Pro Wrestling Since 1997

Menu

The Lucha Report for 12/12‏



RESULTS

AAA 12/9 – Centro Banamex del Distrito Federal
1. Dinastia/Mascarita Sagrada/Octagoncito beat Mini Abismo Negro/Mini Histeria/Mini Psicosis
2. Fabi Apache/Lolita/La Magnifica defeated Jennifer Blake/Sexy Star/Taya Valkyrie
3. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) beat Los Perros del Mal (Daga/Halloween/Psicosis Original)
4. Cibernetico/El Mesias/La Parka Jr. defeated Chessman/Hijo del Texano/Ultimo Gladiador

EMLL 12/9 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Lightning Match: Hijo del Javier Cruz beat El Hippie
2. El Divino & El Idolo defeated Demonio Rojo & Evola
3. Demonio Maya & Infierno beat Esfinge & Virgo
4. El Barbaro Cavernario/Espectrum/Exterminador defeated Leo/Smaker/El Tapatio
5. Brazo de Plata/Rush/Shocker beat La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla) by DQ when Niebla fouled Shocker.

EMLL 12/11 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Black Metal & Virgo beat Acertijo & Sadico
2. Horus & Metalico defeated Apocalipsis & Cholo
3. Pegasso/Rey Cometa/Stigma beat Cancerbero/Inquisidor/Raziel
4. Atlantis/Diamante Azul/Shocker defeated La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)
5. NWA Historic Welterweight Title: Negro Casas beat Angel de Oro to retain his title.

EMLL 12/11 – Arena Mexico
1. Robin & Soberano beat Camorra & Zayco
2. Leono/Metatron/Tigre Blanco defeated Bobby Zavala/Disturbio/Taurus by DQ due to excessive violence.
3. Diamante/Hijo del Fantasma/Sagrado beat Hijo del Signo/Sangre Azteca/Vangelis
4. Lightning Match: Guerrero Maya Jr. defeated Virus
5. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Niebla Roja/Ultimo Guerrero) beat Dragon Rojo/Polvora/Rey Escorpion by DQ when Dragon ripped off Euforia’s mask. Euforia then demanded an immediate match between him & Dragon with him accepting and the commission signing off on.
6. Euforia defeated Dragon Rojo by DQ when Dragon ripped off his mask again.
7. CMLL Tag Titles: Damian el Terrible & Tama Tonga beat La Mascara & Valiente to retain their titles. Terrible was late for the show but made it in time for his match.

Independent 12/8 – Arena Pavilion del Norte de Saltillo
1. ?
2. Eclipse/Zorro Plateado/Zorro Plateado Jr. defeated Guerrero del Ring/Hijo del Guerrero/Tempestad
3. Los Dragones de Oriente (I/II/III) beat The Black Family (Cuervo/Escoria/Espiritu) by DQ when Cuervo fouled Dragon I
4. Electroshock/Elegido/Pimpinela Escarlata defeated L.A. Par-K/Silver Kain/Zorro

IWRG 12/9 – Arena Naucalpan
1. Dragoncito de Oro/Mini Rey Cometa/Mini Super Astro beat Mini Policeman/Mini Rock Spirit/Piratita Morgan
2. Alan Extreme/Eita/Imposible defeated Centrvion/Cerebro Negro/Freelance after Cerebro had issues with his teammates.
3. Super Libre: AK-47 & Fierro beat Rayan & Spartan in a bloodbath.
4. Canis Lupis/Carta Brava Jr./911 defeated El Angel/Dr. Cerebro/Trauma II after Angel & Trauma turned on each other. Cerebro Negro got involed here as well attacking Doc and this lead to challenges for the singles matches next week.
5. Cien Caras Jr./Dr. Wagner III/Hijo del Mascara Ano Dos Mil beat Pirata Morgan/Hijo del Pirata Morgan/Trauma I by DQ when Cien threw his mask at Pirata after fouling him which the ref’s didn’t see.

UWE 12/9 – Arena Lopez Mateos
1. ?
2. Psicopata/Las Traumas Y II defeated El Gato/Leviathan/Tormento
3. Espectrum/Golden/Juana el Loca beat Rey Kristal/Vago/Felina Metalica
4. 3 Way Decision Matc por el AULL Heavyweight Title: Iron Love defeated Angel del Amor & Epitafio to win the title. Mr. Potro was supposed to defend here but no-showed and was stripped.
5. Batman/Super Muneco/Super Pinocho beat Los Payasos Tricolor (Coco Azul/Coco Rojo/Coco Verde)
6. Atlantis & Solar I defeated Negro Navarro & Rocky Santana in a great match with the fans giving them a standing ovation afterwards.

