Pro Wrestling Since 1997

Menu

The Lucha Report for 12/9



NEWS

“Noche Britanica” was supposed to take place at Arena Mexico on Friday night but on the morning of the show the British Embassy in Mexico along with the John Langdon Down Foundation announced that they were withdrawing their sponsorship of the show because they were never given a clear answer on the specific amount of tickets they would be given. They sent out a press release detailing their issues and also said that it was up to EMLL to decide if they would donate any money at all which was interesting. The foundation was very vocal about it on Twitter even using a #CMLLFail hashtag but said that they would have no more to say about it after that morning. EMLL had been selling special VIP packages where fans could meet and greet the luchadores but they refused to honor them and offered no refunds which is no shock. EMLL did make money off this show due to higher ticket prices and other promotions so they are supposed to donate that but who knows. EMLL has said nothing about this situation so we don’t have their side of the story yet.

RESULTS

EMLL 12/9 – Arena Coliseo
1. Metatron & Robin beat Cholo & Zayco
2. Pequeno Olimpico/Pequeno Violencia/Pequeno Warrior defeated Acero/Mini Fantasy/Shockercito
3. Los Cancerberos del Infierno (Cancerbero/Raziel/Virus) beat Fuego/Sagrado/Stuka Jr. with the rudos ripping off the tecnicos’ masks afterwards.
4. Lightning Match: Marcela defeated Amapola
5. Mr. Aguila/Kraneo/Psicosis beat Atlantis/Delta/Guerrero Maya Jr. with Atlantis getting his mask tied to the ropes while his teammates got pinned. The rudos then demanded a shot at the Mexican National Trios Titles afterwards which Guerrero accepted.
6. Marco Corleone/La Mascara/La Sombra defeated Damian el Terrible/Euforia/Ultimo Guerrero

EMLL 12/7 – Arena Mexico
1. Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando) beat Metalico & Sensei
2. Arkangel de la Muerte/Escandalo/Hooligan defeated Pegasso/Starman/Super Halcon Jr.
3. Hijo del Fantasma/Rey Cometa/Triton beat Namajague/Shigeo Okumura/Sangre Azteca
4. Torneo por la Copa Juniors – Block B: Tama Tonga defeated Shocker to win. Order of Elimination: Misterioso II/Brazo de Plata/Stuka Jr./Puma King/Guerrero Maya Jr./Maximo/Dragon Rojo & Maximo/Shocker.
5. One Fall No Time Limit Match: La Sombra beat Ultimo Guerrero
6. Diamante Azul/Mascara Dorada/Rush defeated La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)

Independent 12/5 – Auditorio Carlos Serdán Arrechavaleta de Veracruz
1. ?
2. ??
3. Octagoncito/La Parkita/Silver Boy beat Mini Histeria/Mini Psicosis/Syrius
4. El Consejo (Argos/Mascara Ano Dos Mil Jr./Toscano) defeated Alan Stone/Murder Clown/Psycho Clown
5. Hijo del Texano & Machine Rocker beat Jack Evans & El Mesias when Texano fouled and pinned Mesias.

IWRG 12/6 – Arena Naucalpan
1. Arana de Plata beat Matrix Jr.
2. Galaxy & Saruman defeated Epidemia & Imposible
3. Alan Extreme/Eita/Eterno beat Cerebro Negro/La Cobra/Dr. Cerebro with the Cerebros having issues yet again.
4. AK-47/Canis Lupis/911 defeated El Angel/Las Traumas I y II with this team having problems as well.
5. Black Terry/Negro Navarro/Pirata Morgan beat Damian 666/Bestia 666/Fuerza Guerrera when BT fouled and pinned Fuerza then agreeing to a Super Libre match afterwards.

UPCOMING SHOWS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

12/21 – Unidad Deportiva de Acapulco (TV taping)
1. Dinastia/Mascarita Dorada/Octagoncito vs. Mini Charly Manson/Mini Histeria/Mini Psicosis
2. Cuervo/Fabi Apache/Pimpinela Escarlata vs. Halloween/Mari Apache/Polvo de Estrellas
3. Drago/Elegido/Fenix vs. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. El Consejo (Hijo del Texano/Mascara Ano Dos Mil Jr./Toscano)
5. Cibernetico/El Mesias/La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr./Chessman/Psicosis Original

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

12/10 – Arena Puebla
1. Black Tiger & Milenium vs. Fuerza Chicana & Sauron
2. Metalico/Molotov/Sensei vs. Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
3. Lightning Match: Super Halcon Jr. vs. Inquisidor
4. Dark Angel/Goya Kong/Luna Magica vs. La Comandante/La Seductora/Zeuxis
5. Sagrado/Stuka Jr./Valiente vs. Euforia/Niebla Roja/Rey Bucanero
6. Atlantis/Marco Corleone/Maximo vs. Negro Casas/Mr. Niebla/Ultimo Guerrero

