Pro Wrestling Since 1997

Menu

The Lucha Report



NEWS

EMLL announced yesterday that Mr. Niebla has returned to the fold after having knee surgery in the United States last month and will be competing at Arena Mexico on Friday. There were rumors going around last week that Niebla was jumping to AAA and appearing at Verano de Escandalo which may have had something to do with this.

RESULTS

EMLL 8/10 – Arena Mexico
1. Metalico & Trueno beat Mortiz & Semental
2. Dr. X (subbing for Arkangel de la Muerte)/Escandalo/Nitro defeated Angel Azteca Jr./Angel de Plata/Diamante
3. Torneo Ciberentico Mini Reyes del Aire (with the ultimate winner graduating to the regular division) – Block A: Demus 3:16 beat Electrico to advance to the next round. Order of Elimination: Cisne/Mini Fantasy/Pequeno Olimpico/Pequeno Violencia/Saturno/Nitrito/Electrico
4. Damian el Terrible/Hijo del Texano/Ultimo Guerrero beat Brazo de Plata/Maximo/Rayo de Jalisco Jr.
5. Charly Manson defeated Hijo del Fantasma

Independent 8/8 – Arena Neza
1. Estrella del Futuro beat Super Alfa
2. Chamaco Badillo & Dragon Extreme defeated Comando Rivera & Matanza 69
3. Chico Che/Majestic/Rapina beat Cachetada/Caricia/Toby
4. Mini Misterio de la Muerte & La Parkita defeated Los Mohicanos I y II
5. Dr. X & Loco Max beat Angel Azteca Jr. & Fabian el Gitano when Doc fouled and pinned Fabian.

Independent 8/8 – Auditorio Jose Maria Arteaga de Queretaro
1. Lord Reader & Ursus beat Atomico & Dance Boy
2. Golden King & Sangre de Dragon defeated Fiscal Nocturno & Traidor
3. Mascarita Divina & Octagoncito beat Mini Abismo Negro & Mini Chessman
4. Alebrije/Angel Mortal/Octagon defeated Cuervo/Espiritu/Ozz

UPCOMING SHOWS

ASTENCIA ASESORIA y ADMINISTRACION

8/14 – Plaza de Toros la Concordia de Orizaba (Verano de Escandalo)
1. Elegido/Cinthia Moreno/Octagoncito/Pimpinela Escarlata vs. Alan Stone/Jennifer Blake/Mini Abismo Negro/Yuriko
2. Aero Star/Fabi y Mari Apache vs. Alex Koslov/Christina von Eerie/Sexy Star
3. Heavy Metal & Octagon vs. Electroshock & Ultimo Gladiador
4. Jack Evans & La Hermandad 187 (Joe Lider y Nicho el Millionario) vs. Hernandez/NOSAWA/Zorro
5. 3 Way Dance for the AAA Mega Heavyweight Title: Dr. Wagner Jr. © vs. Silver Kain vs. Vampiro
6. Cibernetico/El Mesias/LA Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr./Damian 666/L.A. Par-K

DESASTRE TOTAL ULTRAVIOLENTO

8/22 – Arena Lopez Mateos
1. Flamita & Hormiga vs. Drastick Boy & Low Rider
2. 3 Way Dance: Black Fire vs. Relampago vs. Tribal
3. Gran Apache & Negro Navarro vs. Las Traumas I y II
4. 3 Way Dance: Aero Boy & Violento Jack vs. Cuervo & Psicosis III vs. Kaientai & Murder Angel
5. Crazy Boy & Daga vs. Eterno & Silver Kain
6. 3 Way Dance: Joe Lider vs. Paranoico vs. Ultimo Gladiador

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

8/13 – Arena Mexico
1. Molotov & Sensei vs. Disturbio & Durango Kid
2. Astral/Mascarita Dorada/Ultimo Dragoncito vs. Demus 3:16/Pequeno Warrior/Pierrothito
3. Felino/Negro Casas/Rey Bucanero vs. Mr. Aguila/Charly Manson/Hector Garza
4. Cuadrangular de Tercias – Participants: La Mascara/Mascara Dorada/Mistico vs. Atlantis/Olimpico/Ultimo Guerrero vs. Dragon Rojo/Mr. Niebla/Volador Jr. vs. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)
5. CMLL Universal Title Tournament – Finals: La Sombra vs. Jushin Thunder Liger

8/15 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. El Divino vs. Metalik
2. Astaroth & Relampago Azul vs. Acertijo & Nube Roja
3. Torneo Cibernetico – Participants: Angel Azteca Jr./Angel de Oro/Angel de Plata/Delta/Fuego/Angel del Mal/El Gallo/Leo/Metal Blanco/Palacio Negro
4. Shocker/La Sombra/Toscano vs. Jushin Thunder Liger/Negro Casas/Ultimo Guerrero

8/15 – Arena Mexico
1. Astro Boy & Trueno vs. Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
2. Lady Apache/Luna Magica/Marcela vs. Amapola/Princesa Blanca/Mima Shimoda
3. Hijo del Fantasma/Metro/Sagrado vs. Mr. Aguila/Ephesto/Hijo del Texano
4. Caballera contra Caballera: Rush vs. Loco Max
5. Brazo de Plata/Mistico/Rayo de Jalisco Jr. vs. Atlantis/Hector Garza/Rey Bucanero

