Pro Wrestling Since 1997

Menu

Murphy



Photo credit: TNA Wrestling

Real name: Michael Cole?
Height: 6’7”
Weight: 272 lbs.
Date of birth: July 25, 1974
From: Charlotte, NC
Pro debut: June 1999
Trained by: Brodie Chase & Mikki Free
Finishing move: El Crucifijo

Biography

– Cole began his career in the Georgia area under the name ‘Mikal Adryan’
– On May 22, 2004, Adryan entered the Evolution Wrestling Title Tournament, defeating Jay Fury, Jason Blackman and Gabriel on his way to victory and the championship
– In the summer of 2004, Adryan made several appearances on TNA Xplosion
– On August 28, 2004, Adryan defeated Jacey North to retain the Evolution Wrestling Title
– On September 18, 2004, Adryan & Azrieal defeated Murder One & Slim J to win the NWA Wildside Tag Team Titles
– On July 30, 2005, Adryan defeated Rainman to win the NWA Anarchy Heavyweight Title
– On September 3, 2005, Adryan defeated Brandon P to retain the NWA Anarchy Heavyweight Title
– On October 1, 2005, Adryan defeated Nemesis to retain the NWA Anarchy Heavyweight Title
– On October 29, 2005, Adryan defeated Onyx to retain the NWA Anarchy Heavyweight Title
– On December 30, 2005, Adryan defeated Chad Parham to retain the NWA Anarchy Heavyweight Title
– On March 4, 2006, Adryan defeated Sal Rinauro to retain the NWA Anarchy Heavyweight Title
– In July 2006, Cole began competing in Puerto Rico and changed his ringname to Mikael Judas
– On July 29, 2006, Judas defeated Lightning to win the IWA Undisputed Title
– On September 23, 2006, Judas fought IWA Puerto Rico Heavyweight Champion Ray Gonzalez to a no-contest
– On April 15, 2008, Judas wrestled a TNA dark match, losing to Sonjay Dutt
– On January 24, 2009, Judas fought NWA National Champion Phil Shatter to a double-DQ
– On June 20, 2009, Judas defeated NWA Anarchy Television Champion Shaun Tempers by DQ
– On May 1, 2010, Judas defeated Shadow Jackson to win the NWA Anarchy Heavyweight Title
– On May 29, 2010, Judas defeated Shadow Jackson to retain the NWA Anarchy Heavyweight Title
– In July 2010, Judas signed a TNA contract and debuted alongside Phil Shatter as ‘Murphy & Gunner, TNA security’
– On August 21, 2010, Judas defeated Brodie Ray Chase to retain the NWA Anarchy Heavyweight Title
– On September 4, 2010, Judas defeated Slim J to retain the NWA Anarchy Heavyweight Title
– On October 30, 2010, Judas defeated Ace Rockwell to retain the NWA Anarchy Heavyweight Title
– On November 6, 2010, Judas defeated Steven Walters to retain the NWA Anarchy Heavyweight Title
– On December 8, 2010, Gunner & Murphy picked up their first televised TNA victory, defeating Ink Inc (Shannon Moore & Jesse Neal)
– In early 2011, Murphy began representing the Immortal stable
– On May 2, 2011, Murphy lost a ‘Loser Leaves Immortal’ match to Rob Terry. This would be his final TNA appearance
– On August 27, 2011, Judas defeated NWA North American Champion Shaun Tempers by DQ
– On October 13, 2011, Murphy was formally released by TNA
– On October 30, 2011, Murphy defeated RPW Heavyweight Champion Jeremy Vain by DQ
– On October 26, 2013, Judas defeated Geter in a Cage Match to win the Anarchy Heavyweight Title
– On November 9, 2013, Judas defeated Bobby Moore to retain the Anarchy Heavyweight Title
– On December 14, 2013, Judas defeated Se7en to retain the Anarchy Heavyweight Title
– On March 29, 2014, Judas defeated Geter & Iceberg in a No-DQ 3-Way Match to retain the Anarchy Heavyweight Title

Post Category: TNA Alumni

Tags: ,

Comments are closed.

Sponsors

Polls

Loading ... Loading ...
Loading ... Loading ...

Should Molly Holly be inducted into the GERWECK.NET Hall of Fame?

Loading ... Loading ...