Pro Wrestling Since 1997

Menu

The Lucha Report



NEWS

AAA announced yesterday that they will tape TV at IWRG’s home building Arena Naucalpan on 8/19. That should be interesting.

EMLL held a press conference today to announce that Rush & Loco Max will be having a hair match at Arena Mexico on 8/15 which has been building for a couple of weeks.

Mistico stated today that the time has come for EMLL & the Distrito Federal Box y Lucha Commission to put an end to the reign of terror that Tirantes has caused the past few weeks that is defaming the promotion. Mistico said that the powers that be must step in and stop this madness because this could lead to even bigger problems and the fans are already on the verge of rioting because all Tirantes cares about is being a protagonist in every way he can. Mistico then said that without Tirantes, the invaders are nothing especially Psicosis who after Tirantes was removed, lost to him easily.

RESULTS

EMLL 8/3 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. In Memoria & Nube Roja beat Meteoro & Nocturno
2. Silueta defeated Princesa Maya
3. Exterminador & Mascara Magica beat Hierro & Leo
4. Delta & Valiente defeated Shigeo Okumura & Nobuo Yoshihashi
5. Jushin Thunder Liger/Mephisto/Negro Casas beat Brazo de Plata/Mistico/Shocker with Liger going over Mistico after a brainbuster that would force him to leave on a stretcher.

Independent 8/3 – Arena Aficion de Pachuca
1. ?
2. Antar/Cronos/Sairus beat Ares/Mascara Oriental/Nino de Fuego
3. Hidalgo Tag Titles: Maldito Jr. & Nino de Fuego defeated Big Boy & Exotico to retain their titles.
4. Steel Cage Match: Halloween left Hijo del Cien Caras in the cage to win the match with help from X-Fly who broke a light tube over his head as he tried to leave. Order of Elimination: X-Fly/Mascara Ano Dos Mil Jr./Cien Caras Jr./Pierko el Boriqua/Halloween

UPCOMING SHOWS

ASTENCIA ASESORIA y ADMINISTRACION

8/6 – Plaza de Toros el Relicario de Puebla (TV taping)
1. AAA Mixed Tag Titles: Alex Koslov & Christina von Eerie © vs. Aero Star & Fabi Apache
2. Elegido/Laredo Kid/Relampago vs. Decnis/Dos Luchadores Sorpresas
3. La Hermandad 187 (Joe Lider y Nicho el Millionario) vs. Mexico’s Most Wanted (Damian 666 & Halloween)
4. Cibernetico/The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Black Abyss/Hernandez/Psicosis III/Zorro
5. Dr. Wagner Jr./Heavy Metal/La Parka Jr. vs. Los Maniacos (Electroshock/Silver Kain/Ultimo Gladiador)

8/14 – Plaza de Toros la Concordia de Orizaba (Verano de Escandalo)
1. Elegido/Cinthia Moreno/Octagoncito/Pimpinela Escarlata vs. Alan Stone/Jennifer Blake/Mini Abismo Negro/Yuriko
2. Aero Star/Fabi y Mari Apache vs. Alex Koslov/Christina von Eerie/Sexy Star
3. Heavy Metal & Octagon vs. Electroshock & Ultimo Gladiador
4. Jack Evans & La Hermandad 187 (Joe Lider y Nicho el Millionario) vs. Hernandez/NOSAWA/Zorro
5. 3 Way Dance for the AAA Mega Heavyweight Title: Dr. Wagner Jr. © vs. Silver Kain vs. Vampiro
6. Cibernetico/El Mesias/LA Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr./Damian 666/L.A. Par-K

DESASTRE TOTAL ULTRAVIOLENTO

8/22 – Arena Lopez Mateos
1. Flamita & Hormiga vs. Drastick Boy & Low Rider
2. 3 Way Dance: Black Fire vs. Relampago vs. Tribal
3. Gran Apache & Negro Navarro vs. Las Traumas I y II
4. 3 Way Dance: Aero Boy & Violento Jack vs. Cuervo & Psicosis III vs. Kaientai & Murder Angel
5. Crazy Boy & Daga vs. Eterno & Silver Kain
6. 3 Way Dance: Joe Lider vs. Paranoico vs. Ultimo Gladiador

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

8/6 – Arena Mexico
1. Bengala & Starman vs. Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
2. Electrico/Mini Fantasy/Tzuki vs. Nitrito/Pequeno Violencia/Universito Dos Mil
3. Blue Panther/Sagrado/Toscano vs. Felino/Shigeo Okumura/Vangelis
4. Torneo por la CMLL Universal Title – Block B – Participants: La Mascara/Metro/Valiente/Volador Jr./Mr. Aguila/Hector Garza/Jushin Thunder Liger/Negro Casas
5. Mistico/Shocker/La Sombra vs. Alebrije/Olimpico/Psicosis