12/11 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Black Metal & Virgo vs. Acertijo & Sadico
2. Horus & Metalico vs. Apocalipsis & Cholo
3. Pegasso/Rey Cometa/Stigma vs. Cancerbero/Inquisidor/Raziel
4. Atlantis/Diamante Azul/Shocker vs. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)
5. NWA Historic Welterweight Title: Negro Casas © vs. Angel de Oro

12/11 – Arena Mexico
1. Robin & Soberano vs. Camorra & Zayco
2. Leono/Metatron/Tigre Blanco vs. Bobby Zavala/Disturbio/Taurus
3. Diamante/Hijo del Fantasma/Sagrado vs. Hijo del Signo/Sangre Azteca/Vangelis
4. Lightning Match: Guerrero Maya Jr. vs. Virus
5. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Niebla Roja/Ultimo Guerrero) vs. Dragon Rojo/Polvora/Rey Escorpion
6. CMLL Tag Titles: Damian el Terrible & Tama Tonga © vs. La Mascara & Valiente

12/14 – Arena Mexico (Sin Piedad)
1. Astral/Bam Bam/Mini Fantasy vs. Demus 3:16/Pequeno Olimpico/Pierrothito
2. Dark Angel/Estrellita/Silueta vs. Amapola/Princesa Blanca/Princesa Sugei
3. Titan/Triton/Valiente vs. La Dinastia Casas (Felino/Negro Casas/Puma King)
4. Lightning Match: Mascara Dorada vs. Averno
5. Diamante Azul/Rush/Shocker vs. Damian el Terrible/Ultimo Guerrero/Volador Jr.
6. Por la Copa Juniors: La Sombra vs. Tama Tonga

FEDERACION UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

12/16 – Arena Zapata del Distrito Federal
1. ?
2. ??
3. ???
4. Hijo del Fishman & Mascara Sagrada vs. Los Medievals I y II
5. Dr. Wagner Jr. & Juventud Guerrera vs. Argos & Pirata Morgan

INDEPENDENT

12/15 – Arena Coliseo de Reynosa
1. ?
2. ??
3. Coco Amarillo Jr. & Coco Rojo vs. Coco Listo & Coco Tonto
4. Kato Kung Lee II/El Pulpo/Cassandro vs. Hijo del Medico Asesino/El Medico/El Medico Jr.
5. Los Villanos III y IV vs. Brazo de Platino & Super Brazo

12/15 – Palenque de la Feria de Tulancingo
1. Camaleon & Robin vs. Cholo & Flecha
2. Canelo Casas & Principe vs. Destroyer & Estruendo
3. Atlantis & Brazo de Plata vs. Ultimo Guerrero & Volador Jr.
4. Marco Corleone/La Mascara/Mistico II vs. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla)

12/15 – Plaza de Toros de Durango
1. Mascarita Divina & Mascarita Dorada vs. Mini Abismo Negro & Mini Psicosis
2. La Braza & Pimpinela Escarlata vs. Jennifer Blake & Taya Valkyrie
3. Joe Lider & Juventud Guerrera vs. Escoria & Ultimo Gladiador
4. Dr. Wagner Jr./Elegido/La Parka Jr. vs. Chessman/Drako/L.A. Par-K

12/16 – Plaza de Toros de Jiutepec
1. ?
2. Torneo por la Trofeo Ultimo Guerrero – Participants: Apolo Ramirez/Colapso/Eddy Vega/Furia Negra/Zokar/Destroyer/Magnifico/Templario/Tornado/Zumba
3. Calaquita/Octagoncito/Pequeno Halcon vs. Los Mini Head Hunters I y II/Munequito
4. Black Warrior/Canelo Casas/Marco Corleone vs. Niebla Roja/Syka/Ultimo Guerrero

PROMOCIONES FURIA BLANCA

12/15 – Cancha German Evers de Mazatlan
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. ?????
6. ??????
7. ???????
8. Relampago vs. Relampago (Mazatlan)
9. Fuego & Stuka Jr. vs. Hijo del Signo & Misterioso II

Post Category: News

Tags: , ,

One Response

Leave a Reply

Sponsors

divas2014

Polls

Hot 100 tournament - hottest all-time diva: Round 1

Vote View Results

Loading ... Loading ...

Hot 100 tournament - hottest all-time diva: Round 1

Vote View Results

Loading ... Loading ...

Should The Junkyard Dog be inducted into the GERWECK.NET hall of fame?

Loading ... Loading ...