INDEPENDENT

8/13 – Auditorio Jose Maria Arteaga de Queretaro
1. ?
2. ??
3. Mari Apache/Mascarita Divina/Pimpinela Escarlata vs. Christina von Eerie/Mini Abismo Negro/Yuriko
4. La Hermandad 187 (Joe Lider y Nicho el Millionario) vs. Alan y Chris Stone
5. Elegido & La Parka Jr. vs. Chessman & Silver Kain

8/14 – Domo del Mar de Ciudad Campeche
1. Torneo Cibernetico – Participants: Angel Celestial/Babe Rocker/Pequeno Samuray/MS 1/2/Lobo Rojo/Soldado de la Muerte/Espiritu Maya
2. Enigma & Rey Visnur vs. Full Back & Guerrero Mistico
3. Bobby y Johnny Villalobos vs. Magnifico & Metalico
4. Cuadrangular de Parejas – Participants: Mistico & La Sombra vs. La Mascara & Volador Jr. vs. Damian el Terrible & Hijo del Texano vs. Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)

8/15 – Arena Azteca Budokan de Neza (45th Anniversary Show)
1. ?
2. Azteca Budokan Title: Soldado del Futuro © vs. Titan
3. Kendra/Cinthia y Esther Moreno vs. Jennifer/Sexy Star/Vannelly
4. Alan Stone/Pequeno Angel/Pimpinela Escarlata vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
5. Cibernetico/Extreme Tiger/El Mesias vs. Electroshock/Hernandez/Ultimo Gladiador

8/15 – Arena Coliseo de Coacalco
1. Albatross & Marduk vs. Chicago Rush & Predador
2. Aramis vs. Kalibus
3. Impulso/Rey Dinamico/Princesa Lea vs. Nino de Fuego/Wotam/Sexy Girl
4. Las Traumas I y II vs. Anticristo & Black Jaguar
5. Judas el Traidor/Justiciero/Negro Navarro vs. Cyborg/Dr. Cerebro/Jaque Mate

8/15 – Palacio de los Deportes de Villahermosa
1. ?
2. ??
3. ???
4. Gatubeda/Torbellino/Yumka vs. Capitan Furia/Guerrero Azteca/Pirata del Caribe
5. Mascara Dorada & Volador Jr. vs. Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)

8/17 – Arena Aficion de Pachuca
1. La Diabolica & Medusa vs. X
2. 3 Way Dance: Cosmico vs. Mini Mr. Aguila vs. Mini Talisman
3. El Angel/Celestial/Super Muneco vs. Maldito Jr./Pierko el Boriqua/X-Fly
4. Black Warrior/Hijo del Lizmark/Super Nova vs. Damian 666/Bestia 666/Halloween

9/4 – Poliforum Juan Gabriel de Ciudad Juarez
1. ?
2. ??
3. Nicho el Millionario & La Parka Jr. vs. Konnan & Zorro
4. Bull Terrier Match: Octagon vs. Cobarde
5. Dr. Wagner Jr. & Vampiro vs. Perro Aguayo Jr. & Damian 666

INTERNATIONAL WRESTLING LEAGUE

8/13 – Arena Lopez Mateos
1. ?
2. ??
3. Chucho el Roto/Iron Love/Mr. Potro vs. Cerebro Maligno/Herejia/Tormento
4. Rocky Santana/Sadico/Yakuza vs. Los Porros (Angel o Demonio/Leon Rojo/Ovett)
5. Histeria & Psicosis vs. Hijo del Cien Caras & Mascara Ano Dos Mil Jr.
6. Ryan Taylor vs. Scorpio Sky
7. Chuck Palumbo vs. Charly Manson

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

8/12 – Arena Naucalpan
1. Tonatiuh vs. Guerrero Dos Mil
2. Dinamic Black & Super Halcon Jr. vs. Carta Brava Jr. & Nemesis
3. Chico Che/Eragon/Miss Gaviota vs. Comando Negro/Impossible/Magia Negra
4. Fabi y Mari Apache vs. Christina von Eerie & Sexy Star
5. Los Oficiales (AK-47/Fierro/Marshall/911) vs. Los Gringos VIP (Avisman/Gringo Loco/Hijo del Diablo)/Alex Koslov

PROMOCIONES FURIA BLANCA Y CANIRAC (A paid show by the national food industry association)

8/19 – Cancha German Evers de Mazatlan
1. ?
2. ??
3. Palacio Negro & Serpiente Marina vs. Malefico & Tiger Boy
4. Mr. Trueno & Rey Trueno vs. Kempo Dragon & Relampago
5. Latin Lover & Toscano vs. Hector Garza & Hijo del Texano

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

SUPER STARS WRESTLING

8/15 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. ??
3. ???
4. Caballeras contra Caballeras: La Hermandad 187 (Joe Lider y Nicho el Millionario) vs. Arandu & TJ Boy
5. La Parka Jr. vs. L.A. Par-K

Post Category: News

Tags:

Leave a Reply

Sponsors

Polls

Evolution reforms

Vote View Results

Loading ... Loading ...

Are you a WWE Network subscriber?

Loading ... Loading ...

Should Scott Hall be inducted into the GERWECK.NET hall of fame?

Loading ... Loading ...