Pro Wrestling Since 1997

Menu

The Lucha Report for 11/28‏



RESULTS

EMLL 11/27 – Arena Mexico
1. Horus & Oro Jr. beat Ramstein & Zayco
2. Dark Angel/Goya Kong/Silueta defeated Amapola/Princesa Sugei/Zeuxis
3. Namajague/Shigeo Okumura/Virus beat Fuego/Starman/Triton
4. Blue Panther/Guerrero Maya Jr./Valiente defeated Black Warrior/Ephesto/Felino
5. Lightning Match: Niebla Roja beat Polvora by DQ when Polvora ripped off his mask. Ultimo Guerrero & Rey Escorpion both got involved here as well.
6. Damian el Terrible/Tama Tonga/Ultimo Guerrero defeated Brazo de Plata/Marco Corleone/Maximo

IWRG 11/25 – Arena Naucalpan
1. Dragon Celestial & Power Bull beat Fulgore & Serpiente de Oro
2. Dinamic Black/Golden Magic/Niko defeated Arana de Plata/Eita/Imposible
3. Cerebro Negro/Dr. Cerebro/Veneno beat Alan Extreme/Carta Brava Jr./Eterno with Cerebro Negro stealing the pin from Doc and led to them brawling with each other afterwards.
4. El Angel/Hijo del L.A. Par-K/Hijo del Pirata Morgan defeated Dr. Wagner III/Hijo del Mascara Ano Dos Mil/911 by DQ when 911 ripped off Angel’s mask.
5. Por el Rey del Ring: Factor beat Cien Caras Jr. to retain his title in a match filled with interference from their seconds in 911 & Hijo del Mascara Ano Dos Mil who was kicked out and replaced by Hijo del Pirata Morgan who came out and turned on Cien. These guys are headed for a mask match.

UPCOMING SHOWS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

12/2 – Auditorio Benito Juarez de Zapopan (Guerra de Titanes)
1. Cuervo/Fabi Apache/Mascarita Dorada/Pimpinela Escarlata vs. Halloween/Mari Apache/Mini Charly Manson/Yuriko
2. Ladder Match por el AAA Cruiserweight Title: Juventud Guerrera © vs. Jack Evans vs. Fenix vs. Joe Lider vs. Daga vs. Teddy Hart vs. Psicosis Original vs. Luchador Sorpresa
3. Octagon/Octagon Jr./La Parka Jr. vs. Silver Kain/Dos Luchadores Sorpresas
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)
5. AAA Mega Heavyweight Title: El Mesias © vs. Hijo del Texano
6. Steel Cage Match where the loser must shave or unmask – Participants: Cibernetico/Dr. Wagner Jr./Vampiro/L.A. Par-K/Perro Aguayo Jr./Chessman

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

11/30 – Arena Mexico
1. Leono & Robin vs. Apocalipsis & Inquisidor
2. Metalico/Super Halcon Jr./Tigre Blanco vs. Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)/Taurus
3. Diamante/Rey Cometa/Sagrado vs. Puma King/Sangre Azteca/Vangelis
4. Torneo por la Copa Juniors – Block A – Participants: Angel de Oro/Delta/La Mascara/Mascara Dorada/La Sombra/Mephisto/Negro Casas/Olimpico/Tiger/Volador Jr.
5. Atlantis/Shocker/Titan vs. Averno/Dragon Rojo/Rey Escorpion

12/2 – Arena Coliseo
1. Camaleon & Soberano vs. Camorra & Guerrero Negro Jr.
2. Angel Azteca Jr./Pegasso/Starman vs. Bobby Zavala/Disturbio/Hooligan
3. Lightning Match: Triton vs. Escandalo
4. Angel de Oro/Hijo del Fantasma/Stuka Jr. vs. Cancerbero/Misterioso II/Raziel
5. Los Reyes de la Atlantida (Atlantis/Delta/Guerrero Maya Jr.) vs. Mr. Aguila/Kraneo/Psicosis
6. CMLL Heavyweight Title: Damian el Terrible (c) vs. La Sombra

12/2 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Black Metal & Halcon de Plata vs. Espectrum & Sadico
2. Esfinge/El Gallo/Smaker vs. El Barbaro Cavernario/Malefico/Rafaga
3. Dark Angel & Silueta vs. Amapola & La Comandante
4. Caballera contra Caballera: Eros vs. In Memoriam
5. Torneo Cibernetico – Participants: Diamante/La Mascara/Mascara Dorada/Titan/Valiente/Euforia/Namajague/Shigeo Okumura/Tama Tonga/Ultimo Guerrero
6. Maximo vs. Volador Jr.

