princesa Sugei/Tiffany
5. La Mascara/Shocker/Titan vs. Black Warrior/Felino/Polvora
6. NWA Historic Welterweight Title: Negro Casas (c) vs. Guerrero Maya Jr.

12/25 – Arena Puebla
1. Ares & Siki Osama Jr. vs. Akron & Fuerza Chicana
2. Asturiano/Horus/Robin vs. Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)/Ramstein
3. Fuego/Magnus/Stigma vs. Arkangel de la Muerte/Escandalo/Nosferatu
4. Lightning Match: Ultimo Dragoncito vs. Pierrothito
5. Brazo de Plata/Diamante Azul/Sagrado vs. Mr. Aguila/Olimpico/Psicosis
6. Atlantis/Delta/Valiente vs. Damian el Terrible/Tiger/Volador Jr.

12/28 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Brillante & Indigo vs. Acertijo & Thunder Boy
2. El Divino/Esfinge/Sky Kid vs. Evola/In Memoriam/Sadico
3. REINA Internacional Femenil Title: Silueta © vs. Zeuxis
4. Javier Cruz/Hijo del Javier Cruz/Smaker vs. Espectrum/Magnum/Malefico
5. Occidental Lt. Heavyweight Title: Sagrada © vs. Rafaga
6. Blue Panther & Mascara Dorada vs. Negro Casas & Mr. Niebla

12/28 – Arena Mexico
1. Molotov & Stigma vs. Akuma & Inquisidor
2. Dalis la Caribena/Estrellita/Luna Magica vs. Amapola/La Comandante/Princesa Sugei
3. Fuego/Rey Cometa/Triton vs. Namajague/Shigeo Okumura/Vangelis
4. Lightning Match: Valiente vs. Mr. Aguila
5. Los Reyes de la Atlantida (Atlantis/Delta/Guerrero Maya Jr.) vs. Felino/Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)
6. Marco Corleone/La Mascara/Maximo vs. Kraneo/Psicosis/Volador Jr.

INDEPENDENT

12/23 – Gimnasio Agustin Millan de Toluca
1. Mascarita Dorada/Octagoncito/La Parkita vs. Mini Abismo Negro/Mini Psicosis/Mini Psycho Clown
2. Lolita & Cinthia Moreno vs. Sexy Lady & Taya Valkyrie
3. Aero Star/Argenis/Super Fly vs. Los Exoticos (Pasion Kristal/Polvo de Estrellas/Yuriko)
4. Monster Clown & Psycho Clown vs. Devil Rocker & Uro Rocker
5. La Secta Bizarra Cibernetica (Cibernetico/Cuervo/Ozz) vs. Perro Aguayo Jr./Hijo del Texano/Toscano

12/23 – Plaza de Toros de Chilpancingo
1. Mini Dizzy & Octagoncito vs. Mascarita Negra & Mini Psycho Clown
2. Black Silver/Fabi Apache/Pimpinela Escarlata vs. Apolo Estrada Jr./Mari Apache/Polvo de Estrellas
3. Atomic Boy/Drago/Juventud Guerrera vs. Devil Rocker/Dizzy/Soul Rocker
4. Extreme Rules: Joe Lider vs. Psicosis Original
5. Cibernetico/Elegido/La Parka Jr. vs. Chessman/Mascara Ano Dos Mil Jr./Zorro

12/25 – Arena Lopez Mateos
1. ?
2. ??
3. Big Mama/Lolita/Diva Salvaje vs. Black Mamba/La Hechicera/La Jarochita
4. Aero Star/Argenis/Super Fly vs. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Soul Rocker/Uro Rocker)
5. Cibernetico/Electroshock/Fenix vs. El Consejo (Hijo del Texano/Mascara Ano Dos Mil Jr./Toscano)

12/25 – Arena Neza
1. Belial & Diabolus vs. Tony Cirio & Tony Cirio Jr.
2. Neza Kid/Rey Lobo/Skayde vs. Cirujano Jr./Dr. Cerebro/Micke Segura
3. Murder Clown & Psycho Clown vs. Cuervo & Espiritu
4. Mascara contra Mascara: Guerrero Mixteco vs. Comando Negro
5. Drago & La Parka Jr. vs. Parka Negra & Pentagon Jr.

12/25 – Arena Olimpico Laguna de Gomez Palacio
1. ?
2. Magnifico & Soberano vs. Pequeno Halcon & Ultimo Rebelde Jr.
3. Diamante/Samuray Jr./Stuka Jr. vs. Mr. Guerrero/Hooligan/Taurus
4. Blue Panther/Dragon Rojo/Misterioso II vs. Ephesto/Euforia/Ultimo Guerrero

12/25 – Arena Pavilion del Norte de Saltillo
1. ?
2. ??
3. ???
4. Espartaco/Guerrero Negro III/Nitro vs. Namajague/Negro Navarro/Shigeo Okumura

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

12/23 – Arena Naucalpan
1. Galaxy & Serpiente de Oro vs. Arana de Plata & Dragon Celestial
2. Dinamic Black & Golden Magic vs. Alan Extreme & Eita
3. El Angel/Centrvion/Dr. Cerebro vs. Canis Lupis/Cerebro Negro/911
4. IWRG Intercontinental Welterweight Title: Rayan © vs. Fierro
5. Pirata Morgan/Hijo del Pirata Morgan/Pirata Morgan Jr. vs. Head Hunter I/Super Nova/X-Fly

12/25 – Arena Naucalpan
1. Alas de Acero & Seiya vs. Fulgora & Matrix Jr.
2. Galaxy & Serpiente de Oro vs. Dragon Celestial & Epidemia
3. Celeste Boy/Dragoncito de Oro/Principe Azul vs. Los Mini Oficiales (AK-47/Fierro/911)
4. Dinamic Black/Freeyser/Saruman vs. Alan Extreme/Black Terry/Bombero Infernal
5. Los Oficiales (AK-47/Fierro/911) vs. Carta Brava Jr./Cerebro Negro/Imposible

PROMOCIONES ZAPIBON

12/23 – Arena Coliseo de Monterrey
1. Monje Negro Jr. & Potro Jr. vs. Danger & Difunto I
2. Demonio del Caribe & Silver Star vs. Demony & Vaquero Romo
3. Big Neurosis/Hator/Simbolo Dos Mil vs. Head Hunter I/Pierko el Boricua/Rico Rodriguez
4. L.A. Par-K & Hijo del L.A. Par-K vs. Dr. Wagner Jr. & Dr. Wagner II

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

MISTERIO PRO WRESTLING

12/25 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. Ultimate Tiger & Venum Black Jr. vs. Black Boy & Mosco Negro
2. Relevos Suicidas: Spirit & La Metalica vs. Papa Shango & Lady Lee vs. Amnesia & Amazona
3. MPW Tag Titles: Cinico & Wama (c) vs. Bugambilla & Rubi Gardenia
4. 3 Way Dance: Extreme Tiger & Hijo del Rey Misterio II vs. Halloween & Monster Clown vs. Damian 666 & Bestia 666
5. MPW Extremo Title: Psicosis Original (c) vs. Tony Casanova

Post Category: News

Tags: , ,

Leave a Reply

Sponsors

Polls

2014 GERWECK.NET Year End Awards: Worst PPV of the year?

Vote View Results

Loading ... Loading ...

Would you like to see Undertaker vs. Bray Wyatt at Wrestlemania 31?

Loading ... Loading ...

Should "Mean" Gene Okerlund be inducted into the GERWECK.NET Hall of Fame?

Loading ... Loading ...