UPCOMING SHOWS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

12/21 – Unidad Deportiva de Acapulco (TV taping)
1. Dinastia/Mascarita Dorada/Octagoncito vs. Mini Charly Manson/Mini Histeria/Mini Psicosis
2. Cuervo/Fabi Apache/Pimpinela Escarlata vs. Halloween/Mari Apache/Polvo de Estrellas
3. Drago/Elegido/Fenix vs. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. El Consejo (Hijo del Texano/Mascara Ano Dos Mil Jr./Toscano)
5. Cibernetico/El Mesias/La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr./Chessman/Psicosis Original

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

12/14 – Arena Mexico (Sin Piedad)
1. Astral/Bam Bam/Mini Fantasy vs. Demus 3:16/Pequeno Olimpico/Pierrothito
2. Dark Angel/Estrellita/Silueta vs. Amapola/Princesa Blanca/Princesa Sugei
3. Titan/Triton/Valiente vs. La Dinastia Casas (Felino/Negro Casas/Puma King)
4. Lightning Match: Mascara Dorada vs. Averno
5. Diamante Azul/Rush/Shocker vs. Damian el Terrible/Ultimo Guerrero/Volador Jr.
6. Por la Copa Juniors: La Sombra vs. Tama Tonga

12/16 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Azteca de Oro & Indigo vs. El Hippie & Relampago
2. Black Metal & Virgo vs. Rey Trueno & Mr. Trueno
3. Halcon de Plata & Leon Blanco vs. Espectrum & Malefico
4. Occidental Middleweight Title: Smaker (c) vs. El Barbaro Cavernario
5. Angel de Oro/Shocker/Titan vs. Namajague/Mr. Niebla/Shigeo Okumura

12/16 – Arena Mexico
1. Aereo & Pequeno Halcon vs. Nitrito & Pequeno Warrior
2. Angel Azteca Jr./Magnus/Starman vs. Arkangel de la Muerte/Escandalo/Hooligan
3. Fuego/Stuka Jr./Triton vs. Cancerbero/Misterioso II/Raziel
4. Lightning Match: Diamante vs. Tiger
5. Brazo de Plata/Maximo/La Sombra vs. Dragon Rojo/Ephesto/Polvora
6. Mexican National Trios Titles: Los Reyes de la Atlantida (Atlantis/Delta/Guerrero Maya Jr.) (c) vs. Mr. Aguila/Kraneo/Psicosis

12/17 – Arena Puebla
1. Milenium & Tigre Rojo Jr. vs. Ares & Siki Osama Jr.
2. Mini Fantasy/Shockercito/Ultimo Dragoncito vs. Pequeno Olimpico/Pequeno Warrior/Pierrothito
3. Metalico/Starman/Stigma vs. Cancerbero/Hijo del Signo/Raziel
4. Diamante/Sagrado/Triton vs. Kraneo/Morphosis/Olimpico
5. Delta/Guerrero Maya Jr./La Sombra vs. Euforia/Mephisto/Niebla Roja
6. Atlantis vs. Ultimo Guerrero

12/18 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Leo & Sky Kid vs. Evola & Thunder Boy
2. Esfinge & El Gallo vs. Exterminador & Rafaga
3. Angel Azteca Jr./Magnus/Starman vs. Arkangel de la Muerte/Hooligan/Inquisidor
4. Angel de Oro/Shocker/Titan vs. Black Warrior/Misterioso II/Olimpico
5. Brazo de Plata/Marco Corleone/La Sombra vs. Mr. Aguila/Psicosis/Ultimo Guerrero

12/18 – Arena Mexico
1. Genesis & Oro Jr. vs. Espanto Jr. & Guerrero Negro Jr.
2. Leono/Sensei/Tigre Blanco vs. Bobby Zavala/Disturbio/Escandalo
3. Lightning Match: Pegasso vs. Sangre Azteca
4. La Mascara/Mascara Dorada/Triton vs. Mephisto/Polvora/Rey Escorpion
5. Atlantis/Guerrero Maya Jr./Maximo vs. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla)
6. Euforia vs. Dragon Rojo

FEDERACION UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

12/16 – Arena Zapata del Distrito Federal
1. ?
2. ??
3. ???
4. Hijo del Fishman & Mascara Sagrada vs. Los Medievals I y II
5. Dr. Wagner Jr. & Juventud Guerrera vs. Argos & Pirata Morgan

INDEPENDENT

12/15 – Arena Coliseo de Reynosa
1. ?
2. ??
3. Coco Amarillo Jr. & Coco Rojo vs. Coco Listo & Coco Tonto
4. Kato Kung Lee II/El Pulpo/Cassandro vs. Hijo del Medico Asesino/El Medico/El Medico Jr.
5. Los Villanos III y IV vs. Brazo de Platino & Super Brazo