8/8 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Hijo del Javier Cruz vs. Templario
2. El Idolo & Virgo vs. Drago & Infierno
3. Metal Blanco & Palacio Negro vs. Angel del Mal & Rey Trueno
4. Electrico/Mascarita Dorada/Meteoro vs. Demus 3:16/Pequeno Warrior/Pierrothito
5. La Mascara/Shocker/La Sombra vs. Jushin Thunder Liger/Negro Casas/Ultimo Guerrero

8/8 – Arena Mexico
1. Los Rayos Tapatios I y II vs. Apocalipsis & Mortiz
2. Goya Kong/Lady Apache/Luna Magica vs. La Comandante/Princesa Blanca/Princesa Sugei
3. Delta/Metro/Rush vs. Dr. X/Escandalo/Loco Max
4. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto) vs. Alebrije/Histeria/Psicosis
5. Relevos Increibles: Mistico/Rayo de Jalisco Jr./Damian el Terrible/Hijo del Texano vs. Brazo de Plata/Volador Jr./Atlantis/Rey Bucanero

8/9 – Arena Puebla
1. Guerrero Maya Jr./Leono/Starman vs. Inquisidor/Kid Tiger/Puma King
2. Torneo Ciberentico Mini Reyes del Aire – Participants: Astral/Bam Bam/Electrico/Mascarita Dorada/Nitrito/Pequeno Violencia/Pequeno Warrior/Pierrothito
3. Angel de Oro/Stuka Jr./Valiente vs. El Poder Mexica (Dragon Rojo/Misterioso II/Sangre Azteca)
4. La Mascara/La Sombra/Rayo de Jalisco Jr. vs. Volador Jr./Atlantis/Ultimo Guerrero
5. Mistico vs. Charly Manson

8/10 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Thunder Boy vs. Metalik
2. Black Metal & Magnum vs. Evola & In Memoria
3. El Gallo & Leo vs. Rafaga & Mr. Trueno
4. Delta/Metro/Rush vs. Euforia/Loco Max/Polvora
5. Mascara Dorada & Mistico vs. Averno & Jushin Thunder Liger

INDEPENDENT

8/5 – Auditorio Municipal de San Francisco del Rincon
1. ?
2. ??
3. ???
4. Fabi Apache/Octagoncito/Pimpinela Escarlata vs. Sexy Star/Mini Abismo Negro/Polvo de Estrellas
5. El Mesias & La Parka Jr. vs. Hernandez & Kenzo Suzuki

8/6 – Explanada del Palacio Municipal de Calcanhualco
1. ?
2. ??
3. Gato Eveready/Fabi Apache/Mascarita Sagrada vs. Jennifer Blake/Mini Psicosis/Pasion Kristal
4. Jack Evans & Super Fly vs. Escoria & Histeria III

8/7 – Auditorio Municipal de Tampico
1. ?
2. ??
3. ???
4. Crazy Boy & Cinthia Moreno vs. Escoria & Sexy Star
5. 3 Way Dance: Joe Lider vs. Cuervo vs. Ultimo Gladiador
6. Cibernetico & El Mesias vs. Chessman & Hernandez

8/7 – Centro de Usos Multiples de Minatitlan
1. ?
2. Fabi Apache/Octagoncito/Pasion Kristal vs. Jennier Blake/Mini Charly Manson/Yuriko
3. Argenis/Extreme Tiger/Pimpinela Escarlata vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
5. Elegido & La Parka Jr. vs. L.A. Par-K & Silver Kain

8/13 – Auditorio Jose Maria Arteaga de Queretaro
1. ?
2. ??
3. Mari Apache/Mascarita Divina/Pimpinela Escarlata vs. Christina von Eerie/Mini Abismo Negro/Yuriko
4. La Hermandad 187 (Joe Lider y Nicho el Millionario) vs. Alan y Chris Stone
5. Elegido & La Parka Jr. vs. Chessman & Silver Kain

8/15 – Palacio de los Deportes de Villahermosa
1. ?
2. ??
3. ???
4. Gatubeda/Torbellino/Yumka vs. Capitan Furia/Guerrero Azteca/Pirata del Caribe
5. Mascara Dorada & Volador Jr. vs. Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)