INDEPENDENT

12/1 – Auditorio Marcelino Gonzalez de Zacatecas
1. ?
2. Apolo Estrada Jr. & Relampago vs. Aliado de Dios & Heddi Karaoui
3. Taya Valkyrie & Octagoncito vs. Cinthia Moreno & Mini Psicosis
4. Alan Stone/Electroshock/Juventud Guerrera vs. Alebrije II/Silver Kain/Super Fly

12/2 – Plaza de Toros de Caletilla de Acapulco
1. Astral/Shockercito/Ultimo Dragoncito vs. Demus 3:16/Pequeno Olimpico/Pierrothito
2. Dalis la Caribena/Luna Magica/Marcela vs. Princesa Blanca/Princesa Sugei/Tiffany
3. Fuego/Sagrado/Stuka Jr. vs. Arkangel de la Muerte/Escandalo/Misterioso II
4. Marco Corleone/La Mascara/Maximo vs. Felino/Negro Casas/Volador Jr.
5. Atlantis/Shocker/X vs. Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)/Ultimo Guerrero

12/5 – Arena Xalapa
1. Cosmos & Extremo vs. Peligro & Poseidon
2. Pegasso & Rey Cometa vs. Escandalo & Puma King
3. Lightning Match: Vengador Radioactivo vs. Apocalipsis
4. Titan & Valiente vs. Misterioso II & Sangre Azteca
5. Rush & Shocker vs. Negro Casas & Mr. Niebla
6. La Sombra & X vs. Ultimo Guerrero & Volador Jr.

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

11/29 – Arena Naucalpan
1. Galaxy vs. Epidemia
2. La Cobra & Dinamic Black vs. Alan Extreme & Eita
3. IWRG Intercontinental Middleweight Title: El Angel (c) vs. Eterno
4. Dr. Cerebro/Pantera/Veneno vs. Damian 666/Bestia 666/Fuerza Guerrera
5. Revancha Match: Los Cadetes del Espacio (Solar I/Super Astro/Ultraman) vs. Black Terry/Negro Navarro/Pirata Morgan

12/2 – Arena Naucalpan
1. Mini Batista/Mini Rey Cometa/Mini Super Astro vs. Mini Espiritu/Mini Psicosis/Piratita Morgan Jr.
2. Centrvion.Cerebro Negro/Dinamic Black vs. Alan Extreme/Carta Brava Jr./Eita
3. AK-47 & Fierro vs. Rayan & Spartan
4. El Angel/Las Traumas I y II vs. Canis Lupis/Damian 666/Bestia 666
5. Prision Fatal (Loser Must Unmask): 911 vs. Factor vs. Hijo del Mascara Ano Dos Mil vs. Hijo del Pirata Morgan

KING BULLS WRESTLING

11/30 – Gimnasio el Mexicano de Ciudad Madero
1. Bunker & Princesa Metalica vs. Silver Fox & Hahastary
2. El Patriarca/Lolita/Pimpinela Escarlata vs. Disturbio/Sexy Lady/Orquidea Negra
3. Batalla Campal – Participants: Aborto/Atomo Jr./Chacal Negro/Chaneke/Eclipse/Gallo Dorado/Gato Galactico/Guerrero Jaguar/Infierno/Legendario/Misterio Negro/Pequeno Mohicano
4. Arsenal & Ninja de Oro vs. Iron Boy & Sadico
5. 3 Way Dance por el KBW Tag Titles: El Bronco & Peligro © vs. Aero Star & Fenix vs. King Metal & Okusono
6. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Eterno/Hijo del Texano/Mascara Ano Dos Mil Jr.

PROMOCIONES JUNIORS

12/2 – Auditorio Miguel Barragan de San Luis Potosi
1. Dement Xtreme & Lady Dinamita vs. Drako & Sadica
2. Lobito & Ocragoncito vs. Mini Conde Bartock & Mini Maniaco
3. Steel Cage Match where the loser gets shaved or unmasked – Participants: Aero Fly/Halcon Dorado/Mr. Jack/Las Sombras Vengadores I y II/Capitan Furia/Conde Bartock/Crazy Star/Maligno/Tigre del Ring
4. Decnis/Extreme Tiger/Oriental vs. Black Terry/Pirata Morgan/Scorpio Jr.
5. Hijo del Santo & Villano III vs. Angel Blanco Jr. & Hijo del Solitario

UNIVERSAL WRESTLING ENTERTAINMENT

12/1 – Arena Lopez Mateos
1. ?
2. Los Apocalipticos (Cerebro Maligno/Herejia/Judas el Traidor/Rey Krimen) vs. Los Bastardos (Epitafio/Leviathan/Samael/Tormento)
3. Las Traumas I y II/Zumbi vs. Chucho el Roto/Daga/Iron Love
4. Por el Campeonato Maestros: Solar I © vs. Negro Navarro
5. 3 Way Dance: Dr. Wagner Jr. vs. L.A. Par-K vs. Canek

Post Category: News

Tags: , ,

Leave a Reply

Sponsors

Polls

Will Spike TV renew Impact Wrestling's contract?

Loading ... Loading ...

Are you a WWE Network subscriber?

Loading ... Loading ...

Should Scott Hall be inducted into the GERWECK.NET hall of fame?

Loading ... Loading ...