12/15 – Palenque de la Feria de Tulancingo
1. Camaleon & Robin vs. Cholo & Flecha
2. Canelo Casas & Principe vs. Destroyer & Estruendo
3. Atlantis & Brazo de Plata vs. Ultimo Guerrero & Volador Jr.
4. Marco Corleone/La Mascara/Mistico II vs. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla)

12/15 – Plaza de Toros de Durango
1. Mascarita Divina & Mascarita Dorada vs. Mini Abismo Negro & Mini Psicosis
2. La Braza & Pimpinela Escarlata vs. Jennifer Blake & Taya Valkyrie
3. Joe Lider & Juventud Guerrera vs. Escoria & Ultimo Gladiador
4. Dr. Wagner Jr./Elegido/La Parka Jr. vs. Chessman/Drako/L.A. Par-K

12/16 – Arena Azteca de Torreon
1. ?
2. Halcon Galactico & Mascarita Brillosa vs. Marvel & Urban Xtreme
3. Centella Azul Jr. & Dinamico vs. Gringo Loco & Ministro de la Muerte Jr.
4. Charly Montana/Halcon Suriano Jr./Stukita vs. Arana del Futuro/Gran Kalifa/Pentagoncito
5. Chamaco Trevino/Conflictus/Dr. Wagner Jr. vs. Espanto V/Gran Jefe Jr./Psicho

12/16 – Auditorio Municipal de Cabo San Lucas
1. ?
2. ??
3. Azbel/Mexicat/Zarpa Negra vs. Moreno Casas/Pikachu/Power Ranger
4. Dalis la Caribena & Marcela vs. Princesa Blanca & Tiffany
5. Blue Panther/Hijo del Fantasma/La Mascara vs. Felino/Negro Casas/Volador Jr.

12/16 – Gimnasio Rodrigo Cuevedo de Chihuahua
1. ?
2. ??
3. Elegido & El Mesias vs. Chessman & Ultimo Gladiador
4. Cibernetico & La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr. & Halloween

12/16 – Plaza de Toros de Jiutepec
1. ?
2. Torneo por la Trofeo Ultimo Guerrero – Participants: Apolo Ramirez/Colapso/Eddy Vega/Furia Negra/Zokar/Destroyer/Magnifico/Templario/Tornado/Zumba
3. Calaquita/Octagoncito/Pequeno Halcon vs. Los Mini Head Hunters I y II/Munequito
4. Black Warrior/Canelo Casas/Marco Corleone vs. Niebla Roja/Syka/Ultimo Guerrero

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

12/13 – Arena Naucalpan
1. Galaxy vs. Arana de Plata
2. Dinamic Black & Saruman vs. Eita & Imposible
3. Mini Rey Cometa/Mini Super Astro/Voladorcito vs. Bracito de Plata/Piratita Morgan/X
4. Black Terry/Centrvion/Dr. Cerebro vs. Canis Lupis/Cerebro Negro/Fuerza Guerrera
5. Extreme Tiger/Las Traumas I y II vs. Eterno/911/X-Fly

12/16 – Arena Naucalpan
1. Jhonny Rivera & Serpiente de Oro vs. Dragon Celestial & Fulgore I
2. Centrvion/Dinamic Black/Golden Magic vs. Carta Brava Jr./Eita/Imposible
3. Hijo del Pirata Morgan/Relampago/Trauma I vs. Canis Lupis/Dr. Wagner III/Eterno
4. IWRG Intercontinental Middleweight Title: El Angel (c) vs. Trauma II
5. Caballera contra Caballera: Dr. Cerebro vs. Cerebro Negro

MONTERREY

12/16 – Kids Arena de Monterrey
1. El Destructor vs. Cruz Infernal
2. Angel del Silencio & Chombo Colombia vs. Rey Pantera & Titanik
3. Rene Guajardo III/Diana la Cazadora/Mascarita Brillante vs. Tony Boy/Princesa Sugei/Mini Kato
4. Sagrado & Valiente vs. Caifan Rockero I & Rey Hechicero
5. La Mascara & Virus vs. Mephisto & Rey Escorpion

PROMOCIONES FURIA BLANCA

12/15 – Cancha German Evers de Mazatlan
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. ?????
6. ??????
7. ???????
8. Relampago vs. Relampago (Mazatlan)
9. Fuego & Stuka Jr. vs. Hijo del Signo & Misterioso II

Post Category: News

Tags: , , ,

Leave a Reply

Sponsors

Polls

Should Christian be inducted into the GERWECK.NET Hall of Fame?

Loading ... Loading ...

Should Tugboat/ Typhoon be inducted into the WWE hall of fame?

Loading ... Loading ...

Should WWE drop the Elimination Chamber?

Loading ... Loading ...