INTERNATIONAL WRESTLING LEAGUE

8/13 – Arena Lopez Mateos
1. ?
2. ??
3. Chucho el Roto/Iron Love/Mr. Potro vs. Cerebro Maligno/Herejia/Tormento
4. Rocky Santana/Sadico/Yakuza vs. Los Porros (Angel o Demonio/Leon Rojo/Ovett)
5. Histeria & Psicosis vs. Hijo del Cien Caras & Mascara Ano Dos Mil Jr.
6. Ryan Taylor vs. Scorpio Sky
7. Chuck Palumbo vs. Charly Manson

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

8/5 – Arena Naucalpan
1. Imperial vs. Mixteco Jr.
2. Dinamic Black & Silver Boy vs. Alan Extreme & Impossible
3. Cerebro Negro/Eragon/Miss Gaviota vs. Comando Negro/Eterno/Magia Negra
4. Chico Che/Freelance/Micke Segura vs. Los Gringos VIP (Avisman/Gringo Loco/Hijo del Diablo)
5. Pirata Morgan/Hijo del Pirata Morgan/Trauma I vs. Electroshock/Ultimo Gladiador/Zorro

8/8 – Arena Naucalpan
1. Alan Extreme vs. Super Halcon Jr.
2. Eragon & Hijo del Pantera vs. Comando Negro & Magia Negra
3. Mexican State Trios Titles: Los Gringos VIP (Avisman/Gringo Loco/Hijo del Diablo) © vs. Los Cerebros Terribles (Black Terry/Cerebro Negro/Dr. Cerebro)
4. La Fuerza Aerea (Aero Star/Gato Eveready/Laredo Kid/Super Fly) vs. Los Oficiales (AK-47/Fierro/Marshall/911)
5. Scorpio Jr./Trauma I/Veneno vs. Los Metrosexuales (Billy Boy/El Brazo/Decnis)

PROMOCIONES FURIA BLANCA Y CANIRAC (A paid show by the national food industry association)

8/19 – Cancha German Evers de Mazatlan
1. ?
2. ??
3. Palacio Negro & Serpiente Marina vs. Malefico & Tiger Boy
4. Mr. Trueno & Rey Trueno vs. Kempo Dragon & Relampago
5. Latin Lover & Toscano vs. Hector Garza & Hijo del Texano

PROMOCIONES VELA

8/9 – Plaza de Toros Lauro Luis Longoria de Nuevo Laredo
1. ?
2. Los Poderosos (Estrella Universal/Hombre sin Miedo/Sobredosis) vs. Barba Roja/Hijo del Pirata Morgan/Pirata Morgan Jr.
3. La Familia Dinamita (Cien Caras Jr./Hijo del Cien Caras/Mascara Ano Dos Mil Jr.) vs. Los Oficiales (AK-47/Fierro/911)
4. Athor/Intocable/Super Parka vs. Angel Blanco Jr./Pepe Aguayo/Pirata Morgan
5. Dr. Wagner Jr. & Dr. Wagner III vs. L.A. Par-K & Hijo del L.A. Par-K

WAGNERMANIA

8/8 – Auditorio Municipal de Torreon
1. ?
2. ??
3. ???
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Cuervo/Escoria/Ozz
5. Dr. Wagner Jr. & La Parka Jr. vs. L.A. Par-K & Silver Kain

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

SUPER STARS WRESTLING

8/15 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. ??
3. ???
4. Caballeras contra Caballeras: La Hermandad 187 (Joe Lider y Nicho el Millionario) vs. Arandu & TJ Boy
5. La Parka Jr. vs. L.A. Par-K

UNITED STATES

PROMOCIONES GUTIERREZ

8/7 – Veterans Field in Laredo, Texas
1. Rossy Moreno & Tiffany vs. La Diabolica & Medusa
2. Athor/Estrella Universal/Hombre sin Miedo vs. Corazon de Barrio/Rey Lancer/Rossu
3. Alebrije/Dr. Wagner III/Intocable vs. Mr. Aguila/Angel Blanco Jr./Histeria
4. La Mascara/Mascara Dorada/Shocker vs. Jushin Thunder Liger/Shigeo Okumura/Nobuo Yoshihashi
5. Mistico/La Sombra/Volador Jr. vs. Atlantis/Averno/Hector Garza

Post Category: News

Tags:

Leave a Reply

Sponsors

Polls

The Undertaker's streak ends at Wrestlemania 30

Vote View Results

Loading ... Loading ...

Would you like to see The Rock vs. Brock Lesnar at Wrestlemania 31?

Loading ... Loading ...

Should Scott Hall be inducted into the GERWECK.NET hall of fame?

Loading ... Loading ...